Skip to main content

Parno wins final stage, Reijnen reigns overall

Full Results
1Parno (Ina) Custom Cycling Club4:30:02
2Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
3Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System
4Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
5Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
6Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda
7White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team
8Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor0:00:05
9Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:56
10Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
12Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team
13Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
14Hammer Martin (Den) Designabrookers
15Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team
16Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
17Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team
18Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club
19David John Tonks (GBr) CS Racing
20Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
21Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club
22Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
23Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
24Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
25Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team
26Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
27Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team
28Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club
29Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
30Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN
31Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies
32Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
33Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team
34Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team
35Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing
36Hao Liu (Chn) Max Success Sports
37Tivers Brett (NZl) Plan B Racing
38Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia
39Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
40Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team
41David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team
42Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
43Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor
44Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team
45Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
46Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN
47Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team
48Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System
49Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing
50Jiong Wang (Chn) Max Success Sports
51Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team
52Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
53Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor
54Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team
55Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
56Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
57Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing
58Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:01:04
59Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team
60Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
61Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor
62Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor
63Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team
64Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team
65Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team
66Wai Man Chau (HKg) CS Racing
67Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
68Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
69Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team
70Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:01:10
71Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:04:14
72Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team0:05:24
73Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:07:44
74Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:08:00
75Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
76Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
77Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team
78Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:08:37
79Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:14:27
80Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team
81Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:18:25
DSQAnuar Manan (Mas) Malaysia National Team
DSQJaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team
DNFTakumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
DNFMitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
DNFStephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN
DNFTing Pong Lam (HKg) CS Racing
DNFLilholt Guytan (Den) Designabrookers
DNFJonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda
DNFWilliam Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda
DNFRabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team
DNFJamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team
DNFKhayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
DNFMing Xing Xue (Chn) Max Success Sports
DNFWells Elliott (Aus) Plan B Racing
DNFDoyle Rob (Aus) Plan B Racing
DNFYoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing
DNFNatthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team
DNFEldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team
DNFVladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team
DNFAmin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team
DNFTuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team
DNSMikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team

Points
1Parno (Ina) Custom Cycling Club16pts
2Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System16
3Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies14
4Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team12
5White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team12
6Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team11
7Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda10
8Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor10
9Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team8
10Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN6
11Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team5
12Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team4
13Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team3
14Hammer Martin (Den) Designabrookers2
15Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN2
16Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team1
17David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team1

Sprint 1
1Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System3pts
2Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN2
3Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team1
Champion System - Max Success Pro Cycling Team
Sprint 2Champion System - Max Success Pro Cycling Team
Champion System - Max Success Pro Cycling Team
1White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team3pts
2Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor2
3David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team1

Mountain 1
1Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor5pts
2White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team3
3Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing1

Teams
1Custom Cycling Club13:31:58
2Kelly Benefit Strategies
3Medscheme Cycling Team
4CKT TMIT - Champion System
5Bridgestone Anchor0:00:05
6Polygon Sweet Nice Team0:00:08
7Mongolia National Team
8Jelly Belly Cycling P/B Kenda0:00:22
9Thailand National Team0:00:56
10Cycling Team CCN
11Kazakhstan National Team
12Giant Asia Racing
13Shimano Racing Team
14Malaysia National Team0:01:04
15Aisan Racing Team0:04:14
16Japan National Team0:05:32
17Champion System - Max Success Pro Cycling Team0:07:44
18Marco Polo Cycling Team0:14:27

Final general classification
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda22:23:15
2White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:18
3Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System0:00:19
4Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:23
5Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team0:00:32
6Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:37
7Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
8Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:42
9Parno (Ina) Custom Cycling Club0:00:46
10Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor0:01:02
11David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:01:17
12Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia0:01:23
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN0:01:25
14Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:01:26
15Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
16Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing0:01:33
17Hammer Martin (Den) Designabrookers0:01:34
18Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
19Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
20Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
21Tivers Brett (NZl) Plan B Racing0:01:36
22Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team0:01:37
23Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team0:01:38
24Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies0:01:39
25Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team0:01:40
26Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
27Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:01:42
28Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing0:01:43
29Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing0:01:45
30Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
31Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies0:01:46
32Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor0:01:48
33Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team0:01:49
34Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:01:51
35Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team0:01:52
36Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:01:55
37Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team0:01:56
38Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor0:01:59
39Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:02:00
40Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team0:02:06
41Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:02:08
42Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club
43Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club0:02:12
44Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team0:02:13
45Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:02:20
46Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team0:02:21
47Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:02:22
48Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:04:21
49Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team0:04:26
50Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor0:04:44
51Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:04:47
52Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System0:04:56
53Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:04:57
54Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:04:58
55Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team0:05:01
56Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:05:03
57Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN0:05:13
58Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor0:05:58
59Wai Man Chau (HKg) CS Racing0:05:59
60Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team0:06:00
61Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN0:06:04
62Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:06:08
63Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:06:32
64Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team0:06:41
65Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:07:23
66Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:07:40
67Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club0:08:27
68Gang Xu (Chn) Max Success Sports0:08:28
69Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team0:08:55
70Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:09:05
71Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team
72Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:09:26
73Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:09:49
74David John Tonks (GBr) CS Racing0:13:13
75Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:14:42
76Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team0:15:34
77Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:16:10
78Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:16:50
79Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:17:36
80Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:18:44
81Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:26:54

Points classification
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda48pts
2Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team42
3Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies31
4Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System25
5Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies24
6Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team24
7Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team24
8Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team23
9Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda23
10White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team22
11Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team22
12Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team20
13David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team19
14Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team18
15Parno (Ina) Custom Cycling Club16
16Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team16
17Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team14
18Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team13
19Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor13
20Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor13
21Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda13
22William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda12
23Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team11
24Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor11
25Hammer Martin (Den) Designabrookers11
26Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing11
27Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team11
28Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda11
29Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team10
30Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing9
31Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN8
32Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team8
33Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team8
34Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team8
35Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia7
36Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System7
37Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN6
38Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team6
39Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing6
40Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team5
41Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team4
42Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team4
43Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team4
44Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team4
45Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3
46Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team2
47Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing2
48Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club1
49Hao Liu (Chn) Max Success Sports1

Mountains classification
1Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing6pts
2Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor5
3Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team3
4Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3
5White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team3
6Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team1
7Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club1

Teams classification
1Medscheme Cycling Team67:13:03
2CKT TMIT - Champion System0:00:08
3Kelly Benefit Strategies0:00:15
4Bridgestone Anchor0:01:06
5Kazakhstan National Team0:01:20
6Custom Cycling Club0:01:22
7Shimano Racing Team0:01:25
8Thailand National Team0:01:40
9Polygon Sweet Nice Team0:01:47
10Giant Asia Racing0:01:48
11Malaysia National Team0:02:10
12Mongolia National Team0:04:26
13Cycling Team CCN0:04:40
14Aisan Racing Team0:05:19
15Japan National Team0:05:45
16Champion System - Max Success Pro Cycling Team0:11:08
17Jelly Belly Cycling P/B Kenda0:12:47
18Marco Polo Cycling Team0:14:43

Latest on Cyclingnews