Skip to main content

Mizurov adds to Tabriz success

Stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team2:54:28
2Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor
3Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic
4Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan
5Peyman Majaddad (IRI) Terafic Tehran
6Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan0:00:01
7Erler Tobias (Ger) Tabriz Petrochemicals Team0:00:07
8Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh
9Hasan Malki Mizan (IRI) Aassak Docharkh
10Amir Zaer Rafiei (IRI) Mes Kerman
11Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg
12Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan
13Vadim Izotov (Kaz) Kazakhstan U23
14Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan U23
15Hamid Shiri (IRI) Terafic Tehran
16Agshin Teymur Ismayilov (Aze) Azerbaijan Republic
17Shahram Hosein Pour (IRI) Terafic Tehran
18Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic
19Arvin Godarzi (IRI) West Azarbaijan
20Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor
21Mohammad Sadegh Mozafari (IRI) Mes Kerman
22Nikolay Ivanov (Kaz) Kazakhstan
23Jebreili S.Mohammad (IRI) Mes Kerman
24Hadi Taimori (IRI) Terafic Tehran
25Rafael Serrano Fernandiz (Spa) Heraklion Kastro Murcia
26Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran
27Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
28Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan U23
29Giorgi Nadiradze (Geo) Georgia
30Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro Murcia
31Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
32Salvador Guardiola Tora (Spa) Heraklion Kastro Murcia
33Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemicals Team
34Ugur Marmara (Tur) Brisa Spor
35Oleg Kashechkin (Kaz) Kazakhstan0:00:09
36Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisa Spor
37Sultan Murat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan U23
38Hossein Nateghi (IRI) Azad University
39Oskar Garcia Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro Murcia
40Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemicals Team
41Hector Gonzalez Baeza (Spa) Heraklion Kastro Murcia
42Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan
43Ali Reza Haghi (IRI) Aassak Docharkh
44Archiko Makharashvili (Geo) Georgia
45Amir Zargari (IRI) Azad University
46Ramin Mehrabani Azar (IRI) Azad University
47Jan Koelmans (Ned) Sportswear-Colossi
48Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan U23
49Lex Nederlof (Ned) Sportswear-Colossi
50Mert Mutlu (Tur) Brisa Spor
51Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg
52Sacha Damrow (Ger) Sportswear-Colossi
53Casper Helling (Ned) Sportswear-Colossi
54Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemicals Team
55Ali Nemati (IRI) West Azarbaijan
56Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh
57Syamak Yosefi (IRI) West Azarbaijan
58Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University
59Rahim Emami (IRI) Aassak Docharkh
60Ilya Chernyshov (Kaz) Kazakhstan
61Reza Bagheri (IRI) Mes Kerman
62Vahid Ghafari (IRI) West Azarbaijan
63Mehdi Faridi (IRI) West Azarbaijan
64Karl Christain Konig (Ger) Team Irschenberg0:01:06
65Florian Bissinger (Ger) Team Irschenberg0:01:12
66Hamed Janat (IRI) Azad University0:01:18
67Simon Johannes Schmidmayer (Ger) Team Irschenberg
68Nodar Katsadze (Geo) Georgia
DNSMahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan Republic

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan10pts
2Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic8
3Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team7
4Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor3
5Peyman Majaddad (IRI) Terafic Tehran3
6Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan1
7Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh1

KOM
#Rider Name (Country) TeamResult
1Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor5pts
2Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic3
3Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh2
4Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Azerbaijan Republic8:43:38
2Terafic Tehran
3Brisa Spor (Turkey)
4Tabriz Petrochemicals Team
5Uzbekistan0:00:01
6Kazakhstan0:00:02
7Mes Kerman0:00:07
8Kazakhstan U23
9Heraklion Kastro Murcia (Greece)
10Aassak Docharkh0:00:09
11West Azarbaijan0:00:11
12Azad University0:00:13
13Sportswear-Colossi (Netherlands)
14Team Irschenberg (Germany)0:01:08
15Georgia0:01:20

General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemicals Team10:53:36
2Amir Zargari (IRI) Azad University0:00:55
3Erler Tobias (Ger) Tabriz Petrochemicals Team0:01:02
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemicals Team0:01:05
5Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University0:01:06
6Mert Mutlu (Tur) Brisa Spor0:01:07
7Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team0:05:52
8Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan0:06:00
9Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemicals Team0:06:14
10Hossein Nateghi (IRI) Azad University0:06:15
11Ali Reza Haghi (IRI) Aassak Docharkh0:06:22
12Vadim Izotov (Kaz) Kazakhstan U230:06:29
13Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg0:07:06
14Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor0:07:09
15Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic0:07:13
16Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan0:07:14
17Peyman Majaddad (IRI) Terafic Tehran0:07:18
18Rafael Serrano Fernandiz (Spa) Heraklion Kastro Murcia0:07:20
19Arvin Godarzi (IRI) West Azarbaijan
20Oskar Garcia Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro Murcia0:07:22
21Hamid Shiri (IRI) Terafic Tehran0:07:25
22Hadi Taimori (IRI) Terafic Tehran
23Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
24Salvador Guardiola Tora (Spa) Heraklion Kastro Murcia
25Ramin Mehrabani Azar (IRI) Azad University0:07:27
26Rahim Emami (IRI) Aassak Docharkh
27Hasan Malki Mizan (IRI) Aassak Docharkh0:07:30
28Lex Nederlof (Ned) Sportswear-Colossi0:07:36
29Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan U230:07:43
30Nikolay Ivanov (Kaz) Kazakhstan0:07:49
31Ugur Marmara (Tur) Brisa Spor
32Sacha Damrow (Ger) Sportswear-Colossi0:07:50
33Mehdi Faridi (IRI) West Azarbaijan0:07:51
34Amir Zaer Rafiei (IRI) Mes Kerman0:07:55
35Hector Gonzalez Baeza (Spa) Heraklion Kastro Murcia0:08:37
36Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh0:08:46
37Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh0:09:07
38Hamed Janat (IRI) Azad University0:09:12
39Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic0:09:53
40Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg0:11:15
41Oleg Kashechkin (Kaz) Kazakhstan0:11:28
42Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan0:11:44
43Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan U230:11:46
44Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran0:15:17
45Mohammad Sadegh Mozafari (IRI) Mes Kerman0:15:45
46Ali Nemati (IRI) West Azarbaijan0:17:15
47Shahram Hosein Pour (IRI) Terafic Tehran0:17:22
48Giorgi Nadiradze (Geo) Georgia
49Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisa Spor0:17:24
50Vahid Ghafari (IRI) West Azarbaijan0:18:24
51Karl Christain Konig (Ger) Team Irschenberg0:19:05
52Sultan Murat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan U230:23:55
53Reza Bagheri (IRI) Mes Kerman0:24:07
54Jebreili S.Mohammad (IRI) Mes Kerman0:24:14
55Casper Helling (Ned) Sportswear-Colossi0:24:16
56Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:24:23
57Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan U230:24:29
58Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
59Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro Murcia
60Ilya Chernyshov (Kaz) Kazakhstan0:24:31
61Syamak Yosefi (IRI) West Azarbaijan0:24:58
62Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor0:25:00
63Simon Johannes Schmidmayer (Ger) Team Irschenberg0:25:40
64Agshin Teymur Ismayilov (Aze) Azerbaijan Republic0:25:54
65Archiko Makharashvili (Geo) Georgia0:33:07
66Florian Bissinger (Ger) Team Irschenberg0:33:08
67Jan Koelmans (Ned) Sportswear-Colossi0:34:09
68Nodar Katsadze (Geo) Georgia0:36:28

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Nateghi (IRI) Azad University10pts
2Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan10
3Amir Zargari (IRI) Azad University8
4Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic8
5Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University7
6Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team7
7Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor7
8Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemicals Team6
9Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic6
10Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemicals Team5
11Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran5
12Erler Tobias (Ger) Tabriz Petrochemicals Team4
13Ali Reza Haghi (IRI) Aassak Docharkh4
14Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemicals Team3
15Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor3
16Peyman Majaddad (IRI) Terafic Tehran3
17Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg3
18Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan2
19Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg2
20Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh2
21Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan2
22Oskar Garcia Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro Murcia1
23Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh1
24Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan U231

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor5pts
2Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran5
3Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic3
4Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh3
5Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh2
6Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor2
7Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team1
8Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemicals Team32:42:55
2Azad University0:06:23
3Brisa Spor (Turkey)0:14:02
4Aassak Docharkh0:19:04
5Heraklion Kastro Murcia (Greece)0:19:58
6Terafic Tehran0:20:01
7Kazakhstan0:23:10
8Kazakhstan U230:23:40
9Uzbekistan0:24:16
10West Azarbaijan0:30:19
11Team Irschenberg (Germany)0:34:45
12Sportswear-Colossi (Netherlands)0:37:35
13Mes Kerman0:37:58
14Azerbaijan Republic0:40:57
15Georgia1:23:40

Latest on Cyclingnews