Skip to main content

Tamouridis top in Kuala Rompin

Image 1 of 5

Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team) is top in four categories.

Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team) is top in four categories.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 2 of 5

Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team) leads overall.

Hariff Salleh (Terengganu Cycling Team) leads overall.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 3 of 5

The peloton on stage 3 of Jelajah Malaysia.

The peloton on stage 3 of Jelajah Malaysia.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 4 of 5

Overcast skies on day three of Jelajah Malaysia.

Overcast skies on day three of Jelajah Malaysia.
(Image credit: Jelajah Malaysia)
Image 5 of 5

Ioannis Tamouridis (SP Tableware) sprints to victory.

Ioannis Tamouridis (SP Tableware) sprints to victory.
(Image credit: Jelajah Malaysia)

Ioannis Tamourdis (SP Tableware) sprinted to victory on stage three of the Jelajah Malaysia but he had to share the spotlight with local hero Mohd Harriff (Terengganu Cycling), who moved into the overall lead.

Harriff now holds four jerseys in this year’s race. As well as wearing the yellow jersey, the Malaysian leads the points, Malaysian rider and Asian rider classifications. He won the first bonus sprint, and then finished in second place on the stage to after he pick up enough bonus seconds to leapfrog Iran’s Mehdi Sohrabi (Tabriz Petrochemical Team) in the overall standings.

“In spite of the rain, I am of course satisfied with how things turned out– winning four jerseys on the day is very good indeed,” Harriff said after the stage. “The plan was to take the stage today but under the circumstances, we can’t complain. We hope that we can win a stage before the tour ends this year.”

For his part, Tamourdis was pleased with his day’s work in tricky conditions. He timed his sprint perfectly to beat Harriff and Anuar Manan in the mass finish. Although he is now in fourth overall, the Greek explained that his primary aim is the world track championships at the end of the month.

“The race here has been very good for me in preparation for the Track World Championship and I’m very happy to take my first stage win this year,” he said.

The day’s main break saw previous leader Mehdi Sohrabi join forces with David McCann (Giant Kenda), Mart Ojavee (Champion System), Luc Heganeurs (Team Eddy Merckx-Indelan), Shinpei Fukuda (Aisan) and Kenichi Suzuki (Aisan) but the group was swallowed up on the fast run-in to the line.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware3:29:54
2Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team
3Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
5Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
6Matthias Friedemann (Ger) Champion System
7David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
8Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
9Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P
10Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers
11Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
12Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
13Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
14Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
15Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team
16Christoph Springer (Ger) SP Tableware
17Okart Bualoi (Tha) Thailand
18Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
19Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
20Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
21Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia
22Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
23Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
24Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
25Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers
26Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
27Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
28Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
29Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
30Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
31Sarham Miswan (Mas) Malaysia
32Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team
33Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
34Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
35Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
36Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
37Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
38Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
39Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan
40Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
41Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
42Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
43Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
44Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
45Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
46Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team
47Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman
48Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
49Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
50Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
51Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P
52Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
53Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
54Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
55Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team
56Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
57Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
58Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
59Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
60Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
61Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
62Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
63Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
64Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
65Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice
66Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P
67Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
68Christopher Williams (Aus) Champion System
69Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
70Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
71Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
72Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
73Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand
74Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
75Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
76Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
77Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
78Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
79Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia
80Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
81Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang
82Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
83Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
84Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
85Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
86Periklis Ilias (Gre) SP Tableware
87Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland
88Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team
89Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team
90Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
91Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
92Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
93Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T
94Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
95Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
96Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
97Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
98Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
99Mark O'Brien (Aus) SP Tableware
100Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
101Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
102Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
103Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
104Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
105Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
106Jason Donald (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
107Jonathan Lovelock (Aus) Genesys Wealth Advisers
108Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
109Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
110Mart Ojavee (Est) Champion System
111Guillaume Pont (Fra) SP Tableware
112Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
113Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
114Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
115David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
116Marsh Cooper (Can) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
117Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
118Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
119Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
120Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
121Maxime Martin (Fra) Maramnde 47-F2P
122Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
123Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
124Yohan Baudrit (Fra) Maramnde 47-F2P
125Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
126Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur
127Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers
128Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:28
129Florent Sentuc (Fra) Maramnde 47-F2P
130Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team
131Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
132Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:01:59
133Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:29
134Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:23
135Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:36
DNFSarawut Sirironnachai (Tha) Thailand
DNFIrish Valenzuela (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
DNFMohd Hazwan Azeman (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
DNFMuhamad Ayub Mohd Radzi (Mas) Pahang
DNFMuhammad Amin Amirnuddin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
DNSXu Junheng (Chn) Holy Brother Cycling Team

Sprint 1 - Kahang, 28.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team5pts
2Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia3
3Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers2
4Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan1

Sprint 2 - Mersing,104.7km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team5pts
2Mart Ojavee (Est) Champion System3
3Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team2
4Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health1

Sprint 3 - Teluk Gading,134.9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan5pts
2Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice3
3Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
4Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P1

Mountain 1 - (Cat 4) Kahang, 45.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team4pts
2Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
3Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur1

Mountain 2 - (Cat 4) Endau, 116.6km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health4pts
2Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team2
3Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team10:29:42
2Terengganu Cycling Team
3Malaysian Armed Forces Cycling Team
4Malaysia
5Uzbekistan
6Genesys Wealth Advisers
7Team Eddy Merckx - Indeland
8Le Tua Cycling Team
9Polis Di-Raja Malaysia
10Polygon Sweet Nice
11Tabriz Petrochemical Team
12Marmande 47-F2P
13Giant Kenda Cycling Team
14Wp Kuala Lumpur
15Negeri Sembilan
16Holy Brother Cycling Team
17Champion System
18Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
19Customs Cycling Club
207 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
21Ocbc Singapore Cycling Team
22Kelly Benefit Strategies / Optum Health
23Sp Tableware Pro Team0:00:10
24Vali Asr Kerman0:00:40
25Felda-T0:04:23

Asian rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3:29:54
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team
3Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
4Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
5Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
6Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
7Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
8Okart Bualoi (Tha) Thailand
9Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
10Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
11Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia
12Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
13Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
14Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
15Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
16Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
17Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
18Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
19Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
20Sarham Miswan (Mas) Malaysia
21Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team
22Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
23Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
24Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
25Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
26Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
27Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
28Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan
29Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
30Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
31Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
32Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
33Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
34Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
35Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman
36Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
37Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
38Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
39Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
40Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
41Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
42Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
43Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
44Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
45Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
46Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
47Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
48Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
49Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
50Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
51Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
52Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
53Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
54Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
55Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand
56Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
57Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team
58Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
59Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
60Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia
61Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
62Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang
63Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
64Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
65Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team
66Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
67Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
68Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T
69Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
70Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
71Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
72Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
73Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
74Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
75Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
76Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
77Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
78Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
79Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
80Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
81Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
82Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
83Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
84Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
85Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
86Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
87Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur
88Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:28
89Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team
90Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
91Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:29
92Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:23
93Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:36

Malaysian riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team3:29:54
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team
3Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
4Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia
5Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
6Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
7Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
8Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
9Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
10Sarham Miswan (Mas) Malaysia
11Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
12Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia
13Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia
14Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
15Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
16Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
17Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
18Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
19Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
20Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
21Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
22Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
23Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
24Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
25Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
26Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
27Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
28Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
29Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia
30Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
31Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang
32Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
33Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T
34Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
35Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
36Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
37Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
38Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
39Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
40Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
41Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
42Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur
43Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:28
44Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
45Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:23

Asian Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aisan Racing Team10:29:42
2Terengganu Cycling Team
3Malaysian Armed Forces Cycling Team
4Malaysia
5Uzbekistan
6Le Tua Cycling Team
7Polis Di-Raja Malaysia
8Polygon Sweet Nice
9Tabriz Petrochemical Team
10Giant Kenda Cycling Team
11Wp Kuala Lumpur
12Negeri Sembilan
13Holy Brother Cycling Team
14Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
15Customs Cycling Club
167 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
17Ocbc Singapore Cycling Team
18Vali Asr Kerman0:00:40
19Felda-T0:04:23

Malaysian Team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terengganu Cycling Team10:29:42
2Malaysian Armed Forces Cycling Team
3Malaysia
4Le Tua Cycling Team
5Polis Di-Raja Malaysia
6Wp Kuala Lumpur
7Negeri Sembilan
8Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
9Felda-T0:04:23

General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team12:02:25
2Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:04
3Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06
4Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware0:00:11
5Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team
6Mart Ojavee (Est) Champion System
7Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:15
8Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:17
9Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:18
10Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
11Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:19
12Jaan Kirsipuu (Est) Champion System
13Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
14Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
15Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers
16Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
17David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland0:00:20
18Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers
19Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
20Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
21Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team0:00:21
22Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
23Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers
24Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
25Matthias Friedemann (Ger) Champion System
26Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
27Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
28Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team
29Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
30Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
31Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
32Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
33Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
34Okart Bualoi (Tha) Thailand
35Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
36Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
37Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
38Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
39Jonathan Mouchel (Fra) Maramnde 47-F2P
40Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P
41Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team
42Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
43Sam Witmitz (Aus) Letua Cycling Team
44Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
45Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
46Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P
47Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice
48Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
49Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
50Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland
51Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
52Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
53Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
54Jason Donald (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
55Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
56Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
57Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
58Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
59Christopher Williams (Aus) Champion System
60David McCann (Irl) Giant Kenda Cycling Team
61Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
62Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
63Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
64Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
65Ryan Sherlock (Irl) Giant Kenda Cycling Team
66Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team
67Sarham Miswan (Mas) Malaysia
68Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
69Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
70Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
71Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
72Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
73Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
74Periklis Ilias (Gre) SP Tableware
75Alexander Schmitt (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
76Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
77Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
78Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T
79Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
80Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
81Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
82Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
83Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
84Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
85Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
86Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
87Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
88Mark O'Brien (Aus) SP Tableware
89Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
90Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team
91Nathan Earle (Aus) Genesys Wealth Advisers
92Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
93Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
94Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland
95Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
96Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
97Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
98Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
99Alex Coutts (GBr) Giant Kenda Cycling Team
100Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
101Guillaume Pont (Fra) SP Tableware
102Florent Sentuc (Fra) Maramnde 47-F2P
103Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
104Marsh Cooper (Can) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
105Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
106Maxime Martin (Fra) Maramnde 47-F2P
107Yohan Baudrit (Fra) Maramnde 47-F2P
108Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
109Michael Creed (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health
110Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
111Christoph Springer (Ger) SP Tableware0:00:31
112Nathan Haas (Aus) Genesys Wealth Advisers0:00:39
113Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman0:00:41
114Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman
115Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:49
116Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:00:56
117Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:01:35
118Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:07
119Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:02:20
120Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:34
121Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:50
122Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:30
123Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:43
124Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:44
125Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team0:05:08
126Jonathan Lovelock (Aus) Genesys Wealth Advisers
127Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:10:44
128Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:18
129Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
130Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:17
131Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand0:18:17
132Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
133Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
134Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:57
135Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:43

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team51pts
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team42
3Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tableware36
4Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team28
5David Kopp (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland22
6Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team20
7Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman20
8Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia18
9Steele Von Hoff (Aus) Genesys Wealth Advisers18
10Mart Ojavee (Est) Champion System17
11Vidal Celis Zabala (Spa) Letua Cycling Team16
12Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team14
13Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P14
14Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team13
15Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team11
16Kudentsov Sergey (Rus) Polygon Sweet Nice11
17Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team10
18Matthias Friedemann (Ger) Champion System10
19Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team10
20Jaan Kirsipuu (Est) Champion System9
21Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team7
22Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur6
23Jean Mespoulede (Fra) Maramnde 47-F2P6
24Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team6
25Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan5
26Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team5
27Anthony Giacoppo (Aus) Genesys Wealth Advisers4
28Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice3
29Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club3
30Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman3
31Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers2
32Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
33Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
34Markus Eibegger (Aut) Tabriz Petrochemical Team2
35Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur2
36Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia2
37Stefan Ganser (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland1
38Luc Hagenaars (Ned) Team Eddy Merckx - Indeland1
39Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan1
40Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland1
41Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team8pts
2Daniel Westmattelmann (Ger) Team Eddy Merckx - Indeland5
3Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines4
4Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies - Optum Health4
5Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team2
6Patrick Shaw (Aus) Genesys Wealth Advisers2
7Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team2
8Sylvain Pandele (Fra) Maramnde 47-F2P2
9Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines2
10Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team1
11Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1
12Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman1
13Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur1

Asian Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team12:02:25
2Mehdi Sohrabi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:00:04
3Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06
4Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team0:00:15
5Shinpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:00:17
6Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:00:18
7Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
8Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:19
9Dani Lesmana (Ina) Polygon Sweet Nice
10Fajar Mulia Maruli (Ina) Customs Cycling Club
11Seyed Moezeddin Seyed Rezaei Khormizi (Iri) Vali Asr Kerman
12Toots Oledan (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines0:00:20
13Mark John Lexer Galedo (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
14Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team0:00:21
15Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
16Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia
17Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
18Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
19Bambang Suriyadi (Ina) Polygon Sweet Nice
20Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
21Ericson Obosa (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
22Zhao Yiming (Chn) Holy Brother Cycling Team
23Okart Bualoi (Tha) Thailand
24Eugen Wacker (Kgz) Letua Cycling Team
25Adi Putera Yusoff (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
26Herwin Jaya (Ina) Polygon Sweet Nice
27Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
28Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
29Iwan Setiawan (Ina) Customs Cycling Club
30Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
31Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
32Hartono Gunawan (Ina) Customs Cycling Club
33Vadim Shaekhov (Uzb) Uzbekistan
34Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
35Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
36Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
37Masahiro Shinagawa (Jpn) Aisan Racing Team
38Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
39Mohammad Zangi Abadi (Iri) Vali Asr Kerman
40Jimmy Pranata (Ina) Polygon Sweet Nice
41Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
42Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
43Wei Baoxin (Chn) Holy Brother Cycling Team
44Sarham Miswan (Mas) Malaysia
45Priya Prasetya Heksa (Ina) Customs Cycling Club
46Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
47Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
48Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
49Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
50Nara Motoi (Jpn) Terengganu Cycling Team
51Md Nurhaimin Awg (Bru) Brunei National Team
52Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
53Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T
54Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
55Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
56Lloyd Lucien Reynante (Phi) 7 Eleven Racing Team By RoadBike Philippines
57Saeed Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman
58Jun Rong Ho (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
59Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
60Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemical Team
61Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
62Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
63Li Chao (Chn) Holy Brother Cycling Team
64Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
65Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
66Reduan Yusof (Bru) Brunei National Team
67Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
68Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemical Team
69Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
70Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
71Junaidi Hashim (Sin) OCBC Singapore Cycling Team
72Erik Suprianto (Ina) Customs Cycling Club
73Hossein Nateghi (Iri) Vali Asr Kerman0:00:41
74Amin Eslampour (Iri) Vali Asr Kerman
75Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:49
76Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:00:56
77Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:01:35
78Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:07
79Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:34
80Gleb Gorbachev (Uzb) Uzbekistan0:02:50
81Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:30
82Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:43
83Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:44
84Man Jianren (Chn) Holy Brother Cycling Team0:05:08
85Behnam Khalilikhosroshahi (Iri) Tabriz Petrochemical Team0:10:44
86Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:18
87Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
88Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:17
89Jakapan Ruanpae (Tha) Thailand0:18:17
90Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
91Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
92Muhamad Nur Fatoni (Ina) Customs Cycling Club0:19:57
93Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:43

Malaysian Rider Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hariff Salleh (Mas) Terengganu Cycling Team12:02:25
2Anuar Manan (Mas) Terengganu Cycling Team0:00:06
3Ahmad Fakhrullah Alias (Mas) Malaysia0:00:19
4Mohd Faris Abdul Razak (Mas) Polis Diraja Malaysia0:00:21
5Wan Mohd Najmee Wan Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur
6Mohd Shafari Abd Malik (Mas) WP Kuala Lumpur
7Amir Mustafa Rusli (Mas) Polis Diraja Malaysia
8Suhardi Hassan (Mas) WP Kuala Lumpur
9Mohammad Zaki Ramlee (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
10Hafiz Rozli Mohd (Mas) Letua Cycling Team
11Abdullah Muhamad Khairul Azizi (Mas) FELDA-T
12Amirul Anuar Jefri (Mas) Negeri Sembilan
13Mohd Ekbar Zamanhuri (Mas) Negeri Sembilan
14Nik Mohd Azwan Zulkifle (Mas) Polis Diraja Malaysia
15Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
16Sarham Miswan (Mas) Malaysia
17Abdul Rashid Ibrahim (Mas) Negeri Sembilan
18Sayuti Zahit (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
19Mohamad Fairet Rusli (Mas) Negeri Sembilan
20Mohd Fauzan Ahmad Lutfi (Mas) Polis Diraja Malaysia
21Mohd Nurshafiq Suhaimi (Mas) Negeri Sembilan
22Khairul Anuar Ibrahim (Mas) FELDA-T
23Amirrudin Jamaludin (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
24Mohd Yazrul Hisham Zulkefli (Mas) Pahang
25Khairul Naim Azhar (Mas) Sabah
26Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
27Mohd Shawal Mohd Shafee (Mas) Letua Cycling Team
28Hock Seng Gan (Mas) Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal KPT/Utem
29Mohd Akmal Amrun (Mas) Malaysia
30Ng Yong Li (Mas) Letua Cycling Team
31Ahmad Fallanie Ali (Mas) WP Kuala Lumpur
32Yusrizal Usoff (Mas) Terengganu Cycling Team
33Mohd Zulhilmie Afif Ahmad Zamri (Mas) Malaysia0:00:49
34Mohd Nor Ridzuan Zainal (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:00:56
35Nazri Mohamad (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:07
36Loh Sea Keong (Mas) WP Kuala Lumpur (Mas) WP Kuala Lumpur0:02:34
37Mohd Zamri Salleh (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:30
38Salahuddin Mat Saman (Mas) Polis Diraja Malaysia0:04:43
39Mohd Zailani Mohd Fahmi Irfan (Mas) FELDA-T0:04:44
40Mohd Al-Ghazali Abd. Hamid (Mas) Malaysia0:12:18
41Abdul Rahman Abu Hasan (Mas) Sabah
42Muhammad Adiq Husainie Othman (Mas) Malaysia0:13:17
43Mohd Shahrul Nizam Che Shamsudin (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team0:18:17
44Mohd Fadhli Anwar Mohd Fauzi (Mas) Malaysian Armed Forces Cycling Team
45Wan Ahmad Zarif Wan Abdul Halim (Mas) Pahang0:21:43

Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team36:08:14
2Champion System0:00:02
3Aisan Racing Team0:00:04
4Terengganu Cycling Team
5Team Eddy Merckx - Indeland
6Malaysia
7Polygon Sweet Nice
8Le Tua Cycling Team
9Uzbekistan
10Genesys Wealth Advisers
11Wp Kuala Lumpur
12Giant Kenda Cycling Team
13Polis Di-Raja Malaysia
14Marmande 47-F2P
15Customs Cycling Club
16Negeri Sembilan
17Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
18Holy Brother Cycling Team
197 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
20Ocbc Singapore Cycling Team
21Kelly Benefit Strategies / Optum Health
22Sp Tableware Pro Team0:00:14
23Vali Asr Kerman0:00:44
24Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:48
25Felda-T0:04:27

Asian Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemical Team36:08:14
2Aisan Racing Team0:00:04
3Terengganu Cycling Team
4Malaysia
5Polygon Sweet Nice
6Le Tua Cycling Team
7Uzbekistan
8Wp Kuala Lumpur
9Giant Kenda Cycling Team
10Polis Di-Raja Malaysia
11Customs Cycling Club
12Negeri Sembilan
13Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
14Holy Brother Cycling Team
157 Eleven Racing Team By Roadbike Philippines
16Ocbc Singapore Cycling Team
17Vali Asr Kerman0:00:44
18Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:48
19Felda-T0:04:27

Malaysian Team Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Terengganu Cycling Team36:08:18
2Malaysia
3Le Tua Cycling Team
4Wp Kuala Lumpur
5Polis Di-Raja Malaysia
6Negeri Sembilan
7Pusat Sukan Tumpuan Berbasikal Kpt/Utem
8Malaysian Armed Forces Cycling Team0:03:44
9Felda-T0:04:23

 

Latest on Cyclingnews