Skip to main content

Back-to-back wins for Richeze

Stage 7 results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo3:33:23
2Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 18
3Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
4Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida
5Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha
6Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ
7Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
8Artur Detko (Pol) Bank BGZ
9Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team
10Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ
11Roman Kolstov (Rus) Russia National Team
12Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team
13Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author
14Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo
15Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha
16Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt
17Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23
18Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team
19Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt
20Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida
21Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha
22Roman Zrelica (Svk) Slovakia National Team
23Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team
24Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team
25Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18
26Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
27Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha
28Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U23
29Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo
30Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
31Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team
32Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille
33Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team
34Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author
35Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha
36Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
37Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ
38Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team
39Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team
40Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team
41Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida
42Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author
43Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team
44Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
45Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo
46Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author
47Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida
48Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
49Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ
50Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo
51Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
52Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida
53Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U23
54Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
55Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team
56Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team
57Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha
58Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt
59Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:00:14
60Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
61Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:00:19
62Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team0:00:20
63Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 18
64Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 180:00:26
65Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha0:00:53
66Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:58
DNSJindrich Dlask (Cze) Czech National Team U23
DNSDavid Dvorsky (Cze) PSK Whirlpool-Author
DNSMathias Belka (Ger) TT Raiko Argon 18

General classification after stage 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikita Novikov (Rus) Itera-Katusha27:17:46
2Tomislav Danculovic (Cro) Loborika Favorit Team0:00:10
3Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:00:22
4Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:02:16
5Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) D`Angelo Antenucci-Nippo0:02:57
6Pawel Cieslik (Pol) Bank BGZ0:02:59
7Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:03:09
8Petr Vakoc (Cze) Czech National Team U230:03:17
9Mikhail Antonov (Rus) Itera-Katusha
10Andriy Khripta (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:18
11Ariel Maximiliano Richeze (Arg) D`Angelo Antenucci-Nippo0:03:19
12Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 180:03:54
13Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team0:03:55
14Pavel Kochetkov (Rus) Itera-Katusha0:03:58
15Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha0:04:02
16Sergey Firsanov (Rus) Itera-Katusha0:04:03
17Marek Canecky (Svk) Slovakia National Team
18Robert Nagy (Svk) Dukla Trencin-Merida
19Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGZ
20Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool-Author0:04:11
21Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team0:04:23
22Davide Torosantucci (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo0:04:27
23Jimmy Janssens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:51
24Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:04:53
25Marcin Urbanowski (Pol) Bank BGZ0:04:55
26Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin-Merida0:05:01
27Eugeny Bakhin (Rus) Russia National Team0:05:02
28Roman Kolstov (Rus) Russia National Team0:05:03
29Daniel Vesely (Cze) Czech National Team U23
30Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
31Evgeny Reshetko (Rus) Russia National Team
32Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha0:05:06
33Artur Detko (Pol) Bank BGZ0:05:08
34Jakub Ehrenberger (Cze) Czech National Team U230:05:16
35Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
36Sergei Rudaskov (Rus) Itera-Katusha
37Lukasz Modzelewski (Pol) Legia-Felt0:05:21
38Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin-Merida0:06:52
39Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:07:01
40Bartusevics Rihards (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:02
41Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:08:36
42Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team0:08:40
43Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGZ0:08:56
44Manuel Fedele (Ita) D`Angelo Antenucci-Nippo0:09:22
45Alexander Zdanov (Rus) D`Angelo Antenucci-Nippo0:09:24
46Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool-Author0:10:16
47Jozef Palcak (Svk) Slovakia National Team0:12:38
48Mykhaylo Kononenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:50
49Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team0:18:51
50Aleksey Velikanov (Rus) Russia National Team0:21:01
51Volodymyr Gomenyuk (Ukr) Kolss Cycling Team0:22:42
52Arne Hassink (Ned) TT Raiko Argon 180:22:57
53Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:23:29
54Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:27:04
55Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 180:28:34
56Dariusz Wozniak (Pol) Legia-Felt0:34:52
57Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool-Author0:38:46
58Ryohei Komori (Jpn) D`Angelo Antenucci-Nippo0:42:19
59Joachim Tolles (Ger) TT Raiko Argon 180:44:25
60Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha0:44:32
61Marek Cichosz (Pol) Legia-Felt0:44:51
62Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin-Merida0:47:16
63Josef Manousek (Cze) Czech National Team U230:49:09
64Robert Gavenda (Svk) Slovakia National Team0:52:16
65Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin-Merida1:16:38
66Roman Zrelica (Svk Slovakia National Team1:19:21

Latest on Cyclingnews