Skip to main content

Greipel makes it two-in-a-row

Team Columbia-Highroad's André Greipel sprinted to his second consecutive victory at the Ster Elektrotoer, besting Borut Bozic (Vacansoleil Pro Cycling Team) and Allan Davis (Quick Step) in the bunch gallop deciding stage three. Time bonuses earned by Greipel for his victory in the hilly, 179-kilometre stage moved the German sprinter into the race lead, six seconds ahead of overnight leader Niki Terpstra (Team Milram).

"The stage looked tougher in the route book than it actually was," said Greipel. "But in any case the team did a brilliant job of controlling the race on each of the stage's climbs, marking a steady tempo all the way on each ascent so there were never really any dangerous moves.

"We caught a break of six riders with about five kilometres to go, and then after that it was all about going for the bunch sprint. With 3 kilometres to go I still had five teammates in front of me, so we were in a dominating position. Then Mark Renshaw gave me a perfect lead-out, and really all I had to do was give it everything in the final 200 metres."

In addition to his two stage wins, Greipel leads both the general classification and the points competition. "Whether I can win both depends on how I recover from today's stage. It was very windy and I used up a lot of energy getting through. The overall will be harder for me to defend, particularly on Saturday's stage, but I'll do my best to keep it."

The Ster Elektrotoer's third stage was dominated by a race-long break which formed after 30 kilometres. Marcel Beima (Krolstone Continental Team) attacked and was soon joined by Oleg Chuzhda (Contentpolis-Ampo), Ronan Van Zandbeek (Van Vliet EBH Elshof) and Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet-Colnago). The leading quartet soon found themselves five minutes ahead of the peloton on the hilly parcours with Chuzhda making his intentions clear about taking over the mountains classification lead. The Ukrainian won five of the six classified climbs on the stage to earn the climbers' jersey at the stage's conclusion.

After 80 kilometres of racing two more riders attacked the peloton, Dutchmen Jos Van Emden (Rabobank) and Joost Van Leijen (Van Vliet EBH Elshof). The duo had their work cut out for them, facing a 5:30 deficit to the break, but they made steady progress and joined the leaders several kilometres before the day's second ascent of the Eyserbosweg.

With 35 kilometres remaining in the stage, Team Columbia-Highroad took over the pace-making at the front of the peloton and quickly ate into the lead of the six escapees. Four kilometres from the finish, the break was absorbed as Team Columbia-Highroad began its lead-out of Greipel for potentially a second straight stage win.

At 500 metres to go, Silence-Lotto's Philippe Gilbert made his bid for a solo victory, but the Team Columbia-Highroad train neutralised his attack setting the stage for Greipel's unmatched finishing kick.

Results
1Andrè Greipel (Ger) Team Columbia - High Road4:29:36
2Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
3Allan Davis (Aus) Quick Step
4Tom Boonen (Bel) Quick Step
5Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha
6Graeme Brown (Aus) Rabobank
7Roberto Ferrari (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
8Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
9Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano
10Francisco Pacheco (Spa) Contentpolis-Ampo
11Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
12Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lotto
13Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
14Nikolas Maes (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
15Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld
16Bram Tankink (Ned) Rabobank
17Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team
18Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road
19Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
20Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
21Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank
22Sergio Marinangell (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
23Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
24Cristiano Salerno (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
25Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano
26Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
27Niki Terpstra (Ned) Team Milram
28Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step
29Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
30Michiel Elijzen (Ned) Silence - Lotto
31Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
32Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
33Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
34Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
35Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
36Bram De Groot (Ned) Rabobank
37Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank
38Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto
39Edward King (GBr) Cervelo Test Team
40Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team
41Jan Bakelants (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
42Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
43Reinier Honig (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
44Claudio Cucinotta (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
45Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
46Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:07
47Christophe Brandt (Bel) Silence - Lotto
48Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
49Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo
50Arjen De Baat (Ned) Van Vliet EBH Elshof
51Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
52Marco Cattaneo (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
53Servais Knaven (Ned) Team Milram
54Maarten Den Bakker (Ned) Van Vliet EBH Elshof
55Ingnatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
56Markus Eichler (Ger) Team Milram
57Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - High Road
58Robin Chaigneau (Ned) Cycling Team Jo Piels
59Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - High Road
60Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
61Denis Galimzyanov (Kaz) Team Katusha
62Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
63Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet EBH Elshof
64Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
65Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
66Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
67Volodynir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
68André Steensen (Den) Team Saxo Bank
69Patrick Calcagni (Swi) Barloworld
70Greg Henderson (NZl) Team Columbia - High Road
71Gian Paolo Cheula (Ita) Barloworld
72Andrei Kunitski (Blr) Quick Step
73Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof
74Leif Hoste (Bel) Silence - Lotto
75Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
76Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
77Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
78Maint Berkenbosch (Ned) Cycling Team Jo Piels
79Staf Scheirlinckx (Bel) Silence - Lotto
80Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof
81Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
82Stephen Cummings (GBr) Barloworld
83Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
84Kai Reus (Ned) Rabobank
85Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank
86Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
87Michele Merlo (Ita) Barloworld
88Gennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha
89Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago0:00:19
90Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road0:01:15
91Davide Malacarne (Ita) Quick Step
92Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank0:01:36
93Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank
94Bert Jan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team
95Geert Van Der Sanden (Ned) Cycling Team Jo Piels
96Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo
97Jos Van Emden (Ned) Rabobank
98Fabio Negri (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:02:35
99Wim De Vocht (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
100Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
101Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
102Gert Dockx (Bel) Team Columbia - High Road
103Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team
104Gorik Gardeyn (Bel) Silence - Lotto
105Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof
106Addy Engels (Ned) Quick Step
107Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team0:05:00
108Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:05:05
109Robert Forster (Ger) Team Milram
110Rubén Reig (Spa) Contentpolis-Ampo0:07:40
111Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis-Ampo
112Artur Gajek (Ger) Team Milram
113Gerrit Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team0:08:55
114Cornellus Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:10:12
115Adriaan Helmantel (Ned) Cycling Team Jo Piels0:10:15
116Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:10:22
117Kenny De Haes (Bel) Team Katusha
118Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
119Rik Kavsek (Ned) Cycling Team Jo Piels
120Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet EBH Elshof
121Claudio Casas (Spa) Contentpolis-Ampo
122Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
123Eloy Teruel (Spa) Contentpolis-Ampo
124Pedro Vera (Spa) Contentpolis-Ampo
125Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof
126Christopher Froome (Ken) Barloworld
127Ivor Bruin (Ned) Krolstone Continental Team
128Mauro Facci (Ita) Quick Step
129Robert Hunter (RSA) Barloworld
130Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
131Thom Van Dulmen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:15:44
132Marco Corti (Ita) Barloworld0:16:55
133Sjoerd Botter (Ned) Krolstone Continental Team
134Martin Muller (Ger) Team Milram
135Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team
136Wim Stroetinga (Ned) Team Milram
DNSStijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
DNSPeter Mohlmann (Ned) Cycling Team Jo Piels

Points
1Andrè Greipel (Ger) Team Columbia - High Road15pts
2Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team12
3Allan Davis (Aus) Quick Step10
4Tom Boonen (Bel) Quick Step8
5Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha6
6Graeme Brown (Aus) Rabobank5
7Roberto Ferrari (Ita) LPR Brakes Farnese Vini4
8Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team3
9Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano2
10Francisco Pacheco (Spa) Contentpolis-Ampo1

Sprint 1
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof3pts
2Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago2
3Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team1

Sprint 2
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof3pts
2Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
3Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo1

Mountain 1
1André Steensen (Den) Team Saxo Bank3pts
2Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
3Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank1

Mountain 2
1Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo3pts
2Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago2
3Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team1

Mountain 3
1Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo3pts
2Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team2
3Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago1

Mountain 4
1Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo3pts
2Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team2
3Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago1

Mountain 5
1Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo3pts
2Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago2
3Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team1

Mountain 6
1Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo3pts
2Jos Van Emden (Ned) Rabobank2
3Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago1

Teams
1Skil-Shimano13:28:48
2Quick Step
3Vacansolei Pro CyclingTeam
4Rabobank
5LPR Brakes-Farnese Vini
6Cervélo TestTeam
7Silence-Lotto
8Topsport Vlaanderen
9Team Columbia-Highroad0:00:07
10Team Katusha
11Landbouwkrediet-Colnago
12Team Milram0:00:14
13Barloworld
14Team Saxo Bank
15Van Vliet - EBH-Elshof0:00:21
16Contentpolis-Ampo0:01:43
17Cycling Team Jo Piels0:01:50
18KrolStonE ContinentalTeam0:04:11

General classification after stage 2
1Andrè Greipel (Ger) Team Columbia - High Road8:45:09
2Niki Terpstra (Ned) Team Milram0:00:06
3Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:08
4Tom Boonen (Bel) Quick Step
5Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano0:00:13
6Michiel Elijzen (Ned) Silence - Lotto0:00:17
7Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank0:00:18
8Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto
9Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
10Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank0:00:19
11Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team0:00:20
12Tom Stamsnijder (Ned) Rabobank0:00:22
13Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:23
14Edward King (GBr) Cervelo Test Team
15Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano
16Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road0:00:24
17Francisco Pacheco (Spa) Contentpolis-Ampo
18Ingnatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
19Bram De Groot (Ned) Rabobank0:00:25
20Greg Henderson (NZl) Team Columbia - High Road0:00:26
21Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet EBH Elshof
22Bram Tankink (Ned) Rabobank
23Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha0:00:27
24Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - High Road
25Gerben Lowik (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:28
26Daniel Lloyd (GBr) Cervelo Test Team0:00:29
27Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:30
28Dominik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
29Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
30Markus Eichler (Ger) Team Milram0:00:31
31Roger Hammond (GBr) Cervelo Test Team
32Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
33Servais Knaven (Ned) Team Milram
34Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
35Nikolas Maes (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:32
36Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo
37Jan Bakelants (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
38Andrei Kunitski (Blr) Quick Step0:00:34
39Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
40Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step0:00:35
41Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lotto
42Claudio Cucinotta (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:00:36
43Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano0:00:37
44Stephen Cummings (GBr) Barloworld
45Jos Pronk (Ned) Krolstone Continental Team
46Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:00:38
47Kenny Van Hummel (Ned) Skil-Shimano
48Vicente Reynes Mimo (Spa) Team Columbia - High Road0:00:39
49Allan Davis (Aus) Quick Step
50Michael Morkov (Den) Team Saxo Bank
51Carlo Scognamiglio (Ita) Barloworld0:00:41
52Leif Hoste (Bel) Silence - Lotto
53Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha
54Maarten Den Bakker (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:00:43
55Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank
56Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team0:00:44
57Marcus Ljungqvist (Swe) Team Saxo Bank
58Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano0:00:45
59Kai Reus (Ned) Rabobank
60Reinier Honig (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
61Arjen De Baat (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:00:46
62Rikke Dijkxhoorn (Ned) Van Vliet EBH Elshof
63Sébastien Delfosse (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
64Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:47
65Gian Paolo Cheula (Ita) Barloworld
66Filip Meirhaeghe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
67Gennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha
68Denis Galimzyanov (Kaz) Team Katusha0:00:48
69Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago
70Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Colnago0:00:50
71Staf Scheirlinckx (Bel) Silence - Lotto
72André Steensen (Den) Team Saxo Bank0:00:51
73Maint Berkenbosch (Ned) Cycling Team Jo Piels0:00:52
74Graeme Brown (Aus) Rabobank0:00:53
75Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano
76Robin Chaigneau (Ned) Cycling Team Jo Piels
77Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
78Christophe Brandt (Bel) Silence - Lotto0:00:55
79Kasper Klostergaard (Den) Team Saxo Bank0:00:57
80Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
81Kevin Neirynck (Bel) Landbouwkrediet - Colnago0:00:59
82Volodynir Gustov (Ukr) Cervelo Test Team
83Cristiano Salerno (Ita) LPR Brakes Farnese Vini
84Sergio Marinangell (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:01:05
85Michele Merlo (Ita) Barloworld0:01:07
86Patrick Calcagni (Swi) Barloworld
87Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:01:11
88Marco Cattaneo (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:01:15
89Roberto Ferrari (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:01:47
90Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank0:01:59
91Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:02:00
92Davide Malacarne (Ita) Quick Step
93Gorka Izaguirre (Spa) Contentpolis-Ampo0:02:15
94Geert Van Der Sanden (Ned) Cycling Team Jo Piels0:02:21
95Jonathan Bellis (GBr) Team Saxo Bank0:02:24
96Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road0:02:30
97Bert Jan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team0:02:31
98Bobbie Traksel (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:10
99Wim De Vocht (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team0:03:18
100Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step0:03:20
101Addy Engels (Ned) Quick Step0:03:22
102Gorik Gardeyn (Bel) Silence - Lotto0:03:26
103Luc Hagenaars (Ned) Krolstone Continental Team0:03:28
104Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:03:34
105Fabio Negri (Ita) LPR Brakes Farnese Vini0:03:35
106Gert Dockx (Bel) Team Columbia - High Road0:03:44
107Robert Forster (Ger) Team Milram0:05:27
108Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team0:05:34
109Thomas Fothen (Ger) Team Milram0:05:39
110Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis-Ampo0:08:24
111Rubén Reig (Spa) Contentpolis-Ampo0:08:29
112Gerrit Soepenberg (Ned) Krolstone Continental Team0:10:25
113Robert Hunter (RSA) Barloworld0:10:42
114Mauro Facci (Ita) Quick Step0:10:44
115Eloy Teruel (Spa) Contentpolis-Ampo0:10:50
116Christopher Froome (Ken) Barloworld0:10:57
117Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha0:10:58
118Kenny De Haes (Bel) Team Katusha0:11:00
119Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:11:02
120Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago0:11:05
121Adriaan Helmantel (Ned) Cycling Team Jo Piels0:11:07
122Bas Stamsnijder (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:11:11
123Jeffrey Wiersma (Ned) Van Vliet EBH Elshof0:11:13
124Ivor Bruin (Ned) Krolstone Continental Team
125Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:11:21
126Claudio Casas (Spa) Contentpolis-Ampo0:11:23
127Cornellus Van Ooijen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:11:32
128Pedro Vera (Spa) Contentpolis-Ampo0:11:38
129Artur Gajek (Ger) Team Milram0:14:39
130Thom Van Dulmen (Ned) Cycling Team Jo Piels0:17:47
131Wim Stroetinga (Ned) Team Milram0:18:06
132Marco Corti (Ita) Barloworld0:18:07
133Rik Kavsek (Ned) Cycling Team Jo Piels0:18:30
134Paul Sneeboer (Ned) Krolstone Continental Team0:18:34
135Sjoerd Botter (Ned) Krolstone Continental Team0:21:40
136Martin Muller (Ger) Team Milram0:24:33

Points classification
1Andrè Greipel (Ger) Team Columbia - High Road30pts
2Tom Boonen (Bel) Quick Step26
3Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha18
4Niki Terpstra (Ned) Team Milram15
5Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team15
6Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team12
7Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano10
8Allan Davis (Aus) Quick Step10
9Greg Henderson (NZl) Team Columbia - High Road8
10Ingnatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team6
11Kenny De Haes (Bel) Team Katusha6
12Francisco Pacheco (Spa) Contentpolis-Ampo6
13Graeme Brown (Aus) Rabobank5
14Michiel Elijzen (Ned) Silence - Lotto5
15Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank4
16Robert Hunter (RSA) Barloworld4
17Roberto Ferrari (Ita) LPR Brakes Farnese Vini4
18Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team3
19Philippe Gilbert (Bel) Silence - Lotto3
20Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team2
21Robert Wagner (Ger) Skil-Shimano2
22Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank2
23Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road1
24Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank1

Sprints classification
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Van Vliet EBH Elshof10pts
2Rik Kavsek (Ned) Cycling Team Jo Piels4
3Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano4
4Joost Van Leijen (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
5Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago2
6Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo1
7Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team1

Mountains classification
1Oleg Chuzhda (Ukr) Contentpolis-Ampo15pts
2Dirk Bellemakers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago7
3Marcel Beima (Ned) Krolstone Continental Team6
4Koen De Kort (Ned) Skil-Shimano3
5André Steensen (Den) Team Saxo Bank3
6Bram Schmitz (Ned) Van Vliet EBH Elshof2
7Jos Van Emden (Ned) Rabobank2
8Pedro Vera (Spa) Contentpolis-Ampo2
9Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank1
10Bert Jan Lindeman (Ned) Krolstone Continental Team1

Teams classification
1Cervélo TestTeam16:16:18
2Team Columbia-Highroad0:00:08
3Rabobank
4Quick Step0:00:10
5Vacansolei Pro CyclingTeam0:00:12
6Skil-Shimano0:00:13
7Team Milram0:00:15
8Silence-Lotto0:00:18
9Topsport Vlaanderen0:00:34
10Team Saxo Bank0:00:44
11Barloworld0:00:48
12Team Katusha0:00:51
13Van Vliet - EBH-Elshof0:00:58
14Landbouwkrediet-Colnago
15LPR Brakes-Farnese Vini0:01:44
16Contentpolis-Ampo0:02:10
17Cycling Team Jo Piels0:03:15
18KrolStonE ContinentalTeam0:05:23

Thank you for reading 5 articles this month*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

after your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews