Skip to main content

Val d'Isère World Cup start lists

Start lists

Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
2Burry Stander (RSA) Specialized Racing
3Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing
4Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
5José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
6Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team
7Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
8Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing
9Fabian Giger (Swi) Rabobank Giant Offroad Team
10Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
11Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team
12Maxime Marotte (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
14Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing
15Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing
16Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing
17Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi
18Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing
19Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
20Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team
21Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
22Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing
24Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team
25Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek
26Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team
27Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team
29Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing
30Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team
31Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team
33Martin Fanger (Swi) Giant Swiss SR -Suntour
34Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf - Trek Pro Racing
35Daniel Mcconnell (Aus)
36Henk Jaap Moorlag* (Ned) Rabobank Giant Offroad Team
37Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta - Corratec
39Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea Racing Team
41Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
43Marek Konwa* (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team
44Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec
45Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team
46Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix
47Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team
50Philip Buys (RSA)
51Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International
54Martin Loo (Est) Hard RoCK Canossa Merida
55Martino Fruet (Ita)
56Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
57Jiri Novak (Cze)
58Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
59Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss SR -Suntour
61Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
62Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
63Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team
64Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
65Periklis Ilias (Gre) Team Protek
66Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team
67David Joao Serralheiro Rosa (Por)
68Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team
69Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team
70Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea Racing Team
71Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team
72Marios Athanasiadis (Cyp)
73Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop
74Michal Lami (Svk)
75Robby De Bock (Bel)
76Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team
77Jiri Friedl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
78Shlomi Haimy (Isr) Focus Mig Team
79Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.
80Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
81Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
82Ruben Almeida (Por)
83David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale
84Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse - Infotre Protek
85Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)
86Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team
87Kornel Osicki (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
88Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
89Adam Morka (Can)
90Nicola Rohrbach (Swi)
91Hector Leonardo Paez Leon (Col) TX Active Bianchi
92Filip Eberl (Cze)
93Andy Eyring (Ger)
94Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International
95Peter Glassford (Can)
96Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies
97Giuseppe Lamastra (Ita)
98Pascal Meyer (Swi) JB Felt Team
99Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team
100Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
101Michael Broderick (USA)
102Dave Henderson (GBr)
103Markus Bauer (Ger)
104Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
105Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team
106Thomas Christian Bonne (Den)
107Ramon Sagues Portabella (Spa)
108Gareth Montgomerie (GBr)
109Rafal Hebisz (Pol)
110Ismael Ventura Sanchez (Spa)
111John Whittington (GBr)
112Robert Wardell (GBr)
113Jan Jobanek (Cze) Merida Biking Team
114Jonas Baumann (Swi) Wheeler - Ixs Team
115Sang Hoon Na (Kor)
116Florian Thie (Swi)

Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
2Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
3Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
4Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
5Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
6Emily Batty (Can) Subaru - Trek
7Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice
9Marie-Helene Premont (Can)
11Annie Last* (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team
13Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team
14Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team
18Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team
19Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
20Esther Süss (Swi) Wheeler - Ixs Team
21Mary Mcconneloug (USA)
23Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges
24Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol
25Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.De Team
26Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets
29Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team
30Karen Hanlen (NZl)
31Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team
32Anne Terpstra* (Ned)
33Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Craft
34Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol
35Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice
36Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix
37Rosara Joseph (NZl) Rabobank Giant Offroad Team
38Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team
41Sarah Koba (Swi)
42Vera Andreeva (Rus) Team Protek
43Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura
44Anja Gradl (Ger) Team Bulls
45Laura Metzler (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
46Anna Villar Argente (Spa)
47Hanna Klein (Ger)
48Asa Maria Erlandsson (Swe)
49Maaris Meier (Est)
50Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.De Team
51Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team
52Nicoletta De Jager (Ned) Mpl Specialized MTB Team
53Lee Craigie (GBr)
54Julie Krasniak (Fra) Focus Mig Team
55Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC
56Alexandra Gabriela Serrano Rodriguez (Ecu)
57Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity
58Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
59Maxine Filby (GBr)
60Kristien Nelen (Bel) Houffalize-Granville Team
61Rowena Fry (Aus)
62Mercedes Pacios Pujalo (Spa)
63Helene Marcouyre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
64Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team
65Franziska Brun (Swi)
66Stephania Magri (Mlt)
67Nirjala Tamrakar (Nep)

U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank Giant Offroad Team
2Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus Mig Team
3Alexander Gehbauer (Aut)
4Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi
5Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team
6Ruben Scheire (Bel) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
7Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team
8Julian Schelb (Ger)
10Daniele Braidot (Ita)
11Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
12Simon Stiebjahn (Ger)
13Nicholas Pettina (Ita)
14Olof Jonsson (Swe) Team Fujibikes Rockets
15Kenta Gallagher (GBr)
16Christian Pfäffle (Ger)
17Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss SR -Suntour
18Jeff Luyten (Bel) Versluys Team
21Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling
22Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey-Cannondale
23Pablo Rodriguez Guede (Spa)
24Didier Bats (Bel)
25Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team
26Gregor Raggl (Aut)
27Jonas De Backer (Bel)
28Zsolt Juhasz (Hun) Euroone-Waberer's-Cube MTB Team
29Jordan Sarrou (Fra) Lapierre International
30Bart De Vocht (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
31Mitchell Bailey (Can)
32Maxime Urruty (Fra) Bikepark.Ch Craft
33Marvin Gruget (Fra) Look - Beaumes De Venise
34Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team
38Martin Gluth (Ger)
40Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss SR -Suntour
41Luca Braidot (Ita)
42Cristofer Bosque Ruano (Spa)
43Matis Preimanis (Lat)
44Mario Luis Miranda Costa (Por)
45Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
46Ivan Smirnov (Rus) Team Protek
47Mykhaylo Batsutsa (Ukr)
48Steven James (GBr)
49Marcel Fleschhut (Ger)
50Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team
51Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa)
52Urban Ferencak (Slo)
53Adria Noguera Soldevila (Spa)
54Rens De Bruin (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
55Matej Nepustil (Cze) Merida Biking Team
56Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
57Kevin Krieg (Swi)
58Fabian Strecker (Ger)
59Piotr Kurczab (Pol)
60Rick Reimann (Swi)
61Tomas Paprstka (Cze)
62Emilien Barben (Swi)
63Mattia Penna (Ita) Bi&Esse - Infotre Protek
64Lorenzo Samparisi (Ita) Hard RoCK Canossa Merida
65Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
66Rafael Assuncao (Por)
67Robi Sujevic (Cro) Team Protek
68Bryan Falaschi (Ita)
69Frantisek Lami (Svk)
70Jens Schuermans (Bel) Versluys Team
71Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
72Fabien Doubey (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
73Marcin Kawalec (Pol)
74Robbert De Nijs (Ned) Giant Dealerteams
75Sebastian Jayne (Aus)
76Claude Koster (Swi)
77Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
78Jan Svorada (Cze) Merida Biking Team
79Tobias Reiser (Ger) Notebooksbilliger.De Team
80Michael Stünzi (Swi)
81Mike Schuler (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
82Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard RoCK Canossa Merida
83Louis Wolf (Ger)
84Radim Kovar (Cze) Merida Biking Team
85Romain Cleret (Fra)
86Merlin Spranz (Aus)
87Yoshitaka Nakahara (Jpn)
88Arvis Meldrajs (Lat)
89Marco Francioni (SMr)
90Sylvain Engelmann (Swi)
91Righettini Andrea (Ita)
92Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team
93Yohann Lebarillier (Fra)
94Florian Chenaux (Swi)
95Denny Lupato (Ita)

U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek
2Rebecca Henderson (Aus)
3Jolanda Neff (Swi) Wheeler - Ixs Team
4Samara Sheppard (NZl) Wheeler - Ixs Team
5Candice Neethling (RSA)
6Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek
7Kajsa Snihs (Swe)
8Barbara Benko (Hun) Focus Mig Team
10Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Craft
13Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol
14Helen Grobert (Ger)
15Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC
17Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek
22Valerie Meunier (Can)
23Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop
24Virginie Pointet (Swi) JB Felt Team
30Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity
32Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
35Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
37Laura Valentina Abril Restrepo (Col)
41Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team
42Lorraine Truong (Swi) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
43Daniela Rojas (Chi)
44Zuzana Pirzkallova (Cze)
45Carla Haines (GBr) Wxc World Racing
46Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity
47Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol
48Linda Indergand (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
49Aurea Ruiz Garcia (Spa)
50Marta Pastore (Ita) Hard RoCK Canossa Merida
51Karla Stepanova (Cze)
52Marine Eon (Fra)
53Romaine Wenger (Swi) Thoemus Racing Team
54Julia Innerhofer (Ita) Colnago Sudtirol
55Claire Oakley (Irl) Wxc World Racing

Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Craft
2Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing
3Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
4Andri Frischknecht (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
5Titouan Carod (Fra) Scott Les Saisies
6Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
7Antoine Bouqueret (Fra) France
8Manuel Fasnacht (Swi) Fischer Junior MTB Team
9Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team
10Enea Vetsch (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
11Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium
12Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team
13Tom Filmer (NZl) New-Zealand
14Fredrik Fang Liland (Nor) Merida Ntg
15Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
16Beltain Schmid (Ita) Italy
17Paul Rodenbach (RSA) South Africa
18Lukas Baum (Ger) Germany
19Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
20Artem Shevtsov (Ukr) Ukraine
21Raphael Gay (Fra) France
22Emil Linde (Swe) Sweden
23Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
24Martin Frey (Ger) Team Bulls
25Felipe Rodrigo Garry Rojas (Chi) Chile
26Gioele Bertolini (Ita) Italy
27Jacob Albrecht (USA) United States Of America
28Amado Goncalco Duarte Basilio (Por) Portugal
29Romain Boutet (Fra) France
30Alex Dere (Fra) France
31Corentin Cousteur (Fra) France - B
32Vincent Matz (Fra) France - B
33Bastien Pialat (Fra) France - B
34Morgan Pozza (Fra) France - B
35Paul Thiebaut (Fra) France - B
36Romain Bannwart (Swi) Switzerland
37Manuel Boog (Swi) Switzerland
38Maurus Duerr (Swi) Switzerland
39Raphael Koch (Swi) Switzerland
40Joel Koller (Swi) Switzerland
41Simon Vitzthum (Swi) Switzerland
42Jacopo Billi (Ita) Italy
43Denis Fumarola (Ita) Italy
44Alessandro Repetti (Ita) Italy
45Alberto Rossi (Ita) Italy
46Johannes Bläsi (Ger) Germany
47Hendrik Grobert (Ger) Germany
48Heiko Hog (Ger) Germany
49Benedikt Kipka (Ger) Germany
50Felix Legler (Ger) Germany
51Jochen De Vocht (Bel) Belgium
52Nicolas Scheire (Bel) Belgium
53Karl Henrik Nordbakken (Nor) Norway
54Fabian Costa (Aut) Austria
55Gregor Krajnc (Slo) Slovenia
56Martin Fusek (Cze) Czech Republic
57Diego Gonzalez Calderon (Spa) Spain
58Jose Antonio Barroso Roque (Spa) Spain
59Javier Cerdeno (Spa) Spain
60Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands
61Diogo Andre Figueiredo (Por) Portugal
62Peteris Janevics (Lat) Latvia
63Andreas Mündle (Lie) Liechtenstein
64Andrea Maccagli (SMr) San Marino
65Marcel Guerrini (Swi) Focus Mig Team
66Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team
67Olivier Eliot (Fra) Bikepark.Ch Craft
68Mattia Setti (Ita) Hard RoCK Canossa Merida
69Stefano Valdrighi (Ita) Hard RoCK Canossa Merida
70Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale
71Andrin Beeli (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
72Lars Hubacher (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
73Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
74Erno Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
75Roan Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
76Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
77Ulisse Fieschi (Swi) JB Felt Team
78Simon Schilli (Ger) JB Felt Team
79Florian Trigo (Fra) Houffalize-Granville Team
80Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
81Remy Mertz (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
82Theo Barthelemy (Fra) Look - Beaumes De Venise
83Arthur Moutte (Fra) Look - Beaumes De Venise
84Clément Desjardins (Fra) Veloroc Lapierre
85Jakub Johanek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
86Filip Kubin (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
87Ludek Seller (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
88Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
89Matteo Berta (Ita) Team Dytech
90Davide Simone Ferrero (Ita) Team Dytech
91Daniele Koetting (Ita) Team Dytech
92Thierry Montrosset (Ita) Team Dytech
93Lucas Negro (Ita) Team Dytech
94Thomas Griot (Fra) R - VTT Morillon
95Romain Corti (Swi) Team Dom Cycle - Merida
96Arnaud Cannau (Fra) AIX VTT Thrifty
97Lucas De Rossi (Fra) AIX VTT Thrifty
98Nicolas Le Roy (Fra) AIX VTT Thrifty
99Hugo Numata (Fra) AIX VTT Thrifty
100Florian Buffard (Fra) Haut-Jura VTT
101Bastien Michaud (Fra) Haut-Jura VTT
102Guillaume Panisset (Fra) Haut-Jura VTT
103Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn
104Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn

Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team
101Jenny Rissveds (Swe) Sweden
102Margot Moschetti (Fra) Scott Les Saisies
103Perrine Clauzel (Fra) France
104Sofia Wiedenroth (Ger) Germany
105Andrea Waldis (Swi) Switzerland
106Emilie Collomb (Ita) Italy
107Nicole Erasmus (RSA) South Africa
108Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic
109Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands
110Dina Hordiyuk (Ukr) Ukraine
111Linda Van Wyk (RSA) South Africa
112Lena Putz (Ger) Germany
113Aleksandra Podgorska (Pol) Poland
114Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams
115Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
116Bethany Crumpton (GBr) Great Britain
117Sara De Leo (Ita) Italy
118Tina Perse (Slo) Slovenia
119Lena Gerault (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
120Giulia Gaspardino (Ita) Italy
121Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic
122Mallory Barth (Swi) Switzerland
123Deborah Inauen (Swi) Switzerland
124Jennifer Kupferschmied (Swi) Switzerland
125Eliane Mueggler (Swi) Switzerland
126Arianna Cusini (Ita) Italy
127Serena Tasca (Ita) Italy
128Jessica Benz (Ger) Germany
129Veronika Brüchle (Ger) Germany
130Laura Charles (Fra) France
131Audrey Menut (Fra) France
132Karolina Cierluk (Pol) Poland
133Rita Malinkiewicz (Pol) Poland
134Felicia Ferner (Swe) Sweden
135Alicia Franck (Bel) Belgium
136Axelle Murigneux (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
137Marine Strappazon (Fra) Scott Les Saisies
138Annemarie Worst (Ned) Giant Dealerteams
139Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team
140Paige Coope (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team
141Elea Boissy (Fra) Look - Beaumes De Venise
142Nolwenn Houot (Fra) Look - Beaumes De Venise
143Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
144Estelle Relave (Fra) Haut-Jura VTT
145Chantal Eheim (Swi) Tropical Solothurn

Elite men downhill
#Rider Name (Country) Team
1Aaron Gwin (USA) Trek World Racing
2Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate
3Gee Atherton (GBr) GT Factory Racing
5Steve Smith (Can) Devinci Global Racing
6Samuel Hill (Aus) Monster Energy-Specialized
7Michael Hannah (Aus) Hutchinson United Ride
8Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate
9Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team
10Marc Beaumont (GBr) GT Factory Racing
11Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre International
12Brook Macdonald (NZl) MS Mondraker Team
13Cameron Cole (NZl) Lapierre International
14George Brannigan (NZl) Devinci Global Racing
15Nick Beer (Swi) Devinci Global Racing
16Loic Bruni° (Fra) Lapierre International
17Rémi Thirion (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team
18Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
19Justin Leov (NZl) Trek World Racing
20Richard Rude Jr° (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team
21Damien Spagnolo (Fra) MS Mondraker Team
22Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
23Patrick Thome (Fra) Lapierre International
24Luke Strobel (USA)
25Aurélien Giordanengo (Fra) Topcycle By Trek
26Pierre Charles Georges (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace
27Brendan Fairclough (GBr) Scott11
28Mitchell Delfs (Aus) Kona
29Mickael Pascal (Fra) CK Racing Santacruz
30Bryn Atkinson (Aus) Team Norco International
31Thibaut Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction
32Sam Dale (GBr)
33Marcelo Gutierrez Villegas (Col) CG Racing Brigade
34Connor Fearon° (Aus) Kona
35Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
36Greg Williamson (GBr)
37Markus Pekoll (Aut) MS Mondraker Team
38Bernard Kerr (GBr)
39Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate
41Joshua Button (Aus) SC-Intense
42Lorenzo Suding (Ita) Pila-BlaCK Arrows-MTB Herin School Asd
43Lewis Buchanan (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
45Matthew Beer (Can)
46Harry Molloy (GBr) Madison Saracen Downhill Team
47Johannes Fischbach (Ger) Ghost Factory Racing Team
48Duncan Riffle (USA) Dirt Norco Race Team
49Mitch Ropelato (USA) Monster Energy-Specialized
50Oscar Harnstrom (Swe) Pila-BlaCK Arrows-MTB Herin School Asd
51Robin Wallner (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing
52Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team
53Florent Payet (Fra) SC-Intense
54Neko Mulally (USA) Trek World Racing
55Richard Thomas (GBr)
56Nejc Rutar (Slo) Unior Tools Team
57Oliver Burton (GBr)
58Jack Reading (GBr)
60Harry Heath (GBr) Unior Tools Team
61Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team
65Adam Brayton (GBr)
66Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team
67Cyrille Kurtz (Fra) CK Racing Santacruz
69Alexander Kangas (Swe)
70Isak Leivsson (Nor)
71Fraser Mcglone° (GBr)
72Matti Lehikoinen (Fin) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
73Jono Jones° (GBr)
75Ruaridh Cunningham (GBr)
76Mark Scott (GBr)
78Thomas Braithwaite (GBr)
79Francisco Pardal (Por)
80Filip Polc (Svk)
81Bernat Guardia Pascual (Spa)
82Benny Strasser (Ger)
83Marco Milivinti (Ita) Torpado Surfing Shop
84Ivan Oulego Moreno (Spa)
85Miran Vauh (Slo)
86Johann Potgieter (RSA)
87Nico Vink (Bel) Rose Vaujany Gravity MTB Team
88Matej Charvat (Cze)
89Emanuel Pombo (Por)
90Alex Bond (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
91Ludovic May (Swi)
92Lutz Weber (Swi)
93Matthew Walker (NZl)
94Fergus Lamb (GBr)
95Attila Liszi (Hun)
96Rob Fraser (Can)
97Zakarias Blom Johansen (Nor)
98Noah Grossman (Ger)
99David Trummer° (Aut)
100Lars Peyer (Swi) SC-Intense
101Stefan Garlicki (RSA)
102Dominik Gspan (Swi)
103Guillaume Cauvin° (Fra) Hutchinson United Ride
104Bertrand Gilles (Bel)
105Ludovic Oget (Fra) Dagg - Racing
106Edgar Carballo Gonzalez (Spa)
107Niklas Wallner (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing
108Jonty Neethling (RSA)
109Dennis Dertell (Swe) Team 23 Degrees
110Nicolas Mathieu° (Bel)
111Kristoffer Haugland (Nor)
112Martin Knapec° (Svk)
113Joonas Savolainen (Fin)
114Kristof Lenssens (Bel)
115Gaetan Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction
116Samuel Zbinden (Swi)
117Faustin Figaret (Fra) SC-Intense
118Andréa Gamenara (Ita)
119Matthias Stonig (Aut)
120Martin Frei (Swi)
121Jasper Jauch (Ger)
122Mathieu Gallean (Fra) Dagg - Racing
123Jan Cepelak° (Cze)
124Richard Leacock (NZl)
125Terje Nylende (Nor) Team Fokus - Danica
126Rajmund Lukacs (Hun)
127Manuel Gruber (Aut) Alpine Commencal Austria
128Benjamin Verrier (Fra)
129Yoann Barelli (Fra)
130Lars Vatnebryn Sandviken (Nor)
131Oliwer Kangas (Swe)
132Arthur Parret (Fra) Passion Velo.Fr
133Scott Mears (GBr)
134José Manuel Soares Borges (Por)
135Matej Laktis (Svk)
136Joe Barnes (GBr)
137Fabian Fader (Ger)
138Walter Belli (Ita)
139Thomas Jeandin (Swi)
140Joe Connell° (GBr)
141Dale Russell (GBr) Steve Peat Syndicate
142George Gannicott° (GBr)
143Robert Williams (GBr)
144Kristian Jakobsson (Swe)
145Jan Uruba° (Cze)
146Arthur Racaud (Fra)
147Alexis Pujol (Fra)
148Geoffrey Cholley (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team
149Mario Milani (Ita)
150Ondrej Barta (Cze)
151Ondrej Stepanek° (Cze)
152Gianluca Vernassa° (Ita) Devinci Global Racing
153James Stock (GBr)
154Florian Arthus (Fra) Xcytt Racing
155Carlo Caire° (Ita) Argentina Bike Gravity Team
156Gareth Brewin (GBr)
157Andreas Schafer (Swi)
158Joel Moore (GBr)
159Clément Benoit (Fra)
160Lukas Ucen (Svk)
161Ronan Taylor (GBr)
162Benjamin Torrano (Fra)
163Reece Langhorn (GBr)
164Phil Atwill° (GBr) Madison Saracen Downhill Team
165Jérôme Crocombette (Fra) Passion Velo.Fr
166Quentin Chanudet (Fra)
167Cédric Moermans (Bel)
168Jan Cimperman° (Slo)
169Jure Zabjek° (Slo)
170Seanan O'riordan (Irl)
171Emyr Davies (GBr)
172Rudy Cabirou° (Fra)
173Nicolas Walser (Swi)
174Gaetan Reilhan (Fra)
175Ivan Oziol (Fra)
176Robin Lechevallier (Fra)
177Marco Fernandez Garcia (Spa)
178Riku Lansio° (Fin)
179Mads Weidemann (Den)
180Ville Ormo° (Fin)
181Bryn Dickerson (NZl)
182Kevin Falko Dewinski (Ger)
183Pavel Cep (Cze)
184Andrea Mocellin (Ita) Team Axo/Pro-Gest
185Dan Sheridan° (Irl)
186Maxime Chapuis° (Swi)
187Jerome Caroli° (Swi)
188Arran Gannicott (GBr)
189Christopher Mcglinchey° (Irl)
190Reece Potter° (NZl)
191Nicolas Simon (Bel)
192Adi Van Der Merwe° (RSA)
193Antoine Bagnoud° (Swi)
194Alexandre Fayolle° (Fra)
195Gregoire Pazdziorko° (Bel)
196Luis Zarco° (Spa) Team 23 Degrees
197Gabriel Yeray Vargas Hernandez (Spa)
198Brad Mather (GBr)
199Pierrick Lannes° (Fra) AIX VTT Thrifty
200Andreas Sieber (Ger)
201Rudolf Biedermann (Swi)
202Peter Williams (GBr)
203Jordan Maupas° (Fra) Xcytt Racing
204James Hampton (NZl)
205Martin Messavilla (Ita)
206Pol Romero Perich (Spa)
207Ian Schaad (Swi)
208Christoph Eder (Aut)
209Jernej Cokan (Slo)
210Erik Irmisch (Ger)
211Sidney Slotegraaf (Can)
212Joao Gois° (Por)
213Guilherme Renke (Bra)
214Cameron Cornforth° (Irl)
215Jakob Thunell° (Swe) Team Are Bikepark By W-Racing
216Marek Petelik (Cze)
217Rastislav Baranek° (Svk)
218Leo Combee (Ned) Rose Vaujany Gravity MTB Team
219Danny Sorensen (Den)
220Mathew Stuttard (GBr)
221Joris Imbaud° (Fra) Haut-Jura VTT
222Dave Du Plessis (NZl)
223Devis Tonelli° (Ita) Torpado Surfing Shop
224Guillem Jorba Prats° (Spa)
225Patrik Deuss (Swi)
226Patrick Kontschieder (Aut)
227Kevin Berginc° (Slo)
228Moritz Stroër (Ger)
229Vit Kucian° (Cze)
230Billy Matthews° (GBr) Steve Peat Syndicate
231Melvin Pons° (Fra)
232Dan Mccombie° (NZl)
233Riccardo Callini° (Ita) Torpado Surfing Shop
234Aaron Caballero Bello° (Spa)
235Loic Burri° (Swi) R - VTT Morillon
236Markus Planitzer (Aut)
237Anze Zabjek° (Slo)
238Luca Biwer° (Ger)
239Stanislav Sehnal° (Cze)
240Freddie Oxley° (GBr) Steve Peat Syndicate
241Romain Payet° (Fra)
242Francesco Colombo° (Ita) Team Axo/Pro-Gest
243Javier Suarez Santana° (Spa)
244Noel Niederberger° (Swi) Scott11
245Tilen Leban° (Slo)
246Julian Hibben° (Ger) Rose Vaujany Gravity MTB Team
247Jan Pavlas° (Cze)
248Michael Jones° (GBr)
249Charles Cannonne° (Fra)
250Mitja Cernilogar° (Slo)
251Siegfried Zellner° (Ger)
252Jakub Pekar° (Cze)
253Morgan Gulland° (GBr)
254Benoit Coulanges° (Fra)
255Felix Racaud° (Fra)
256Benjamin Bernardi° (Fra) Haut-Jura VTT
257Baptiste Auclair° (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace
258Quentin Geromin° (Fra) CK Racing Santacruz
259Loris Vespa° (Fra) Passion Velo.Fr
260Benjamin Claudin° (Fra) Haut-Jura VTT
261Andrea Pigazzini° (Fra) Haut-Jura VTT
262Theo Emery° (Fra) Passion Velo.Fr
263Florian Ponson° (Fra) Passion Velo.Fr

Elite women downhill
#Rider Name (Country) Team
1Rachel Atherton (GBr) GT Factory Racing
2Emmeline Ragot (Fra) MS Mondraker Team
3Myriam Nicole (Fra) Commencal / Riding Addiction
4Tracey Hannah (Aus) Hutchinson United Ride
5Emilie Siegenthaler (Swi) Scott11
7Anita Molcik (Aut)
8Floriane Pugin (Fra) Scott11
9Morgane Charre (Fra) Passion Velo.Fr
10Petra Bernhard (Aut) Alpine Commencal Austria
11Manon Carpenter (GBr) Madison Saracen Downhill Team
12Miriam Ruchti (Swi) SC-Intense
14Mio Suemasa (Jpn)
15Sabrina Jonnier (Fra) Labyrinth Shimano Racing Team
17Tracy Moseley (GBr)
18Fionn Griffiths (GBr)
21Harriet Rucknagel (Ger)
22Sarah Atkin (NZl)
23Jessica Stone (GBr) Unior Tools Team
24Diana Marggraff (Ecu)
25Zarja Cernilogar (Slo)
26Agnes Delest (Fra) AIX VTT Thrifty
27Veronique Sandler (NZl)
28Alia Marcellini (Ita) Torpado Surfing Shop
29Sophie Tyas ° (NZl)
30Lea Fourton (Fra)
31Caroline Sax (Fra) Team Lac Blanc / Solid / Batibois Alsace
32Sandra Reynier° (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie
33Elke Rabeder (Aut)
34Sophiemarie Bethell (NZl)
35Mélanie Pugin (Fra) Team Morzine - Avoriaz / Haute - Savoie
36Jana Bartova (Cze)
37Martina Bruehlmann (Swi)
38Laura Lohner (Fra) R - VTT Morillon
39Tahnee Seagrave° (GBr)
40Chloe Gallean° (Fra) Dagg - Racing
41Laura Guillaume (Fra) Haut-Jura VTT
42Marianne Ruud° (Nor)
43Fiona Ourdouillie° (Fra)
44Monet Adams (GBr)
45Simona Jirkova (Cze)