Skip to main content

Ivan Stevic wins Tour de Serbie

Image 1 of 4

The final podium; Rasmussen (Christina Watches), Ivan Stevic (Powermove), and Konverset

The final podium; Rasmussen (Christina Watches), Ivan Stevic (Powermove), and Konverset
(Image credit: Tour de Serbie)
Image 2 of 4

Stevic gets a golden trophy to complement his golden jersey.

Stevic gets a golden trophy to complement his golden jersey.
(Image credit: Tour de Serbie)
Image 3 of 4

The final sprint, a lunge for the line gives Sebastien Julien the win.

The final sprint, a lunge for the line gives Sebastien Julien the win.
(Image credit: Tour de Serbie)
Image 4 of 4

All the jersey winners of the 2011 Tour de Serbie.

All the jersey winners of the 2011 Tour de Serbie.
(Image credit: Tour de Serbie)

Michael Rasmussen and Angelo Furlan discuss their impressions of riding the Tour de Serbie. Rasmussen finished second overall in the race.

Results

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI4:12:46
2Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone
3Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea
4Tamas Pinter (Hun) Aegon Cycling Team
5Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg
6Pavel Gatskiy (Kaz) Astana Track
7Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro
8Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea
9Jovan Zekavica (Srb) Partizan Powermove
10Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team
11Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea
12Thiband Taboury (Fra) CMI-BSI
13Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha
14Der Zsolt (Srb) Radnicki Kragujevac
15Polychronis Tzortzakis (Gre) KTM - Murcia
16Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea
17Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team
18Gergeli Kiss (Hun) Aegon Cycling Team
19Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team
20Marko Stankovic (Srb) Metalac Kraljevo
21Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha
22Ben Stockdale (GBr) CMI-BSI
23Georgios Bouglas (Gre) KTM - Murcia
24Apostolos Bouglas (Gre) KTM - Murcia
25Sergey Kuzin (Kaz) Astana Track
26Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team
27Wojciech Szlachta (Pol) Pasta Montenegrapa Zheroqudro
28Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team
29Thomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence
30Hening Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
31Ivan Stevic (Srb) Partizan Powermove
32Dimitriy Morkov (Rus) Itera - Katusha
33Balazs Ronaszeki (Hun) Aegon Cycling Team
34Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team
35Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone
36Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone
37Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
38Nikita Panassenko (Kaz) Astana Track
39Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone
40Manuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team
41Rowan Dever (Aus) Pasta Montenegrapa Zheroqudro
42Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha
43Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac
44James Mclaughlin (GBr) CMI-BSI
45Rene Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone
46Predrag Prokic (Srb) Radnicki Kragujevac
47Artyom Zakharov (Kaz) Astana Track
48Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg
49Viktor Verebelyi (Hun) Aegon Cycling Team
50Martin Lind (Den) Christina Watches-Ofone
51Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove
52Erwan Brenterch (Fra) AVC Aix En Provence
53Istvan Molnar (Hun) Aegon Cycling Team
54Aurelien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence
55Matthieu Converset (Fra) AVC Aix En Provence
56Zoltan Vigh (Hun) Aegon Cycling Team
57Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team
58Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team
59Romain Ramier (Fra) AVC Aix En Provence
60Stefan Hristov (Bul) Bulgarian National Team
61Pierre Matthias (Ger) LKT Team Brandenburg
62Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha
63Nebojša Jovanovic (Srb) Partizan Powermove0:00:10
64Nikolay Mihaylov (Bul) AVC Aix En Provence0:00:15
65Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
66Alexej Lyalko (Kaz) Astana Track0:00:42
67Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team
68Plamen Dimov (Bul) Bulgarian National Team0:00:48
69Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team0:00:53
70Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team
71Bunyamin Ozdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team0:01:16
72Stefan Petrovski (Mkd) FYR Macedonia National Team
73Simeon Green (GBr) CMI-BSI0:03:44
74Stavros Papadimitrakis (Gre) KTM - Murcia
75Konstantinos Efstathiou (Gre) KTM - Murcia
76Reinbert Wielinga (Ned) Itera - Katusha
77Vladimir Vulicevic (Srb) Metalac Kraljevo0:06:31
78Aleksandar Milivojevic (Srb) Metalac Kraljevo
79Miloš Stojanovic (Srb) Metalac Kraljevo
80Dejan Vidakovic (Srb) Metalac Kraljevo
81Svetoslav Nedev (Bul) Bulgarian National Team
82Nikola Kozomara (Srb) Partizan Powermove
83Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac
84Filip Pavlovic (Srb) Metalac Kraljevo

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ivan Stevic (Srb) Partizan Powermove27:29:32
2Michael Rasmussen (Den) Christina Watches-Ofone0:00:02
3Matthieu Converset (Fra) AVC Aix En Provence0:00:14
4Gabor Kasa (Srb) Manisaspor Cycling Team0:01:12
5Hening Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:30
6Thomas Lebas (Fra) AVC Aix En Provence0:01:41
7Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:01:42
8Manuele Bindi (Ita) Meridiana Kamen Team0:01:45
9Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:01:51
10Darko Blazevic (Cro) Meridiana Kamen Team0:02:38
11Aurelien Ribet (Fra) AVC Aix En Provence0:03:48
12Andi Bajc (Slo) Manisaspor Cycling Team0:04:10
13Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg0:04:14
14Der Zsolt (Srb) Radnicki Kragujevac0:04:32
15Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:04:34
16Erwan Brenterch (Fra) AVC Aix En Provence0:05:02
17Esad Hasanovic (Srb) Partizan Powermove0:05:03
18Rene Joergensen (Den) Christina Watches-Ofone0:05:04
19James Mclaughlin (GBr) CMI-BSI0:05:06
20Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:05:09
21Dmitry Ignatyev (Rus) Itera - Katusha0:05:13
22Nikolay Mihaylov (Bul) AVC Aix En Provence0:05:59
23Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea0:06:16
24Stefan Hristov (Bul) Bulgarian National Team
25Alberto Di Lorenzo (Ita) Meridiana Kamen Team0:06:21
26Alexej Lyalko (Kaz) Astana Track0:06:48
27Predrag Prokic (Srb) Radnicki Kragujevac0:06:52
28Martin Lind (Den) Christina Watches-Ofone0:07:16
29Martin Grašev (Bul) Bulgarian National Team0:07:53
30Pierre Matthias (Ger) LKT Team Brandenburg0:07:54
31Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:08:12
32Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea0:08:37
33Stefan Schafer (Ger) LKT Team Brandenburg0:08:49
34Artyom Zakharov (Kaz) Astana Track0:09:28
35Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea0:10:19
36Jeremy Yates (NZl) Manisaspor Cycling Team0:11:00
37Polychronis Tzortzakis (Gre) KTM - Murcia0:11:45
38Wojciech Szlachta (Pol) Pasta Montenegrapa Zheroqudro0:11:47
39Nebojša Jovanovic (Srb) Partizan Powermove0:12:03
40Gergeli Kiss (Hun) Aegon Cycling Team0:12:55
41Zoltan Vigh (Hun) Aegon Cycling Team
42Pavel Gatskiy (Kaz) Astana Track0:14:02
43Reinbert Wielinga (Ned) Itera - Katusha0:16:34
44Kristian Sobota (Den) Christina Watches-Ofone0:18:40
45Borislav Ivanov (Bul) Bulgarian National Team0:19:01
46Michael Reihs (Den) Christina Watches-Ofone0:19:38
47Dean Podgornik (Slo) Manisaspor Cycling Team0:21:37
48Nikita Panassenko (Kaz) Astana Track0:23:54
49Romain Ramier (Fra) AVC Aix En Provence0:24:30
50Sergey Kuzin (Kaz) Astana Track0:25:05
51Ben Stockdale (GBr) CMI-BSI0:25:10
52Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:25:42
53Thiband Taboury (Fra) CMI-BSI0:26:25
54Blaz Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team0:26:28
55Plamen Dimov (Bul) Bulgarian National Team0:27:54
56Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha0:29:10
57Georgios Bouglas (Gre) KTM - Murcia0:30:15
58Svetoslav Nedev (Bul) Bulgarian National Team0:30:52
59Angelo Furlan (Ita) Christina Watches-Ofone0:34:24
60Aleksandar Milivojevic (Srb) Metalac Kraljevo
61Jovan Zekavica (Srb) Partizan Powermove0:35:04
62Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:38:15
63Marko Stankovic (Srb) Metalac Kraljevo0:38:48
64Viktor Verebelyi (Hun) Aegon Cycling Team0:38:50
65Dimitriy Morkov (Rus) Itera - Katusha0:40:05
66Ahmet Akdilek (Tur) Manisaspor Cycling Team0:40:14
67Simeon Green (GBr) CMI-BSI0:46:17
68Tamas Pinter (Hun) Aegon Cycling Team0:49:04
69Sebastien Jullien (Fra) CMI-BSI0:49:20
70Alexsander Ray (NZl) Pasta Montenegrapa Zheroqudro0:49:29
71Balazs Ronaszeki (Hun) Aegon Cycling Team0:49:30
72Istvan Molnar (Hun) Aegon Cycling Team
73Rowan Dever (Aus) Pasta Montenegrapa Zheroqudro
74Apostolos Bouglas (Gre) KTM - Murcia0:49:50
75Bunyamin Ozdemir (Tur) Manisaspor Cycling Team0:50:46
76Stefan Petrovski (Mkd) FYR Macedonia National Team0:51:36
77Miloš Stojanovic (Srb) Metalac Kraljevo0:56:01
78Stavros Papadimitrakis (Gre) KTM - Murcia0:57:00
79Konstantinos Efstathiou (Gre) KTM - Murcia0:57:22
80Dejan Vidakovic (Srb) Metalac Kraljevo0:59:09
81Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac1:01:21
82Nikola Kozomara (Srb) Partizan Powermove1:07:56
83Filip Pavlovic (Srb) Metalac Kraljevo1:08:00
84Vladimir Vulicevic (Srb) Metalac Kraljevo1:09:36

Latest on Cyclingnews