Skip to main content

Game, set, match for Vos in GP Elsy Jacobs

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team2:32:49
2Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda0:00:01
3Emma Johansson (Swe) Orica-AIS
4Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Team
5Celine Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies0:00:02
6Lizzie Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team
7Barbara Guarischi (Ita) Team Vaiano Fondriest
8Anna Van der Breggen (Ned) Sengers Ladies Team
9Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team
10Katarzyna Pawlowska (Pol) GSD Gestion - Kallisto0:00:03
11Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team
12Simona Frapporti (Ita) Bepink
13Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giordana
14Anna Trevisi (Ita) Team Vaiano Fondriest0:00:04
15Pauline Ferrand-Prévot (Fra) Rabobank Liv/Giant Cycling Team
16Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
17Alessandra D'Ettorre (Ita) Team Vaiano Fondriest
18Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team
19Annelies Van Doorslaer (Bel) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team0:00:05
20Valentina Scandolara (Ita) Mcipollini Giordana
21Willeke Knol (Ned) Team Argos Shimano
22Annelies Dom (Bel) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team0:00:06
23Evelyn Arijs (Bel) Sengers Ladies Team
24Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS
25Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
26Danielle King (GBr) Wiggle Honda0:00:07
27Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
28Nathalie Lamborelle (Lux) Bigla Cycling Team
29Jessie Maclean (Aus) Orica-AIS
30Esra Tromp (Ned) Team Argos Shimano0:00:08
31Katazina Sosna (Ltu) Team Vaiano Fondriest
32Amy Pieters (Ned) Team Argos Shimano
33Latoya Brulee (Bel) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team
34Megan Guarnier (USA) Rabobank Liv/Giant Cycling Team0:00:09
35Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling Team
36Francesca Cauz (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
37Anisha Veyemans (Bel) Topsport Vlaanderen
38Leonie Burford (Aus) De Sprinters Malderen
39Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies
40Janneke Busser (Ned) Team Argos Shimano
41Iris Sachet (Fra) Bourgogne ProDialog
42Georgia Williams (NZl) Bepink0:00:10
43Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team
44Elke Gebhardt (Ger) Team Argos Shimano
45Cecile G. Johnsen (Nor) Hitec Products UCK0:00:11
46Carla Ryan (Aus) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team
47Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling Team0:00:12
48Van den Haute Steffy (Bel) De Sprinters Malderen
49Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Team
50Rotem Gafinovitz (Isr) Topsport Vlaanderen
51Marieke Wanroijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:00:13
52Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products UCK
53Lauren Kitchen (Aus) Wiggle Honda
54Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen
55Laura Trott (GBr) Wiggle Honda
56Else Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen
57Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giordana0:00:14
58Marijn De Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies
59Anna Sanchis (Spa) Bizkaia-Durango
60Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:00:15
61Ane Santesteban (Spa) Bizkaia-Durango
62Malgorzta Jasinska (Pol) Mcipollini Giordana
63Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giordana
64Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango
65Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK0:00:16
66Stéphanie Roorda (Can) GSD Gestion - Kallisto
67Martine Bras (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:00:17
68Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda
69Noemi Cantele (Ita) Bepink
70Marion Rousse (Fra) Lotto Belisol Ladies
71Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:18
72Shara Gillow (Aus) Orica-AIS0:00:20
73Sandrine Bideau (Fra) Vienne Futuroscope0:00:23
74Lina-Kristin Schink (Ger) GSD Gestion - Kallisto
75Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies
76Elise Delzenne (Fra) Bourgogne ProDialog
77Vera Koedooder (Ned) Sengers Ladies Team0:06:01
78Birgit Lavrijssen (Ned) Sengers Ladies Team
79Martina Weiss (Swi) Bigla Cycling Team
80Gilke Croket (Bel) Topsport Vlaanderen
81Laure Werner (Bel) De Sprinters Malderen
82Caroline Baur (Swi) Bigla Cycling Team
83Sarah Inghelbrecht (Bel) De Sprinters Malderen
84Alice Algisi (Ita) Bepink
85Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
86Kelly Markus (Ned) Team Argos Shimano
87Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
88Alessia Martini (Ita) Team Vaiano Fondriest
89Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team
90Liz Hatch (USA) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team
91Giulia Donato (Ita) Bepink
92Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope0:06:02
93Valentina Bastianelli (Ita) Team Vaiano Fondriest
94Francesca Stefani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
95Doris Schweizer SWI Bepink0:06:03
DNFAnnette Edmondson (Aus) Orica-AIS
DNFAnna Maria Stricker (Ita) Mcipollini Giordana
DNFGillmore Rochelle (Aus) Wiggle Honda
DNFStéphanie De Crocy (Bel) Topsport Vlaanderen
DNFIsabelle Beckers (Bel) Bigla Cycling Team

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team5:23:56
2Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle Honda0:00:10
3Emma Johansson (Swe) Orica-AIS0:00:11
4Katarzyna Pawlowska (Pol) GSD Gestion - Kallisto0:00:17
5Anna Van der Breggen (Ned) Sengers Ladies Team
6Lucinda Brand (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team0:00:20
7Elise Delzenne (Fra) Bourgogne ProDialog0:00:21
8Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
9Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Team
10Valentina Scandolara (Ita) Mcipollini Giordana0:00:22
11Tiffany Cromwell (Aus) Orica-AIS0:00:23
12Jessie Daams (Bel) Boels Dolmans Cycling Team0:00:26
13Lizzie Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cycling Team0:00:27
14Georgia Williams (NZl) Bepink0:00:31
15Maaike Polspoel (Bel) Sengers Ladies Team0:00:33
16Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products UCK0:00:34
17Carlee Taylor (Aus) Lotto Belisol Ladies
18Ashleigh Moolman (RSA) Lotto Belisol Ladies0:00:38
19Shara Gillow (Aus) Orica-AIS0:00:42
20Noemi Cantele (Ita) Bepink0:00:43
21Marijn De Vries (Ned) Lotto Belisol Ladies0:02:07
22Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team0:02:53
23Pauline Ferrand-Prévot (Fra) Rabobank Liv/Giant Cycling Team0:03:02
24Danielle King (GBr) Wiggle Honda0:03:07
25Laura Trott (GBr) Wiggle Honda0:03:08
26Megan Guarnier (USA) Rabobank Liv/Giant Cycling Team
27Celine Van Severen (Bel) Lotto Belisol Ladies0:03:10
28Amy Pieters (Ned) Team Argos Shimano
29Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giordana0:03:11
30Adrie Visser (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
31Rossella Ratto (Ita) Hitec Products UCK0:03:13
32Marieke Wanroijk (Ned) Boels Dolmans Cycling Team0:03:19
33Romy Kasper (Ger) Boels Dolmans Cycling Team0:03:22
34Martine Bras (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
35Francesca Cauz (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:03:24
36Ane Santesteban (Spa) Bizkaia-Durango0:03:27
37Anna Sanchis (Spa) Bizkaia-Durango0:03:28
38Marion Rousse (Fra) Lotto Belisol Ladies0:03:32
39Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant Cycling Team0:07:10
40Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giordana
41Jessie Maclean (Aus) Orica-AIS0:07:12
42Simona Frapporti (Ita) Bepink
43Annelies Van Doorslaer (Bel) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team0:07:17
44Latoya Brulee (Bel) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team
45Barbara Guarischi (Ita) Team Vaiano Fondriest0:07:18
46Anisha Veyemans (Bel) Topsport Vlaanderen0:07:20
47Willeke Knol (Ned) Team Argos Shimano
48Annelies Dom (Bel) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team
49Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giordana0:07:21
50Lauren Kitchen (Aus) Wiggle Honda0:07:23
51Nicole Hanselmann (Swi) Bigla Cycling Team
52Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:07:24
53Katazina Sosna (Ltu) Team Vaiano Fondriest0:07:27
54Alessandra D'Ettorre (Ita) Team Vaiano Fondriest0:07:28
55Else Belmans (Bel) Topsport Vlaanderen0:07:30
56Iris Sachet (Fra) Bourgogne ProDialog0:07:31
57Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen
58Anna Trevisi (Ita) Team Vaiano Fondriest0:07:35
59Carla Ryan (Aus) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team0:07:37
60Sandrine Bideau (Fra) Vienne Futuroscope0:07:54
61Elke Gebhardt (Ger) Team Argos Shimano0:10:57
62Janneke Busser (Ned) Team Argos Shimano0:10:59
63Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope
64Stéphanie Roorda (Can) GSD Gestion - Kallisto0:11:04
65Rotem Gafinovitz (Isr) Topsport Vlaanderen0:11:13
66Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle Honda0:11:14
67Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:11:18
68Dorleta Eskamendi (Spa) Bizkaia-Durango0:11:19
69Lina-Kristin Schink (Ger) GSD Gestion - Kallisto0:11:20
70Vera Koedooder (Ned) Sengers Ladies Team0:13:16
71Cecile G. Johnsen (Nor) Hitec Products UCK0:15:37
72Leonie Burford (Aus) De Sprinters Malderen0:15:45
73Van den Haute Steffy (Bel) De Sprinters Malderen0:15:52
74Nathalie Lamborelle (Lux) Bigla Cycling Team0:15:53
75Evelyn Arijs (Bel) Sengers Ladies Team
76Esra Tromp (Ned) Team Argos Shimano0:15:54
77Malgorzta Jasinska (Pol) Mcipollini Giordana0:15:55
78Désirée Ehrler (Swi) Bigla Cycling Team0:16:54
79Liz Hatch (USA) CycleLivePlus - Zannata Ladies Team0:16:58
80Doris Schweizer SWI Bepink0:16:59
81Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:17:00
82Chiara Pierobon (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:17:08
83Alice Algisi (Ita) Bepink0:17:10
84Caroline Baur (Swi) Bigla Cycling Team0:21:35
85Martina Weiss (Swi) Bigla Cycling Team0:21:39
86Gilke Croket (Bel) Topsport Vlaanderen
87Kelly Markus (Ned) Team Argos Shimano0:21:41
88Sarah Inghelbrecht (Bel) De Sprinters Malderen0:21:42
89Giulia Donato (Ita) Bepink0:21:46
90Birgit Lavrijssen (Ned) Sengers Ladies Team0:21:47
91Valentina Bastianelli (Ita) Team Vaiano Fondriest0:21:48
92Alessia Martini (Ita) Team Vaiano Fondriest
93Francesca Stefani (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:21:50
94Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope0:21:53
95Laure Werner (Bel) De Sprinters Malderen0:21:59

Regional rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christine Majerus (Lux) Sengers Ladies Team5:24:17
2Chantal Hoffmann (Lux) De Sprinters Malderen0:07:10
3Nathalie Lamborelle (Lux) Bigla Cycling Team0:15:32

Latest on Cyclingnews