Skip to main content

Markov wins stage 2 in bunch sprint

Stage 2 results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexei Markov (Rus) Russian Federation4:12:28
2Laurent Beuret (Sui) Atlas Personal
3Roger Beuchat (Sui) Champion System
4Markus Eichler (Ger) Team NSP
5Thomas Palmer (Aus) Drapac
6Jacob Rathe (USA) United States Of America
7Troels Ronning Vinther (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
8Ivo Lux (Lux)
9Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
10Markus Fothen (Ger) Team NSP
11Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn
12Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
13Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
14Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
15Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
16Pirmin Lang (Sui) Atlas Personal
17Sven Nooytens (Bel)
18Daniel Bintz (Lux)
19Anders Newbury (USA) United States Of America
20Jacques Dahm (Lux)
21Philipp Becker (Ger)
22Llewwellyn Kinch (GBr)
23Tom Goovaerts (Bel)
24Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team
25Martin Weiss (Aut) Tyrol Team
26Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
27André Benoit (Ger)
28Lasse Bochmann (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
29Clemens Fankhauser (Aut) Champion System
30Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U23
31Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
32Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
33Kim Michely (Lux)
34Alexander Serov (Rus) Russian Federation
35Clément Lhotellerie (Fra)
36Lawrence Warbasse (USA) United States Of America
37Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
38Claude Wolter (Lux)
39Steve Fries (Lux)
40Yu Takenouchi (Jpn)
41Gusty Bausch (Lux)
42Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
43Tom Schanen (Lux) Luxembourg
44Adam Phelan (Aus) Drapac
45Marcel Delisser (USA) United States Of America
46Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23
47Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
48Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn
49Stefan Fettes (Ger)
50Floris Goesinnen (Ned) Drapac
51Adam Semple (Aus) Drapac
52Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels
53Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
54Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal
55Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac
56Sébastien Reichenbach (Sui) Atlas Personal
57Philippe Herman (Lux)
58Jorne Videler (Ned)
59Carter Jones (USA) Trek Livestrong U23
60Bob Jungels (Lux) Luxembourg
61Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
62Lachlan Norris (Aus) Drapac
63Guillaume Bourgeois (Sui) Champion System
64Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team
65Benn Würth (Lux)
66Olivier Laterza (Lux)
67Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team
68Matthias Mortka (Ger) Team NSP
69Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn
70Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
71George Bennett (NZl) Trek Livestrong U23
72John Bennett (USA) United States Of America
73Quentin Bertholet (Bel)
74Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP
75Robert Berk (Ned)
76Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team
77Man Chau Wai (HKg) Champion System
78Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
79Deon Locke (Aus) Champion System
80Carson Miller (USA) United States Of America
81Harm Bronkhorst (Ned)
82Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U23
83Niki Ostergaard (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
84Pit Schlechter (Lux) Luxembourg
85Jerome Theis (Lux) Luxembourg
86Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn
87Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
88Jens Van Bijlen (Bel)
89Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
90Thomas Opteynde (Bel)
91Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
92Jeroen Socquet (Bel)
93Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn
94Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23
95Hubert Jacques (Bel)
96Tom Kohn (Lux) Luxembourg
97Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
98Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
99Tom Wecker (Lux)
100Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
101Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:21
102Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
103Victor Manakov (Rus) Russian Federation
104Karsten Keuneche (Ger)0:00:24
105Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP
106Fabian Bruno (Ger) Team NSP
107Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
108Andreas Fließgarten (Ger)
109Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud GLU Marstrand - LRO0:00:30
110Simon Finucane (NZl)0:00:38
111Pieter Scheerens (Ned)0:00:41
112Kelian Lankester (Ned)
113Jérôme Junker (Lux)0:00:44
114Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation0:00:48
115Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:14:35
116Sean Joyce (NZl)0:14:53
117Lars Pria (Rou) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
118Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:15:01
119Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer
120Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
121Xavier Weyland (Bel)0:15:04
122Benjamin Höber (Ger)
123Quentin Tanis (Fra)0:19:24
124Nelson Luis (Lux)
125Ludovic Capelle (Bel)0:21:21
126Roeland Dijshoorn (Ned)
DSQTom Weyer (Lux)
DNFSteven Wong (HKg) Champion System
DNFDerreck Taber (USA)

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurent Beuret (Sui) Atlas Personal8:08:07
2Markus Eichler (Ger) Team NSP0:00:07
3Troels Ronning Vinther (Den) Glud GLU Marstrand - LRO0:00:12
4Jasper Hamelink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:13
5Dale Parker (Aus) Trek Livestrong U23
6Jarno Gmelich (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:16
7Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal
8Rasmus Christian Quaade (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland
9Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels
10Bob Jungels (Lux) Luxembourg0:00:17
11Andreas Frisch (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:19
12Clément Lhotellerie (Fra)
13Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:22
14Harald Totschnig (Aut) Tyrol Team
15Carter Jones (USA) Trek Livestrong U230:00:23
16Lasse Bochmann (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
17Alexei Markov (Rus) Russian Federation
18Lawrence Warbasse (USA) United States Of America0:00:24
19Jacob Rathe (USA) United States Of America0:00:25
20Joseph Lewis (Aus) Trek Livestrong U230:00:26
21Kristian Haugaard Jensen (Den) Team Energi Fyn
22Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal0:00:28
23Rasmus Sterebo (Den) Team Energi Fyn0:00:29
24Markus Fothen (Ger) Team NSP
25Pirmin Lang (Sui) Atlas Personal0:00:30
26Anders Newbury (USA) United States Of America
27Tom Thill (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
28Joe Dombroski (USA) Trek Livestrong U230:00:32
29George Bennett (NZl) Trek Livestrong U230:00:34
30Alexander Serov (Rus) Russian Federation0:00:35
31Sébastien Reichenbach (Sui) Atlas Personal
32Niki Ostergaard (Den) Glud GLU Marstrand - LRO0:00:36
33Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:37
34Deon Locke (Aus) Champion System
35Sven Nooytens (Bel)
36Llewwellyn Kinch (GBr)0:00:38
37Tom Goovaerts (Bel)
38Quentin Bertholet (Bel)0:00:40
39Stefan Kirchmair (Aut) Tyrol Team0:00:41
40Michael Vink (NZl) Trek Livestrong U23
41Martin Weiss (Aut) Tyrol Team0:00:42
42Marc Obkircher (Aut) Tyrol Team0:00:44
43Pit Schlechter (Lux) Luxembourg0:00:45
44Daniel Bintz (Lux)0:00:46
45Lachlan Norris (Aus) Drapac
46Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRO
47Nikola Aistrup (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:00:47
48Joel Zangerle (Lux) Team Differdange - Magic-Sportfood.de
49Carson Miller (USA) United States Of America0:00:48
50Clemens Fankhauser (Aut) Champion System0:00:51
51Stefan Van Winden (Ned) Cyclingteam Jo Piels
52John Bennett (USA) United States Of America
53Stefan Cohnen (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:00:53
54Ivo Lux (Lux)
55Floris Goesinnen (Ned) Drapac0:00:54
56Adam Semple (Aus) Drapac
57Kim Michely (Lux)0:00:55
58Morten Ollegaard (Den) Team Energi Fyn0:00:57
59Thomas Palmer (Aus) Drapac
60Benn Würth (Lux)0:00:58
61Muhamad Adiq Husainie Othman (Mas) Drapac0:01:02
62Harm Bronkhorst (Ned)
63Philippe Herman (Lux)0:01:03
64Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
65Jens Van Bijlen (Bel)0:01:04
66Tom Kohn (Lux) Luxembourg0:01:05
67Thomas Hasibeder (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:07
68Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal0:01:08
69Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation
70Claude Wolter (Lux)
71Guillaume Bourgeois (Sui) Champion System0:01:09
72Maximilian Kuen (Aut) Tyrol Team
73Victor Manakov (Rus) Russian Federation0:01:10
74Tom Wecker (Lux)
75Roger Beuchat (Sui) Champion System0:01:11
76Norbert Durauer (Aut) Tyrol Team0:01:13
77Tom Schanen (Lux) Luxembourg0:01:14
78Man Chau Wai (HKg) Champion System0:01:15
79Philipp Becker (Ger)
80Adam Phelan (Aus) Drapac0:01:16
81Jorne Videler (Ned)0:01:18
82André Benoit (Ger)0:01:19
83Hubert Jacques (Bel)0:01:20
84Remco Broers (Ned) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:01:21
85Andreas Fließgarten (Ger)0:01:25
86Philip Schinagl (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:29
87Daniel Reiter (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:01:30
88Jacques Dahm (Lux)0:01:32
89Yu Takenouchi (Jpn)0:01:43
90Brian Megens (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:46
91Steve Fries (Lux)0:02:06
92Karsten Keuneche (Ger)0:02:09
93Thomas Opteynde (Bel)0:02:14
94Nico Schneider (Ger) Team Differdange - Magic-Sportfood.de0:02:15
95Christian Jersild Jensen (Den) Team Energi Fyn0:02:19
96Olivier Laterza (Lux)0:02:20
97Gusty Bausch (Lux)0:02:39
98Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:02:43
99Christian Moberg Jörgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRO0:02:47
100Jeroen Socquet (Bel)0:02:48
101Fabian Bruno (Ger) Team NSP0:02:57
102Jerome Theis (Lux) Luxembourg0:03:00
103Robert Berk (Ned)0:03:01
104Marcel Delisser (USA) United States Of America
105Stefan Fettes (Ger)0:03:17
106Simon Finucane (NZl)0:03:41
107Kelian Lankester (Ned)
108Jérôme Junker (Lux)0:03:55
109Pieter Scheerens (Ned)0:04:59
110Mathias Gade Jacobsen (Den) Glud GLU Marstrand - LRO0:05:15
111Christian Ranneries (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:05:31
112Nicolaj Olesen (Den) Team Energi Fyn0:05:39
113Sébastian Baldauf (Ger) Team NSP0:05:44
114Jonas Schmeiser (Ger) Team NSP0:07:06
115Christoph Täubel (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:17:40
116Sean Joyce (NZl)0:17:47
117Benjamin Höber (Ger)0:17:50
118Thomas Guldhammer (Den) Team Concordia Forsikring - Himmerland0:17:53
119Xavier Weyland (Bel)0:18:10
120Lars Pria (Rou) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:18:22
121Stefan Probst (Aut) ARBÖ Gebrüder Weiss - Oberndorfer0:20:39
122Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation0:20:40
123Nelson Luis (Lux)0:23:56
124Roeland Dijshoorn (Ned)0:24:48
125Quentin Tanis (Fra)0:26:40
126Ludovic Capelle (Bel)0:27:15

Latest on Cyclingnews