Skip to main content

De Negri wins stage 2 of Tour de Slovenie

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini4:39:52
2Antonio Parrinello (Ita) d'Amico Bottecchia
3Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling
4Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida
5Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
6Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli
7Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil
8Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
9Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
10Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
11Enea Cambianica (Swi) Meridiana Kamen Team
12Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
13Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
14Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
15Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
16Nathan Earle (Aus) Team Sky
17Ildar Arslanov (Rus) RusVelo
18Mikel Nieve (Spa) Team Sky
19Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
20Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
21Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
22Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
23Egor Silin (Rus) Team Katusha
24Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
25Jure Golcer (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels
26Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida
27Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida
28Matija Kvasina (Cro) Team Felbermayr Simplon Wels
29Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
30Domen Novak (Slo) Adria Mobil
31Primo_ Roglic (Slo) Adria Mobil
32Carlos Quintero (Col) Colombia
33Marko Pavlic (Slo) Radenska Ljubljana
34Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
35Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling
36Artem Ovechkin (Rus) RusVelo
37Sergey Firsanov (Rus) RusVelo
38Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
39Alexander Foliforov (Rus) RusVelo
40Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
41Artem Nych (Rus) RusVelo
42Paolo Ciavatta (Ita) d'Amico Bottecchia
43Alex Cano (Col) Colombia
44Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli
45Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli
46Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo - Vini Fantini
47Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
48Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling
49Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
50Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
51Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
52Giorgio Cecchinel (Ita) Southeast Pro Cycling
53Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini
54Ziga Groselj (Slo) Slovenia National Team0:03:08
55Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:04:22
56Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
57Rok Korosec (Slo) Radenska Ljubljana
58Christopher Sutton (Aus) Team Sky
59Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
60Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
61Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
62Ziga Rucigaj (Slo) Radenska Ljubljana
63Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
64Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
65Andrew Fenn (GBr) Team Sky
66Edward Diaz (Col) Colombia
67Luca Wackermann (Ita) Southeast Pro Cycling
68Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF
69Andrea Manfredi (Ita) Bardiani CSF
70Brayan Ramirez (Col) Colombia
71Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
72Juan Pablo Valencia (Col) Colombia0:09:27
73Matej Razingar (Slo) Slovenia National Team
74Gregor Krajnc (Slo) Radenska Ljubljana
75Matic Veber (Slo) Slovenia National Team
76Matic Groselj (Slo) Slovenia National Team
77Adriano Brogi (Ita) d'Amico Bottecchia
78Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
79Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
80Uros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team
81Eduardo Estrada (Col) d'Amico Bottecchia
82Rafael Andriato (Bra) Southeast Pro Cycling
83Andrea Fedi (Ita) Southeast Pro Cycling
84Tadej Logar (Slo) Slovenia National Team
85Gasper Katrasnik (Slo) Slovenia National Team
86Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
87Walter Pedraza (Col) Colombia
88Carlos Mario Ramirez (Col) Colombia
89Cristiano Monguzzi (Ita) Meridiana Kamen Team
90Matej Marin (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels
91Marko Kump (Slo) Adria Mobil
92Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
93Roman Maikin (Rus) RusVelo
94Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team
95Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
96Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
97Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
98Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling
99Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida
100Miha Poljanec (Slo) Slovenia National Team0:16:26
101Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling0:17:56
102Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
103Marcel Huber (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels
104Endi Sirol (Cro) Meridiana Kamen Team
105Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF
106Silvio Giorni (Ita) d'Amico Bottecchia
107Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
108Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF
109Alexander Serov (Rus) RusVelo
110Robert Jenko (Slo) Radenska Ljubljana
111David Per (Slo) Adria Mobil
112Artur Ershov (Rus) RusVelo
113Zan Jerkic (Slo) Radenska Ljubljana
114Luka Pajek (Slo) Slovenia National Team
115Giorgio Bocchiola (Ita) d'Amico Bottecchia
116Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida
117Martin Otonicar (Slo) Radenska Ljubljana
118Jure Miskulin (Slo) Radenska Ljubljana
119Jon Bozic (Slo) Adria Mobil
120Chun Kai Feng (Tpe) Lampre-Merida
121Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil
122Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
123Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
124Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
125Gabriele Campello (Ita) d'Amico Bottecchia0:18:31
DNFFilip Cengic (Cro) Meridiana Kamen Team
DNFNicola Poletti (Ita) d'Amico Bottecchia
DNFRodolfo Torres (Col) Colombia

Sprint 1, 30,3 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil5pts
2Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF3
3Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise1

Sprint 2 - Ribnica 71,1 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise5pts
2Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil3
3Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF1

Sprint 3 - Kocevje 172,2 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli5pts
2Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli3
3Artem Nych (Rus) RusVelo1

Mountain 1 (Cat 2)
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise6pts
2Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil4
3Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF2

Mountain 2 (Cat 3) Sveti Gregor 58,5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3pts
2Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil2
3Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF1

Mountain 3 (Cat. 1) Strma Reber 143,9 km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling10pts
2Alex Cano (Col) Colombia8
3Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli6
4Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli4
5Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli2

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Artem Ovechkin (Rus) RusVelo4:50:14
2Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
3Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida0:00:02
4Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha0:00:04
5Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli0:00:06
6Jure Golcer (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:07
7Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
8Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
9Nathan Earle (Aus) Team Sky0:00:09
10Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:11
11Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida0:00:12
12Primo_ Roglic (Slo) Adria Mobil0:00:13
13Marko Pavlic (Slo) Radenska Ljubljana
14Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:00:14
15Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:15
16Artem Nych (Rus) RusVelo0:00:16
17Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli0:00:17
18Mikel Nieve (Spa) Team Sky0:00:18
19Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
20Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli0:00:19
21Elia Favilli (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:20
22Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida0:00:21
23Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
24Alexander Foliforov (Rus) RusVelo
25Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli
26Matija Kvasina (Cro) Team Felbermayr Simplon Wels
27Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli0:00:22
28Giorgio Cecchinel (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:23
29Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
30Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare Pro Cycling
31Egor Silin (Rus) Team Katusha0:00:24
32Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
33Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
34Sergey Firsanov (Rus) RusVelo0:00:26
35Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil0:00:28
36Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha0:00:29
37Carlos Quintero (Col) Colombia
38Enea Cambianica (Swi) Meridiana Kamen Team0:00:30
39Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
40Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:31
41Antonio Parrinello (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:32
42Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil0:00:35
43Ildar Arslanov (Rus) RusVelo0:00:38
44Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
45Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling0:00:40
46Alex Cano (Col) Colombia0:00:41
47Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Pro Cycling0:00:43
48Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo - Vini Fantini0:00:44
49Francesco Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
50Paolo Ciavatta (Ita) d'Amico Bottecchia0:00:46
51Domen Novak (Slo) Adria Mobil
52Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini0:00:49
53Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli0:01:18
54Ziga Groselj (Slo) Slovenia National Team0:04:08
55Alexander Porsev (Rus) Team Katusha0:04:27
56Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:04:28
57Andrew Fenn (GBr) Team Sky0:04:31
58Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:04:38
59Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:04:42
60Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky0:04:43
61Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:04:44
62Brayan Ramirez (Col) Colombia0:04:45
63Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:04:48
64Christopher Sutton (Aus) Team Sky0:04:52
65Rok Korosec (Slo) Radenska Ljubljana0:04:55
66Luca Wackermann (Ita) Southeast Pro Cycling
67Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli0:04:57
68Ziga Rucigaj (Slo) Radenska Ljubljana0:05:05
69Edward Diaz (Col) Colombia0:05:06
70Alessandro Bazzana (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:05:07
71Andrea Manfredi (Ita) Bardiani CSF0:05:31
72Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida0:09:39
73Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:09:41
74Arthur Vanoverberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:09:46
75Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
76Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:09:49
77Andrea Fedi (Ita) Southeast Pro Cycling0:09:50
78Carlos Mario Ramirez (Col) Colombia0:09:58
79Roman Maikin (Rus) RusVelo0:09:59
80Cristiano Monguzzi (Ita) Meridiana Kamen Team0:10:01
81Juan Pablo Valencia (Col) Colombia0:10:02
82Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:10:03
83Rafael Andriato (Bra) Southeast Pro Cycling
84Davide Frattini (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:10:04
85Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
86Marko Kump (Slo) Adria Mobil0:10:08
87Daniele Ratto (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:10:09
88Eduardo Estrada (Col) d'Amico Bottecchia0:10:11
89Matej Marin (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels0:10:13
90Gasper Katrasnik (Slo) Slovenia National Team0:10:15
91Matic Groselj (Slo) Slovenia National Team0:10:18
92Walter Pedraza (Col) Colombia0:10:21
93Adriano Brogi (Ita) d'Amico Bottecchia0:10:24
94Tadej Logar (Slo) Slovenia National Team0:10:25
95Gregor Krajnc (Slo) Radenska Ljubljana0:10:26
96Uros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team0:10:31
97Matic Veber (Slo) Slovenia National Team0:10:32
98Matej Razingar (Slo) Slovenia National Team0:10:47
99Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team0:10:53
100Miha Poljanec (Slo) Slovenia National Team0:17:12
101Alexander Serov (Rus) RusVelo0:18:12
102Artur Ershov (Rus) RusVelo
103Martin Otonicar (Slo) Radenska Ljubljana0:18:13
104Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini0:18:14
105Jon Bozic (Slo) Adria Mobil
106Robert Förster (Ger) UnitedHealthcare Pro Cycling0:18:20
107Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida0:18:22
108Ilia Koshevoy (Blr) Lampre-Merida0:18:26
109Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil
110Rudiger Selig (Ger) Team Katusha0:18:27
111Chun Kai Feng (Tpe) Lampre-Merida0:18:28
112Andrea Piechele (Ita) Bardiani CSF0:18:31
113David Per (Slo) Adria Mobil0:18:32
114Robert Jenko (Slo) Radenska Ljubljana0:18:34
115Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
116Jure Miskulin (Slo) Radenska Ljubljana0:18:36
117Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:18:37
118Zan Jerkic (Slo) Radenska Ljubljana0:18:42
119Giorgio Bocchiola (Ita) d'Amico Bottecchia0:18:43
120Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:18:45
121Silvio Giorni (Ita) d'Amico Bottecchia0:18:47
122Luka Pajek (Slo) Slovenia National Team0:18:57
123Marcel Huber (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:19:24
124Endi Sirol (Cro) Meridiana Kamen Team0:19:43
125Gabriele Campello (Ita) d'Amico Bottecchia0:19:49

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Salvatore Puccio (Ita) Team Sky32pts
2Artem Ovechkin (Rus) RusVelo25
3Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini25
4Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli20
5Antonio Parrinello (Ita) d'Amico Bottecchia20
6Diego Ulissi (Ita) Lampre-Merida16
7Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling16
8Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha14
9Manuele Mori (Ita) Lampre-Merida14
10Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling13
11Alexander Porsev (Rus) Team Katusha12
12Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha10
13Radoslav Rogina (Cro) Adria Mobil9
14Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling9
15Jure Golcer (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels8
16Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise8
17Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil8
18Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels6
19Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise6
20Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli5
21Enea Cambianica (Swi) Meridiana Kamen Team5
22Andrew Fenn (GBr) Team Sky5
23Nathan Earle (Aus) Team Sky4
24Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF4
25Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF4
26Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3
27Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli3
28Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF2
29Maximiliano Richeze (Arg) Lampre-Merida2
30Jan Polanc (Slo) Lampre-Merida1
31Artem Nych (Rus) RusVelo1
32Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling12pts
2Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise9
3Alex Cano (Col) Colombia8
4Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli6
5Klemen Stimulak (Slo) Adria Mobil6
6Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli4
7Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF3
8Davide Appollonio (Ita) Androni Giocattoli2

U23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marko Pavlic (Slo) Radenska Ljubljana4:50:27
2Artem Nych (Rus) RusVelo0:00:03
3Ildar Arslanov (Rus) RusVelo0:00:25
4Domen Novak (Slo) Adria Mobil0:00:33
5Ziga Groselj (Slo) Slovenia National Team0:03:55
6Federico Zurlo (Ita) UnitedHealthcare Pro Cycling0:04:35
7Rok Korosec (Slo) Radenska Ljubljana0:04:42
8Ziga Rucigaj (Slo) Radenska Ljubljana0:04:52
9Edward Diaz (Col) Colombia0:04:53
10Carlos Mario Ramirez (Col) Colombia0:09:45
11Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:09:51
12Eduardo Estrada (Col) d'Amico Bottecchia0:09:58
13Gasper Katrasnik (Slo) Slovenia National Team0:10:02
14Matic Groselj (Slo) Slovenia National Team0:10:05
15Tadej Logar (Slo) Slovenia National Team0:10:12
16Gregor Krajnc (Slo) Radenska Ljubljana0:10:13
17Uros Repse (Slo) Meridiana Kamen Team0:10:18
18Martin Otonicar (Slo) Radenska Ljubljana
19Jon Bozic (Slo) Adria Mobil0:10:19
20Matic Veber (Slo) Slovenia National Team
21Matej Razingar (Slo) Slovenia National Team0:10:34
22David Per (Slo) Adria Mobil0:10:37
23Mateo Frankovic (Cro) Meridiana Kamen Team0:10:40
24Jure Miskulin (Slo) Radenska Ljubljana0:10:41
25Simone Sterbini (Ita) Bardiani CSF0:10:42
26Zan Jerkic (Slo) Radenska Ljubljana0:10:47
27Miha Poljanec (Slo) Slovenia National Team
28Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF0:10:50
29Luka Pajek (Slo) Slovenia National Team0:11:02
30Marcel Huber (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels0:11:29
31Gabriele Campello (Ita) d'Amico Bottecchia0:21:06

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Katusha14:30:58
2Team SKY0:00:02
3Lampre - Merida0:00:10
4Rusvelo0:00:16
5Team Felbermayr Simplon Wels0:00:26
6Androni Giocattoli-Sidermec
7Nippo - Vini Fantini0:00:31
8SouthEast0:00:34
9Adria Mobil0:00:43
10Bardiani CSF0:00:48
11Topsport Vlaanderen-Baloise0:04:52
12UnitedHealthCare Professional Cycling Team0:04:59
13Colombia0:05:24
14Radenska Ljubljana0:09:31
15D'Amico Bottecchia0:11:13
16Meridiana Kamen Team0:20:46
17Slovenia National Team0:24:11

Latest on Cyclingnews