Skip to main content

Bole follows up stage one win with second stage win

Grega Bole (Lampre-Farnese Vini) conquered the 166km second stage of Tour de Slovenia from Ljubljana to Villach. It was Bole's second win in two days and he is also the race leader. Daniele Bennati (Liquigas-Doimo) finished second and Matej Stare (Sava) was third.

"What a joy: even if today we're in Austria and no longer in Slovenia, the victory gives me a full satisfaction," said Bole, who is Slovenian.

"During the whole race, I felt good sensations and, supported in a good way by the team, I could pedal in the head of the race in the heat moment. The final sprint was not easy, (Daniele) Bennati is a strong opponent, but my legs were very good.

"Tomorrow it will be very difficult for me defend the leader jersey, the stage is too tough: I hope that some of my team mate could perform a good race".

Bole was one of the 35 riders who went to the front with 15km to go. He successfully followed Liquigas' riders' wheels on his way to winning the sprint.  With his stage win, he retained the overall race lead.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini4:06:50
2Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo
3Matej Stare (Slo) Sava
4Blaž Furdi (Slo) Sava
5Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
6Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
7Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
8Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
9Radoslav Rogina (Cro) Loborika
10Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
11Rodrigo Garcia Rena (Spa) Xacobeo Galicia
12Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
13Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska
14Tomaž Nose (Slo) Adria Mobil
15Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
16Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
17Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
18Robert Kišerlovski (Cro) Liquigas-Doimo
19Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
20Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska
21Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
22Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia
23Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri
24Gašper Švab (Slo) Sava
25Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
26Riccardo Ricco (Ita) Ceramica Flaminia
27Vladimir Kerkez (Slo) Sava
28Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
29José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
30Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
31Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
32Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:01:12
33Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
34Marko Kump (Slo) Adria Mobil
35Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
36Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia
37Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
38Borut Božic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team0:01:19
39Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska0:02:27
40Blaž Jarc (Slo) Adria Mobil
41Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:02:31
42Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
43Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
44Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
45Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
46Francisco J Pacheco Torres (Spa) Xacobeo Galicia
47Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia
48Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia
49Gustavo Rodriguez (Spa) Xacobeo Galicia
50Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
51Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska
52David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
53Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska
54Gianluca Mirenda (Ita) ISD - Neri
55Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
56Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri
57Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
58Boštjan Rezman (Slo) Zheroquadro Radenska
59Uroš Murn (Slo) Adria Mobil
60Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika
61Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
62Jure Zrimšek (Slo) Sava
63Uroš Šilar (Slo) Sava
64Nik Burjek (Slo) Sava
65Kristijan Durasek (Cro) Loborika
66Jonhny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
67Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone
68Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
69Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
70Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
71Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri0:04:49
72Mark Džamastagic (Slo) Sava0:10:26
73Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo
74Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
75Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
76Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
77Jure Bitenc (Slo) Obrazi Delo Revije
78Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia
79Blaž Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije
80Simon Novak (Slo) Obrazi Delo Revije
81Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
82Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije
83Primož Šegina (Slo) Obrazi Delo Revije
84Darko Blaževic (Cro) Loborika
85Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
86Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini
87Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
88Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
89Jure Žagar (Slo) Adria Mobil
90Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
91Joseph Stijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
92Rok Jerše (Slo) Obrazi Delo Revije
93Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
94Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini
95Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
96Andre Stensen (Den) Team Saxo Bank
97Davide Riccibitti (Ita) ISD - Neri
98Andi Bajc (Slo) Zheroquadro Radenska
99Frank Hoy (Den) Team Saxo Bank
100Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
101Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
102Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia
103Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije
104Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
105Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije
106Massimo Demarin (Cro) Loborika
DNFGiuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
DNFAleksander Pršo (Cro) Loborika
DNSEnrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia

Sprint 1 - Kranj, 31km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije5pts
2Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini3
3Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini1

Sprint 2 -Faak am See, 108km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije5pts
2Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini3
3Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini1

Sprint 3 - Achomitz / Zahomc, 135km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije5pts
2Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank3
3Frank Hoy (Den) Team Saxo Bank1

Mountain 1 - MS Ljubelj 60.5km, Cat. 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije12pts
2Vladimir Kerkez (Slo) Sava10
3Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team8
4Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini6
5Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini4

Mountain 2 - MS Bad Bleiberg 149km, Cat. 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia6pts
2Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo4
3Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo2

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Liquigas-Doimo12:20:30
2Sava
3Xacobeo Galicia
4Team Saxo Bank
5Acqua & Sapone
6Adria Mobil12:21:42
7Ceramica Flaminia
8Lampre-Farnese Vini12:22:54
9Zheroquadro Radenska12:22:57
10ISD - Neri12:23:01
11Topsport Vlaanderen - Mercator12:24:13
12Loborika
13Vacansoleil Pro Cycling Team12:24:20
14Obrazi Delo Revije12:51:48

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini8:16:04
2Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo0:00:14
3Matej Stare (Slo) Sava0:00:16
4Blaž Furdi (Slo) Sava0:00:20
5Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
6Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
7Radoslav Rogina (Cro) Loborika
8Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri
9Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska
10Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska
11Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
12Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil
13Tomaž Nose (Slo) Adria Mobil
14Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank
15Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
16Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
17Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
18Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
19Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
20Vladimir Kerkez (Slo) Sava
21Rodrigo Garcia Rena (Spa) Xacobeo Galicia
22Gašper Švab (Slo) Sava
23José Sarmiento Tunarrosa (Col) Acqua & Sapone
24Robert Kišerlovski (Cro) Liquigas-Doimo
25Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia
26Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
27Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
28Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team
29Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
30Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank
31Marko Kump (Slo) Adria Mobil0:01:26
32Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini0:01:32
33Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
34Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
35Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini
36Borut Božic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team0:01:39
37Jure Zrimšek (Slo) Sava0:02:47
38Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
39Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:02:51
40Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska
41Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
42David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska
43Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska
44Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
45Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
46Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini
47Uroš Murn (Slo) Adria Mobil
48Jonhny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
49Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
50Boštjan Rezman (Slo) Zheroquadro Radenska
51Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
52Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
53Vladimir Isaychev (Rus) Xacobeo Galicia
54Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
55Emanuel Kišerlovski (Cro) Loborika
56Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri
57Gianluca Mirenda (Ita) ISD - Neri
58Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
59Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone
60Nik Burjek (Slo) Sava
61Francisco J Pacheco Torres (Spa) Xacobeo Galicia
62Riccardo Ricco (Ita) Ceramica Flaminia0:04:35
63Blaž Jarc (Slo) Adria Mobil0:05:07
64Gustavo Rodriguez (Spa) Xacobeo Galicia0:05:11
65Kristijan Durasek (Cro) Loborika
66Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia0:05:47
67Alberto Fernandez (Spa) Xacobeo Galicia0:06:03
68Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
69Uroš Šilar (Slo) Sava0:06:12
70Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri0:08:30
71Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone0:10:28
72Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo0:10:46
73Joseph Stijn (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
74Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
75Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
76Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
77Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
78Andre Stensen (Den) Team Saxo Bank
79Jure Bitenc (Slo) Obrazi Delo Revije
80Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
81Darko Blaževic (Cro) Loborika
82Davide Riccibitti (Ita) ISD - Neri
83Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini
84Andrej Omulec (Slo) Obrazi Delo Revije
85Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini
86Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia
87Mark Džamastagic (Slo) Sava0:13:06
88Frank Hoy (Den) Team Saxo Bank
89Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije
90Primož Šegina (Slo) Obrazi Delo Revije0:13:35
91Rok Jerše (Slo) Obrazi Delo Revije
92Blaž Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije0:13:55
93Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone0:13:58
94Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
95Andi Bajc (Slo) Zheroquadro Radenska
96Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo0:14:07
97Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
98Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije
99Jure Žagar (Slo) Adria Mobil
100Massimo Demarin (Cro) Loborika
101Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia0:15:01
102Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
103Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
104Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia0:16:18
105Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
106Simon Novak (Slo) Obrazi Delo Revije0:17:06

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team18pts
2Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije12
3Vladimir Kerkez (Slo) Sava10
4Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini8
5Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone6
6Delio Fernandez Cruz (Spa) Xacobeo Galicia6
7Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini4
8Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo4
9Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia4
10Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo2
11Paolo Longoborghini (Ita) ISD - Neri2

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini50pts
2Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo27
3Blaž Furdi (Slo) Sava23
4Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri22
5Marko Kump (Slo) Adria Mobil20
6Jure Zrimšek (Slo) Sava17
7Matej Stare (Slo) Sava16
8Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil15
9Luka Rakuša (Slo) Obrazi Delo Revije15
10Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator14
11Patrik Sinkewitz (Ger) ISD - Neri12
12Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone10
13Anders Lund (Den) Team Saxo Bank9
14Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone9
15Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo8
16Borut Božic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team8
17Radoslav Rogina (Cro) Loborika7
18Manuele Caddeo (Ita) Zheroquadro Radenska6
19Matija Kvasina (Cro) Zheroquadro Radenska5
20Rodrigo Garcia Rena (Spa) Xacobeo Galicia5
21Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini4
22Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo4
23Martin Mortensen (Den) Vacansoleil Pro Cycling Team4
24Aleksander Pršo (Cro) Loborika4
25Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank3
26Tomaž Nose (Slo) Adria Mobil3
27Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska3
28Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini3
29Reiner Honig (Ned) Acqua & Sapone3
30Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
31David Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska2
32Frank Hoy (Den) Team Saxo Bank1
33Pavel Kochetkov (Rus) Zheroquadro Radenska1
34Andrea Grendene (Ita) Lampre-Farnese Vini1
35Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia1

Under 23 classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Blaž Furdi (Slo) Sava8:16:24
2Luka Mezgec (Slo) Zheroquadro Radenska
3Marko Kump (Slo) Adria Mobil0:01:06
4Alfredo Balloni (Ita) Lampre-Farnese Vini0:01:12
5Jan Tratnik (Slo) Zheroquadro Radenska0:02:27
6Michael Van Stayen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:02:31
7Blaž Jarc (Slo) Adria Mobil0:04:47
8Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo0:10:26
9Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
10Jure Bitenc (Slo) Obrazi Delo Revije
11Mark Džamastagic (Slo) Sava0:12:46
12Blaž Bonca (Slo) Obrazi Delo Revije0:13:35
13Andi Bajc (Slo) Zheroquadro Radenska0:13:38
14Gregor Lah (Slo) Obrazi Delo Revije0:13:47
15Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia0:14:41
16Aleksander Pršo (Cro) Loborika0:18:35

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sava24:49:12
2Liquigas-Doimo
3Acqua & Sapone
4Team Saxo Bank
5Xacobeo Galicia
6Adria Mobil0:01:12
7Ceramica Flaminia
8Lampre-Farnese Vini0:02:24
9Zheroquadro Radenska0:02:27
10ISD - Neri0:02:31
11Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:43
12Loborika
13Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:50
14Obrazi Delo Revije0:33:38

 

Latest on Cyclingnews