Skip to main content

Mangel manages a win

Image 1 of 9

VC La Pomme Marseille leads the peloton.

VC La Pomme Marseille leads the peloton.
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 2 of 9

Fabien Taillefer (Véranda Rideau).

Fabien Taillefer (Véranda Rideau).
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 3 of 9

Coen Vermelfoort (Rabobank) and Florent Mallégol (Côtes d'Armor Marie Morin).

Coen Vermelfoort (Rabobank) and Florent Mallégol (Côtes d'Armor Marie Morin).
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 4 of 9

Julien Simon (Saur Sojasun) on the front of the peloton with Matthieu Halléguen (Bretagne Schuller) behind.

Julien Simon (Saur Sojasun) on the front of the peloton with Matthieu Halléguen (Bretagne Schuller) behind.
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 5 of 9

The Saur Sojasun team on the front of the peloton.

The Saur Sojasun team on the front of the peloton.
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 6 of 9

Egoitz Garcia Etxeguibel (Caja Rural), Fabien Taillefer, Julien Foisnet (Véranda Rideau) and Benny Deschrooder (An Post Sean Kelly Team).

Egoitz Garcia Etxeguibel (Caja Rural), Fabien Taillefer, Julien Foisnet (Véranda Rideau) and Benny Deschrooder (An Post Sean Kelly Team).
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 7 of 9

Saur Sojasun controls the peloton.

Saur Sojasun controls the peloton.
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 8 of 9

Fabien Taillefer, Julien Foisnet (Véranda Rideau) Benny Deschrooder (An Post Sean Kelly Team) and Egoitz Garcia Etxeguibel (Caja Rural).

Fabien Taillefer, Julien Foisnet (Véranda Rideau) Benny Deschrooder (An Post Sean Kelly Team) and Egoitz Garcia Etxeguibel (Caja Rural).
(Image credit: Fabrice Lambert)
Image 9 of 9

Fréddy Bichot has a go late in the stage.

Fréddy Bichot has a go late in the stage.
(Image credit: Fabrice Lambert)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun4:28:33
2Jens Keukeleire (Bel) Cofidis Le Crédit0:00:06
3Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems
4Justin Jules (Fra) Vendée U - Pays de Loire
5Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun
6Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
7Stéfan Van Dijck (Ned) Verandas Willems
8Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly Team
9Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom
10Enrico Franzoi (Ita) B.K.C.P. Powerplus
11Arnaud Courteille 03 44 007 209 Team U Nantes Atlantique
12Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 2016
13Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
14Arnaud Labbe (Fra) Cofidis Le Crédit
15Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille
16Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
17Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun
18Julien Belgy (Fra) Vendée U - Pays de Loire
19Ruben Reig Conejero (Spa) Caja Rural
20Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom
21Fabien Schmidt (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
22Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
23Francisco Manuel Anton Marin (Spa) Burgos 2016
24Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 93
25James Vanlandschoot (Bel) Verandas Willems
26Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent / Oise
27Tony Hurel (Fra) Vendée U - Pays de Loire
28Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
29Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity
30Iza Aketza Peana (Spa) Caja Rural
31Boy Van Poppel (Ned) Rabobank
32Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
33Martijn Keizer (Ned) Rabobank
34Ludovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique
35Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
36Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun
37Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun
38Tony Gallopin (Fra) Cofidis Le Crédit
39Kevyn Ista (Bel) Cofidis Le Crédit
40Bryan Nauleau (Fra) Vendée U - Pays de Loire
41Mathieu Bernaudeau (Fra) Vendée U - Pays de Loire
42Sven Van Den Houte (Bel) Verandas Willems
43Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
44Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 93
45Kévin Denis (Fra) Verandas Rideau
46Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93
47Guillaume Malle (Fra) Verandas Rideau
48Yann Pivois (Fra) Océane Cycle Poitevin
49Victor Rodriges (Por) Caja Rural
50Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise
51Julien Gonnet (Fra) Team U Nantes Atlantique
52Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
53Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller
54Dieter Vanthourenhout (Bel) B.K.C.P. Powerplus0:00:17
55Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller0:00:21
56Ramunas Navardauskas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille
57Erwan Teguel (Fra) Team U Nantes Atlantique
58Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
59Kim Borry (Bel) An Post - Sean Kelly Team
60Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank
61Fabien Sidaner (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
62Franck Charrier (Fra) Verandas Rideau
63Julien Jegou (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
64Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
65Josselin Maillet (Fra) Vendée U - Pays de Loire
66Guillaume Belgy (Fra) Océane Cycle Poitevin
67Florent Gohier (Fra) J.S. Coulaine
68Mac Nally Mark (GBr) An Post - Sean Kelly Team0:00:27
69Niels Albert (Bel) B.K.C.P. Powerplus
70Fabien Taillefer (Fra) Verandas Rideau
71Benoît Jarrier (Fra) Verandas Rideau0:00:41
72Egoitz Garcia Etxeguibel (Spa) Caja Rural
73Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:00:50
74Julien Fouchard (Fra) Cofidis Le Crédit0:00:57
75Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller0:01:10
76Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:02:23
77Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity0:02:45
78Thomas Vaubourzeix (Fra) V.C. La Pomme Marseille
79Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
80Sylvain Deschereux (Fra) Océane Cycle Poitevin0:02:51
81Romain Bastien (Fra) J.S. Coulaine
82Mathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise
83Andres Avelino Antuna Coro (Spa) Burgos 2016
84Jetse Bol (Ned) Rabobank
85Morgan Chedhomme (Fra) C.C. Nogent / Oise
86Jonas Bjelkmark (Swe) Team Cykelcity
87Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille
88Malween Bodin (Fra) J.S. Coulaine
89Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
90Simon Le Brun (Fra) Océane Cycle Poitevin
91Mickaël Diguet (Fra) J.S. Coulaine
92Quentin Gougeon (Fra) Team U Nantes Atlantique
93Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
94Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise
95Dieter Capelle (Bel) Verandas Willems
96Jim Aernouts (Bel) B.K.C.P. Powerplus
97Gaël Desriac (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
98Florent Mallegol (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
99Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:03:06
100Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team
101Andy Capelle (Bel) Verandas Willems
102Arnaud Jouffroy (Fra) B.K.C.P. Powerplus
103Kenny Lisabeth (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:05:00
104Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank
105Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:05:01
106Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun
107Mickaël Barbier (Fra) J.S. Coulaine
108Maxime Le Montagner (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin0:06:42
109Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:07:36
110Jacques Bouchevreau (Fra) Team U Nantes Atlantique
111Oscar Grau Jorda (Spa) Burgos 2016
112David Francisco Delgado (Spa) Burgos 2016
113Mats Boeve (Ned) Rabobank
114Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne Schuller
115Julien Foisnet (Fra) Verandas Rideau0:07:39
116Steve Schets (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:08:31
117Eddy Lubin (Fra) J.S. Coulaine0:08:44
118Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:09:01
119Luis Mas Bonet (Spa) Burgos 2016
120Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity
121Kévin Rouet (Fra) Océane Cycle Poitevin0:15:00

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun25pts
2Jens Keukeleire (Bel) Cofidis Le Crédit20
3Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems16
4Justin Jules (Fra) Vendée U - Pays de Loire14
5Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun12
6Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom10
7Stéfan Van Dijck (Ned) Verandas Willems9
8Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly Team8
9Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom7
10Enrico Franzoi (Ita) B.K.C.P. Powerplus6
11Arnaud Courteille 03 44 007 209 Team U Nantes Atlantique5
12Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 20164
13Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom3
14Arnaud Labbe (Fra) Cofidis Le Crédit2
15Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille1

General classifcation
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun4:34:14
2Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun0:00:10
3Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun0:00:17
4Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun0:00:19
5Boy Van Poppel (Ned) Rabobank
6Julien Belgy (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:20
7Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom
8Tony Gallopin (Fra) Cofidis Le Crédit0:00:21
9Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:23
10Stéfan Van Dijck (Ned) Verandas Willems
11Florian Morizot (Fra) Big Mat - Auber 930:00:24
12Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
13Tony Hurel (Fra) Vendée U - Pays de Loire
14Bryan Nauleau (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:25
15Kevyn Ista (Bel) Cofidis Le Crédit
16Martijn Keizer (Ned) Rabobank0:00:26
17Iza Aketza Peana (Spa) Caja Rural
18Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:00:27
19Arnaud Labbe (Fra) Cofidis Le Crédit
20Jens Keukeleire (Bel) Cofidis Le Crédit0:00:28
21Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille
22Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:00:29
23Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom
24Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun
25Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne Schuller0:00:30
26Sven Van Den Houte (Bel) Verandas Willems
27Ruben Reig Conejero (Spa) Caja Rural0:00:31
28Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
29Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller0:00:32
30Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom
31Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems
32Mathieu Bernaudeau (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:33
33Arnaud Courteille 03 44 007 209 Team U Nantes Atlantique0:00:34
34Niels Brouzes (Fra) Big Mat - Auber 930:00:35
35Guillaume Malle (Fra) Verandas Rideau
36Rudy Lesschaeve (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:37
37Enrico Franzoi (Ita) B.K.C.P. Powerplus
38Fabien Schmidt (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
39Julien Gonnet (Fra) Team U Nantes Atlantique0:00:38
40Kenny Terweduwe (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
41Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:00:39
42Ludovic Bret (Fra) Team U Nantes Atlantique
43Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:41
44Nadir Haddou (Fra) Big Mat - Auber 93
45Kim Borry (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:00:42
46Yann Pivois (Fra) Océane Cycle Poitevin
47James Vanlandschoot (Bel) Verandas Willems0:00:43
48Justin Jules (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:00:44
49Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 930:00:45
50Niels Albert (Bel) B.K.C.P. Powerplus
51Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 20160:00:46
52Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank0:00:47
53Dieter Vanthourenhout (Bel) B.K.C.P. Powerplus0:00:49
54Kévin Denis (Fra) Verandas Rideau
55Fabien Taillefer (Fra) Verandas Rideau
56Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:51
57Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
58Victor Rodriges (Por) Caja Rural
59Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:54
60Erwan Teguel (Fra) Team U Nantes Atlantique0:00:55
61Fabien Sidaner (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin0:00:56
62Francisco Manuel Anton Marin (Spa) Burgos 20160:00:58
63Florent Gohier (Fra) J.S. Coulaine0:00:59
64Guillaume Belgy (Fra) Océane Cycle Poitevin0:01:00
65Benoît Jarrier (Fra) Verandas Rideau0:01:02
66Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:01:03
67Julien Jegou (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin0:01:05
68Ramunas Navardauskas (Ltu) V.C. La Pomme Marseille0:01:06
69Franck Charrier (Fra) Verandas Rideau0:01:08
70Egoitz Garcia Etxeguibel (Spa) Caja Rural0:01:13
71Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille
72Josselin Maillet (Fra) Vendée U - Pays de Loire0:01:14
73Mac Nally Mark (GBr) An Post - Sean Kelly Team0:01:16
74Julien Fouchard (Fra) Cofidis Le Crédit0:01:26
75Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller0:01:48
76Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:02:38
77Jetse Bol (Ned) Rabobank0:03:05
78Morgan Chedhomme (Fra) C.C. Nogent / Oise0:03:09
79Dieter Capelle (Bel) Verandas Willems0:03:17
80Adrien Petit (Fra) C.C. Nogent / Oise
81Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity0:03:19
82Thomas Vaubourzeix (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:03:20
83Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller
84Simon Le Brun (Fra) Océane Cycle Poitevin0:03:22
85Florent Mallegol (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin
86Lucas Persson (Swe) Team Cykelcity
87Yannick Marie (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:03:23
88Mathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise0:03:26
89Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
90Arnaud Jouffroy (Fra) B.K.C.P. Powerplus0:03:27
91Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:03:36
92Jim Aernouts (Bel) B.K.C.P. Powerplus0:03:37
93Jonas Bjelkmark (Swe) Team Cykelcity
94Malween Bodin (Fra) J.S. Coulaine0:03:39
95Mickaël Diguet (Fra) J.S. Coulaine0:03:40
96Romain Bastien (Fra) J.S. Coulaine0:03:43
97Gaël Desriac (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin0:03:45
98Andres Avelino Antuna Coro (Spa) Burgos 2016
99Quentin Gougeon (Fra) Team U Nantes Atlantique
100Sylvain Deschereux (Fra) Océane Cycle Poitevin0:03:46
101Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:03:47
102Andy Capelle (Bel) Verandas Willems0:04:26
103Coen Vermeltfoort (Ned) Rabobank0:05:21
104Rony Martias (Fra) Saur - Sojasun0:05:24
105Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:05:32
106Kenny Lisabeth (Bel) An Post - Sean Kelly Team0:05:36
107Mickaël Barbier (Fra) J.S. Coulaine0:05:44
108Maxime Le Montagner (Fra) Cotes d`Armor Marie Morin0:07:18
109Jacques Bouchevreau (Fra) Team U Nantes Atlantique0:08:11
110Julien Foisnet (Fra) Verandas Rideau0:08:13
111Nicolas Jouanno (Fra) Bretagne Schuller0:08:15
112Sven Vandousselaere (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:08:16
113Mats Boeve (Ned) Rabobank0:08:37
114David Francisco Delgado (Spa) Burgos 20160:08:42
115Oscar Grau Jorda (Spa) Burgos 20160:08:49
116Steve Schets (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:09:03
117Jonathan Brunel (Fra) V.C. La Pomme Marseille0:09:30
118Carl-Henrik Sandell (Swe) Team Cykelcity0:09:31
119Eddy Lubin (Fra) J.S. Coulaine0:09:36
120Luis Mas Bonet (Spa) Burgos 20160:09:43
121Kévin Rouet (Fra) Océane Cycle Poitevin0:15:52

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabien Taillefer (Fra) Verandas Rideau20pts
2Benny De Schrooder (Bel) An Post - Sean Kelly Team14
3Egoitz Garcia Etxeguibel (Spa) Caja Rural7
4Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun6
5Ruben Reig Conejero (Spa) Caja Rural6
6Stéfan Van Dijck (Ned) Verandas Willems4
7Sylvain Deschereux (Fra) Océane Cycle Poitevin4
8Julien Foisnet (Fra) Verandas Rideau4
9Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller2
10Julien Fouchard (Fra) Cofidis Le Crédit2
11Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom2
12Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun1
13Julien Antomarchi (Fra) V.C. La Pomme Marseille1

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun34pts
2Jens Keukeleire (Bel) Cofidis Le Crédit20
3Grégory Habeaux (Bel) Verandas Willems16
4Justin Jules (Fra) Vendée U - Pays de Loire14
5Jérémie Galland (Fra) Saur - Sojasun12
6Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun10
7Giovanni Bernaudeau (Fra) Bbox Bouygues Telecom10
8Stéfan Van Dijck (Ned) Verandas Willems9
9Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun8
10Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly Team8
11Julien Simon (Fra) Saur - Sojasun7
12Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom7
13Boy Van Poppel (Ned) Rabobank6
14Enrico Franzoi (Ita) B.K.C.P. Powerplus6
15Julien Belgy (Fra) Vendée U - Pays de Loire5
16Arnaud Courteille 03 44 007 209 Team U Nantes Atlantique5
17Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom4
18Pascual Orengo Lopez (Spa) Burgos 20164
19Sébastien Turgot (Fra) Bbox Bouygues Telecom3
20Jetse Bol (Ned) Rabobank3
21Tony Gallopin (Fra) Cofidis Le Crédit2
22Arnaud Labbe (Fra) Cofidis Le Crédit2
23Sam Bennett (Irl) V.C. La Pomme Marseille1
24Freddy Bichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom1

Latest on Cyclingnews