Skip to main content

Gougeard wins overall title at Tour de l'Eurometropole

Alexis Gougeard (Ag2r-La Mondiale) soloed to stage 19 victory

Alexis Gougeard (Ag2r-La Mondiale) soloed to stage 19 victory
(Image credit: Tim de Waele/TDWSport.com)

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits3:22:19
2Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
3Raymond Kreder (Ned) Team Roompot
4Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
5Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
6Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
7Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
8Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka
9Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
10Rudiger Selig (Ger) Team Katusha
11Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo
12Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
13Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
14Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi
15Liam Bertazzo (Ita) Southeast
16Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
17Dries De Bondt (Bel) Verandas Willems Cycling Team
18Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team
19Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles
20Felix Pouilly (Fra) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
21Emiel Wastyn (Bel) Verandas Willems Cycling Team
22Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo
23Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo
24Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
25Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits
26Alexander Krieger (Ger) Leopard Development Team
27Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr
28Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team
29Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems Cycling Team
30Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot
31Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
32Kevin Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles
33Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr
34Jakub Mareczko (Ita) Southeast
35Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr
36Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
37Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling
38Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
39Gaëtan Pons (Bel) Wallonie - Bruxelles
40Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
41Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert
42Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr
43Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles
44Gorik Gardeyn (Bel) Veranclassic - Ekoi
45Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
46Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
47Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
48Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
49Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
50Jesper Asselman (Ned) Team Roompot
51Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
52Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
53Nils Politt (Ger) Team Katusha
54Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
55Berden De Vries (Ned) Team Roompot
56Jan Dieteren (Ger) Leopard Development Team
57Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
58Marco König (Ger) Leopard Development Team
59Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
60Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
61Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
62Viktor Manakov (Rus) Leopard Development Team
63Antoine Warnier (Bel) Wallonie - Bruxelles
64Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
65Laurent Van Den Bak (Bel) Leopard Development Team
66Dimitri Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team
67Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
68Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
69Kristian Haugaard Jensen (Den) Leopard Development Team
70Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits
71Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
72Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
73Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
74Thomas Wertz (Bel) Wallonie - Bruxelles
75Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
76Mirko Tedeschi (Ita) Southeast
77Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast
78Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
79Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
80Gregory Habeaux (Bel) Wallonie - Bruxelles
81Gaetan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team
82Ivar Slik (Ned) Team Roompot
83Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
84Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
85Jelle Goderis (Bel) Veranclassic - Ekoi
86Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
87Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
88Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
89Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
90Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
91Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo
92Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
93Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin
94Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement
95Ludwig De Winter (Bel) Wallonie - Bruxelles
96Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement
97Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
98Huub Duyn (Ned) Team Roompot
99Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
100Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:00:15
101Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo
102Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:16
103Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka0:00:29
104Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:00:36
105Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot0:00:45
106Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:00:47
107Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo0:00:50
108Eugert Zhupa (Alb) Southeast
109Niels De Rooze (Bel) Veranclassic - Ekoi0:00:54
110Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo
111Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal0:01:06
112Reinier Honig (Ned) Team Roompot0:01:17
113Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:20
114Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:01:35
115Antoine Leleu (Bel) Veranclassic - Ekoi0:02:50
116Patrick Olesen (Den) Leopard Development Team0:03:24
117Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka0:03:40
118Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
119Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team
120Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka
121Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha
122Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement0:03:53
123Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic - Ekoi0:05:07
124Florent Pereira (Fra) AG2R La Mondiale0:05:49
125Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
126Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka
127Edwig Cammaerts (Bel) Veranclassic - Ekoi
128Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:06:42
129Stef Van Zummeren (Bel) Verandas Willems Cycling Team
130Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling
DNFMurilo Antonio Fischer (Bra) FDJ.fr
DNFMarc Fournier (Fra) FDJ.fr
DNFMoreno Hofland (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNFThomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
DNFKenny De Haes (Bel) Lotto Soudal
DNFMaxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
DNFPatrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
DNFArthur Van Overberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNFRobin Stenuit (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNFMaxime Cam (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNFAndrea Dal Col (Ita) Southeast
DNFMassimo Morabito (Lux) Leopard Development Team
DNFMartial Roman (Fra) Veranclassic - Ekoi
DNFJulien Antomarchi (Fra) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
DNFRudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
DNFRomain Pillon (Fra) Roubaix Lille MetTeam Roompotole
DNFAlexander Geuens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
DNFTimothy Stevens (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
DNFJordi Van Dingenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
DNSBjörn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNSFranck Bonnamour (Fra) Bretagne-Séché Environnement
DNSAlphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team

Final general classification after stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale15:31:19
2Martijn Keizer (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:07
3Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal0:00:11
4Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling0:00:16
5Olivier Pardini (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:00:18
6Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling0:00:19
7Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling0:00:21
8Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr0:00:22
9Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
10Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha0:00:25
11Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal0:00:27
12Manuele Boaro (Ita) Tinkoff-Saxo
13Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal0:00:29
14Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ.fr0:00:30
15Tom Van Asbroeck (Bel) Team LottoNL-Jumbo0:00:33
16Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
17Viktor Manakov (Rus) Leopard Development Team0:00:34
18Gaetan Bille (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:00:36
19Mike Teunissen (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:40
20Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:00:43
21Nils Politt (Ger) Team Katusha0:00:44
22Olivier Chevalier (Bel) Wallonie - Bruxelles
23Dimitri Claeys (Bel) Verandas Willems Cycling Team
24Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling0:00:45
25Berden De Vries (Ned) Team Roompot
26Kevin Ista (Bel) Wallonie - Bruxelles0:00:47
27Gert Joeaar (Est) Cofidis, Solutions Credits0:00:49
28Jelle Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:51
29Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo0:00:52
30Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
31Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal0:00:54
32Kristian Haugaard Jensen (Den) Leopard Development Team0:00:56
33Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot
34Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:57
35Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille MetTeam Roompotole0:00:58
36Jan Dieteren (Ger) Leopard Development Team0:00:59
37Huub Duyn (Ned) Team Roompot
38Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff-Saxo0:01:00
39Alexander Krieger (Ger) Leopard Development Team
40Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
41Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:03
42Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:04
43Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
44Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
45Liam Bertazzo (Ita) Southeast0:01:05
46Matthieu Boulo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
47Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast
48Laurent Van Den Bak (Bel) Leopard Development Team0:01:07
49Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
50Floris Gerfs (Ned) BMC Racing Team0:01:10
51Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team
52Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr0:01:14
53Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement
54Mirko Tedeschi (Ita) Southeast
55Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:01:15
56Kevin Van Melsen (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:16
57Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:17
58Antoine Warnier (Bel) Wallonie - Bruxelles
59Michael Schär (Swi) BMC Racing Team0:01:19
60Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille MetTeam Roompotole0:01:20
61Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin0:01:21
62Tom Dernies (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:22
63Gaëtan Pons (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:23
64Gerry Druyts (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:24
65Thomas Wertz (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:25
66Dennis Coenen (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:26
67Jonas Vangenechten (Bel) IAM Cycling0:01:28
68Ludwig De Winter (Bel) Wallonie - Bruxelles0:01:35
69Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:01:37
70Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale0:01:40
71Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot0:01:42
72Rudiger Selig (Ger) Team Katusha0:01:43
73Raymond Kreder (Ned) Team Roompot0:01:44
74Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits0:01:45
75Dries De Bondt (Bel) Verandas Willems Cycling Team
76Marco König (Ger) Leopard Development Team0:01:53
77Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
78Gorik Gardeyn (Bel) Veranclassic - Ekoi0:01:54
79Dieter Bouvry (Bel) Roubaix Lille MetTeam Roompotole0:01:58
80Jakub Mareczko (Ita) Southeast0:02:03
81Felix Pouilly (Fra) Roubaix Lille MetTeam Roompotole0:02:12
82Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
83Niels De Rooze (Bel) Veranclassic - Ekoi0:02:18
84Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:02:19
85Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka
86Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:02:24
87Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin0:02:25
88Louis Verhelst (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:02:26
89Justin Jules (Fra) Veranclassic - Ekoi0:02:30
90Eugert Zhupa (Alb) Southeast0:02:54
91Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:03:02
92Emiel Wastyn (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:03:05
93Lorenzo Manzin (Fra) FDJ.fr0:03:07
94Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:03:18
95Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:03:30
96Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:04:01
97Michael Morkov (Den) Tinkoff-Saxo0:04:17
98Christophe Premont (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:04:22
99Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff-Saxo0:04:29
100Ivar Slik (Ned) Team Roompot0:04:34
101Daniel Mclay (GBr) Bretagne-Séché Environnement0:04:36
102Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:04:40
103Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:04:53
104Jesper Asselman (Ned) Team Roompot0:05:08
105Sander Cordeel (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:05:22
106Jay Robert Thomson (RSA) MTN - Qhubeka0:06:13
107Reinier Honig (Ned) Team Roompot0:06:26
108Theo Bos (Ned) MTN - Qhubeka0:06:35
109Pavel Brutt (Rus) Tinkoff-Saxo0:06:49
110Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka0:07:19
111Michael Gogl (Aut) Tinkoff-Saxo0:07:57
112Stef Van Zummeren (Bel) Verandas Willems Cycling Team0:09:18
113Jelle Goderis (Bel) Veranclassic - Ekoi0:09:34
114Kilian Frankiny (Swi) BMC Racing Team0:09:59
115Gregory Habeaux (Bel) Wallonie - Bruxelles0:10:01
116Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal0:10:59
117Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale0:11:38
118Andreas Stauff (Ger) MTN - Qhubeka0:11:48
119Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert0:13:00
120Dmitrii Kozonchuk (Rus) Team Katusha0:13:19
121Edwig Cammaerts (Bel) Veranclassic - Ekoi0:13:27
122Florent Pereira (Fra) AG2R La Mondiale0:14:49
123Antoine Leleu (Bel) Veranclassic - Ekoi0:15:04
124Jayde Julius (RSA) MTN - Qhubeka0:16:20
125Patrick Olesen (Den) Leopard Development Team0:18:33
126Thierry Hupond (Fra) Team Giant-Alpecin0:19:00
127Simon Pellaud (Swi) IAM Cycling0:21:46
128Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale0:22:36
129Julien Van Den Brande (Bel) Veranclassic - Ekoi0:25:12
130Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin0:30:30

Latest on Cyclingnews