Skip to main content

Jegou holds off two for victory

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Lilian Jegou (Fra) Bretagne Schuller4:17:14
2Herberts Pudans (Lat) CR4C Roanne
3Thomas Girard (Fra) Chambéry Cyclisme Formation
4Florent Barle (Fra) AVC Aix en Provence0:00:12
5Thomas Damuseau (Fra) Chambéry Cyclisme Formation
6Jérémy Ortiz (Fra) Blois CAC 410:00:25
7Bastien Damiens (Fra) Océane Cycle Poitevin
8Arnaud Molmy (Fra) Roubaix Lille Métropole0:00:56
9Médéric Clain (Fra) St Cyr Tours
10Pierre Drancourt (Fra) ESEG Douai
11Frédéric Brun (Fra) Team Vulco-Vaulx-en-velin
12Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin
13Clément Dupuis (Fra) AS Marcoussis
14Justin Jules (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:01:03
15Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 930:03:40
16Benoît Jarrier (Fra) Verandas Rideau
17Ryohei Komory (Jpn) Vendée U - Pays de Loire
18Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise
19Romain Lebreton (Fra) V.S. Chartrain0:05:45
20Romain Guillemois (Fra) Vendée U - Pays de Loire
21Georges Bennett (NZl) CR4C Roanne0:08:00
22Simon-Pierre De Groote (Fra) ESEG Douai0:08:21
23Michael Smith Larsen (Den) Team Stenca Trading
24Gérald Monnier (Fra) Blois CAC 41
25Axel Domont (Fra) Chambéry Cyclisme Formation
26Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise
27Cristobal Olavarria (Chi) E.C. St Etienne Loire
28Romain Leroy (Fra) St Cyr Tours
29Anthony Avril (Fra) Verandas Rideau
30Peter Ronsse (Bel) Dunkerque L.C.
31Camille Thominet (Fra) CC Villeneuve
32Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise
33Alexandre Lemair (Fra) Roubaix Lille Métropole
34Mathieu Teychenne-Coutet (Fra) Chambéry Cyclisme Formation
35Johann Rigoulay (Fra) Verandas Rideau
36Florent Sentucq (Fra) C.C. Marmande 47
37Dmitry Samokhvalov (Rus) Blois CAC 41
38Frédéric Menini (Fra) Team Vulco-Vaulx-en-velin
39Renaud Dion (Fra) Roubaix Lille Métropole
40Flavien Maurelet (Fra) USSA Pavilly Barentin
41Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
42Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93
43Anton Samokhvalov (Rus) Blois CAC 41
44Nicolas Queyranne (Fra) Team Vulco-Vaulx-en-velin
45Julien Mazet (Fra) Big Mat - Auber 93
46Sébastien Duret (Fra) Bretagne Schuller
47Etienne Pieret (Fra) Vendée U - Pays de Loire
48Frédéric Lubach (Fra) CC Villeneuve
49Clément Penven (Fra) C.C. Nogent / Oise
50Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
51Nicolas Lubat (Fra) St Cyr Tours
52Kévin Denis (Fra) Verandas Rideau
53Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Métropole
54Tanel Kangert (Est) E.C. St Etienne Loire
55Grzegorz Kwiatkowski (Pol) Team Albert Bigot
56Franck Charrier (Fra) Verandas Rideau
57Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
58Alexandre Aulas (Fra) CR4C Roanne
59Simon Lebrun (Fra) Océane Cycle Poitevin
60Paul Brousse (Fra) Océane Cycle Poitevin
61Yann Pivois (Fra) Océane Cycle Poitevin
62Gaël Malacarne (Fra) Bretagne Schuller
63Florian Guillou (Fra) Bretagne Schuller
64Fabien Rey (Fra) Guidon Chalettois
65Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller
66Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller
67Guillaume Gerbaud (Fra) Blois CAC 410:17:42
68Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller
69Quentin Have (Fra) USSA Pavilly Barentin
70Stéphane Guyot (Fra) St Cyr Tours
71Camille Chancrin (Fra) E.C. St Etienne Loire
72Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Métropole
73Xavier Brun (Fra) E.C. St Etienne Loire
74Alban Piquet (Fra) V.S. Chartrain
75Nicolas Edet (Fra) Verandas Rideau
76Pierre Bourlot (Fra) Vendée U - Pays de Loire
77Abdel-Aziz Immouni (Fra) Dunkerque L.C.
78François Bruneval (Fra) V.C. Rouen 76
79Nicki Rasmussen (Den) E.C. St Etienne Loire
80Romain Chan Tsin (Fra) V.S. Chartrain
DNFJérémie Souton (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFCédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Métropole
DNFWade Reese Mangham (NZl) Blois CAC 41
DNFJonathan Delalaire (Fra) Guidon Chalettois
DNFErwan Brenterch (Fra) AVC Aix en Provence
DNFJérémy Rouyer (Fra) Mosaïc Diffusion
DNFNicolas Jouanno (Fra) Bretagne Schuller
DNFJulien Burdack (Fra) G.S.C. Blagnac
DNFFabien Fraissignes (Fra) G.S.C. Blagnac
DNFNicolas Ferrand (Fra) G.S.C. Blagnac
DNFJacob Gye Madsen (Den) Team Stenca Trading
DNFMickaël Damiens (Fra) Océane Cycle Poitevin
DNFJens Vermassen (Bel) Luca Team Ronse
DNFDavid Skrzypczak (Fra) ESEG Douai
DNFSergey Drachkov (Rus) Entente Sud Gascogne
DNFNicolas Capdepuy (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFMickaël Delage (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFMiguel Rabouy (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFGuillaume Bonnet (Fra) Team Vulco-Vaulx-en-velin
DNFJérémy Garaud (Fra) V.S. Chartrain
DNFMickaël Szkolnik (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFDamien Branaa (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFThomas Pasquier (Fra) Guidon Chalettois
DNFAnthony Tevenot (Fra) Guidon Chalettois
DNFDimitri Le Boulch (Fra) Big Mat-Auber 93
DNFSylvain Pandele (Fra) C.C. Marmande 47
DNFMathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise
DNFJossellin Maillet (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFBryan Nauleau (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFSteven Le Hyaric (Fra) C.C. Nogent / Oise
DNFGeoffrey Deresmes (Fra) ESEG Douai
DNFSébastien Foucher (Fra) Guidon Chalettois
DNFJocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Métropole
DNFRomain Lemarchand (Fra) Big Mat-Auber 93
DNFKévin Fouache (Fra) Chambéry Cyclisme Formation
DNFJulien Guay (Fra) C.C. Nogent / Oise
DNFAlo Jakin (Est) C.C. Villeneuve St Germain
DNFMichal Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin
DNFYann Moritz (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFThomas Cartier (Fra) Guidon Chalettois
DNFJérémy Cornu (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFDamien Le Fustec (Fra) Mosaïc Diffusion
DNFMorten Larsen (Den) Team Stenca Trading
DNFDaniel Andersen (Den) Team Stenca Trading
DNFThomas Chamon (Fra) Dunkerque L.C.
DNFThomas Vanhaecke (Bel) Dunkerque L.C.
DNFAdrien Vandermeersch (Fra) Dunkerque L.C.
DNFAntoine Mabileau (Fra) E.C. St Etienne Loire
DNFJean-Simon Carre (Fra) USSA Pavilly Barentin
DNFStuart Grimsey (Aus) Team Vulco-Vaulx-en-velin
DNFRomuald Nedellec (Fra) Sablé sur Sarthe CPL
DNFPiotr Polus (Pol) Mosaïc Diffusion
DNFCyril Bouhoux (Fra) Sablé sur Sarthe CPL
DNFPelle Niklas Clapp (Den) Team Stenca Trading
DNFMorten Ollegaard (Den) Team Stenca Trading
DNFGrégory Barteau (Fra) C.C. Etupes
DNFGuillaume Conti (Fra) E.C. St Etienne Loire
DNFAlexandre Riegert (Fra) Sablé sur Sarthe CPL
DNFFrédéric Marion (Fra) Mosaïc Diffusion
DNFMaxime Martin (Fra) C.C. Marmande 47
DNFYoann Simonneau (Fra) C.C. Marmande 47
DNFAngelo Tulik (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFPierre-Yves Sanlaville (Fra) Team Vulco-Vaulx-en-velin
DNFSébastien Champalou (Fra) V. Naintreen
DNFJonathan Mouchel (Fra) AVC Aix en Provence
DNFKévin Lalouette (Fra) USSA Pavilly Barentin
DNFMathieu Matton (Bel) Luca Team Ronse
DNFKjell De Potter (Bel) Luca Team Ronse
DNFKristof Blancke (Bel) Luca Team Ronse
DNFLoïc Le Gall (Fra) Mosaïc Diffusion
DNFFabien Taillefer (Fra) Verandas Rideau
DNFSylvain Cholleton (Fra) CR4C Roanne
DNFAlbain Cormier (Fra) C.C. Villeneuve St Germain
DNFJonathan Boucher (Fra) St Cyr Tours
DNFMathieu Desniou (Fra) St Cyr Tours
DNFClément Mas (Fra) C.C. Villeneuve St Germain
DNFNicolas Maire (Fra) Océane Cycle Poitevin
DNFBenjamin Giraud (Fra) AVC Aix en Provence
DNFTony Mallet (Fra) C.C. Villeneuve St Germain
DNFWilfried Daumont (Fra) ESEG Douai
DNFAlexis Bodiot (Fra) C.C. Nogent / Oise
DNFAlexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise
DNFNicolas Dulot (Fra) G.S.C. Blagnac
DNFMickaël Queiroz (Fra) G.S.C. Blagnac
DNFAnthony Soucaze (Fra) G.S.C. Blagnac
DNFFabien Bacquet (Fra) Big Mat-Auber 93
DNFJohan Mombaerts (Fra) Big Mat-Auber 93
DNFThomas Welter (Fra) Chambéry Cyclisme Formation
DNFPatrice Notin (Fra) CR4C Roanne
DNFAnthony Soares (Fra) CR4C Roanne
DNFMaxime Chombart (Fra) Dunkerque L.C.
DNFKévin Pareyns (Bel) Luca Team Ronse
DNFAnthony Penloup (Fra) Verandas Rideau
DNFMorgan Chedhomme (Fra) C.C. Nogent / Oise
DNFAnthony Colin (Fra) ESEG Douai
DNFKévin Francilette (Fra) Vendée U-Pays de Loire
DNFDavid Edet (Fra) V.S. Chartrain
DNFJoseph Lemoine (Fra) V.S. Chartrain
DNFGaylord Cumont (Fra) USSA Pavilly Barentin
DNFFlorian Deriaux (Fra) USSA Pavilly Barentin
DNFAurélien Louvel-His (Fra) USSA Pavilly Barentin
DNFAnthony Graffin (Fra) Sablé sur Sarthe CPL
DNFYvan Sartis (Fra) Sablé sur Sarthe CPL
DNFGért Joeaar (Est) C.C. Villeneuve St Germain
DNFDamien Mas (Fra) C.C. Villeneuve St Germain
DNFDavid Dupont (Fra) Blois CAC 41
DNFNicolas Loustaunou (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFFabien Patanchon (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFRomain Sauboua (Fra) Entente Sud Gascogne
DNFThibault Huche (Fra) V.C. Rouen 76
DNFFrédéric Rangee (Fra) V.C. Rouen 76
DNFNicolas Jullia (Fra) V.C. Rouen 76
DNFMatthieu Beaumais (Fra) V.C. Rouen 76
DNFLudovic Renard (Fra) Team RLB Cyclisme 41
DNFKalvis Eisaks (Lat) Team Albert Bigot
DNFAurélien Moulin (Fra) V. Naintreen

Latest on Cyclingnews