Skip to main content

Haile wins in Dekemhare

Results
1Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team4:03:20
2Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
3Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team
4Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team0:00:04
5Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team
6Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:42
7Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team
8Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team
9Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:06:28
10Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team
11Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:11:25
12Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
13Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
14Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team
15Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team0:11:40
16Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:13:27
17Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team
18Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team0:15:56
19Ali Almebruk (Lba) Libya National Team
20Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:22:53
21Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team
22Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team
23Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team
24Agorir Paul (Ken) Kenya National Team0:25:19
25Anthony Muite (Ken) Kenya National Team0:35:02
26Kaviro Benard (Ken) Kenya National Team0:38:07
27Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team0:38:14
28Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team0:45:16
29Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:45:22
30Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team
31Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team0:46:40
32Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team
33Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team
34Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team
35Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team
36Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team
37Jaber Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team
38Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team
39Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team
40Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team
41Ahmed Elhady (Egy) Egypt National Team
42Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team
DNSTarig Babikir (Sud) Sudan National Team
DNSElsadig Yousof (Sud) Sudan National Team

Points
1Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team20pts
2Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team19
3Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team18
4Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team17
5Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team16
6Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team15
7Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team14
8Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team13
9Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team12
10Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team11
11Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team10
12Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team9
13Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team8
14Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team7
15Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team6
16Meron Russom (Eri) Eritrean National Team5
17Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team4
18Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team3
19Ali Almebruk (Lba) Libya National Team2
20Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1

Mountain 1 - Monguda, 103km
1Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team10pts
2Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team8
3Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team6

General classification after stage 2
1Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team8:16:21
2Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:00:07
3Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:36
4Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team0:02:40
5Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:06:28
6Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team0:09:32
7Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:11:38
8Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:13:31
9Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:15:19
10Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team0:17:31
11Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:20:51
12Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:20:53
13Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:24:29
14Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:25:54
15Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:28:09
16Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team0:29:14
17Agorir Paul (Ken) Kenya National Team0:34:47
18Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team0:37:35
19Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team
20Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:37:42
21Ali Almebruk (Lba) Libya National Team0:44:31
22Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team0:51:28
23Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team0:51:43
24Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team0:54:50
25Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team0:59:54
26Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:00:04
27Anthony Muite (Ken) Kenya National Team1:03:37
28Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team1:11:05
29Kaviro Benard (Ken) Kenya National Team1:13:54
30Adnane Aarbia (Mar) Morocco National Team1:14:01
31Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team1:15:15
32Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team
33Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team
34Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team1:21:53
35Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco National Team
36Yaser Elshaht (Egy) Egypt National Team1:22:27
37Faysal Al Sharaa (Lba) Libya National Team
38Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team
39Ahmed Elhady (Egy) Egypt National Team
40Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team1:35:15
41Jaber Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team1:36:39
42Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team

Points classification
1Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team35pts
2Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team35
3Aklilu Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team33
4Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team33
5Melake Kahsai (Eri) Eritrean Regional Asmara Team30
6Frekalsi Debesai (Eri) Eritrean National Team28
7Amanuel Haile (Eri) Eritrean Regional Asmara Team23
8Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team22
9Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team21
10Meron Russom (Eri) Eritrean National Team21
11Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team20
12Merhawi Yemane (Eri) Eritrean Regional Asmara Team17
13Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team16
14Abdelati Saadoune (Mar) Morocco National Team15
15Mohammed Said El Amouny (Mar) Morocco National Team11
16Esayas Weldetnsie (Eri) Eritrean Regional Asmara Team10
17Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team10
18Agorir Paul (Ken) Kenya National Team9
19Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team7
20Chelanga Ismael Maiyo (Ken) Kenya National Team6
21Amr Mohammed (Egy) Egypt National Team5
22Even Zekarias (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team4
23Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team4
24Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team3
25Ali Almebruk (Lba) Libya National Team2

Mountains classification
1Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team12pts
2Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team10
3Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team10
4Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team8
5Meron Russom (Eri) Eritrean National Team8
6Yonas Zeray (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team6

Young rider classification
1Amanuel Kibraad (Eri) Eritrean National Team8:16:21
2Daniel Telehaimanot (Eri) Eritrean National Team0:02:36
3Bereket Yemane (Eri) Eritrean National Team0:02:40
4Meron Russom (Eri) Eritrean National Team0:13:31
5Dawit Haile (Eri) Eritrean National Team0:15:19
6Natnael Berhane (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team0:20:51
7Janni Tewelde (Eri) Eritrean Regional Asmara Team0:20:53
8Sherif Abd Alla (Egy) Egypt National Team0:37:35
9Ali Almebruk (Lba) Libya National Team0:44:31
10Ahmed Hafiz (Egy) Egypt National Team0:51:28
11Silini Mahmoud (Lba) Libya National Team0:51:43
12Suleiman Kangangi (Ken) Kenya National Team0:54:50
13Selemon Habte (Eri) Eritrean Regional Zoba Makel Team1:00:04
14Anthony Muite (Ken) Kenya National Team1:03:37
15Samson Gichuru (Ken) Kenya National Team1:11:05
16Ayman Al-Habrati (KSA) Saudi Arabia National Team1:15:15
17Mohcine Ichou (Mar) Morocco National Team
18Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia National Team
19Ahmed Belgasem (Lba) Libya National Team1:21:53
20Ahmed Masrasmi (KSA) Saudi Arabia National Team1:22:27
21Ahmed Elhady (Egy) Egypt National Team
22Murad Al Gabri (Lba) Libya National Team1:35:15
23Fahad Khobrani (KSA) Saudi Arabia National Team1:36:39

Latest on Cyclingnews