Skip to main content

Vogt ghosts in to pip Guyot

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road2:23:27
2Romain Guyot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
3Emanuel Buchmann (Ger) LV Wurttemberg0:00:03
4Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes0:01:09
5Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes0:02:37
6Michiel Janssen (Bel) Kon Balen BC
7Dieter Bouvry (Bel) Avia Cycling Team
8David Desmecht (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
9Clément Brossais (Fra) Comité de la Haute-Garonne
10Emiel Wastyn (Bel) Belgian National Team0:02:50
11Vincent Dragoni (Fra) Comité de la Seine et Marne
12Aurélien Lapalus (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
13Alexis Villain (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
14Vincent Louiche (Fra) Comité de la Seine et Marne
15Joeri Persoon (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
16Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère
17Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team
18Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team
19Julien Bernard (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy0:02:54
20Armand Geneix (Fra) Comité Auvergne0:03:40
21Théo Guillaume (Fra) Comité de Haute-Savoie0:03:43
22Andy Voisey (Fra) Comité de Haute-Savoie
23Gilles Derycke (Bel) Kon Balen BC
24Grant Ferguson (GBr) Scotland National team
25Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
26Nicolas Thomasson (Fra) Comité Auvergne
27Jef Van Meirhaeghe (Bel) Cube Fintro CT
28Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
29Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems
30Maxence Mondeme (Fra) Comité de la Seine et Marne
31Louis Vervaeke (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
32Florent Carette (Bel) Team Wallonie Juniors
33Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors
34Elias Van Breussegem (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
35Bryan Kouwenberg (Bel) Avia Cycling Team
36Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie
37Dries Heylen (Bel) Team Wallonie Juniors
38Aléxis Todeschini (Fra) Comité de l`Isère
39Pierre Moncorge (Fra) Comité Rhône-Alpes0:03:53
40Amandin Colvray (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
41Julien Banier (Fra) Comité Rhône-Alpes
42Jean-Albert Carnevali (Bel) Team Verandas Willems
43Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
44Nicolas Rigaud (Fra) Comité de la Seine et Marne0:04:15
45Lucas Chirpaz (Fra) Comité de l`Isère0:04:19
46Mathias Perret (Fra) Comité de l`Isère0:04:21
47Nick Wijnants (Bel) Kon Balen BC0:04:39
48Antoine Herin (Fra) Comité de la Seine et Marne0:04:46
49Francis Genetier (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial0:04:47
50Clément Venturini (Fra) Comité Rhône-Alpes0:04:50
51Geoffrey Sudre (Fra) Comité de la Haute-Garonne
52Pierre Almeida (Fra) Comité Auvergne
53Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon
54Nico Knab (Ger) LV Wurttemberg
55Thomas Lerasle (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
56Fabio Nappa (Ger) LV Wurttemberg
57Yvan Callaou (Fra) Comité Auvergne
58Nick Van Stappen (Bel) Avia Cycling Team
59Thorsten Marth (Ger) LV Wurttemberg
60Stéphane Brun (Fra) Comité de Haute-Savoie
61Quentin Hoper (Bel) Belgian National Team
62Florian Kesteleyn (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
63Mathieu Decock (Bel) Cube Fintro CT
64Audric Janin (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
65Ludwig De Winter (Bel) Team Verandas Willems0:06:32
66Thomas Vergereau (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
67Jonas Koch (Ger) Ghost Junior Team Road0:08:36
68Ludwik Fernandes (Fra) Comité de l`Isère0:08:38
69Jérémy Vincent (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
70Matthew Hamilton (GBr) Scotland National team0:09:16
71Grégory Canon (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
72James Smith (GBr) Scotland National team0:09:51
73Marius Balle (Ger) Ghost Junior Team Road
74Mickaël Stilite (Bel) Team Wallonie Juniors
75Quentin Planche (Fra) Comité Auvergne
76Anthony Pozza (Fra) Comité de la Haute-Garonne
77Emil Olsen (Den) Danish National Team
78Maxime Astorg (Fra) Comité de la Haute-Garonne
79Pieter Verbeirens (Bel) Belgian National Team
80Stéfan Jørgensen (Den) Danish National Team
81Foeke Lammeryn (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
82Benoit Paulus (Bel) Team Verandas Willems
83Sam Vanspeybroeck (Bel) Kon Balen BC
84Thomas Raeymaekers (Bel) Avia Cycling Team
85Jack Barrett (GBr) Scotland National team
86Quentin Dalaiden (Bel) Team Verandas Willems
87Max Merk (Ger) LV Wurttemberg0:13:29
88Maxime Ruphy (Fra) Comité de Haute-Savoie0:14:11
89Jannick Berg (Den) Danish National Team
90Taylor Johnstone (GBr) Scotland National team0:15:58
91Maxim Vereecke (Bel) Cube Fintro CT
92Guillaume Sanchez (Fra) Comité de la Haute-Garonne0:17:24
93Loïc Vliegen (Bel) Belgian National Team
94Yoann Dujardin (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy0:17:28
95Valentin Leuzy (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
96Maxim Panis (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
97Jonas Demulder (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:21:38
98Nico Schoch (Ger) Ghost Junior Team Road
99Jamie Herremans (Bel) Cube Fintro CT
100Richard Dören (Ger) Ghost Junior Team Road
DNFJayde Julius (RSA) Cube Fintro CT
DNFJeff Goossens (Bel) Kon Balen BC
DNFAntoine Leleu (Fra) Team Wallonie Juniors2:23:11
DNFMathias Hemmsen (Den) Danish National Team2:23:21
DNFMorten Beier (Den) Danish National Team2:23:26

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mario Vogt (Ger) Ghost Junior Team Road2:26:04
2Romain Guyot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
3Emanuel Buchmann (Ger) LV Wurttemberg
4Geoffrey Bouchard (Fra) Comité Rhône-Alpes
5Pierre-Roger Latour (Fra) Comité Rhône-Alpes0:00:12
6Michiel Janssen (Bel) Kon Balen BC0:00:13
7Dieter Bouvry (Bel) Avia Cycling Team
8David Desmecht (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
9Clément Brossais (Fra) Comité de la Haute-Garonne
10Emiel Wastyn (Bel) Belgian National Team
11Vincent Dragoni (Fra) Comité de la Seine et Marne
12Aurélien Lapalus (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
13Alexis Villain (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
14Vincent Louiche (Fra) Comité de la Seine et Marne0:00:17
15Joeri Persoon (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen0:01:03
16Bastien Duculty (Fra) Comité de l`Isère0:01:04
17Brecht Ruyters (Bel) Belgian National Team0:01:05
18Jens Adams (Bel) Avia Cycling Team0:01:06
19Julien Bernard (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
20Armand Geneix (Fra) Comité Auvergne
21Théo Guillaume (Fra) Comité de Haute-Savoie
22Andy Voisey (Fra) Comité de Haute-Savoie
23Gilles Derycke (Bel) Kon Balen BC
24Grant Ferguson (GBr) Scotland National team
25Joren Touquet (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
26Nicolas Thomasson (Fra) Comité Auvergne
27Jef Van Meirhaeghe (Bel) Cube Fintro CT
28Thomas Vanbesien (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
29Renaud Lequeux (Bel) Team Verandas Willems
30Maxence Mondeme (Fra) Comité de la Seine et Marne
31Louis Vervaeke (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
32Florent Carette (Bel) Team Wallonie Juniors
33Maxime Vekeman (Bel) Team Wallonie Juniors
34Elias Van Breussegem (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:01:13
35Bryan Kouwenberg (Bel) Avia Cycling Team0:01:16
36Alban Comparat (Fra) Comité de Haute-Savoie
37Dries Heylen (Bel) Team Wallonie Juniors
38Aléxis Todeschini (Fra) Comité de l`Isère
39Pierre Moncorge (Fra) Comité Rhône-Alpes0:01:38
40Amandin Colvray (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial0:01:42
41Julien Banier (Fra) Comité Rhône-Alpes0:01:44
42Jean-Albert Carnevali (Bel) Team Verandas Willems0:02:02
43Guillaume Thevenot (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon0:02:09
44Nicolas Rigaud (Fra) Comité de la Seine et Marne0:02:10
45Lucas Chirpaz (Fra) Comité de l`Isère0:02:13
46Mathias Perret (Fra) Comité de l`Isère
47Nick Wijnants (Bel) Kon Balen BC
48Antoine Herin (Fra) Comité de la Seine et Marne
49Francis Genetier (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
50Clément Venturini (Fra) Comité Rhône-Alpes
51Geoffrey Sudre (Fra) Comité de la Haute-Garonne
52Pierre Almeida (Fra) Comité Auvergne
53Thomas Barnes (GBr) Pole Espoirs de la Roche/Yon
54Nico Knab (Ger) LV Wurttemberg
55Thomas Lerasle (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
56Fabio Nappa (Ger) LV Wurttemberg
57Yvan Callaou (Fra) Comité Auvergne
58Nick Van Stappen (Bel) Avia Cycling Team
59Thorsten Marth (Ger) LV Wurttemberg
60Stéphane Brun (Fra) Comité de Haute-Savoie0:03:55
61Quentin Hoper (Bel) Belgian National Team
62Florian Kesteleyn (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike0:05:59
63Mathieu Decock (Bel) Cube Fintro CT0:06:01
64Audric Janin (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
65Ludwig De Winter (Bel) Team Verandas Willems0:06:39
66Thomas Vergereau (Fra) Pole Espoirs de la Roche/Yon
67Jonas Koch (Ger) Ghost Junior Team Road0:07:14
68Ludwik Fernandes (Fra) Comité de l`Isère
69Jérémy Vincent (Fra) E.M. Belleville - Paray le Monial
70Matthew Hamilton (GBr) Scotland National team
71Grégory Canon (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
72James Smith (GBr) Scotland National team
73Marius Balle (Ger) Ghost Junior Team Road
74Mickaël Stilite (Bel) Team Wallonie Juniors
75Quentin Planche (Fra) Comité Auvergne
76Anthony Pozza (Fra) Comité de la Haute-Garonne
77Emil Olsen (Den) Danish National Team
78Maxime Astorg (Fra) Comité de la Haute-Garonne
79Pieter Verbeirens (Bel) Belgian National Team
80Stéfan Jørgensen (Den) Danish National Team
81Foeke Lammeryn (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
82Benoit Paulus (Bel) Team Verandas Willems0:10:50
83Sam Vanspeybroeck (Bel) Kon Balen BC0:11:34
84Thomas Raeymaekers (Bel) Avia Cycling Team
85Jack Barrett (GBr) Scotland National team0:13:21
86Quentin Dalaiden (Bel) Team Verandas Willems
87Max Merk (Ger) LV Wurttemberg0:14:45
88Maxime Ruphy (Fra) Comité de Haute-Savoie0:14:47
89Jannick Berg (Den) Danish National Team0:14:51
90Taylor Johnstone (GBr) Scotland National team
91Maxim Vereecke (Bel) Cube Fintro CT
92Guillaume Sanchez (Fra) Comité de la Haute-Garonne0:19:01
93Loïc Vliegen (Bel) Belgian National Team
94Yoann Dujardin (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
95Valentin Leuzy (Fra) Ent. Varennes Vauzelles - Bourbon Lancy
96Maxim Panis (Bel) Immo Dejaegher - Lotto Cycl. Team Menen
97Jonas Demulder (Bel) V.Z.W. Onder Ons Parike
98Nico Schoch (Ger) Ghost Junior Team Road
99Jamie Herremans (Bel) Cube Fintro CT
100Richard Dören (Ger) Ghost Junior Team Road

Latest on Cyclingnews