Skip to main content

Longo Borghini solos to victory on penultimate stage

Image 1 of 2

Elisa Longo Borghini (Hitec Products-Mistral Home Cycling Team) wins stage 5 of the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen.

Elisa Longo Borghini (Hitec Products-Mistral Home Cycling Team) wins stage 5 of the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen. (Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)
Image 2 of 2

The Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen jersey holders after stage 5.

The Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen jersey holders after stage 5. (Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)

Full Results
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team2:43:42
2Adrie Visser (Ned) Skil Argos0:00:34
3Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
4Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:47
5Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team0:00:51
6Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team
7Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion
8Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini
9Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER
10Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo
11Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:55
12Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini
13Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:01:11
14Judith Arndt (Ger) Orica - AIS
15Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
16Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon
17Simona Frapporti (Ita) Be Pink
18Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini
19Elke Gebhardt (Ger) Be Pink
20Julia Martisova (Rus) Be Pink
21Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon
22Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
23Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team
24Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
25Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team
26Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
27Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
28Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo
29Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
30Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
31Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
32Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink
33Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team
34Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini
35Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS
36Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion
37Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon
38Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon
39Romy Kasper (Ger) RusVelo
40Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo0:01:21
41Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team
42Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
43Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
44Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team
45Petra Zrimsek (Slo) Be Pink
46Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
47Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini
48Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team
49Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team
50Mieke Kröger (Ger) German National Team
51Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
52Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team
53Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
54Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
55Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team0:01:27
56Irina Molicheva (Rus) RusVelo0:01:29
57Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:01:32
58Kelly Markus (Ned) Skil Argos
59Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:01:35
60Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion0:01:49
61Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team0:01:51
62Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:02:39
63Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion0:02:45
64Janneke Kanis (Ned) Skil Argos0:03:06
65Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team0:03:08
66Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS0:03:46
67Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:04:11
68Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team0:07:02
69Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team0:08:11
70Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos0:08:12
71Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS
72Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS
73Rowena Fry (Aus) Orica - AIS0:10:16
74Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team
75Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green
76Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team
77Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER
78Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER
79Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
80Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
81Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:16:43
82Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:16:44
83Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion
84Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team
85Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion0:16:46
86Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team
DNFSylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
DNFDenise Ramsden (Can) Canadian National Team
DNFMalin Rydlund (Swe) Alrikkson Go:Green
DNFUrska Kalan (Slo) Slovenian National Team
DNSAmy Pieters (Ned) Skil Argos
DNSMadeleine Ortmüller (Ger) German National Team
DNSJoelle Numainville (Can) Canadian National Team

Points
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team10pts
2Adrie Visser (Ned) Skil Argos6
3Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team4

Sprint 1
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team3pts
2Romy Kasper (Ger) RusVelo2
3Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team1

Sprint 2
1Romy Kasper (Ger) RusVelo3pts
2Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo2
3Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion1

Sprint 3
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team3pts
2Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini2
3Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team1

Mountain 1
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team7pts
2Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team5
3Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team3
4Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS2

Mountain 2
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team5pts
2Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team3
3Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team2

Mountain 3
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team5pts
2Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini3
3Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team2

Mountain 4
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team5pts
2Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team3
3Adrie Visser (Ned) Skil Argos2

Young riders
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team2:43:42
2Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:34
3Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:00:51
4Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion
5Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:01:11
6Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
7Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
8Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
9Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:01:21
10Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team
11Mieke Kröger (Ger) German National Team
12Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:01:32
13Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:01:35
14Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:04:11
15Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:10:16
16Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER
17Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER
18Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
19Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
20Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:16:44
21Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:16:46

Amateur riders
1Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER2:44:33
2Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:20
3Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:30
4Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team
5Mieke Kröger (Ger) German National Team
6Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
7Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team
8Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
9Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
10Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:00:41
11Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:03:20
12Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team0:06:11
13Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:09:25
14Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team
15Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER
16Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER
17Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
18Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
19Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:15:52
20Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:15:53
21Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:15:55

Teams
1Hitec Products - Mistral Home Cycling Team8:13:38
2AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:08
3MCipollini Giambenini0:00:25
4Kleo Ladies Team0:00:41
5Rabobank Women Cycling Team
6RusVelo
7Dolmans-Boels Cycling Team0:00:47
8Be Pink0:01:01
9Team Specialized-lululemon
10Abus Nutrixxion0:01:19
11Ukrainian National Team0:01:37
12Skil Argos0:02:40
13Orica - AIS0:03:36
14Slovenian National Team0:07:12
15Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:10:26
16Maxx-solar biEHLER0:18:51

General classification after stage 5
1Judith Arndt (Ger) Orica - AIS13:10:23
2Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon0:00:05
3Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:08
4Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon0:00:26
5Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:48
6Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo0:00:57
7Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:01:01
8Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon0:01:24
9Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo0:01:26
10Adrie Visser (Ned) Skil Argos0:01:39
11Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:01:51
12Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon0:02:03
13Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:02:41
14Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:03:01
15Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS0:03:02
16Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini0:03:06
17Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team0:03:15
18Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team0:03:37
19Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:03:46
20Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini0:03:52
21Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini0:04:20
22Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:05:06
23Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:05:28
24Romy Kasper (Ger) RusVelo0:05:45
25Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:05:52
26Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini0:06:00
27Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:06:09
28Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team0:06:19
29Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo
30Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team0:07:05
31Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team0:07:34
32Petra Zrimsek (Slo) Be Pink0:07:37
33Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS0:07:49
34Simona Frapporti (Ita) Be Pink0:08:02
35Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green0:08:09
36Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:08:48
37Julia Martisova (Rus) Be Pink0:09:00
38Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:09:02
39Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:09:32
40Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion0:09:35
41Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team0:10:43
42Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini0:11:17
43Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:11:18
44Elke Gebhardt (Ger) Be Pink0:11:35
45Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:12:10
46Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink0:12:38
47Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:12:51
48Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:13:01
49Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:13:31
50Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS0:13:56
51Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER0:15:03
52Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team0:16:48
53Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team0:17:39
54Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team0:18:10
55Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:18:21
56Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:19:21
57Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:20:03
58Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:20:21
59Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team0:20:59
60Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:23:45
61Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team0:24:04
62Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS0:24:26
63Mieke Kröger (Ger) German National Team0:25:01
64Irina Molicheva (Rus) RusVelo0:25:56
65Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team0:30:12
66Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:30:19
67Janneke Kanis (Ned) Skil Argos0:31:28
68Rowena Fry (Aus) Orica - AIS0:36:04
69Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion0:36:53
70Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion0:36:59
71Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:37:25
72Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:38:16
73Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:40:59
74Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:41:55
75Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:43:01
76Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green0:43:30
77Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:46:13
78Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:46:28
79Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion0:48:13
80Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:48:56
81Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team0:50:05
82Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team0:53:58
83Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos0:57:02
84Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog1:04:11
85Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion1:09:48
86Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team1:18:45

Sprint classification
1Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team21pts
2Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon20
3Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team16
4Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team13
5Adrie Visser (Ned) Skil Argos12
6Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon10
7Judith Arndt (Ger) Orica - AIS8
8Romy Kasper (Ger) RusVelo8
9Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team4
10Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team4
11Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS4
12Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo3
13Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini3
14Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini3
15Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team3
16Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS3
17Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo2
18Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team1
19Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team1
20Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion1

Mountains classification
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team22pts
2Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS22
3Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo13
4Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team10
5Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team7
6Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini5
7Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini5
8Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon4
9Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon4
10Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team3
11Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team3
12Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team3
13Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS3
14Adrie Visser (Ned) Skil Argos2
15Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team2
16Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS2
17Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team1
18Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team1
19Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green1

Young riders classification
1Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team13:11:24
2Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:02:00
3Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:04:27
4Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:05:08
5Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green0:07:08
6Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:08:01
7Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:10:17
8Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:12:00
9Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:18:20
10Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:19:02
11Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team0:19:58
12Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:22:44
13Mieke Kröger (Ger) German National Team0:24:00
14Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:29:18
15Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:36:24
16Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:37:15
17Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:42:00
18Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:45:12
19Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:45:27
20Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:47:55
21Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog1:03:10

Amateur riders classification
1Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog13:15:29
2Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:46
3Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team0:01:13
4Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team0:01:59
5Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team0:03:56
6Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:07:45
7Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:08:25
8Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER0:09:57
9Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team0:13:04
10Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:13:15
11Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team0:15:53
12Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:18:39
13Mieke Kröger (Ger) German National Team0:19:55
14Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:32:19
15Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:36:49
16Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:37:55
17Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:41:07
18Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:41:22
19Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team0:48:52
20Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:59:05
21Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team1:13:39

Teams classification
1Team Specialized-lululemon39:32:58
2AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:03:42
3RusVelo0:04:15
4Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:08:00
5MCipollini Giambenini0:08:03
6Orica - AIS0:08:07
7Dolmans-Boels Cycling Team0:14:50
8Rabobank Women Cycling Team0:14:58
9Be Pink0:18:06
10Skil Argos0:23:00
11Ukrainian National Team0:23:37
12Slovenian National Team0:28:32
13Kleo Ladies Team0:36:07
14Abus Nutrixxion0:43:46
15Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:51:36
16Maxx-solar biEHLER1:18:28

Latest on Cyclingnews