Moerenhout edges out Tuft in TT

Team Columbia-HTC's Michael Albasini pulled himself closer to the overall victory in the Tour of Austria with a solid time trial on Saturday. With his fifth place, the Swiss rider was able to extend his lead in the general classification to 1:12 over Ruslan Pidgornyy (ISD). 

Rabobank's Koos Moerenhout was the victor on the day, edging out Garmin-Slipstream's Svein Tuft by just two seconds.

Time trial specialist Pidgornyy moved into second overall thanks to a poor performance by previous second place rider Giampaolo Caruso, who lost three minutes to Albasini. Yet the day was still a disappointment for the Ukrainian, who had hoped to win the stage.

Swipe to scroll horizontally
Full Results
1Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:31:36
2Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream0:00:02
3Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha0:00:15
4Ian Stannard (GBr) ISD0:00:21
5Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC0:00:37
6Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISDRow 5 - Cell 2
7Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC0:00:41
8Martin Velits (Svk) Team Milram0:00:42
9Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo0:00:43
10Dario Cataldo (Ita) Quick Step0:00:45
11Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto0:00:51
12Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam0:00:54
13Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC0:01:01
14Dries Devenyns (Bel) Quick Step0:01:08
15Olivier Kaisen (Bel) Silence-LottoRow 14 - Cell 2
16Kai Reus (Ned) Rabobank0:01:12
17Maxim Belkov (Rus) ISDRow 16 - Cell 2
18Markus Eichler (Ger) Team Milram0:01:13
19Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTCRow 18 - Cell 2
20Alexander Serov (Rus) Team Katusha0:01:14
21Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream0:01:15
22Bram De Groot (Ned) Rabobank0:01:19
23Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam0:01:22
24Bram Tankink (Ned) Rabobank0:01:23
25Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step0:01:26
26Cameron Wurf (Aus) Fuji-ServettoRow 25 - Cell 2
27Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:01:32
28Pieter Weening (Ned) Rabobank0:01:34
29Edward King (USA) Cervelo TestTeam0:01:45
30Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto0:01:46
31Matthias Brändle (Aut) ELK Haus0:01:47
32Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:01:49
33Matthias Russ (Ger) Team MilramRow 32 - Cell 2
34Christian Kux (Ger) Team Milram0:01:53
35Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto0:01:57
36Jelle Vanendert (Bel) Silence-LottoRow 35 - Cell 2
37Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:01:58
38Markus Eibegger (Aut) ELK Haus0:02:00
39Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam0:02:02
40Stefan Denifl (Aut) ELK Haus0:02:03
41Jan Barta (Cze) KTM - Junkers0:02:04
42Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam0:02:08
43Francesco Reda (Ita) Quick StepRow 42 - Cell 2
44Mathew Hayman (Aus) Rabobank0:02:09
45Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:11
46Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis-Ampo0:02:12
47Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Fuji-ServettoRow 46 - Cell 2
48Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto0:02:13
49Alessandro Proni (Ita) ISD0:02:16
50Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream0:02:18
51Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis-Ampo0:02:20
52Kevin Seeldrayers (Bel) Quick StepRow 51 - Cell 2
53Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:02:21
54Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step0:02:26
55Marco Velo (Ita) Quick Step0:02:32
56Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:35
57Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers0:02:37
58Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:02:38
59Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec0:02:39
60Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec0:02:41
61Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha0:02:42
62Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:02:43
63Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:02:46
64Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam0:02:48
65Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:02:50
66Ben Swift (GBr) Team Katusha0:02:55
67Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus0:02:56
68Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream0:02:58
69Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni GiocattoliRow 68 - Cell 2
70Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC0:02:59
71Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto0:03:01
72Emanuel Vona (Ita) ISD0:03:03
73Davide Ricci Bitti (Ita) ISD0:03:06
74Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels GourmetfeinRow 73 - Cell 2
75Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto0:03:25
76Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto0:03:26
77Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini DocceRow 76 - Cell 2
78Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:03:29
79Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:03:31
80Jan Valach (Svk) ELK Haus0:03:36
81Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec0:03:37
82Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:03:42
83Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeamRow 82 - Cell 2
84Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:03:50
85Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:03:53
86Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC0:03:55
87Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:03:56
88Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto0:03:57
89Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:03:59
90Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:04:01
91Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec0:04:02
92Artur Gajek (Ger) Team Milram0:04:08
93Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:04:10
94David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:04:15
95Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:04:17
96Cristiano Benenati (Ita) ISD0:04:27
97Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:04:33
98Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers0:04:36
99Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:04:38
100Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec0:04:44
101Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:05:00
102Stefan Rucker (Aut) ELK Haus0:05:02
103Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto0:05:03
104Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-AmpoRow 103 - Cell 2
105Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers0:05:04
106Steffen Radochla (Ger) ELK Haus0:05:09
107Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers0:05:15
108Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto0:05:40
109Luca Mirenda G. (Ita) ISD0:05:47
110Graeme Brown (Aus) Rabobank0:06:03
111Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo0:06:24
Swipe to scroll horizontally
Points
1Koos Moerenhout (Ned) Rabobank15pts
2Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream12Row 1 - Cell 3
3Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha10Row 2 - Cell 3
4Ian Stannard (GBr) ISD8Row 3 - Cell 3
5Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC7Row 4 - Cell 3
6Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD6Row 5 - Cell 3
7Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC5Row 6 - Cell 3
8Martin Velits (Svk) Team Milram4Row 7 - Cell 3
9Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo3Row 8 - Cell 3
10Dario Cataldo (Ita) Quick Step2Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
1ISD1:36:59
2Team Columbia - High Road0:00:08
3Rabobank0:00:20
4Team Katusha0:01:08
5Quick StepRow 4 - Cell 2
6Team Milram0:01:17
7Garmin - Slipstream0:01:25
8Cervelo Test Team0:01:51
9Fuji-Servetto0:02:03
10Silence - Lotto0:02:42
11Contentpolis-Ampo0:03:04
12ELK Haus0:03:41
13RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:04:59
14Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:05:23
15Vorarlberg - Corratec0:06:48
16ARBÖ - KTM - Junkers0:07:07
17Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:07:24
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 7
1Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC25:40:34
2Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD0:01:12
3Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step0:02:20
4Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step0:02:42
5Francesco Reda (Ita) Quick Step0:02:51
6Pieter Weening (Ned) Rabobank0:02:59
7Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:03:05
8Stefan Denifl (Aut) ELK Haus0:03:37
9Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto0:05:30
10Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream0:05:36
11Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto0:06:34
12Bram Tankink (Ned) Rabobank0:06:43
13Dries Devenyns (Bel) Quick Step0:07:47
14Matthias Brändle (Aut) ELK Haus0:07:51
15Timothy Duggan (USA) Garmin - SlipstreamRow 14 - Cell 2
16Jan Barta (Cze) KTM - Junkers0:09:48
17Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream0:11:02
18Alessandro Proni (Ita) ISDRow 17 - Cell 2
19Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec0:12:29
20Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:12:59
21Dario Cataldo (Ita) Quick Step0:13:24
22Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto0:15:06
23Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:17:04
24Maxim Belkov (Rus) ISD0:21:47
25Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec0:23:09
26Matthias Russ (Ger) Team Milram0:23:31
27Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:23:33
28Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec0:24:36
29Martin Velits (Svk) Team Milram0:25:41
30Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:26:30
31Mathew Hayman (Aus) Rabobank0:26:49
32Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto0:27:26
33Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC0:28:17
34Kai Reus (Ned) Rabobank0:28:49
35Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC0:29:00
36Emanuel Vona (Ita) ISD0:29:04
37Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha0:29:07
38Oscar Garcia-Casarrubios (Spa) Contentpolis-Ampo0:29:37
39Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC0:29:55
40Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus0:30:48
41Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:30:49
42Marco Velo (Ita) Quick Step0:30:53
43Markus Eibegger (Aut) ELK Haus0:30:56
44Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto0:31:10
45Bram De Groot (Ned) Rabobank0:31:25
46Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:32:02
47Ian Stannard (GBr) ISD0:32:06
48Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:32:07
49Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:32:16
50Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam0:33:35
51Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto0:33:37
52Jan Valach (Svk) ELK Haus0:34:11
53Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC0:34:37
54Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:35:03
55Stefan Rucker (Aut) ELK Haus0:35:12
56Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream0:35:13
57Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto0:36:03
58Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:36:14
59Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam0:37:16
60Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam0:37:30
61Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec0:37:34
62Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:37:56
63Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:37:57
64Luca Mirenda G. (Ita) ISD0:39:09
65Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto0:39:19
66Davide Ricci Bitti (Ita) ISD0:39:38
67Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:39:41
68Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step0:39:44
69Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam0:40:03
70Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto0:40:08
71Ruben Reig Conejero (Spa) Contentpolis-Ampo0:40:20
72Alexander Serov (Rus) Team Katusha0:41:54
73Ben Swift (GBr) Team Katusha0:42:08
74Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers0:42:41
75Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:43:56
76Markus Eichler (Ger) Team Milram0:44:18
77Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:44:26
78Edward King (USA) Cervelo TestTeam0:44:42
79Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC0:45:33
80Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto0:45:47
81Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto0:46:12
82Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:46:26
83David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:46:32
84Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam0:46:35
85Christian Kux (Ger) Team Milram0:48:27
86Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec0:48:43
87Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli0:49:14
88Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha0:49:45
89Rafael Serrano Fernandez (Spa) Contentpolis-Ampo0:49:50
90Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:50:13
91Cristiano Benenati (Ita) ISD0:51:47
92Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto0:52:35
93Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - CorratecRow 92 - Cell 2
94Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:52:36
95Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto0:52:59
96Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam0:53:37
97Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec0:54:15
98Artur Gajek (Ger) Team Milram0:54:48
99Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers0:55:01
100Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo0:55:23
101Graeme Brown (Aus) Rabobank0:55:30
102Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein0:57:09
103Steffen Radochla (Ger) ELK Haus0:57:20
104Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:57:59
105Javier Megias Leal (Spa) Fuji-Servetto0:58:40
106Luca Solari (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli1:00:47
107Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli1:01:26
108Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-Ampo1:08:18
109Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers1:08:49
110Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce1:10:58
111Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers1:26:24
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
1Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC38pts
2Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC30Row 1 - Cell 3
3Maxim Belkov (Rus) ISD26Row 2 - Cell 3
4Dries Devenyns (Bel) Quick Step24Row 3 - Cell 3
5Jan Barta (Cze) KTM - Junkers24Row 4 - Cell 3
6Graeme Brown (Aus) Rabobank24Row 5 - Cell 3
7Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream23Row 6 - Cell 3
8Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce18Row 7 - Cell 3
9Koos Moerenhout (Ned) Rabobank17Row 8 - Cell 3
10Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step17Row 9 - Cell 3
11Martin Velits (Svk) Team Milram16Row 10 - Cell 3
12Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli16Row 11 - Cell 3
13Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD16Row 12 - Cell 3
14Bram De Groot (Ned) Rabobank16Row 13 - Cell 3
15Pieter Weening (Ned) Rabobank15Row 14 - Cell 3
16Alessandro Proni (Ita) ISD14Row 15 - Cell 3
17Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec14Row 16 - Cell 3
18Francesco Reda (Ita) Quick Step14Row 17 - Cell 3
19Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam14Row 18 - Cell 3
20Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce14Row 19 - Cell 3
21Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto13Row 20 - Cell 3
22Ben Swift (GBr) Team Katusha13Row 21 - Cell 3
23Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step12Row 22 - Cell 3
24Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam12Row 23 - Cell 3
25Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam11Row 24 - Cell 3
26Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli10Row 25 - Cell 3
27Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec10Row 26 - Cell 3
28Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha10Row 27 - Cell 3
29Ian Stannard (GBr) ISD8Row 28 - Cell 3
30Alessandro Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli8Row 29 - Cell 3
31Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto8Row 30 - Cell 3
32Steffen Radochla (Ger) ELK Haus8Row 31 - Cell 3
33Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC7Row 32 - Cell 3
34Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto7Row 33 - Cell 3
35Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein7Row 34 - Cell 3
36Eloy Teruel Rovira (Spa) Contentpolis-Ampo6Row 35 - Cell 3
37Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream5Row 36 - Cell 3
38Mathew Hayman (Aus) Rabobank5Row 37 - Cell 3
39Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC4Row 38 - Cell 3
40Thomas Fothen (Ger) Team Milram4Row 39 - Cell 3
41Jan Valach (Svk) ELK Haus4Row 40 - Cell 3
42Bram Tankink (Ned) Rabobank3Row 41 - Cell 3
43Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto3Row 42 - Cell 3
44Stefan Rucker (Aut) ELK Haus3Row 43 - Cell 3
45Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam3Row 44 - Cell 3
46Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha3Row 45 - Cell 3
47Stefan Denifl (Aut) ELK Haus2Row 46 - Cell 3
48Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto2Row 47 - Cell 3
49Dario Cataldo (Ita) Quick Step2Row 48 - Cell 3
50Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto2Row 49 - Cell 3
51Markus Eichler (Ger) Team Milram2Row 50 - Cell 3
52Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream1Row 51 - Cell 3
53Luca Mirenda G. (Ita) ISD1Row 52 - Cell 3
54Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto-1Row 53 - Cell 3
55Elias Schmaeh (Swi) Vorarlberg - Corratec-5Row 54 - Cell 3
56Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce-5Row 55 - Cell 3
57Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step-5Row 56 - Cell 3
58Edward King (USA) Cervelo TestTeam-5Row 57 - Cell 3
59Pedro Jose Vera Alcaraz (Spa) Contentpolis-AmpoRow 58 - Cell 2 Row 58 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
1Leonardo Bertagnolli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli27pts
2Luis Angel Mate Mardones (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli24Row 1 - Cell 3
3Koos Moerenhout (Ned) Rabobank23Row 2 - Cell 3
4Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HTC22Row 3 - Cell 3
5Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream18Row 4 - Cell 3
6Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce15Row 5 - Cell 3
7Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD13Row 6 - Cell 3
8Maxim Belkov (Rus) ISD13Row 7 - Cell 3
9Martin Velits (Svk) Team Milram13Row 8 - Cell 3
10Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto12Row 9 - Cell 3
11Dries Devenyns (Bel) Quick Step11Row 10 - Cell 3
12Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo TestTeam10Row 11 - Cell 3
13Joaquin Novoa Menedez (Spa) Cervelo TestTeam9Row 12 - Cell 3
14Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Fuji-Servetto8Row 13 - Cell 3
15Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervelo TestTeam8Row 14 - Cell 3
16Stefan Rucker (Aut) ELK Haus6Row 15 - Cell 3
17Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step6Row 16 - Cell 3
18Pieter Weening (Ned) Rabobank6Row 17 - Cell 3
19Alessandro Proni (Ita) ISD6Row 18 - Cell 3
20Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream5Row 19 - Cell 3
21Bram De Groot (Ned) Rabobank5Row 20 - Cell 3
22Francesco Reda (Ita) Quick Step4Row 21 - Cell 3
23Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini Docce4Row 22 - Cell 3
24Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto4Row 23 - Cell 3
25Markus Eichler (Ger) Team Milram4Row 24 - Cell 3
26Jan Barta (Cze) KTM - Junkers3Row 25 - Cell 3
27Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec1Row 26 - Cell 3
28Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec1Row 27 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
1Quick Step77:05:01
2Garmin - Slipstream0:13:03
3ISD0:26:59
4Rabobank0:27:02
5Ceramica Flaminia - Bossini Docce0:29:02
6Fuji-Servetto0:31:01
7ELK Haus0:32:00
8Vorarlberg - Corratec0:48:02
9Team Columbia - High Road0:48:03
10Silence - Lotto0:51:00
11Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli1:08:03
12Team Milram1:08:04
13Team Katusha1:15:03
14Cervelo Test Team1:16:00
15RC ARBÖ Wels Gourmetfein1:17:01
16Contentpolis-Ampo1:20:04
17ARBÖ - KTM - Junkers1:35:03

 

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1