Skip to main content

Manan sprints to stage win

Full Results
1Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team4:02:51
2Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team
3Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team
5Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team
6Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team
7Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda
8Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team
9Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor
10Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda
11Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team
12Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN
14Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
15Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
16Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team
17Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team
18Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing
19Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team
20Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
21Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
22Hammer Martin (Den) Designabrookers
23Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing
24Lilholt Guytan (Den) Designabrookers
25Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club
26Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing
27Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team
28Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team
29Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club
30Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing
31White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team
32Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team
33Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports
34Fredborg Jonas (Den) Designabrookers
35Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team
36David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team
37Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team
38Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies
39Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team
40Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
41Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
42Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team
43Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team
44Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team
45Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN
46Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
47Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team
48Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team
49Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club
50Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team
51Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team
52Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team
53Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies
54Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team
55Parno (Ina) Custom Cycling Club
56Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
57Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
58Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia
59Jiong Wang (Chn) Max Success Sports
60Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team
61Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
62Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
63Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team
64Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team
65Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor
66Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing
67Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN
69David John Tonks (GBr) CS Racing
70Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team
71Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team
72Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor
73Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
74Gang Xu (Chn) Max Success Sports
75Wai Man Chau (HKg) CS Racing
76Tivers Brett (NZl) Plan B Racing
77Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
78Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System
79Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
80Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor
81Hao Liu (Chn) Max Success Sports
82Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team
83Doyle Rob (Aus) Plan B Racing
84Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team
85Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda
86Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
87Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
88Ting Pong Lam (HKg) CS Racing
89Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor
90Wells Elliott (Aus) Plan B Racing
91Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
92Lauge Mike (Den) Designabrookers
93Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team
94Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:00:19
95Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team
96Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team
97Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team0:00:27
98Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing
99Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:00:43
100Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team
101Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team
102Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
103Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team
104Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team
105Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team
106Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:01:08
107Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:01:22
108Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System
109Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:01:49
110Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team
111Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:01:59
112Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:02:38
113Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:02:59
114Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team
115Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:03:18
116William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:04:18
117Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team
118Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team
119Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team
DNFHan Yu Lin (Tpe) Fuji Asia
DNFFadzli Mohamed (Sin) Fuji Asia
DNFHiguma Yusuke (Jpn) Fuji Asia
DNFSherwin Carrera (Phi) 7-Eleven Racing Team
DNFRasmussen Jack (Den) Designabrookers
DNFJiang Kun (Chn) Max Success Sports

Sprints
1Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3pts
2Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3
3Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team3
4Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club2
5Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor1

KOM
1Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team5pts
2Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3
3Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club1

Teams
1Malaysia National Team (MAS)12:08:33
2Vietnam National Team (VIE)
3Mongolia National Team (MGL)
4Custom Cycling Club (CCC)
5Thailand National Team (THA)
6Kelly Benefit Strategies (KBS)
7Marco Polo Cycling Team (MPC)
8Designabrookers (DSB)
9Kazakhstan National Team (KAZ)
10Bridgestone Anchor (BGT)
11Champion System - Max Success Pro Cycling Team (
12CS Racing (CSR)
13CKT TMIT - Champion System (CKT)
14Plan B Racing (PBR)
15Shimano Racing Team (SMN)0:00:27
16Japan National Team (JPN)0:00:43
17Polygon Sweet Nice Team (PSN)0:01:08
18Aisan Racing Team (AIS)0:01:26
19Uzbekistan National Team (UZB)0:01:50
20Giant Asia Racing (GNT)0:02:57
21Cycling Team CCN (CCN)0:02:59
22Vali ASR Kerman Team (VAK)0:03:01
23Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:03:18
247-Eleven Racing Team (CRT)0:05:03
25Medscheme Cycling Team (MCT)0:05:06

General classification after stage 3
1Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda8:17:22
2Nicholas White (RSA) Medscheme Cycling Team0:00:15
3David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team0:00:16
4Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System0:00:20
5Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia0:00:21
6Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:23
7Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:24
8Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System
9Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN0:00:25
10Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System0:00:28
11Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing0:00:31
12Tuulkhangai Tuguldur (Mgl) Mongolia National Team0:00:32
13Hammer Martin (Den) Designabrookers
14Lange Malcolm (RSA) Medscheme Cycling Team
15Kachelhoffer Hanco (RSA) Medscheme Cycling Team
16Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team
17Bradeley Hall (Aus) Marco Polo Cycling Team0:00:33
18Tivers Brett (NZl) Plan B Racing0:00:34
19Thurakit Boonratanathanakorn (Tha) Thailand National Team0:00:35
20Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:36
21Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
22Daniel Bowman (USA) Kelly Benefit Strategies
23Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team
24Cheyne Hoag (USA) Kelly Benefit Strategies0:00:37
25Saeid Nateghi (IRI) Vali ASR Kerman Team
26Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team0:00:38
27Scholz Timo (Ger) Cycling Team CCN
28Gang Xu (Chn) Max Success Sports
29Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team0:00:40
30Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (IRI) Vali ASR Kerman Team
31Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing0:00:41
32Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team0:00:42
33Eldar Mukmenov (Uzb) Uzbekistan National Team0:00:43
34Barati Rasoul (IRI) Giant Asia Racing Team
35Jaeel Eslami (IRI) Vali ASR Kerman Team0:00:44
36Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing0:00:45
37Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:46
38Tomoya Kanoh (Jpn) Bridgestone Anchor
39Minh Thuy Bui (Vie) Vietnam National Team
40Kirril Kazantsev (Kaz) Polygon Sweet Nice Team0:00:49
41Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
42Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Bridgestone Anchor
43Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team0:00:50
44Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team
45Parno (Ina) Custom Cycling Club
46Fredborg Jonas (Den) Designabrookers0:00:51
47Hayato Yoshida (Jpn) Japan National Team0:00:52
48Mikhail Vlassov (Kaz) Kazakhstan National Team
49Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team0:00:53
50Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor
51Artyom Zakharov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:54
52Khalid Bounida (Ned) Marco Polo Cycling Team
53Andrey Kucherov (Kaz) Kazakhstan National Team0:00:56
54Khayankyarvaa Uuganbayar (Mgl) Mongolia National Team0:00:57
55Artyom Golovachshenko (Kaz) Polygon Sweet Nice Team
56Mark John Lexer Guevarra (Phi) 7-Eleven Racing Team0:00:59
57Wells Elliott (Aus) Plan B Racing0:01:00
58Prasetya P Heksa (Ina) Custom Cycling Club0:01:01
59Hari Fitrianto (Ina) Polygon Sweet Nice Team
60Alex Coutts (Ger) Giant Asia Racing Team
61Endra Wijaya (Ina) Custom Cycling Club0:01:06
62Natthapon Jeebthaworn (Tha) Thailand National Team0:01:07
63Iwan Setiawan (Ina) Custom Cycling Club0:01:10
64Ryohei Komori (Jpn) Japan National Team0:01:11
65Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan National Team
66Yong Li Ng (Mas) Malaysia National Team
67Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:19
68Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team0:01:21
69Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:01:34
70Sea Keong Loh (Mas) Marco Polo Cycling Team0:01:37
71Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club0:01:59
72Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:02:56
73Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda0:03:02
74Dor Ming Dormino Chau (HKg) CS Racing0:03:09
75Hao Liu (Chn) Max Success Sports0:03:19
76Yusuke Hatanaka (Jpn) Shimano Racing0:03:23
77Kenji Itami (Jpn) Bridgestone Anchor0:03:24
78Cong Hieu Mai (Vie) Vietnam National Team
79Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan National Team0:03:32
80Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports0:03:34
81Mitsuhiro Matsumura (Jpn) Aisan Racing Team0:03:39
82Mohammad Zangi Abadi (IRI) Vali ASR Kerman Team
83Ting Pong Lam (HKg) CS Racing0:03:41
84Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor0:03:42
85Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:03:45
86Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team0:03:48
87Wai Man Chau (HKg) CS Racing0:03:50
88Lilholt Guytan (Den) Designabrookers0:03:52
89Shusaku Matsuo (Jpn) CKT TMIT - Champion System0:03:54
90Yoshinori Iino (Jpn) Shimano Racing0:03:56
91Jiong Wang (Chn) Max Success Sports0:03:57
92Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team
93Jonathan Lovelock (Aus) Marco Polo Cycling Team0:03:59
94Wei Kei Chang (Tpe) Giant Asia Racing Team0:04:00
95Ahmad Fallanie Ali (Mas) Malaysia National Team0:04:01
96Jamsran Ulziibaatar (Mgl) Mongolia National Team0:04:10
97Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team0:04:11
98Nederlof Lex (Ned) Cycling Team CCN
99Nikko Cortez (Phi) 7-Eleven Racing Team0:04:22
100Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7-Eleven Racing Team0:04:37
101Vadim Shalamov (Kaz) Kazakhstan National Team0:05:02
102Ang Vincent (Sin) Cycling Team CCN
103Sergey Kudentsov (Rus) Polygon Sweet Nice Team0:05:10
104Chun Woh Cheung (HKg) CS Racing0:05:53
105Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant Asia Racing Team0:06:38
106Stephan Nazid Kramers (Ned) Cycling Team CCN0:06:48
107Amin Eslampour (IRI) Vali ASR Kerman Team0:07:04
108William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda0:07:24
109Doyle Rob (Aus) Plan B Racing0:07:26
110Abdullah Rizza Pahlavi (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:07:55
111Seiichi Koshinomi (Jpn) Japan National Team0:08:07
112Ericson Obosa (Phi) 7-Eleven Racing Team0:08:27
113Macdonald Neil (RSA) Medscheme Cycling Team0:08:42
114David John Tonks (GBr) CS Racing0:12:11
115Altnasukh Altanzul (Mgl) Mongolia National Team0:14:28
116Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda0:14:57
117Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan National Team0:15:54
118Tumurbaatar Ochirbaatar (Mgl) Mongolia National Team0:16:26
119Lauge Mike (Den) Designabrookers0:18:35

Points classification
1Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team16pts
2Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team14
3Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System13
4Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team12
5Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team11
6Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team10
7Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda9
8Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team8
9Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor7
10Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda6
11Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team5
12Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies4
13Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN3
14Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3
15Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team3
16Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team3
17Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team2
18Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club2
19Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System1
20Masaru Fukuhara (Jpn) Bridgestone Anchor1

Sprint classification
1Anuar Manan (Mas) Malaysia National Team29pts
2Ahmad Haidar Anuawar (Mas) Marco Polo Cycling Team24
3Kiel Reijnen (USA) Jelly Belly p/b Kenda24
4Jaan Kirsipuu (Est) CKT TMIT - Champion System23
5Michael Friedman (USA) Jelly Belly p/b Kenda23
6Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysia National Team21
7David Mccann (Irl) Giant Asia Racing Team18
8Nguyen Hung Mai (Vie) Vietnam National Team17
9Mohd Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia National Team15
10Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team14
11Will Routley (Can) Jelly Belly p/b Kenda13
12William Dickenson (Aus) Jelly Belly p/b Kenda12
13Tuan Anh Do (Vie) Vietnam National Team11
14Jonathan Chodroff (USA) Jelly Belly p/b Kenda11
15White Nicholas (RSA) Medscheme Cycling Team10
16Neil Shirley (USA) Kelly Benefit Strategies10
17Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies9
18Okart Bualoi (Tha) Thailand National Team9
19Hidenori Nodera (Jpn) Shimano Racing9
20Deon Locke (Aus) CKT TMIT - Champion System9
21Rabie Johann (RSA) Medscheme Cycling Team8
22Masamichi Yamamoto (Jpn) Bridgestone Anchor7
23Rodgers Lee (Jpn) Fuji Asia7
24Damrow Sascha (Ger) Cycling Team CCN6
25Junpei Murakami (Jpn) Shimano Racing6
26Van Duan Le (Vie) Vietnam National Team5
27Mart Ojavee (Est) CKT TMIT - Champion System5
28Alexandr Dymovskikh (Kaz) Kazakhstan National Team5

Mountains classification
1Takumi Beppu (Jpn) Aisan Racing Team5pts
2Phuchong Sai-Udomsin (Tha) Thailand National Team3
3Sahbana A Agung (Ina) Custom Cycling Club1

Teams classification
1CKT TMIT - Champion System (CKT)24:53:22
2Kelly Benefit Strategies (KBS)0:00:07
3Thailand National Team (THA)0:00:36
4Shimano Racing Team (SMN)0:00:48
5Bridgestone Anchor (BGT)0:00:53
6Malaysia National Team (MAS)0:00:58
7Marco Polo Cycling Team (MPC)
8Kazakhstan National Team (KAZ)0:01:06
9Custom Cycling Club (CCC)0:01:14
10Japan National Team (JPN)0:01:38
11Aisan Racing Team (AIS)0:02:23
12Polygon Sweet Nice Team (PSN)0:02:39
13Champion System - Max Success Pro Cycling Team (MSS)0:03:16
14Vietnam National Team (VIE)0:03:38
15Giant Asia Racing (GNT)0:03:41
16Vali ASR Kerman Team (VAK)0:03:46
17Designabrookers (DSB)0:03:52
18Mongolia National Team (MGL)0:04:10
19Medscheme Cycling Team (MCT)0:04:58
20Uzbekistan National Team (UZB)0:05:41
21Cycling Team CCN (CCN)0:06:35
22Plan B Racing (PBR)0:07:31
23Jelly Belly Cycling P/B Kenda (JBC)0:08:02
24CS Racing (CSR)0:08:56
257-Eleven Racing Team (CRT)0:12:32

Latest on Cyclingnews