Skip to main content

Stam/Van Bon gain a lap on night two

Standings after night 2
1Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt104pts
2Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen146
3Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb135
4Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen129
5Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier39
6Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest67
7Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade60
8Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover37
9Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell35
10Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket14
11Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel16
12Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna17

Madison
1Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt20pts
2Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier12
3Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen10
4Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen8
5Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb6
6Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade4
7Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest
8Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover
9Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell
10Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel
11Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket
12Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna

500m TTT
1Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen0:00:28.474
2Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb0:00:28.598
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen0:00:28.690
4Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest0:00:28.838
5Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade0:00:29.342
6Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover0:00:30.143
7Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt0:00:30.250
8Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell0:00:30.356
9Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna0:00:30.592
10Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel0:00:30.694
11Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket0:00:31.100
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier0:00:31.441

Sprint series
1Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb11pts
2Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen11
3Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen10
4Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt9
5Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna7
6Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest6
7Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade5
8Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell3
9Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier2
10Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover1
11Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel1

Derny race
1Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb5pts
2Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen4
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen3
4Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade2
5Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest1
6Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt

Elimination
1Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen10pts
2Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover6
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen5
4Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest4
5Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb3
6Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket2
7Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt
8Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell
9Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier
10Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel
11Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna
12Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade

Derny race
1Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell5pts
2Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier4
3Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover3
4Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket2
5Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel1
6Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna

Points race
1Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb20pts
2Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen12
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen10
4Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt8
5Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier6
6Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest4
7Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade
8Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket
9Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover
10Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell
11Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel
12Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna

Lap record
1Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest0:00:08.912
2Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade0:00:09.076
3Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen0:00:09.151
4Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb0:00:09.154
5Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen0:00:09.184
6Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt0:00:09.436
7Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover0:00:09.469
8Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell0:00:09.473
9Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel0:00:09.605
10Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket0:00:09.840
11Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna0:00:09.887
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier0:00:10.404

Team elimination
1Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt20pts
2Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb12
3Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen10
4Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell8
5Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest6
6Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen4
7Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade
8Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover
9Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket
10Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel
11Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna
12Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier

Sprint series
1Danny Stam / Leon van Bon (Ned) Team Albert Voigt11pts
2Alexander Aesbach / Tristan Marguet (Swi) Team dentaltrade10
3Franco Marvulli / Bruno Risi (Swi) Team Nehlsen7
4Jens-Erik Madsen / Marc Hester (Den) Team Visit Hannover7
5Christian Grasmann / Leif Lampater (Ger) Team Radio Bremen7
6Iljo Keisse / Robert Bartko (Bel/Ger) Team swb6
7Martin Blaha / Jiri Hochmann (Cze) Team Friebel6
8Andreas Müller / Andreas Beikirch (Ger) Team Weser Kurier3
9Christian Bach / Sebastian Siedler (Ger) Team Tylö-Sauna3
10Sebastian Donadio / Vojtech Hacecky (Arg/Cze) Team Paul Mitchell3
11Sergej Kolesnikow / Alexej Schmidt (Rus) Team Nordwest-Ticket2
12Erik Mohs / Marcel Barth (Ger) Team BM Invest1

Latest on Cyclingnews