Skip to main content

Nishitani nabs penultimate stage

Image 1 of 11

Taiji Nishitani (Japan) celebrates his stage win.

Taiji Nishitani (Japan) celebrates his stage win.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 2 of 11

The peloton in action during stage 8 of the Tour de Taiwan.

The peloton in action during stage 8 of the Tour de Taiwan.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 3 of 11

Stage winner Taiji Nishitani (Japan)

Stage winner Taiji Nishitani (Japan)
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 4 of 11

The Tour de Taiwan peloton makes its way to Hualien during stage 8.

The Tour de Taiwan peloton makes its way to Hualien during stage 8.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 5 of 11

The peloton begins stage 8.

The peloton begins stage 8.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 6 of 11

Stage 8 podium (l-r): Mehdi Sohrabi, overall leader; Adam Phelan, best young rider; Taiji Nishitani, stage winner; and Mart Ojavee, points leader.

Stage 8 podium (l-r): Mehdi Sohrabi, overall leader; Adam Phelan, best young rider; Taiji Nishitani, stage winner; and Mart Ojavee, points leader.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 7 of 11

Up close and personal with Mike Friedman (Kelly Benefit Strategies - OptumHealth)

Up close and personal with Mike Friedman (Kelly Benefit Strategies - OptumHealth)
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 8 of 11

Grime-coated Kelly Benefit Strategies-OptumHealth riders after stage 8.

Grime-coated Kelly Benefit Strategies-OptumHealth riders after stage 8.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 9 of 11

Giant Kenda Cycling Team riders set tempo in the peloton.

Giant Kenda Cycling Team riders set tempo in the peloton.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 10 of 11

The Tour de Taiwan peloton rolls along the coast.

The Tour de Taiwan peloton rolls along the coast.
(Image credit: Tour de Taiwan)
Image 11 of 11

Overall leader Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team)

Overall leader Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team)
(Image credit: Tour de Taiwan)

Taiji Nishitani (Japan) won his first-ever Tour de Taiwan stage as he prevailed in the field sprint at the end of stage eight in Hualien. The Japanese rider topped 2010 Tour de Taiwan champion David McCann (Giant Kenda Cycling Team) and Takeaki Ayabe (Japan) for the victory.

"I have been coming to the Tour de Taiwan for four times before this and this is my first win. I'm ecstatic," said Nishitani. "Before the start, I had a feeling that I can win the race and I wanted to raise both arms in jubilation. Unfortunately, at the end today, I could only raise one arm which was good enough, I suppose."

Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team) remains in the overall lead with one stage remaining. The 30-year-old Iranian has a six-second advantage over teammate Markus Eibegger while third-placed David McCann cut his deficit to 18 seconds with the time bonuses won during the stage.

"Today was tough as usual where several teams attacked but my team worked really hard to make sure that there was no danger," said Sohrabi. "Tomorrow, I expect more of the same where teams will be working hard to take the yellow jersey from me. But I think that we can take them on."

The Tour de Taiwan concludes on Monday with a 117km stage from Yilan to Yangmingshan, at the edge of Taipei City

Full Results
1Taiji Nishitani (Jpn) Japan4:06:21
2David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
3Takeaki Ayabe (Jpn) Japan
4Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
5Adam Semple (Aus) Drapac
6Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team
7Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth
8Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team
9Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan
10Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
11Roger Beuchat (Swi) Champion System
12Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong
13Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong
14Adam Phelan (Aus) Drapac
15Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
16Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System
17Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
18Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
19Burger Leon (Ned) Netherlands
20Miyataka Shimizu (Jpn) Japan
21Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong
22Rhys Pollock (Aus) Drapac
23Vries, De Harm (Ned) Netherlands
24Hyosuk Gong (Kor) Korea
25Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
26Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
27Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice
28Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team
29Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp
30Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team
31Kyung Gu Jang (Kor) Korea
32Wai Man Chau (HKg) Champion System
33Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
34Lachlan Norris (Aus) Drapac
35Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo
36Shinichi Fukushima (Jpn) Japan
37Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team
38Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
39Hayato Yoshida (Jpn) Japan
40Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth
41Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:00:09
42Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:00:13
43Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
44Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp
45Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:00:25
46Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team0:01:34
47Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:10:44
48James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp
49Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team
50Eun Seong Jeong (Kor) Korea
51Kam Po Wong (HKg) Hong Kong
52Amir Rusli (Mas) Drapac
53Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia
54Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan
55Hao Liu (Chn) Max Success Sports
56Sea Keong Loh (Mas) Malaysia
57En Huang (Chn) Max Success Sports
58Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan
59Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team
60Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
61Chan Jae Jang (Kor) Korea
62Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
63Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong
64Kin San Wu (HKg) Champion System
65Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team
66Mart Ojavee (Est) Champion System
67Kenji Itami (Jpn) Japan
68Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
69Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team
70Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:10:51
71Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
72Sung Baek Park (Kor) Korea
73Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp
74Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:16:11
75Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:16:12
76Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:16:13
77Vriend Rudy (Ned) Netherlands
78Suhardi Hassan (Mas) Malaysia0:16:16
79Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia
80Springintveld Joost (Ned) Netherlands
81Wel Van Ruud (Ned) Netherlands
82Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:16:18
83Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:16:19
84Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:16:20
85Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:16:26
86Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:16:28
87Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:18:02
DNFYat Wai Chan (HKg) Hong Kong
DNFDean Windsor (Aus) Rapha Condor - Sharp
DNFSai Fei Xue (Chn) Max Success Sports
DNFWen-Lung Chien (Tpe) Exustar Cycling Team

Sprint 1 - East Coast National Scenic Area, 35.9km
1Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports5pts
2Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth3
3Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team2
4Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong1

Sprint 2 - Guanfu Train Station, 128.7km
1Miyataka Shimizu (Jpn) Japan5pts
2Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth3
3Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team2
4Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team1

Mountain 1 - Route 30-29k (Cat. 1) 71.8km
1Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong8pts
2Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports6
3Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team5
4Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth3
5Hyosuk Gong (Kor) Korea2
6Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team1

Mountain 2 - Xianghe Tea Garden (Cat. 3) 102.3km
1Shinichi Fukushima (Jpn) Japan3pts
2Hyosuk Gong (Kor) Korea2
3Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong1

Mountain 3 - Carp Lake Visitor Center (Cat. 3) 185.8km
1Taiji Nishitani (Jpn) Japan3pts
2David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team2
3Takeaki Ayabe (Jpn) Japan1

Teams
1Giant Kenda Cycling Team12:19:03
2Japan
3Drapac
4Hong Kong
5Shimano Racing Team
6Champion System
7Tabriz Petrochemical Team
8Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:00:13
9Action Cycling Team0:10:44
10d'Angelo & Antenucci - Nippo0:10:51
11Rapha Condor - Sharp0:10:57
12Korea0:11:04
13Team Senter-Merida Taiwan0:21:28
14Max Success Sports
15Netherlands0:26:13
16Malaysia0:37:44

General classification after stage 8
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team24:24:46
2Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team0:00:06
3David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:00:18
4Rhys Pollock (Aus) Drapac0:01:13
5Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:30
6Lachlan Norris (Aus) Drapac0:01:34
7Junya Sano (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:35
8Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing Team0:01:37
9Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:01:40
10Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:01:41
11Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:01:43
12Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
13Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
14Hayato Yoshida (Jpn) Japan0:01:44
15Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong0:01:45
16Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports0:01:46
17Hyosuk Gong (Kor) Korea
18Adam Semple (Aus) Drapac0:02:13
19Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:02:17
20Takeaki Ayabe (Jpn) Japan0:02:18
21Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team0:02:23
22Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong0:02:26
23Ryota Nishizono (Jpn) Shimano Racing Team
24Hsin-Hua Huang (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:02:27
25Miyataka Shimizu (Jpn) Japan0:02:28
26Kyung Gu Jang (Kor) Korea0:02:29
27Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong0:02:32
28Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team0:02:35
29Wai Man Chau (HKg) Champion System0:03:57
30Taiji Nishitani (Jpn) Japan0:04:40
31Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team0:05:05
32Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:05:27
33Shih-Chang Huang (Tpe) Action Cycling Team0:07:11
34Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:07:29
35Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team0:08:38
36Burger Leon (Ned) Netherlands0:09:00
37Tom Southam (GBr) Rapha Condor - Sharp0:10:46
38Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:11:42
39Chan Jae Jang (Kor) Korea0:12:51
40Po-Hung Wu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:13:04
41Kam Po Wong (HKg) Hong Kong0:13:05
42Kenji Itami (Jpn) Japan0:13:13
43Wei-Cheng Lee (Tpe) Action Cycling Team0:13:43
44Kin San Wu (HKg) Champion System0:13:54
45Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia0:13:56
46Ben Greenwood (GBr) Rapha Condor - Sharp0:14:30
47Amir Rusli (Mas) Drapac0:14:49
48En Huang (Chn) Max Success Sports0:14:55
49Vries, De Harm (Ned) Netherlands0:15:13
50Sea Keong Loh (Mas) Malaysia0:15:27
51Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing Team0:15:42
52Fan Hsin Chu (Tpe) Giant Kenda Cycling Team0:16:14
53Sung Baek Park (Kor) Korea0:16:25
54Shinri Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:17:53
55Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:17:57
56Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:18:11
57Julian Kyer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:20:15
58Roger Beuchat (Swi) Champion System0:20:59
59Hui Zhang (Chn) Max Success Sports0:21:47
60Eun Seong Jeong (Kor) Korea0:23:15
61Chia-Chun Chen (Tpe) Exustar Cycling Team0:23:19
62Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Malaysia0:26:01
63Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team0:27:41
64Shih-Hsin Hsiao (Tpe) Action Cycling Team0:27:52
65Guillaume Bourgeois (Swi) Champion System0:28:07
66Kun-Hung Hung (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:28:11
67Che-Wei Hu (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:28:34
68Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:29:21
69Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp0:29:58
70Kun Jiang (Chn) Max Success Sports0:31:26
71Mart Ojavee (Est) Champion System0:31:42
72Shinichi Fukushima (Jpn) Japan0:35:16
73Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice0:35:33
74Springintveld Joost (Ned) Netherlands0:36:03
75Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice0:36:09
76Jaan Kirsipuu (Est) Champion System0:37:31
77Yi-Hao Tseng (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:40:17
78James McCallum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:40:43
79Vriend Rudy (Ned) Netherlands0:41:12
80Wel Van Ruud (Ned) Netherlands0:41:57
81Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:45:33
82Cheng-Yen Chen (Tpe) Team Senter-Merida Taiwan0:46:29
83Siu Wah Ko (HKg) Hong Kong0:46:31
84Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:49:42
85Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team0:52:40
86Suhardi Hassan (Mas) Malaysia0:56:00
87Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth1:04:17

Points classification
1Mart Ojavee (Est) Champion System39pts
2Chan Jae Jang (Kor) Korea30
3Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team20
4Rhys Pollock (Aus) Drapac11
5Michael Sherer (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth10
6Lachlan Norris (Aus) Drapac9
7Jaan Kirsipuu (Est) Champion System9
8Mohd Rauf Nur Misbah (Mas) Malaysia8
9Roger Beuchat (Swi) Champion System8
10David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team7
11Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team6
12Shinichi Fukushima (Jpn) Japan5
13Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports5
14Miyataka Shimizu (Jpn) Japan5
15Wai Man Chau (HKg) Champion System5
16Sea Keong Loh (Mas) Malaysia5
17Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice5
18Vriend Rudy (Ned) Netherlands5
19Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth5
20Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team4
21Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team4
22Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth4
23Kam Po Wong (HKg) Hong Kong3
24Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3
25Boris Shpilevskiy (Rus) Tabriz Petrochemical Team3
26Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team2
27Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team2
28Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team2
29Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp2
30Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team1
31Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong1
32Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team1
33Kun Jiang (Chn) Max Success Sports1

Mountains classification
1Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team33pts
2Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong18
3Shinichi Fukushima (Jpn) Japan14
4Hyosuk Gong (Kor) Korea13
5Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team11
6Chun-Kai Feng (Tpe) Action Cycling Team11
7Kam Po Wong (HKg) Hong Kong8
8Rhys Pollock (Aus) Drapac8
9Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports7
10Kyung Gu Jang (Kor) Korea6
11Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team6
12Mart Ojavee (Est) Champion System6
13Kazuki Aoyanagi (Jpn) Shimano Racing Team5
14David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team4
15Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice4
16Lachlan Norris (Aus) Drapac4
17Adam Semple (Aus) Drapac3
18Taiji Nishitani (Jpn) Japan3
19Dean Downing (GBr) Rapha Condor - Sharp3
20Michael Friedman (USA) Kelly Benefit Strategies - OptumHealth3
21Jaan Kirsipuu (Est) Champion System3
22Sung Baek Park (Kor) Korea2
23Bambang Suryadi (Ina) Polygon Sweet Nice2
24Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2
25Takeaki Ayabe (Jpn) Japan1
26Chi Ho Yuen (HKg) Hong Kong1
27Chan Jae Jang (Kor) Korea1
28Adam Phelan (Aus) Drapac1
29Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team1
30Ghader Mizbani Eranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team1
31Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo1
32Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team1

Teams classification
1Tabriz Petrochemical Team73:16:46
2Drapac0:00:38
3Giant Kenda Cycling Team0:02:01
4Shimano Racing Team0:02:25
5Japan0:02:32
6Hong Kong0:04:06
7Champion System0:04:14
8Kelly Benefit Strategies - OptumHealth0:08:03
9d'Angelo & Antenucci - Nippo0:13:13
10Korea0:14:42
11Action Cycling Team0:21:02
12Max Success Sports0:27:06
13Team Senter-Merida Taiwan0:28:05
14Rapha Condor - Sharp0:29:04
15Malaysia0:51:17
16Netherlands0:52:35

Latest on Cyclingnews