Skip to main content

Shipilevsky wins his third stage

Full Results
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team1:48:49
2Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade
3Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 1
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika
5Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team
6Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan
7Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A
8Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria
9Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team
10Ismail Lalouchi (Alg) Algeria
11Ismail Ayoune (Mar) Morocco B
12Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A
13Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A
14Nazir Jaser (Syr) Syria
15Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria
16Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo
17Edgar Tavares (Por) CA Castlesarrasin
18Adnane Aarbia (Mar) Morocco B
19Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria
20Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team
21Faysal Alsharaa (Lba) Libya
22Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team
23Fahti Atunsi (Lba) Libya
24Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia
25Lahcen Saber (Mar) Morocco C
26Dean Podgornik (Slo) Loborika
27Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
28Yalmaz Habach (Syr) Syria
29Martin Frano (Svk) Cyklisticky Klub
30Lubos Pelanek (Cze) Tusnad Cycling Team
31Kristijan Durasek (Cro) Loborika
32Adil Jelloul (Mar) Morocco A
33Darko Blazevic (Cro) Loborika
34Martin Gaber (Ger) Redsun Cycling Team
35Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor
36Aimad Bouchtaoui (Mar) Morocco C
37Guillaume Soula (Fra) CA Castlesarrasin
38Olivier Hack (Ger) Redsun Cycling Team
39Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
40Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan
41Toufiq Mamouni (Mar) Morocco C
42Nicolai Peglow (Ger) Redsun Cycling Team
43Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade
44Mickaël Creed (USA) Team Type 1
45Ian Mcleod (RSA) MTN Energade
46Ahmed Lhanafi (Mar) Morocco Espoir
47Mert Mutlu (Tur) Brisapor
48Youssef Boundi (Mar) Morocco C
49Ali Ali (Egy) Egypt
50Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
51Driss Hnini (Mar) Morocco B
52Mohamed Erragragui (Mar) Morocco A
53Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
54Yassine Ait El Attar (Mar) Morocco Espoir
55Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin
56Mohcine Ichou (Mar) Morocco Espoir
57Tim Rapczynski (Ger) Redsun Cycling Team
58Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor
59Mohamed Hajjoub (Mar) Morocco C
60Alexander Arekeev (Rus) Katyusha Continental Team
61Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A
62Omar Hassanin (Syr) Syria
63Amr Mahmoud (Egy) Egypt
64Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team
65Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan
66Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B
67Ahmed Mohamed (Syr) Syria
68Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda
69Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda
70Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia
71Mohamed Samahi (Syr) Syria
72Yasser Aly (Egy) Egypt
73Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo
74Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin
75Mohammed El Ghoumari (Mar) Morocco Espoir
76Osama Asran (Egy) Egypt
77Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B
78Branislav Karas (Svk) Cyklisticky Klub
79Ivan Salon (Svk) Cyklisticky Klub
80Ahmed Mraihi (Tun) Tunisia
81Ugur Marmara (Tur) Brisapor
82Ahmed Belgasem (Lba) Libya
83Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia
84Abdelmalek Madani (Alg) Algeria0:00:18
85Christopher Jones (USA) Team Type 1
86Obed Ruvogera (Rwa) Rwanda0:00:18
87Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir0:00:30
88Martin Haring (Svk) Cyklisticky Klub
89Zineddine Merabet (Alg) Algeria
90Bjorn Trautmann (Ger) Redsun Cycling Team0:00:36
91Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda
92Jozef Zima (Svk) Cyklisticky Klub0:00:38
93Karim Jendoubi (Tun) Tunisia
94Mohamed Mohsen (Egy) Egypt
95Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda0:00:43
96Dorian Albouy (Fra) CA Castlesarrasin0:01:07
97Lukas Stachura (Svk) Cyklisticky Klub0:01:10
98Amin Alkilani (Lba) Libya
99Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade0:01:40
100Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade0:02:32
101Benjamin Trouche (Fra) CA Castlesarrasin0:02:35

Points
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team15pts
2Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade12
3Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 110
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika8
5Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team6
6Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan5
7Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A4
8Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria3
9Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team2
10Ismail Lalouchi (Alg) Algeria1

Teams
1Katyusha Continental Team5:26:27
2Morocco A
3Algeria
4Syria
5Loborika
6Morocco B
7MTN
8RSC Komet Ludwigsburg
9Team Type 1
10MoroccoC
11C.A CASTELSARRASIN
12Azerbaijan
13Tusnad Cycling Team
14LIBYA TEAM
15Brisapor
16Morocco Espoir
17Tunisia
18Egypt
19Cyklisticky Klub
20Rwanda0:00:18

General classification after stage 9b
1Dean Podgornik (Slo) Loborika30:49:05
2Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
3Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:01:48
4Ian Mcleod (RSA) MTN Energade
5Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:01:52
6Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade0:01:59
7Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A0:02:16
8Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan
9Adil Jelloul (Mar) Morocco A
10Mickaël Creed (USA) Team Type 1
11Kristijan Durasek (Cro) Loborika0:02:28
12Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A
13Christopher Jones (USA) Team Type 10:05:51
14Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade0:09:04
15Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A0:10:25
16Fahti Atunsi (Lba) Libya0:14:23
17Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:14:58
18Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A0:18:02
19Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria0:18:53
20Mert Mutlu (Tur) Brisapor0:20:33
21Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan0:20:40
22Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo0:22:32
23Darko Blazevic (Cro) Loborika0:22:34
24Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 10:22:48
25Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria0:23:11
26Amr Mahmoud (Egy) Egypt0:24:20
27Ahmed Mraihi (Tun) Tunisia
28Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team
29Yassine Ait El Attar (Mar) Morocco Espoir0:24:37
30Ismail Ayoune (Mar) Morocco B0:27:36
31Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor0:27:59
32Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin0:28:35
33Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team0:29:18
34Ismail Lalouchi (Alg) Algeria0:30:04
35Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team0:30:13
36Alexander Arekeev (Rus) Katyusha Continental Team0:30:36
37Driss Hnini (Mar) Morocco B0:31:43
38Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin0:32:06
39Omar Hassanin (Syr) Syria0:32:21
40Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team0:32:22
41Edgar Tavares (Por) CA Castlesarrasin0:32:30
42Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor0:32:36
43Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team0:33:58
44Adnane Aarbia (Mar) Morocco B0:34:00
45Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team0:34:31
46Osama Asran (Egy) Egypt0:36:29
47Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo0:38:38
48Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade0:39:00
49Ahmed Belgasem (Lba) Libya0:39:11
50Abdelmalek Madani (Alg) Algeria0:39:54
51Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:43:24
52Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B0:43:41
53Toufiq Mamouni (Mar) Morocco C0:45:14
54Mohamed Erragragui (Mar) Morocco A0:45:26
55Lahcen Saber (Mar) Morocco C0:45:42
56Lubos Pelanek (Cze) Tusnad Cycling Team0:46:17
57Mohcine Ichou (Mar) Morocco Espoir0:46:22
58Maher Hasnaoui (Tun) Tunisia0:46:25
59Karim Jendoubi (Tun) Tunisia0:47:24
60Ugur Marmara (Tur) Brisapor0:48:01
61Mohammed El Ghoumari (Mar) Morocco Espoir0:55:23
62Abraham Ruhumuriza (Rwa) Rwanda0:57:47
63Yalmaz Habach (Syr) Syria0:58:44
64Youssef Boundi (Mar) Morocco C0:59:00
65Zineddine Merabet (Alg) Algeria0:59:31
66Ahmed Lhanafi (Mar) Morocco Espoir1:01:01
67Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B1:01:05
68Faysal Alsharaa (Lba) Libya1:01:36
69Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria1:03:15
70Ali Ali (Egy) Egypt1:03:43
71Nazir Jaser (Syr) Syria1:06:19
72Mohamed Hajjoub (Mar) Morocco C1:08:10
73Benjamin Trouche (Fra) CA Castlesarrasin1:10:49
74Nicodem Habiyambere (Rwa) Rwanda1:13:51
75Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia1:14:40
76Sultan Asiri (KSA) Saudi Arabia1:22:46
77Martin Gaber (Ger) Redsun Cycling Team1:23:21
78Bjorn Trautmann (Ger) Redsun Cycling Team1:23:29
79Nicolai Peglow (Ger) Redsun Cycling Team1:25:04
80Branislav Karas (Svk) Cyklisticky Klub1:27:05
81Obed Ruvogera (Rwa) Rwanda1:29:42
82Olivier Hack (Ger) Redsun Cycling Team1:31:26
83Guillaume Soula (Fra) CA Castlesarrasin1:33:03
84Martin Haring (Svk) Cyklisticky Klub1:33:24
85Aimad Bouchtaoui (Mar) Morocco C1:36:15
86Martin Frano (Svk) Cyklisticky Klub1:41:31
87Tim Rapczynski (Ger) Redsun Cycling Team1:42:50
88Mohamed Samahi (Syr) Syria1:43:48
89Amin Alkilani (Lba) Libya1:47:22
90Farouk El Mohammadi (Mar) Morocco Espoir1:51:25
91Jean De Dieu Uwimana (Rwa) Rwanda1:54:10
92Yasser Aly (Egy) Egypt1:56:35
93Jozef Zima (Svk) Cyklisticky Klub1:57:44
94Ivan Salon (Svk) Cyklisticky Klub1:59:13
95Ahmed Mohamed (Syr) Syria1:59:36
96Dorian Albouy (Fra) CA Castlesarrasin2:10:41
97Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade2:10:47
98Lukas Stachura (Svk) Cyklisticky Klub2:31:09
99Gasore Hategeka (Rwa) Rwanda2:37:18
100Mohamed Mohsen (Egy) Egypt2:39:50
101Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan2:47:42

Points classification
1Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team66pts
2Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) MTN Energade64
3Aldo Ino Ilesic (Slo) Team Type 162
4Dean Podgornik (Slo) Loborika38
5Aleksandr Surutkovich (Aze) Azerbaijan37
6Radoslav Rogina (Cro) Loborika36
7Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisapor27
8Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A23
9Mouhssine Lahsaini (Mar) Morocco A19
10Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team17
11Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 116
12Ian Mcleod (RSA) MTN Energade16
13Juan Vanheerden (RSA) MTN Energade16
14Omar Hassanin (Syr) Syria15
15Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria14
16Christopher Jones (USA) Team Type 112
17Julien Schick (Fra) CA Castlesarrasin12
18Stefan Koychev Hristov (Bul) Brisapor12
19Abdelmalek Madani (Alg) Algeria12
20Alexander Filippov (Rus) Katyusha Continental Team10
21Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan9
22Tomislav Danculovic (Cro) Loborika8
23Abdelati Saadoune (Mar) Morocco A8
24Driss Hnini (Mar) Morocco B8
25Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B8
26Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B8
27Thomas Peyroton (Fra) CA Castlesarrasin6
28Marcel Weber (Ger) Redsun Cycling Team6
29Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo6
30Christoff Vanheerden (RSA) MTN Energade6
31Ahmed Belgasem (Lba) Libya6
32Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A4
33Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria4
34Fadi Khan Shaikhouni (Syr) Syria3
35Nariyuki Musada (Jpn) Team Nippo3
36Ismail Lalouchi (Alg) Algeria3
37Adil Jelloul (Mar) Morocco A2
38Kristijan Durasek (Cro) Loborika2
39Daniil Komkov (Rus) Katyusha Continental Team2
40Adnane Aarbia (Mar) Morocco B2
41Riadh Ghedamsi (Tun) Tunisia2
42Ismail Ayoune (Mar) Morocco B1
43Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team1

Mountains classification
1Ian Mcleod (RSA) MTN Energade19pts
2Adil Jelloul (Mar) Morocco A19
3Mouhcine Rhaili (Mar) Morocco B10
4Abdelmalek Madani (Alg) Algeria10
5Radoslav Rogina (Cro) Loborika9
6Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika6
7Boris Shipilevsky (Rus) Katyusha Continental Team5
8Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team5
9Valeriy Kobzarenko (Ukr) Team Type 14
10Yasuharu Nakajima (Jpn) Team Nippo4
11Kristijan Durasek (Cro) Loborika3
12Hanachi Abdelbasset (Alg) Algeria3
13Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan3
14Med Said El Ammoury (Mar) Morocco A2
15Tarik Chaoufi (Mar) Morocco A2
16Ismail Ayoune (Mar) Morocco B2
17Driss Hnini (Mar) Morocco B2
18Nour-Eddine Ouarchi (Mar) Morocco B2
19Stanley Namanyan (RSA) MTN Energade2
20Abderrahmane Boureza (Alg) Algeria1
21Ismail Aksoy (Tur) Brisapor1
22Matvey Zubov (Rus) Katyusha Continental Team1

Teams classification
1Team Type 192:26:15
2Morocco A0:01:30
3Loborika0:04:40
4MTN0:07:57
5Katyusha Continental Team0:58:49
6Morocco B1:01:20
7Brisapor1:16:14
8Algeria1:23:01
9C.A CASTELSARRASIN1:33:53
10Morocco Espoir1:43:45
11Tusnad Cycling Team1:45:33
12Syria1:50:42
13LIBYA TEAM1:55:07
14Tunisia1:56:17
15Egypt2:02:25
16MoroccoC2:24:36
17Azerbaijan2:50:41
18RSC Komet Ludwigsburg3:14:09
19Rwanda3:25:48
20Cyklisticky Klub4:18:22

Latest on Cyclingnews