Skip to main content

Jukardi jumps to Depasar stage win

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut3:11:29
2Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club
3Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
4Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:01
5Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
6Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team0:00:43
7Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:00:45
8Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team
9Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club
10Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
11Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
12Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team
13Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia
14Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia
15Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
16Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team
17Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
18Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
19Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team
20Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice
21Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
22Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club
23Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia
24Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung
25Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia
26Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team
27Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta
28Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta
29Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta
30Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club
31Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice
32Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
33Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta
34Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team
35Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
36Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team
37Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team
38Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
39Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team
40Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
41Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
42Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice
43Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung
44Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team
45Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut
46Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team
47Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team
48Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta
49Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta
50Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut
51Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
52Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team
53Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team
54Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut
55Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
56Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice
57Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team
58Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung
59Parno (Ina) Customs Cycling Club
60Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team
61Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team
62Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang
63Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team
64Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
65Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team
DNFKurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut
DNFDouglas Repacholi (Aus) Plan B Racing Team

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Azad University Iran Pro Team9:35:56
2Customs Cycling Club0:00:01
3Bintang Kranggan Cycling Club
4Dodol Picnic Garut
5Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:00:02
6Araya Indonesia0:00:46
7United Bike Kencana Kota Malang
8Putra Perjuangan Kota Bandung
9Malaysian National Cycling Team
10D.I. Jogjakarta
11Japan National Team
12Poligon Sweet Nice
13Plan B Racing Team
14Tabriz Petrochemical Team
15Philippine Lpgma Cycling Team

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team31:32:20
2Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:02:27
3Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team0:05:20
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:05:27
5Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
6Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team0:05:51
7Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team0:11:59
8Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team0:12:24
9Farshad Salehian (IRI) Azad University Iran Pro Team0:12:27
10Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice0:14:04
11Victor Espiritu (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:14:15
12Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:16:02
13Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:16:17
14Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:16:24
15Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:16:31
16Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:17:29
17Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team0:17:31
18Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team0:17:41
19Tomohiro Hayakawa (Jpn) Japan National Team0:18:02
20Karl Evans (Aus) Plan B Racing Team0:18:11
21Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:18:12
22Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:18:36
23Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:18:38
24Irish Valenzuela (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:18:45
25Lloyd Lucien Reynante (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:18:48
26Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:18:59
27Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:19:15
28Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team0:19:35
29Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:19:45
30Seiich Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:20:39
31Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:20:44
32Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:21:47
33Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:21:50
34Ramin Mehra Bani Azar (IRI) Azad University Iran Pro Team0:22:18
35Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:22:19
36Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut0:22:54
37Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:22:56
38Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:23:03
39Parno (Ina) Customs Cycling Club0:23:07
40Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:23:10
41Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:23:38
42Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:23:46
43Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:26:35
44Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:27:32
45Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:27:49
46Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team0:27:52
47Cris Joven (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:27:58
48Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:28:03
49Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:29:16
50Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:31:55
51Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:31:57
52Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice0:31:58
53Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:32:44
54Suhardi Hassan (Mas) Malaysian National Cycling Team0:33:10
55Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:33:15
56Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:34:02
57Artyom Golovachsenko (Kaz) Poligon Sweet Nice0:34:44
58Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:35:11
59Patrick Gill (Aus) Plan B Racing Team0:35:14
60Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:37:43
61Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:40:00
62Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:40:06
63Tots Oledan (Phi) Philippine Lpgma Cycling Team0:44:53
64Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:45:47
65Bon Jae Ku (Kor) Korean National Team1:02:07

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team94:15:56
2Azad University Iran Pro Team0:20:45
3D.I. Jogjakarta0:38:41
4Customs Cycling Club0:39:41
5Japan National Team0:40:32
6Araya Indonesia0:41:19
7Plan B Racing Team0:41:59
8Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team0:42:20
9Putra Perjuangan Kota Bandung0:43:07
10Poligon Sweet Nice0:50:40
11Dodol Picnic Garut0:51:21
12Bintang Kranggan Cycling Club0:51:25
13United Bike Kencana Kota Malang0:59:38
14Philippine Lpgma Cycling Team1:02:06
15Malaysian National Cycling Team1:03:21

Best Indonesian rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hari Fitrianto (Ina) Poligon Sweet Nice31:46:24
2Didit Purwanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:01:58
3Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:02:13
4Endra Wijaya (Ina) Customs Cycling Club0:02:20
5Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice0:02:27
6Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club0:03:25
7Rastra Patria (Ina) D.I. Jogjakarta0:04:08
8Jelly Dorisman (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:32
9Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia0:04:34
10Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:04:55
11Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta0:05:11
12Hasan Basarahil (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:05:41
13Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia0:06:40
14Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta0:07:43
15Adi Ahmad Jukardi (Ina) Dodol Picnic Garut0:07:46
16Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:08:15
17Amin Suryana (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:50
18Ricky Rinaldi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung0:08:52
19Iman Suparman (Ina) Dodol Picnic Garut0:08:59
20Parno (Ina) Customs Cycling Club0:09:03
21Elan Riyadi Sutomo (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:09:06
22Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta0:09:34
23Eko Bayu Nur Hidayat (Ina) Araya Indonesia0:09:42
24Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club0:12:31
25Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:28
26Robert Wijaya (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:13:45
27Firmansyah Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:13:59
28Awang Sembodo (Ina) Araya Indonesia0:15:12
29Dwi Edi Kurniawan (Ina) United Bike Kencana Kota Malang0:17:51
30Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club0:17:53
31Cecep Erfiandi (Ina) Dodol Picnic Garut0:18:40
32Hartono Gunawan (Ina) Bbc Kota Bandung0:19:11
33Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta0:19:58
34Idris Purnama Kasih (Ina) Bbc Kota Bandung0:23:39
35Rahmandhani (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:25:56
36Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team0:26:02
37Triyandi Tb. Moch (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club0:31:43

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team21pts
2Nor Rizwan Zainal (Mas) Malaysian National Cycling Team10
3Fatahillah Abdullah (Ina) Araya Indonesia8
4Heksa Priya Heksa Priya (Ina) Customs Cycling Club8
5Budi Santoso (Ina) United Bike Kencana Kota Malang6
6Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung6
7Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team6
8Bradeley Hall (Aus) Plan B Racing Team5
9Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club5
10Rully Ibnu Faroka (Ina) United Bike Kencana Kota Malang5
11Bayu Satrio S Putro (Ina) Kutai Timur Cycling Team5
12Nugroho Krisnanto (Ina) D.I. Jogjakarta4
13Andika Riyanto (Ina) Bintang Kranggan Cycling Club4
14Kurniawan (Ina) Dodol Picnic Garut4
15Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
16Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
17Abbas Saeidtanha (IRI) Azad University Iran Pro Team3
18Herwin Jaya (Ina) Poligon Sweet Nice3
19Parno (Ina) Customs Cycling Club3
20Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club3
21Reno Yudha Sansoko (Ina) Giant Dki Jakarta3
22Kohel Uchima (Jpn) Japan National Team2
23Robin Manulang (Ina) Araya Indonesia2
24Mohammad Zamri Salleh (Mas) Malaysian National Cycling Team2
25Mark John Lexer Guevarra (Phi) Road Bike Philis-7 Eleven Racing Team2
26Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta1
27Rochmad Nugraha (Ina) Giant Dki Jakarta1
28Sergey Kudentsov (Rus) Poligon Sweet Nice1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team20pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University Iran Pro Team20
3Ghader Mizbani (IRI) Tabriz Petrochemical Team15
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team9
5Rasoul Barati (IRI) Azad University Iran Pro Team6
6Andrey Mizuroj (Kaz) Tabriz Petrochemical Team5
7Ahad Kazemi (IRI) Tabriz Petrochemical Team3
8Muhammad Taufiq (Ina) D.I. Jogjakarta3
9Dadi Suryadi (Ina) Putra Perjuangan Kota Bandung2
10Aung Ali Sahbana (Ina) Customs Cycling Club1

Latest on Cyclingnews