Skip to main content

Zargari outpaces Germans on stage 2

Stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Amir Zargari (IRI) Azad University4:40:04
2Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg
3Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg
4Rafael Serrano Fernandiz (Spa) Heraklion Kastro Murcia
5Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
6Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemicals Team
7Oskar Garcia Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro Murcia
8Mert Mutlu (Tur) Brisa Spor
9Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team
10Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemicals Team
11Arvin Godarzi (IRI) West Azarbaijan
12Amir Zaer Rafiei (IRI) Mes Kerman0:00:02
13Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor
14Hasan Malki Mizan (IRI) Aassak Docharkh0:00:04
15Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic
16Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan0:00:05
17Peyman Majaddad (IRI) Terafic Tehran
18Hector Gonzalez Baeza (Spa) Heraklion Kastro Murcia
19Hamid Shiri (IRI) Terafic Tehran
20Hadi Taimori (IRI) Terafic Tehran
21Hossein Nateghi (IRI) Azad University
22Oleg Kashechkin (Kaz) Kazakhstan
23Rahim Emami (IRI) Aassak Docharkh
24Ramin Mehrabani Azar (IRI) Azad University
25Erler Tobias (Ger) Tabriz Petrochemicals Team
26Salvador Guardiola Tora (Spa) Heraklion Kastro Murcia
27Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University
28Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemicals Team
29Sultan Murat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan U230:00:14
30Ali Nemati (IRI) West Azarbaijan
31Ali Reza Haghi (IRI) Aassak Docharkh
32Reza Bagheri (IRI) Mes Kerman
33Lex Nederlof (Ned) Sportswear-Colossi
34Vadim Izotov (Kaz) Kazakhstan U230:00:22
35Shahram Hosein Pour (IRI) Terafic Tehran0:00:23
36Ilya Chernyshov (Kaz) Kazakhstan
37Ugur Marmara (Tur) Brisa Spor
38Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan U23
39Sacha Damrow (Ger) Sportswear-Colossi
40Nikolay Ivanov (Kaz) Kazakhstan
41Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan U23
42Giorgi Nadiradze (Geo) Georgia
43Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan
44Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan U23
45Casper Helling (Ned) Sportswear-Colossi
46Mehdi Faridi (IRI) West Azarbaijan
47Jebreili S.Mohammad (IRI) Mes Kerman
48Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisa Spor
49Simon Johannes Schmidmayer (Ger) Team Irschenberg
50Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro Murcia
51Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
52Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:00:36
53Hamed Janat (IRI) Azad University
54Karl Christain Konig (Ger) Team Irschenberg0:01:07
55Vahid Ghafari (IRI) West Azarbaijan0:01:23
56Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh0:01:26
57Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh0:01:39
58Agshin Teymur Ismayilov (Aze) Azerbaijan Republic0:01:48
59Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan
60Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic0:02:33
61Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan Republic0:07:57
62Syamak Yosefi (IRI) West Azarbaijan
63Florian Bissinger (Ger) Team Irschenberg
64Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran
65Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor0:08:01
66Mohammad Sadegh Mozafari (IRI) Mes Kerman
67Archiko Makharashvili (Geo) Georgia0:08:59
68Jan Koelmans (Ned) Sportswear-Colossi0:10:01
69Nodar Katsadze (Geo) Georgia
DNFMohammad Jamali (IRI) Mes Kerman
DNFNodar Kvavadze (Geo) Georgia
DNFKurban Taghiyev (Aze) Azerbaijan Republic

KOM
#Rider Name (Country) TeamResult
1Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran5pts
2Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh3
3Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor2
4Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan1

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor7pts
2Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic6
3Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran5
4Amir Zargari (IRI) Azad University5
5Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg3
6Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan2
7Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg2
8Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh2
9Oskar Garcia Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro Murcia1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemicals Team14:00:12
2Heraklion Kastro Murcia (Greece)0:00:05
3Azad University0:00:10
4Terafic Tehran0:00:15
5Aassak Docharkh0:00:23
6Team Irschenberg (Germany)
7Brisa Spor (Turkey)0:00:25
8Uzbekistan0:00:28
9Kazakhstan
10West Azarbaijan0:00:37
11Mes Kerman0:00:39
12Kazakhstan U230:00:59
13Sportswear-Colossi (Netherlands)0:01:00
14Azerbaijan Republic0:04:25
15Georgia0:19:23

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemicals Team7:58:59
2Amir Zargari (IRI) Azad University0:00:55
3Erler Tobias (Ger) Tabriz Petrochemicals Team0:01:04
4Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemicals Team0:01:05
5Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University0:01:06
6Mert Mutlu (Tur) Brisa Spor0:01:07
7Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan0:06:09
8Andery Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals Team0:06:11
9Hossein Nateghi (IRI) Azad University0:06:15
10Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemicals Team0:06:16
11Ali Reza Haghi (IRI) Aassak Docharkh0:06:22
12Vadim Izotov (Kaz) Kazakhstan U230:06:31
13Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg0:07:06
14Rafael Serrano Fernandiz (Spa) Heraklion Kastro Murcia0:07:22
15Vladimir Tuychiev (Uzb) Uzbekistan
16Arvin Godarzi (IRI) West Azarbaijan
17Oskar Garcia Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro Murcia
18Estefan Koychev Hristov (Bul) Brisa Spor0:07:24
19Aleksander Surutkovich (Aze) Azerbaijan Republic0:07:26
20Peyman Majaddad (IRI) Terafic Tehran0:07:27
21Hamid Shiri (IRI) Terafic Tehran
22Yusup Abrekov (Uzb) Uzbekistan
23Ramin Mehrabani Azar (IRI) Azad University
24Hadi Taimori (IRI) Terafic Tehran
25Rahim Emami (IRI) Aassak Docharkh
26Salvador Guardiola Tora (Spa) Heraklion Kastro Murcia
27Hasan Malki Mizan (IRI) Aassak Docharkh0:07:32
28Lex Nederlof (Ned) Sportswear-Colossi0:07:36
29Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan U230:07:45
30Sacha Damrow (Ger) Sportswear-Colossi0:07:50
31Ugur Marmara (Tur) Brisa Spor0:07:51
32Nikolay Ivanov (Kaz) Kazakhstan
33Mehdi Faridi (IRI) West Azarbaijan
34Amir Zaer Rafiei (IRI) Mes Kerman0:07:57
35Hamed Janat (IRI) Azad University0:08:03
36Hector Gonzalez Baeza (Spa) Heraklion Kastro Murcia0:08:37
37Mehdi Olamaie (IRI) Aassak Docharkh0:08:48
38Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh0:09:07
39Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic0:09:55
40Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg0:11:17
41Oleg Kashechkin (Kaz) Kazakhstan0:11:28
42Nikolay Zaitsev (Kaz) Kazakhstan U230:11:46
43Yaroslav Malakhov (Uzb) Uzbekistan
44Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran0:15:19
45Mohammad Sadegh Mozafari (IRI) Mes Kerman0:15:47
46Ali Nemati (IRI) West Azarbaijan0:17:15
47Shahram Hosein Pour (IRI) Terafic Tehran0:17:24
48Giorgi Nadiradze (Geo) Georgia
49Georgi Petrov Georgiev (Bul) Brisa Spor
50Karl Christain Konig (Ger) Team Irschenberg0:18:08
51Vahid Ghafari (IRI) West Azarbaijan0:18:24
52Sultan Murat Miraliyev (Kaz) Kazakhstan U230:23:55
53Reza Bagheri (IRI) Mes Kerman0:24:07
54Casper Helling (Ned) Sportswear-Colossi0:24:16
55Jebreili S.Mohammad (IRI) Mes Kerman
56Abdullojon Akparov (Uzb) Uzbekistan0:24:23
57Ilya Chernyshov (Kaz) Kazakhstan0:24:31
58Ivan Sivash (Kaz) Kazakhstan U23
59Simon Johannes Schmidmayer (Ger) Team Irschenberg
60Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro Murcia
61Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan
62Syamak Yosefi (IRI) West Azarbaijan0:24:58
63Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor0:25:02
64Agshin Teymur Ismayilov (Aze) Azerbaijan Republic0:25:56
65Florian Bissinger (Ger) Team Irschenberg0:32:05
66Mahammad Alakbarov (Aze) Azerbaijan Republic
67Archiko Makharashvili (Geo) Georgia0:33:07
68Jan Koelmans (Ned) Sportswear-Colossi0:34:09
69Nodar Katsadze (Geo) Georgia0:35:19

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hossein Nateghi (IRI) Azad University10pts
2Amir Zargari (IRI) Azad University8
3Kemal Kucukbay (Tur) Brisa Spor7
4Abbas Saeidi Tanha (IRI) Azad University7
5Elchin Asadov (Aze) Azerbaijan Republic6
6Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemicals Team6
7Misam Amoli (IRI) Terafic Tehran5
8Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemicals Team5
9Erler Tobias (Ger) Tabriz Petrochemicals Team4
10Ali Reza Haghi (IRI) Aassak Docharkh4
11Benjamin Edmuller (Ger) Team Irschenberg3
12Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemicals Team3
13Mohammad Rajablou (IRI) Aassak Docharkh2
14Christian Hannes Grasmann (Ger) Team Irschenberg2
15Muradjan Halmuratov (Uzb) Uzbekistan2
16Sergey Kuzin (Kaz) Kazakhstan1
17Salvador Guardiola Tora (Spa) Heraklion Kastro Murcia1
18Kuanysh Kylybayev (Kaz) Kazakhstan U231

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petrochemicals Team23:59:17
2Azad University0:06:10
3Brisa Spor (Turkey)0:14:02
4Aassak Docharkh0:18:55
5Heraklion Kastro Murcia (Greece)0:19:51
6Terafic Tehran0:20:01
7Kazakhstan0:23:08
8Kazakhstan U230:23:33
9Uzbekistan0:24:15
10West Azarbaijan0:30:08
11Team Irschenberg (Germany)0:33:37
12Sportswear-Colossi (Netherlands)0:37:22
13Mes Kerman0:37:51
14Azerbaijan Republic0:40:57
15Georgia1:22:20

Latest on Cyclingnews