Ventoso wins stage 9 of 2012 Giro d'Italia

Francisco Ventoso (Movistar Team) won stage 9 of the Giro d'Italia, from Giorgio nel Sannio to Frosinone, surviving a crash on the final corner to claim his first stage of the race. Fabio Felline (Androni Giocattoli) and Giacomo Nizzolo (RadioShack-Nissan) rounded out the surprise top three after the front line of sprinters was ruled out when Filippo Pozzato (Farnese Vini - Selle Italia) took out Matthew Goss (Orica-GreenEdge) as the speeding peloton attempted to deal with the final left-hand corner. As the duo crashed out, Mark Cavendish (Sky) and Mark Renshaw (Rabobank) were forced to slow, and the world champion himself came down in the aftermath.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team3:39:15
2Fabio Felline (Ita) Androni GiocattoliRow 1 - Cell 2
3Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-NissanRow 2 - Cell 2
4Damiano Caruso (Ita) Liquigas-CannondaleRow 3 - Cell 2
5Daniel Schorn (Aut) Team NetAppRow 4 - Cell 2
6Alexander Kristoff (Nor) Katusha TeamRow 5 - Cell 2
7Ryder Hesjedal (Can) Garmin - BarracudaRow 6 - Cell 2
8Matthias Brandle (Aut) Team NetAppRow 7 - Cell 2
9Manuel Belletti (Ita) AG2R La MondialeRow 8 - Cell 2
10Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling TeamRow 9 - Cell 2
11Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF InoxRow 10 - Cell 2
12Giovanni Visconti (Ita) Movistar TeamRow 11 - Cell 2
13Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-QuickstepRow 12 - Cell 2
14Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 13 - Cell 2
15Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big MatRow 14 - Cell 2
16Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro TeamRow 15 - Cell 2
17Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol TeamRow 16 - Cell 2
18Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 17 - Cell 2
19Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-CannondaleRow 18 - Cell 2
20Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro TeamRow 19 - Cell 2
21Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 20 - Cell 2
22Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISDRow 21 - Cell 2
23Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 22 - Cell 2
24Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha TeamRow 23 - Cell 2
25John Gadret (Fra) AG2R La MondialeRow 24 - Cell 2
26Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 25 - Cell 2
27Bartosz Huzarski (Pol) Team NetAppRow 26 - Cell 2
28Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar TeamRow 27 - Cell 2
29Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar TeamRow 28 - Cell 2
30José Rujano Guillen (Ven) Androni GiocattoliRow 29 - Cell 2
31Hubert Dupont (Fra) AG2R La MondialeRow 30 - Cell 2
32Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha TeamRow 31 - Cell 2
33Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni GiocattoliRow 32 - Cell 2
34Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISDRow 33 - Cell 2
35Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISDRow 34 - Cell 2
36Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 35 - Cell 2
37Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky ProcyclingRow 36 - Cell 2
38Marzio Bruseghin (Ita) Movistar TeamRow 37 - Cell 2
39Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-NissanRow 38 - Cell 2
40Ivan Basso (Ita) Liquigas-CannondaleRow 39 - Cell 2
41Eros Capecchi (Ita) Liquigas-CannondaleRow 40 - Cell 2
42Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISDRow 41 - Cell 2
43Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol TeamRow 42 - Cell 2
44Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling TeamRow 43 - Cell 2
45Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky ProcyclingRow 44 - Cell 2
46Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle ItaliaRow 45 - Cell 2
47Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 46 - Cell 2
48Marco Pinotti (Ita) BMC Racing TeamRow 47 - Cell 2
49Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling TeamRow 48 - Cell 2
50Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling TeamRow 49 - Cell 2
51Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 50 - Cell 2
52Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 51 - Cell 2
53Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La MondialeRow 52 - Cell 2
54Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickstepRow 53 - Cell 2
55Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 54 - Cell 2
56Martin Velits (Svk) Omega Pharma-QuickstepRow 55 - Cell 2
57Ian Stannard (GBr) Sky ProcyclingRow 56 - Cell 2
58Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro TeamRow 57 - Cell 2
59Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing TeamRow 58 - Cell 2
60Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro TeamRow 59 - Cell 2
61Tanel Kangert (Est) Astana Pro TeamRow 60 - Cell 2
62Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-NissanRow 61 - Cell 2
63Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-CannondaleRow 62 - Cell 2
64Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling TeamRow 63 - Cell 2
65Christian Vande Velde (USA) Garmin - BarracudaRow 64 - Cell 2
66Johann Tschopp (Swi) BMC Racing TeamRow 65 - Cell 2
67Frank Schleck (Lux) RadioShack-NissanRow 66 - Cell 2
68Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big MatRow 67 - Cell 2
69José Herrada Lopez (Spa) Movistar TeamRow 68 - Cell 2
70Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro TeamRow 69 - Cell 2
71Sandy Casar (Fra) FDJ-Big MatRow 70 - Cell 2
72Jackson Rodriguez (Ven) Androni GiocattoliRow 71 - Cell 2
73Matteo Montaguti (Ita) AG2R La MondialeRow 72 - Cell 2
74Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickstepRow 73 - Cell 2
75Rigoberto Uran Uran (Col) Sky ProcyclingRow 74 - Cell 2
76Ben Gastauer (Lux) AG2R La MondialeRow 75 - Cell 2
77Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol TeamRow 76 - Cell 2
78Adriano Malori (Ita) Lampre - ISDRow 77 - Cell 2
79Michal Golas (Pol) Omega Pharma-QuickstepRow 78 - Cell 2
80Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling TeamRow 79 - Cell 2
81Peter Stetina (USA) Garmin - BarracudaRow 80 - Cell 2
82Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-QuickstepRow 81 - Cell 2
83Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing TeamRow 82 - Cell 2
84Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo BankRow 83 - Cell 2
85Luke Roberts (Aus) Team Saxo BankRow 84 - Cell 2
86Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-CannondaleRow 85 - Cell 2
87Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-CannondaleRow 86 - Cell 2
88Mark Cavendish (GBr) Sky ProcyclingRow 87 - Cell 2
89Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro TeamRow 88 - Cell 2
90Nelson Oliveira (Por) RadioShack-NissanRow 89 - Cell 2
91Mathieu Perget (Fra) AG2R La MondialeRow 90 - Cell 2
92Pavel Brutt (Rus) Katusha TeamRow 91 - Cell 2
93Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo BankRow 92 - Cell 2
94Danilo Wyss (Swi) BMC Racing TeamRow 93 - Cell 2
95Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 94 - Cell 2
96Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF InoxRow 95 - Cell 2
97Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling TeamRow 96 - Cell 2
98Mathias Frank (Swi) BMC Racing TeamRow 97 - Cell 2
99Francis Mourey (Fra) FDJ-Big MatRow 98 - Cell 2
100Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha TeamRow 99 - Cell 2
101Carlos José Ochoa (Ven) Androni GiocattoliRow 100 - Cell 2
102Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle ItaliaRow 101 - Cell 2
103Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol TeamRow 102 - Cell 2
104Jan Bakelants (Bel) RadioShack-NissanRow 103 - Cell 2
105Mickael Delage (Fra) FDJ-Big MatRow 104 - Cell 2
106Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar TeamRow 105 - Cell 2
107Geraint Thomas (GBr) Sky ProcyclingRow 106 - Cell 2
108Peter Kennaugh (GBr) Sky ProcyclingRow 107 - Cell 2
109Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team0:00:59
110Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale0:01:02
111Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD0:01:03
112Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale0:01:19
113Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF InoxRow 112 - Cell 2
114Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle ItaliaRow 113 - Cell 2
115Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team0:02:01
116Emanuele Sella (Ita) Androni GiocattoliRow 115 - Cell 2
117Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team0:02:05
118Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:02:08
119Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team0:02:11
120Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:12
121Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle ItaliaRow 120 - Cell 2
122Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle ItaliaRow 121 - Cell 2
123Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-QuickstepRow 122 - Cell 2
124Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD0:02:12
125Jan Barta (Cze) Team NetAppRow 124 - Cell 2
126Reto Hollenstein (Swi) Team NetAppRow 125 - Cell 2
127Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha TeamRow 126 - Cell 2
128Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La MondialeRow 127 - Cell 2
129Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-QuickstepRow 128 - Cell 2
130Ben Hermans (Bel) RadioShack-NissanRow 129 - Cell 2
131Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank0:02:19
132Andreas Dietziker (Swi) Team NetAppRow 131 - Cell 2
133Mads Christensen (Den) Team Saxo BankRow 132 - Cell 2
134Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo BankRow 133 - Cell 2
135Juan José Haedo (Arg) Team Saxo BankRow 134 - Cell 2
136Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:02:19
137Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:33
138Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling TeamRow 137 - Cell 2
139Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team0:02:34
140Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 139 - Cell 2
141Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team0:02:39
142Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda0:02:40
143Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling TeamRow 142 - Cell 2
144Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling TeamRow 143 - Cell 2
145Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda0:02:40
146Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team0:02:43
147Jesse Sergent (NZl) RadioShack-NissanRow 146 - Cell 2
148Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni GiocattoliRow 147 - Cell 2
149Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:46
150Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:02:53
151Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp0:03:02
152Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol TeamRow 151 - Cell 2
153Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol TeamRow 152 - Cell 2
154Alex Rasmussen (Den) Garmin - BarracudaRow 153 - Cell 2
155Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol TeamRow 154 - Cell 2
156Manuele Boaro (Ita) Team Saxo BankRow 155 - Cell 2
157Bernhard Eisel (Aut) Sky ProcyclingRow 156 - Cell 2
158Adrian Saez (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 157 - Cell 2
159Daniele Righi (Ita) Lampre - ISDRow 158 - Cell 2
160Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big MatRow 159 - Cell 2
161Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox0:03:28
162Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF InoxRow 161 - Cell 2
163Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:04:11
164Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle ItaliaRow 163 - Cell 2
165Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat0:04:51
166Dominique Rollin (Can) FDJ-Big MatRow 165 - Cell 2
167Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - BarracudaRow 166 - Cell 2
168Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro TeamRow 167 - Cell 2
169Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team0:04:57
170Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox0:05:14
171William Bonnet (Fra) FDJ-Big MatRow 170 - Cell 2
172Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD0:05:27
173Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-QuickstepRow 172 - Cell 2
174Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-CannondaleRow 173 - Cell 2
175Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling TeamRow 174 - Cell 2
176Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha TeamRow 175 - Cell 2
177Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 176 - Cell 2
178Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 177 - Cell 2
179Andreas Schillinger (Ger) Team NetAppRow 178 - Cell 2
180Timon Seubert (Ger) Team NetAppRow 179 - Cell 2
181Roberto Ferrari (Ita) Androni GiocattoliRow 180 - Cell 2
182Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team0:06:20
183Taylor Phinney (USA) BMC Racing TeamRow 182 - Cell 2
184Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling TeamRow 183 - Cell 2
185Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling TeamRow 184 - Cell 2
186Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - BarracudaRow 185 - Cell 2
187Jeremy Hunt (GBr) Sky ProcyclingRow 186 - Cell 2
188Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - EuskadiRow 187 - Cell 2
189Alessandro De Marchi (Ita) Androni GiocattoliRow 188 - Cell 2
190Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:08:00
191Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol TeamRow 190 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Maglia Rossa - Points
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team25pts
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli20Row 1 - Cell 3
3Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan16Row 2 - Cell 3
4Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale14Row 3 - Cell 3
5Daniel Schorn (Aut) Team NetApp12Row 4 - Cell 3
6Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team10Row 5 - Cell 3
7Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda9Row 6 - Cell 3
8Matthias Brandle (Aut) Team NetApp8Row 7 - Cell 3
9Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team8Row 8 - Cell 3
10Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale7Row 9 - Cell 3
11Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team6Row 10 - Cell 3
12Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling6Row 11 - Cell 3
13Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox5Row 12 - Cell 3
14Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team4Row 13 - Cell 3
15Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team4Row 14 - Cell 3
16Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep3Row 15 - Cell 3
17Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling3Row 16 - Cell 3
18Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi2Row 17 - Cell 3
19Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling2Row 18 - Cell 3
20Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat1Row 19 - Cell 3
21Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling1Row 20 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
TV
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5pts
2Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling4Row 1 - Cell 3
3Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team3Row 2 - Cell 3
4Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling2Row 3 - Cell 3
5Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling1Row 4 - Cell 3
6Peter Kennaugh (GBr) Sky ProcyclingRow 5 - Cell 2 Row 5 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Azzurri d'Italia
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team4pts
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli2Row 1 - Cell 3
3Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Premio della Fuga
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team148pts
2Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi132Row 1 - Cell 3
3Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team132Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Most combative
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team6pts
2Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli5Row 1 - Cell 3
3Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5Row 2 - Cell 3
4Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan4Row 3 - Cell 3
5Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling4Row 4 - Cell 3
6Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale3Row 5 - Cell 3
7Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team3Row 6 - Cell 3
8Daniel Schorn (Aut) Team NetApp2Row 7 - Cell 3
9Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling2Row 8 - Cell 3
10Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team1Row 9 - Cell 3
11Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling1Row 10 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Fast team
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Netapp10:57:45
2Movistar TeamRow 1 - Cell 2
3Katusha TeamRow 2 - Cell 2
4Vacansoleil - DCM Pro C.TeamRow 3 - Cell 2
5Liquigas - CannondaleRow 4 - Cell 2
6Androni Giocattoli - VenezuelaRow 5 - Cell 2
7Ag2R La MondialeRow 6 - Cell 2
8Euskaltel - EuskadiRow 7 - Cell 2
9Lampre - ISDRow 8 - Cell 2
10Astana Pro TeamRow 9 - Cell 2
11Radioshack - NissanRow 10 - Cell 2
12Omega Pharma - QuickstepRow 11 - Cell 2
13Lotto Belisol TeamRow 12 - Cell 2
14Sky ProcyclingRow 13 - Cell 2
15Rabobank Cycling TeamRow 14 - Cell 2
16Garmin - BarracudaRow 15 - Cell 2
17FDJ - BigmatRow 16 - Cell 2
18BMC Racing TeamRow 17 - Cell 2
19Colnago - CSF InoxRow 18 - Cell 2
20Orica GreenedgeRow 19 - Cell 2
21Farnese Vini - Selle ItaliaRow 20 - Cell 2
22Team Saxo BankRow 21 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Super team
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Movistar Team29pts
2Team Netapp29Row 1 - Cell 3
3Androni Giocattoli - Venezuela19Row 2 - Cell 3
4Liquigas - Cannondale19Row 3 - Cell 3
5Radioshack - Nissan18Row 4 - Cell 3
6Katusha Team15Row 5 - Cell 3
7Garmin - Barracuda14Row 6 - Cell 3
8Ag2R La Mondiale12Row 7 - Cell 3
9Orica Greenedge11Row 8 - Cell 3
10Colnago - CSF Inox10Row 9 - Cell 3
11Omega Pharma - Quickstep8Row 10 - Cell 3
12Euskaltel - Euskadi7Row 11 - Cell 3
13FDJ - Bigmat6Row 12 - Cell 3
14Astana Pro Team6Row 13 - Cell 3
15Lotto Belisol Team4Row 14 - Cell 3
16Vacansoleil - DCM Pro C.Team3Row 15 - Cell 3
17Lampre - ISDRow 16 - Cell 2 Row 16 - Cell 3
18Sky ProcyclingRow 17 - Cell 2 Row 17 - Cell 3
19Rabobank Cycling TeamRow 18 - Cell 2 Row 18 - Cell 3
20Farnese Vini - Selle ItaliaRow 19 - Cell 2 Row 19 - Cell 3
21BMC Racing TeamRow 20 - Cell 2 Row 20 - Cell 3
22Team Saxo BankRow 21 - Cell 2 Row 21 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda36:02:40
2Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team0:00:09
3Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team0:00:15
4Roman Kreuziger (Cze) Astana Pro Team0:00:35
5Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar TeamRow 4 - Cell 2
6Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale0:00:40
7Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale0:00:45
8Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep0:00:46
9Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan0:00:48
10Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale0:00:52
11Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling0:00:53
12Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD0:00:54
13Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox0:00:55
14Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling0:01:10
15Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD0:01:14
16Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale0:01:16
17Christian Vande Velde (USA) Garmin - Barracuda0:01:18
18Sergio Pardilla Bellon (Spa) Movistar Team0:01:20
19Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda0:01:23
20Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha TeamRow 19 - Cell 2
21Johann Tschopp (Swi) BMC Racing Team0:01:28
22Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 21 - Cell 2
23Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team0:01:43
24Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team0:01:44
25Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp0:01:47
26Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep0:01:54
27Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team0:02:01
28Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan0:02:03
29Kevin Seeldraeyers (Bel) Astana Pro Team0:02:15
30Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team0:02:24
31Tom Jelte Slagter (Ned) Rabobank Cycling Team0:02:26
32Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 31 - Cell 2
33John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale0:02:38
34José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli0:02:39
35Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox0:02:41
36Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan0:02:42
37Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat0:02:50
38Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team0:02:52
39Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing TeamRow 38 - Cell 2
40Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team0:03:17
41Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi0:03:18
42Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD0:03:23
43Volodymir Gustov (Ukr) Team Saxo Bank0:03:27
44Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:03:39
45Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD0:03:44
46Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team0:03:55
47Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale0:04:10
48Branislau Samoilau (Blr) Movistar Team0:04:23
49Thomas Rohregger (Aut) RadioShack-Nissan0:04:44
50Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi0:04:54
51Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi0:05:43
52Jackson Rodriguez (Ven) Androni Giocattoli0:05:44
53Carlos José Ochoa (Ven) Androni Giocattoli0:06:35
54José Herrada Lopez (Spa) Movistar TeamRow 53 - Cell 2
55Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli0:07:46
56Jan Barta (Cze) Team NetApp0:08:30
57Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team0:09:00
58Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan0:10:02
59Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling0:10:29
60Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli0:12:31
61Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team0:13:59
62Francis Mourey (Fra) FDJ-Big Mat0:15:04
63Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team0:16:58
64Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi0:17:58
65Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team0:18:05
66Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat0:18:26
67Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:18:52
68Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol Team0:19:05
69Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli0:19:10
70Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Cannondale0:19:40
71Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team0:20:23
72Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep0:20:31
73Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep0:21:05
74Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox0:22:06
75Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD0:22:12
76Matteo Tosatto (Ita) Team Saxo Bank0:22:35
77Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale0:23:02
78Enrico Battaglin (Ita) Colnago - CSF Inox0:23:21
79Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale0:23:57
80Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD0:25:18
81Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team0:26:05
82Pavel Brutt (Rus) Katusha Team0:26:07
83Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:26:33
84Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale0:26:34
85Mathieu Perget (Fra) AG2R La Mondiale0:26:44
86Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale0:27:49
87Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team0:28:03
88Simone Ponzi (Ita) Astana Pro Team0:28:45
89Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team0:29:02
90Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp0:29:11
91Francesco Failli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:29:24
92Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep0:30:09
93Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale0:31:25
94Alessandro Ballan (Ita) BMC Racing Team0:32:09
95Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp0:32:51
96Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank0:33:22
97Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team0:33:37
98Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:33:40
99Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team0:34:00
100Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team0:34:05
101Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team0:34:20
102Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD0:35:07
103Matthias Brandle (Aut) Team NetApp0:35:16
104Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:35:25
105Sonny Colbrelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:35:41
106Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep0:36:01
107Stefan Denifl (Aut) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:37:11
108Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale0:37:21
109Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team0:37:23
110Angelo Pagani (Ita) Colnago - CSF Inox0:39:17
111Victor Cabedo (Spa) Euskaltel - Euskadi0:39:28
112Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp0:39:41
113Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi0:41:21
114Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:43:24
115Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep0:43:56
116Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team0:43:57
117Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:44:46
118Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling0:46:17
119Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team0:46:37
120Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling0:47:02
121Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team0:47:11
122Ben Hermans (Bel) RadioShack-Nissan0:47:37
123Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini - Selle Italia0:47:42
124Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team0:47:51
125Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda0:48:13
126Daniele Righi (Ita) Lampre - ISD0:49:39
127Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale0:49:56
128Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli0:50:19
129Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team0:50:32
130Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro TeamRow 129 - Cell 2
131Stefano Locatelli (Ita) Colnago - CSF Inox0:51:19
132Daniel Schorn (Aut) Team NetApp0:51:33
133Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank0:54:08
134Paolo Longo Borghini (Ita) Liquigas-Cannondale0:54:13
135Gregor Gazvoda (Slo) AG2R La Mondiale0:54:42
136Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank0:54:45
137Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team0:55:16
138Matteo Bono (Ita) Lampre - ISD0:55:55
139Dennis Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team0:56:23
140Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team0:56:28
141Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan0:56:38
142Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge Cycling Team0:57:00
143Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank0:57:05
144Ian Stannard (GBr) Sky Procycling0:57:20
145Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank0:57:23
146Christian Meier (Can) Orica GreenEdge Cycling Team0:58:35
147Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan0:58:42
148Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda0:59:25
149Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox1:00:07
150Dominique Rollin (Can) FDJ-Big Mat1:00:08
151Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat1:01:44
152Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli1:02:17
153Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda1:02:29
154Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team1:04:52
155Marco Bandiera (Ita) Omega Pharma-Quickstep1:05:51
156Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia1:06:23
157Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat1:06:31
158Cristiano Salerno (Ita) Liquigas-Cannondale1:07:19
159Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank1:08:13
160Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat1:08:39
161Francesco Chicchi (Ita) Omega Pharma-Quickstep1:08:41
162Gaetan Bille (Bel) Lotto Belisol Team1:09:06
163Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge Cycling Team1:09:11
164Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team1:09:22
165Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling1:09:25
166Gabriel Rasch (Nor) FDJ-Big Mat1:12:11
167Mikhail Ignatyev (Rus) Katusha Team1:12:47
168Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team1:12:50
169Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling TeamRow 168 - Cell 2
170Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia1:13:02
171Timon Seubert (Ger) Team NetApp1:13:14
172Pierre Cazaux (Fra) Euskaltel - Euskadi1:14:37
173Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team1:15:34
174Aliaksandr Kuchynski (Blr) Katusha Team1:15:44
175Marco Coledan (Ita) Colnago - CSF Inox1:17:12
176Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia1:17:40
177Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp1:17:52
178Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling1:18:29
179Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team1:20:26
180Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli1:20:41
181Adrian Saez (Spa) Euskaltel - Euskadi1:21:32
182Jack Bobridge (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team1:21:52
183Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team1:24:05
184Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda1:27:53
185William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat1:28:55
186Sébastien Rosseler (Bel) Garmin - Barracuda1:30:54
187Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team1:33:51
188Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi1:34:24
189Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia1:35:30
190Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling1:36:59
191Theo Bos (Ned) Rabobank Cycling Team1:42:40
Swipe to scroll horizontally
Maglia Rossa - Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team65pts
2Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling61Row 1 - Cell 3
3Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli36Row 2 - Cell 3
4Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox35Row 3 - Cell 3
5Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team32Row 4 - Cell 3
6Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team30Row 5 - Cell 3
7Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team29Row 6 - Cell 3
8Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale29Row 7 - Cell 3
9Alexander Kristoff (Nor) Katusha Team29Row 8 - Cell 3
10Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda26Row 9 - Cell 3
11Geoffrey Soupe (Fra) FDJ-Big Mat26Row 10 - Cell 3
12Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling26Row 11 - Cell 3
13Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team25Row 12 - Cell 3
14Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team24Row 13 - Cell 3
15Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD24Row 14 - Cell 3
16Mark Renshaw (Aus) Rabobank Cycling Team24Row 15 - Cell 3
17Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda23Row 16 - Cell 3
18Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli22Row 17 - Cell 3
19Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD21Row 18 - Cell 3
20Robert Hunter (RSA) Garmin - Barracuda21Row 19 - Cell 3
21Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat21Row 20 - Cell 3
22Gianluca Brambilla (Ita) Colnago - CSF Inox20Row 21 - Cell 3
23Juan José Haedo (Arg) Team Saxo Bank20Row 22 - Cell 3
24Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team18Row 23 - Cell 3
25Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan18Row 24 - Cell 3
26Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep17Row 25 - Cell 3
27Daryl Impey (RSA) Orica GreenEdge Cycling Team17Row 26 - Cell 3
28Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team16Row 27 - Cell 3
29Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan16Row 28 - Cell 3
30Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda16Row 29 - Cell 3
31Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team15Row 30 - Cell 3
32Dario Cataldo (Ita) Omega Pharma-Quickstep15Row 31 - Cell 3
33Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale15Row 32 - Cell 3
34Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp14Row 33 - Cell 3
35Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team14Row 34 - Cell 3
36Daniel Schorn (Aut) Team NetApp14Row 35 - Cell 3
37Manuele Boaro (Ita) Team Saxo Bank14Row 36 - Cell 3
38Gustav Larsson (Swe) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team12Row 37 - Cell 3
39Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox12Row 38 - Cell 3
40Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team12Row 39 - Cell 3
41Matthias Brandle (Aut) Team NetApp10Row 40 - Cell 3
42Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi10Row 41 - Cell 3
43Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team9Row 42 - Cell 3
44Filippo Pozzato (Ita) Farnese Vini - Selle Italia9Row 43 - Cell 3
45Brett Lancaster (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team9Row 44 - Cell 3
46Elia Favilli (Ita) Farnese Vini - Selle Italia9Row 45 - Cell 3
47Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank8Row 46 - Cell 3
48Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team8Row 47 - Cell 3
49Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia8Row 48 - Cell 3
50Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale8Row 49 - Cell 3
51Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team8Row 50 - Cell 3
52Bartosz Huzarski (Pol) Team NetApp8Row 51 - Cell 3
53Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team8Row 52 - Cell 3
54Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale8Row 53 - Cell 3
55Mickael Delage (Fra) FDJ-Big Mat8Row 54 - Cell 3
56John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale7Row 55 - Cell 3
57José Rujano Guillen (Ven) Androni Giocattoli7Row 56 - Cell 3
58Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi7Row 57 - Cell 3
59Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp7Row 58 - Cell 3
60Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan7Row 59 - Cell 3
61William Bonnet (Fra) FDJ-Big Mat7Row 60 - Cell 3
62Nelson Oliveira (Por) RadioShack-Nissan6Row 61 - Cell 3
63Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team6Row 62 - Cell 3
64Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma-Quickstep6Row 63 - Cell 3
65Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda6Row 64 - Cell 3
66Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team6Row 65 - Cell 3
67Jonas Aaen Jörgensen (Den) Team Saxo Bank6Row 66 - Cell 3
68Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia6Row 67 - Cell 3
69Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling5Row 68 - Cell 3
70Tomas Vaitkus (Ltu) Orica GreenEdge Cycling Team5Row 69 - Cell 3
71Timon Seubert (Ger) Team NetApp5Row 70 - Cell 3
72Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia5Row 71 - Cell 3
73Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling5Row 72 - Cell 3
74Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale4Row 73 - Cell 3
75Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team4Row 74 - Cell 3
76Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team4Row 75 - Cell 3
77Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale3Row 76 - Cell 3
78Rigoberto Uran Uran (Col) Sky Procycling3Row 77 - Cell 3
79Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan3Row 78 - Cell 3
80Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team3Row 79 - Cell 3
81Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia3Row 80 - Cell 3
82Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma-Quickstep3Row 81 - Cell 3
83Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli3Row 82 - Cell 3
84Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD2Row 83 - Cell 3
85Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-Quickstep2Row 84 - Cell 3
86Jon Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi2Row 85 - Cell 3
87Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank2Row 86 - Cell 3
88Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat2Row 87 - Cell 3
89Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling2Row 88 - Cell 3
90Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team1Row 89 - Cell 3
91Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Cannondale1Row 90 - Cell 3
92Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol Team1Row 91 - Cell 3
93Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team1Row 92 - Cell 3
94Peter Kennaugh (GBr) Sky Procycling1Row 93 - Cell 3
95Roberto Ferrari (Ita) Androni GiocattoliRow 94 - Cell 2 Row 94 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Maglia Azzurra - Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli24pts
2Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep16Row 1 - Cell 3
3Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team9Row 2 - Cell 3
4Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox9Row 3 - Cell 3
5Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp7Row 4 - Cell 3
6Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia6Row 5 - Cell 3
7Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team5Row 6 - Cell 3
8Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team5Row 7 - Cell 3
9Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD5Row 8 - Cell 3
10Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan3Row 9 - Cell 3
11Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Cannondale3Row 10 - Cell 3
12Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia3Row 11 - Cell 3
13Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team3Row 12 - Cell 3
14Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia3Row 13 - Cell 3
15Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi3Row 14 - Cell 3
16Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team2Row 15 - Cell 3
17Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Cannondale2Row 16 - Cell 3
18Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD2Row 17 - Cell 3
19Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp2Row 18 - Cell 3
20Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda2Row 19 - Cell 3
21Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team2Row 20 - Cell 3
22Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda1Row 21 - Cell 3
23Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale1Row 22 - Cell 3
24Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale1Row 23 - Cell 3
25Jack Bauer (NZl) Garmin - Barracuda1Row 24 - Cell 3
26Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team1Row 25 - Cell 3
27Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli1Row 26 - Cell 3
28Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team1Row 27 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
TV classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team10pts
2Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team8Row 1 - Cell 3
3Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli7Row 2 - Cell 3
4Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling7Row 3 - Cell 3
5Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi7Row 4 - Cell 3
6Reto Hollenstein (Swi) Team NetApp5Row 5 - Cell 3
7Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank5Row 6 - Cell 3
8Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team5Row 7 - Cell 3
9Fumiyuki Beppu (Jpn) Orica GreenEdge Cycling Team5Row 8 - Cell 3
10Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini - Selle Italia5Row 9 - Cell 3
11Gatis Smukulis (Lat) Katusha Team4Row 10 - Cell 3
12Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team4Row 11 - Cell 3
13Ramunas Navardauskas (Ltu) Garmin - Barracuda4Row 12 - Cell 3
14Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team3Row 13 - Cell 3
15Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD3Row 14 - Cell 3
16Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale3Row 15 - Cell 3
17Alfredo Balloni (Ita) Farnese Vini - Selle Italia3Row 16 - Cell 3
18Bernhard Eisel (Aut) Sky Procycling3Row 17 - Cell 3
19Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team3Row 18 - Cell 3
20Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team2Row 19 - Cell 3
21Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Selle Italia2Row 20 - Cell 3
22Alessandro De Marchi (Ita) Androni Giocattoli2Row 21 - Cell 3
23Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp1Row 22 - Cell 3
24Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank1Row 23 - Cell 3
25Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat1Row 24 - Cell 3
26Alex Rasmussen (Den) Garmin - Barracuda1Row 25 - Cell 3
27Jeremy Hunt (GBr) Sky Procycling1Row 26 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Azzurri d'Italia classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge Cycling Team8pts
2Mark Cavendish (GBr) Sky Procycling8Row 1 - Cell 3
3Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team4Row 2 - Cell 3
4Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox4Row 3 - Cell 3
5Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli4Row 4 - Cell 3
6Francisco José Ventoso Alberdi (Spa) Movistar Team4Row 5 - Cell 3
7Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team4Row 6 - Cell 3
8Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Movistar Team2Row 7 - Cell 3
9Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD2Row 8 - Cell 3
10Fabio Felline (Ita) Androni Giocattoli2