Skip to main content

Two from two for Thömel

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Tino Thömel (Ger) KED-Bianchi Team Berlin3:42:17
2Luke Rowe (GBr) National U 23 Team Great Britain
3Andrew Fenn (GBr) National U 23 Team Great Britain
4Jochen Deweer (Bel) Qin Cycling Team
5Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling
6Harry Kraft (Ger) Team Bergstraße
7Cole House (USA) USA National Team U 23
8Jan Keller (Swi) Team Cycling Sports
9Gijs Strating (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
10Daniel Henggeler (Swi) PRICE, Custom Bikes
11Jan Sokol (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
12Loic Aubert (Swi) PRICE, Custom Bikes
13Peter-Jan Polling (Ned) Cyclingteam Jo Piels
14Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
15Jurgen van Trijp (Ned) Rock Werchters-Chocolade Jacques
16Justin van Hoecke (Bel) Qin Cycling Team
17Mark Christian (GBr) National U 23 Team Great Britain
18Marco Haller (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
19Gerry Druyts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
20Jasper Hameling (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
21Philipp Müller (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
22Ismail Aksoy (Tur) Turkish National Cycling Team
23Bastian Faltin (Ger) Rad-Team Hamburg
24Sebastian Scherf (Ger) Team Espoirs Robert Lange
25Berden de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
26Jacob Rathe (USA) USA National Team U 23
27Ivan Boutellier (Swi) PRICE, Custom Bikes
28Marius Prünte (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
29Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg
30Arne Kenzler (Ger) Rad-Team Hamburg
31Chis Pachale (Ger) LV Berlin
32Pascal Weerts (Ger) Team Bergstraße
33Matthias Krizek (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
34Mark Schreurs (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
35Tomo Gallenkämper (Ger) Rad-Team Hamburg
36Kevin Geerts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
37Tim-Jonas Reuß (Ger) Team Espoirs Robert Lange
38Daniel Gollmann (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
39Luca Conrad (Swi) Team Cycling Sports
40Samuel Horstmann (Swi) PRICE, Custom Bikes
41Job Sinnige (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
42Philipp Rechenbach (Ger) LV Berlin
43Ahmet Akdilek (Tur) Turkish National Cycling Team
44Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol
45Maximilian Werda (Ger) JENATEC - Cycling
46Gernot Auer (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
47Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels
48Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling
49Johannes Kahra (Ger) LKT Team Brandenburg
50Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg
51Ivo Ebert (Ger) Team Bergstraße
52Sascha Weber (Ger) Rad-Team Hamburg
53Charlie Avis (USA) USA National Team U 23
54Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
55Secaattin Dazkirli (Tur) Turkish National Cycling Team
56Jurjen de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
57Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
58Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol
59Georg Preidler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
60Ole Quast (Ger) Rad-Team Hamburg
61Florian Bodenschatz (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
62Bart Bruyndonckx (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
63Riccardo Zoidl (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
64Thomas Juhas (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
65Martin Gründer (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
66Dominik Hrinkow (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
67Barry Hulzebos (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
68Tobias Tetzlaff (Ger) LV Berlin
69Max Walsleben (Ger) JENATEC - Cycling
70Daniel Rinner (Lie) Team Radland Tirol
71Stephan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
72Stefan van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
73Jan Moritz Müller (Ger) Team Bergstraße
74Marten Klöpping (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
75Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling
76Jonas Weih (Ger) Team Espoirs Robert Lange
77Pascal Prieto (Ger) Team Bergstraße
78Patrick Konrad (Aut) Team Radland Tirol
79Tobias Ohlenschläger (Ger) Team Espoirs Robert Lange
80Daan de Groot (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
81Jonathan Breyne (Bel) Qin Cycling Team
82Tim Gebauer (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
83Dominik Brändle (Aut) Team Radland Tirol
84Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling
85Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg
86Fatih Harmanci (Tur) Turkish National Cycling Team
87Herman Spijkerman (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
88Marnik Dreesen (Bel) Qin Cycling Team
89Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels
90Travis Burandt (USA) USA National Team U 23
91Ruben van Raepenbusch (Bel) Qin Cycling Team
92Coen Rijpma (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
93Marius Tauchmann (Ger) Rad-Team Hamburg
94Jonas Seubert (Ger) Team Espoirs Robert Lange
95Fabian Ilgen (Ger) LV Berlin
96Gero Walbrül (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
97Moreno de Pauw (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
98Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg
99Tobias Lussi (Swi) PRICE, Custom Bikes
100Rens Te Stroet (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
101Christian Parrett (USA) USA National Team U 23
102Dominik Fuchs (Swi) Team Cycling Sports
103Jake Griffin (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
104Dominik Ivo (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:00:17
105Ali Osman Usta (Tur) Turkish National Cycling Team
106Andreas Wenk (Swi) Team Cycling Sports0:00:22
107Christopher Whorrall (GBr) National U 23 Team Great Britain
108Timothy Kennaugh (GBr) National U 23 Team Great Britain0:06:04
109George Atkins (GBr) National U 23 Team Great Britain
110Tony Müller (Ger) LV Berlin
111Fabian Schnaidt (Ger) Team Bergstraße
112Peter Frei (Swi) Team Cycling Sports
113Francesco van Coppernolle (Bel) Qin Cycling Team
114Maxwell Durtschi (USA) USA National Team U 230:07:30
115Matthias Wieneroither (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:09:59
116Gian Gasser (Swi) Team Cycling Sports
117Jens Meersmans (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:10:07
HDJulian Tucholl (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:12:50
HDMario Schoibl (Aut) Team Radland Tirol0:16:10
DNFMustafa Sayar (Tur) Turkish National Cycling Team
DNFSandro Jennewein (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
DNFDaniel Fiedler (Ger) LV Berlin

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tino Thömel (Ger) KED-Bianchi Team Berlin3:48:13
2Luke Rowe (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:06
3Andrew Fenn (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:09
4Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:00:13
5Martin Gründer (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
6Thomas Juhas (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
7Florian Bodenschatz (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
8Mark Christian (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:14
9Franz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:17
10Michael Weicht (Ger) LKT Team Brandenburg
11Lars Telschow (Ger) LKT Team Brandenburg
12Johannes Kahra (Ger) LKT Team Brandenburg
13Stefan van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
14Jasper Hameling (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling0:00:18
15Marc Goos (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:19
16Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels
17Peter-Jan Polling (Ned) Cyclingteam Jo Piels
18Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
19Justin van Hoecke (Bel) Qin Cycling Team0:00:20
20Jochen Deweer (Bel) Qin Cycling Team
21Jonathan Breyne (Bel) Qin Cycling Team
22Bastian Faltin (Ger) Rad-Team Hamburg0:00:21
23Arne Kenzler (Ger) Rad-Team Hamburg
24Sascha Weber (Ger) Rad-Team Hamburg
25Marius Tauchmann (Ger) Rad-Team Hamburg
26Ole Quast (Ger) Rad-Team Hamburg
27Tomo Gallenkämper (Ger) Rad-Team Hamburg
28Daan de Groot (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
29Mark Schreurs (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
30Rens Te Stroet (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
31Jake Griffin (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
32Ivan Boutellier (Swi) PRICE, Custom Bikes0:00:23
33Samuel Horstmann (Swi) PRICE, Custom Bikes
34Tobias Lussi (Swi) PRICE, Custom Bikes
35Loic Aubert (Swi) PRICE, Custom Bikes
36Daniel Henggeler (Swi) PRICE, Custom Bikes
37Max Walsleben (Ger) JENATEC - Cycling
38Maximilian Werda (Ger) JENATEC - Cycling
39Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling
40Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling
41Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling
42Gijs Strating (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
43Herman Spijkerman (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
44Jurjen de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
45Barry Hulzebos (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
46Berden de Vries (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan
47Gernot Auer (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:00:24
48Riccardo Zoidl (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:00:25
49Marco Haller (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
50Matthias Krizek (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
51Jan Sokol (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich
52Jan Keller (Swi) Team Cycling Sports0:00:28
53Dominik Fuchs (Swi) Team Cycling Sports
54Luca Conrad (Swi) Team Cycling Sports
55Harry Kraft (Ger) Team Bergstraße
56Jan Moritz Müller (Ger) Team Bergstraße
57Pascal Weerts (Ger) Team Bergstraße
58Tim Gebauer (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:00:29
59Marius Prünte (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
60Marten Klöpping (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
61Philipp Müller (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
62Gero Walbrül (Ger) Team EGN Rose NRW U 23
63Bart Bruyndonckx (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:00:31
64Moreno de Pauw (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
65Jurgen van Trijp (Ned) Rock Werchters-Chocolade Jacques
66Kevin Geerts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques
67Patrick Konrad (Aut) Team Radland Tirol0:00:34
68Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol
69Stefan Kirchmair (Aut) Team Radland Tirol
70Daniel Rinner (Lie) Team Radland Tirol
71Dominik Brändle (Aut) Team Radland Tirol
72Cole House (USA) USA National Team U 230:00:36
73Charlie Avis (USA) USA National Team U 23
74Christian Parrett (USA) USA National Team U 23
75Jacob Rathe (USA) USA National Team U 23
76Travis Burandt (USA) USA National Team U 23
77Georg Preidler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:00:40
78Daniel Gollmann (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
79Stephan Rabitsch (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
80Philipp Rechenbach (Ger) LV Berlin0:00:41
81Chis Pachale (Ger) LV Berlin
82Tobias Tetzlaff (Ger) LV Berlin
83Felix Dehmel (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:43
84Tobias Barkschat (Ger) LKT Team Brandenburg
85Tim-Jonas Reuß (Ger) Team Espoirs Robert Lange0:00:45
86Sebastian Scherf (Ger) Team Espoirs Robert Lange
87Jonas Weih (Ger) Team Espoirs Robert Lange
88Jonas Seubert (Ger) Team Espoirs Robert Lange
89Tobias Ohlenschläger (Ger) Team Espoirs Robert Lange
90Dominik Ivo (Ger) Team EGN Rose NRW U 230:00:46
91Ivo Ebert (Ger) Team Bergstraße0:00:49
92Gerry Druyts (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:00:51
93Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling0:00:53
94Coen Rijpma (Ned) De Peddelaars / de Jong Laan0:00:54
95Ismail Aksoy (Tur) Turkish National Cycling Team0:00:55
96Ahmet Akdilek (Tur) Turkish National Cycling Team
97Secaattin Dazkirli (Tur) Turkish National Cycling Team
98Fatih Harmanci (Tur) Turkish National Cycling Team
99Job Sinnige (Ned) Line-Lloyd Footwear Cycling
100Dominik Hrinkow (Aut) Nationalmannschaft U 23 Österreich0:00:56
101Christopher Whorrall (GBr) National U 23 Team Great Britain0:00:58
102Marnik Dreesen (Bel) Qin Cycling Team0:01:00
103Fabian Ilgen (Ger) LV Berlin0:01:03
104Pascal Prieto (Ger) Team Bergstraße0:01:04
105Ruben van Raepenbusch (Bel) Qin Cycling Team0:01:05
106Andreas Wenk (Swi) Team Cycling Sports0:01:06
107Ali Osman Usta (Tur) Turkish National Cycling Team0:01:51
108George Atkins (GBr) National U 23 Team Great Britain0:06:18
109Francesco van Coppernolle (Bel) Qin Cycling Team0:06:24
110Peter Frei (Swi) Team Cycling Sports0:06:32
111Fabian Schnaidt (Ger) Team Bergstraße
112Tony Müller (Ger) LV Berlin0:06:45
113Timothy Kennaugh (GBr) National U 23 Team Great Britain0:06:52
114Maxwell Durtschi (USA) USA National Team U 230:08:06
115Gian Gasser (Swi) Team Cycling Sports0:10:27
116Jens Meersmans (Bel) Rock Werchters-Chocolade Jacques0:10:38
117Matthias Wieneroither (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:10:39

Latest on Cyclingnews