Skip to main content

Wippert wins the bunch sprint

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo3:24:51
2Jacob Rathe (USA) USA National Team
3Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
4Erick Rowsell (GBr) Great Britain National Team U 23
5Alexey Belov (Rus) Russian National Team
6Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team
7Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling
8Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
9Peter Clauß (Ger) JENATEC - Cycling
10Bart Harmsen (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
11Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
12Lawrence Warbasse (USA) USA National Team
13Thomas Koep (Ger) TT Raiko Argon 18
14Lawson Craddock (USA) USA National Team
15Sjors Roosen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
16Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
17Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:01:10
18Patrick Oeben (Ger) TT Raiko Argon 18
19Gregor Schulz (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
20Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team
21Erik Schulze (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
22Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling
23Nikodemus Holler (Ger) PT Baden-Württemberg
24Anders Newbury (USA) USA National Team
25Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team
26Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol
27Emanuel Buchmann (Ger) PT Baden-Württemberg
28Alexander Schlenkrich (Ger) Team Norddeutschland
29Jake Griffin (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
30Marten Klöpping (Ger) TT Raiko Argon 18
31Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
32Dilan Van der Aar (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
33Marco Hoekstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
34Jarno Gmelich Meijling (Ned) Cyclingteam Jo Piels
35Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:01:55
36Simon Pellaud (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
37Kirill Yatsevich (Rus) Russian National Team0:02:13
38Victor Manakov (Rus) Russian National Team
39Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
40Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
41Ivan Savitskiy (Rus) Russian National Team0:02:25
42Jonathan Mould (GBr) Great Britain National Team U 23
43Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling
44Adrik Elzing (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
45Erik Bothe (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
46Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team
47Tony Müller (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
48Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team U 23
49Arne Kenzler (Ger) JENATEC - Cycling
50Nico Schoch (Ger) PT Baden-Württemberg
51Achim Burkart (Ger) PT Baden-Württemberg
52Mario Schoibl (Aut) Team Radland Tirol
53Toni Bretschneider (Ger) Team Norddeutschland
54Andreas Wenk (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
55Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
56Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
57Nicolas Winter (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
58Dominik Merseburg (Ger) Team Norddeutschland
59Jonas Albrecht (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
60Martin Weiss (Aut) Team Radland Tirol
61Georg Preidler (Aut) Team Radland Tirol
62Thomas Juhas (Ger) TT Raiko Argon 18
63Peter Koning (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
64Allan Veenstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
65Jannick Gnoth (Ger) TT Raiko Argon 18
66Chris Pachale (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
67Nicolas Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
68Coen Rijpma (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
69Christian Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
70Anne Fokkema (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
71Daniel Zollstab (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
72Simon Kohne (Ger) Team Norddeutschland
73Daniel Mc Lay (GBr) Omega Pharma-Lotto-Davo
74Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
75Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
76Simon Yates (GBr) Great Britain National Team U 23
77Yannick Vanbrabant (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
78Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
79Joren Segers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
80Richard Thomalla (Ger) Team Norddeutschland
81Daniel Harnisch (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
82Fabian Ilgen (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
83Peter Palotai (Hun) Team Radland Tirol
84Joris De Boer (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
85Bram De Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
86Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team
87Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team U 23
88Maxwell Durtschi (USA) USA National Team
89Nico Knab (Ger) PT Baden-Württemberg
90Charlie Avis (USA) USA National Team
91Fabio Nappa (Ger) PT Baden-Württemberg
92Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling
93Jurrien Bosters (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
94Sebastian Wotschke (Ger) KED-Bianchi Team Berlin
95David Wöhrer (Aut) Team Radland Tirol
96Niels Van Laer (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
97Alexander Foliforov (Rus) Russian National Team
98Yannick Bok (Ger) TT Raiko Argon 18
99Olivier Beer (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
100Wim Hofstede (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
101Christoph Altenkirch (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
102Mats Boeve (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Rathe (USA) USA National Team3:32:15
2Sjors Roosen (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
3Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:04
4Jasha Sütterlin (Ger) Thüringer Energie Team0:00:05
5Eric Pidun (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:00:06
6Lawson Craddock (USA) USA National Team
7Lawrence Warbasse (USA) USA National Team
8Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:07
9Peter Clauß (Ger) JENATEC - Cycling
10Constantin Liebenow (Ger) JENATEC - Cycling
11Jorne Carolus (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:09
12Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:11
13Erick Rowsell (GBr) Great Britain National Team U 230:00:12
14Thomas Koep (Ger) TT Raiko Argon 180:00:17
15Bart Harmsen (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:00:28
16Alexey Belov (Rus) Russian National Team0:00:31
17Henk Wildeman (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:01:10
18Kevin Predatsch (Ger) Thüringer Energie Team0:01:15
19Andreas Hofer (Aut) Team Radland Tirol0:01:18
20Jarno Gmelich Meijling (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:21
21Patrick Oeben (Ger) TT Raiko Argon 180:01:25
22Marten Klöpping (Ger) TT Raiko Argon 180:01:27
23Marco Hoekstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen0:01:32
24Emanuel Buchmann (Ger) PT Baden-Württemberg0:01:34
25Nikodemus Holler (Ger) PT Baden-Württemberg
26Mark Schreurs (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:01:38
27Erik Schulze (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:01:43
28Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team0:01:45
29Anders Newbury (USA) USA National Team0:01:52
30Gregor Schulz (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:01:53
31Maximilian Werda (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:01
32Christian Karl (Ger) JENATEC - Cycling0:02:05
33Jake Griffin (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:02:15
34Dilan Van der Aar (Ned) Rucanor-Line Cycling Team
35Kirill Yatsevich (Rus) Russian National Team0:02:22
36Victor Manakov (Rus) Russian National Team
37Matvey Zubov (Rus) Russian National Team
38Bram De Kort (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner0:02:25
39Mats Boeve (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
40Jurrien Bosters (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
41Wim Hofstede (Ned) Van Hemert Groep - De Jonge Renner
42Simon Pellaud (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:02:26
43Rüdiger Selig (Ger) JENATEC - Cycling0:02:28
44Theo Reinhardt (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:29
45Johannes Kahra (Ger) Thüringer Energie Team0:02:30
46Kersten Thiele (Ger) Thüringer Energie Team
47Sebastian Wotschke (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:31
48Charlie Avis (USA) USA National Team
49Maxwell Durtschi (USA) USA National Team
50Rick Ampler (Ger) JENATEC - Cycling0:02:32
51Arne Kenzler (Ger) JENATEC - Cycling
52Martin Weiss (Aut) Team Radland Tirol0:02:33
53Georg Preidler (Aut) Team Radland Tirol
54David Wöhrer (Aut) Team Radland Tirol
55Peter Palotai (Hun) Team Radland Tirol
56Ivan Savitskiy (Rus) Russian National Team0:02:34
57Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:36
58Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
59Joren Segers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:02:39
60Daniel Mc Lay (GBr) Omega Pharma-Lotto-Davo
61Jonathan Mould (GBr) Great Britain National Team U 23
62Simon Yates (GBr) Great Britain National Team U 23
63Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team U 23
64Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team U 23
65Bastian Faltin (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:02:40
66Thomas Juhas (Ger) TT Raiko Argon 180:02:42
67Jannick Gnoth (Ger) TT Raiko Argon 18
68Alexander Schlenkrich (Ger) Team Norddeutschland0:02:47
69Anne Fokkema (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
70Coen Rijpma (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
71Adrik Elzing (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
72Allan Veenstra (Ned) SG Automatisering - WSV Emmen
73Achim Burkart (Ger) PT Baden-Württemberg0:02:49
74Nico Schoch (Ger) PT Baden-Württemberg
75Fabio Nappa (Ger) PT Baden-Württemberg
76Peter Koning (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:02:50
77Joris De Boer (Ned) Rucanor-Line Cycling Team0:02:53
78Nicolas Winter (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:02:56
79Andreas Wenk (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
80Olivier Beer (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team
81Mario Schoibl (Aut) Team Radland Tirol
82Alexander Foliforov (Rus) Russian National Team
83Christoph Altenkirch (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:02:58
84Jonas Albrecht (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
85Fabian Ilgen (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn
86Jelle Posthuma (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:03:05
87Daniel Zollstab (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:03:08
88Daniel Harnisch (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
89Erik Bothe (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt
90Niels Van Laer (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:03:09
91Richard Thomalla (Ger) Team Norddeutschland0:03:12
92Simon Kohne (Ger) Team Norddeutschland
93Toni Bretschneider (Ger) Team Norddeutschland
94Dominik Merseburg (Ger) Team Norddeutschland
95Yannick Vanbrabant (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:03:18
96Philipp Rechenbach (Ger) KED-Bianchi Team Berlin0:03:20
97Chris Pachale (Ger) Landesauswahl Berlin Bahn0:03:23
98Tony Müller (Ger) Team U 23-LAV-Makranstaedt0:03:33
99Yannick Bok (Ger) TT Raiko Argon 180:03:34
100Nico Knab (Ger) PT Baden-Württemberg
101Christian Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:03:41
102Nicolas Andres (Swi) BMC-Hottinger Cycling Team0:03:54

Latest on Cyclingnews