Skip to main content

Becker solos to stage win in Pfeffingen

Charlotte Becker (Equipe Nürnberger Versicherung)

Charlotte Becker (Equipe Nürnberger Versicherung) (Image credit: WomensCycling.net)

Charlotte Becker (Equipe Nürnberger Versicherung) looks likely to go one better overall this year after a brave solo attack that saw her claim both the stage and the general classification lead on stage 1 of the Albstadt Frauen-Etappenrennen. Becker finished the stage 1:09 ahead of the peloton. The main group was led in by Becker's Equipe Nürnberger teammate Liza Brennauer and Swiss national team rider Andrea Wolfer.

It was clear from the outset that Becker meant business as she took second place behind Brennauer at the first sprint of the day. Following that salvo, Becker launched her attack before the first of two ascents of the Bergwertung. She stayed ahead, to claim maximum points at the summit of each climb before putting her head down and driving for the finish.

Becker's advantage at the finish, combined with a healthy time bonus, saw her move into the overall lead. She now has 1:11 advantage over teammate Brennauer and a further seven seconds over Jennie Stenerhag (Team High End Sport).

Added to an already impressive day, Becker's alpine exploits saw her assume the lead in the points classification too. With just one stage remaining, it looks increasingly likely that the 26-year-old will ride into Tailfingen as race winner.

Results
1Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung2:18:38
2Lisa Brennauer (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:01:09
3Andrea Wolfer (Swi) Nationalmannschaft Schweiz
4Alexandra Burchenkova (Rus) Team Petrogradets
5Denise Zuckermandel (Ger) Nationalmannschaft Deutschland
6Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
7Angela Hennig (Ger) Nationalmannschaft Deutschland
8Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
9Magdalena Pyrgies (Pol) Nationalmannschaft Polen
10Sylwia Kapusta (Pol) Nationalmannschaft Polen
11Martina Zwick (Ger) Koga Miyata Cycling Team
12Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
13Daniela Pintarelli (Aut) Nationalmannschaft Österreich
14Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung
15Valentina Caretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
16Jennie Stenerhag (Den) Team High End Sport
17Monika Grzebinoga (Pol) Nationalmannschaft Polen
18Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
19Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
20Rachel Mercer (NZl) Team Hitec Products UCK
21Birgit Söllner (Ger) Koga Miyata Cycling Team
22Jaqueline Hahn (Aut) Nationalmannschaft Österreich
23Malgorzata Jasinska (Pol) Nationalmannschaft Polen
24Elena Eggl (Ger) Nationalmannschaft Deutschland
25Jennnifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
26Magdalena Zamolska (Pol) Nationalmannschaft Polen
27Elin Steinsbo Fylkesnes (Nor) Nationalmannschaft Norwegen
28Bernadette Schober (Aut) Nationalmannschaft Österreich
29Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:01:22
30Jessica Schneeberger (Swi) Nationalmannschaft Schweiz
31Elena Novikova (Rus) Team Petrogradets
32Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK
33Maria Kazachenko (Rus) Team Petrogradets
34Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
35Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products UCK
36Melissa Slewe (Ned) Merida Ladies Team
37Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK
38Valerie Hofstetter (Swi) Nationalmannschaft Schweiz
39Semra Yetis (Tur) Koga Miyata Cycling Team
40Yulia Iliynikh (Rus) Team Petrogradets0:09:56
41Fabienne Sommer (Swi) Nationalmannschaft Schweiz0:10:25
42Maria Grandt Petersen (Den) Team High End Sport0:13:30
43Isabelle Søderberg (Swe) Team Hitec Products UCK
44Anna Schnitzmeier (Ger) Koga Miyata Cycling Team
45Jana Schemmer (Ger) Koga Miyata Cycling Team
46Mirjam Schwager (Swi) Nationalmannschaft Schweiz
47Jana Süß (Ger) Koga Miyata Cycling Team
48Stephanie Borchers (Ger) Nationalmannschaft Deutschland
49Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
50Elisabeth Reiner (Aut) Nationalmannschaft Österreich0:15:49
51Johanna Bock (Ger) Team Albstadt-Albstadtwerke-Belenus
52Marzena Wasiuk (Pol) Nationalmannschaft Polen0:18:25
53Franziska Merten (Ger) Nationalmannschaft Deutschland
54Maria Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
55Sabrina Schweizer (Ger) Nationalmannschaft Deutschland
56Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
57Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
58Marie Voreland (Nor) Nationalmannschaft Norwegen0:19:59
59Tone Walskaar (Nor) Nationalmannschaft Norwegen
60Annette Berg (Den) Team High End Sport
61Mia Eskebjerg (Den) Team High End Sport
62Emma Skjerstad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen
63Linda Van Rijen (Ned) Merida Ladies Team0:20:09
DNFAlike Haanstra (Ned) Merida Ladies Team
DNFTheresia Gromann (Ger) Team Albstadt-Albstadtwerke-Belenus
DNFJessica Uebelhardt (Swi) Nationalmannschaft Schweiz
DNFNikoline Hansen (Den) Team High End Sport
DNFRian Nijmeijer (Ned) Merida Ladies Team
DNFJoanne Bergseth (Nor) Therese Nationalmannschaft Norwegen
DNFKattlen Van Looy (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
DNFChristina Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNSKatharina Fünfgeld (Ger) Team Albstadt-Albstadtwerke-Belenus
DNSLara Strasser (Ger) Team Albstadt-Albstadtwerke-Belenus

Sprint 1
1Lisa Brennauer (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3pts
2Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung2
3Andrea Wolfer (Swi) Nationalmannschaft Schweiz1

Sprint 2
1Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3pts
2Birgit Söllner (Ger) Koga Miyata Cycling Team2
3Angela Hennig (Ger) Nationalmannschaft Deutschland1

QOM 1
1Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3pts
2Sylwia Kapusta (Pol) Nationalmannschaft Polen2
3Alexandra Burchenkova (Rus) Team Petrogradets1

QOM 2
1Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung3pts
2Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung2
3Sylwia Kapusta (Pol) Nationalmannschaft Polen1

General Classification
1Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung2:23:31
2Lisa Brennauer (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:01:11
3Jennie Stenerhag (Den) Team High End Sport0:01:18
4Alexandra Burchenkova (Rus) Team Petrogradets0:01:20
5Denise Zuckermandel (Ger) Nationalmannschaft Deutschland0:01:21
6Valentina Caretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:01:23
7Marie Lindberg (Swe) Equipe Nürnberger Versicherung
8Andrea Wolfer (Swi) Nationalmannschaft Schweiz0:01:24
9Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
10Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:01:25
11Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson
12Elin Steinsbo Fylkesnes (Nor) Nationalmannschaft Norwegen0:01:28
13Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK
14Jaqueline Hahn (Aut) Nationalmannschaft Österreich0:01:30
15Ine Beyen (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson0:01:32
16Daniela Pintarelli (Aut) Nationalmannschaft Österreich
17Birgit Söllner (Ger) Koga Miyata Cycling Team0:01:36
18Magdalena Zamolska (Pol) Nationalmannschaft Polen0:01:40
19Alessandra D'ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:01:41
20Martina Zwick (Ger) Koga Miyata Cycling Team
21Loes Sels (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson0:01:42
22Magdalena Pyrgies (Pol) Nationalmannschaft Polen
23Angela Hennig (Ger) Nationalmannschaft Deutschland0:01:44
24Elena Eggl (Ger) Nationalmannschaft Deutschland0:01:46
25Bernadette Schober (Aut) Nationalmannschaft Österreich0:01:47
26Jennnifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
27Jessica Schneeberger (Swi) Nationalmannschaft Schweiz0:01:51
28Elena Novikova (Rus) Team Petrogradets0:01:52
29Sylwia Kapusta (Pol) Nationalmannschaft Polen0:01:53
30Rachel Mercer (NZl) Team Hitec Products UCK0:01:54
31Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:01:56
32Monika Grzebinoga (Pol) Nationalmannschaft Polen0:01:57
33Malgorzata Jasinska (Pol) Nationalmannschaft Polen
34Melissa Slewe (Ned) Merida Ladies Team0:02:01
35Janneke Ensing (Ned) Team Hitec Products UCK
36Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK0:02:02
37Valerie Hofstetter (Swi) Nationalmannschaft Schweiz0:02:03
38Semra Yetis (Tur) Koga Miyata Cycling Team0:02:20
39Maria Kazachenko (Rus) Team Petrogradets0:02:28
40Yulia Iliynikh (Rus) Team Petrogradets0:10:20
41Fabienne Sommer (Swi) Nationalmannschaft Schweiz0:11:01
42Jana Schemmer (Ger) Koga Miyata Cycling Team0:13:49
43Maria Grandt Petersen (Den) Team High End Sport0:13:50
44Isabelle Søderberg (Swe) Team Hitec Products UCK0:13:51
45Mirjam Schwager (Swi) Nationalmannschaft Schweiz0:14:00
46Anna Schnitzmeier (Ger) Koga Miyata Cycling Team0:14:02
47Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung0:14:04
48Stephanie Borchers (Ger) Nationalmannschaft Deutschland0:14:08
49Jana Süß (Ger) Koga Miyata Cycling Team0:14:11
50Elisabeth Reiner (Aut) Nationalmannschaft Österreich0:16:27
51Johanna Bock (Ger) Team Albstadt-Albstadtwerke-Belenus0:16:38
52Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:18:51
53Sabrina Schweizer (Ger) Nationalmannschaft Deutschland0:18:52
54Maria Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:18:55
55Franziska Merten (Ger) Nationalmannschaft Deutschland0:18:57
56Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK0:19:01
57Marzena Wasiuk (Pol) Nationalmannschaft Polen0:19:15
58Emma Skjerstad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen0:20:18
59Mia Eskebjerg (Den) Team High End Sport0:20:27
60Annette Berg (Den) Team High End Sport0:20:30
61Tone Walskaar (Nor) Nationalmannschaft Norwegen0:20:33
62Marie Voreland (Nor) Nationalmannschaft Norwegen0:20:49
63Linda Van Rijen (Ned) Merida Ladies Team0:20:53

Teams General Classification
1Equipe Nürnberger Versicherung7:13:24
2Topsport Vlaanderen Thompson0:01:31
3Nationalmannschaft Deutschland0:01:48
4Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line0:01:49
5Nationalmannschaft Österreich0:01:59
6Team Hitec Products UCK0:02:00
7Koga Miyata Cycling Team0:02:08
8Team Petrogradets
9Nationalmannschaft Schweiz0:02:11
10Nationalmannschaft Polen0:02:24
11Team High End Sport0:32:46
12Nationalmannschaft Norwegen0:39:24
13Merida Ladies Team1:49:10
14Team Albstadt-Albstadtwerke-Belenus3:12:24

Points Classification
1Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung8pts
2Lisa Brennauer (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung6
3Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung5
4Sylwia Kapusta (Pol) Nationalmannschaft Polen3
5Birgit Söllner (Ger) Koga Miyata Cycling Team2
6Alexandra Burchenkova (Rus) Team Petrogradets2
7Jennie Stenerhag (Den) Team High End Sport2
8Alexandra Burchenkova (Rus) Team Petrogradets1
9Andrea Wolfer (Swi) Nationalmannschaft Schweiz1

 

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews