Skip to main content

UCI Cyclo-cross World Cup Zolder start list

The difficult Zolder parcours claims a victim in the women's race.

The difficult Zolder parcours claims a victim in the women's race.
(Image credit: Bettini Photo)

Watch the UCI Cyclo-cross World Cup in Heusden-Zolder live, courtesy of the UCI. The coverage is restricted to certain countries, the USA is currently not able to view online.

Elite Men

Elite Women

Start list

Elite Men
#Rider Name (Country) Team
1Mathieu Van Der Poel (Ned) BKCP-Corendon
2Lars van der Haar (Ned) Team Giant - Alpecin
3David Van Der Poel (Ned) Bkcp - Powerplus
4Corne van Kessel (Ned) Telenet Fidea Cycling Team
5Stan Godrie (Ned) Rabobank Development Team
6Thijs van Amerongen (Ned) Telenet Fidea Cycling Team
7Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team
8Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
9Klaas Vantornout (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team
10Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice Golden Palace CT
11Kevin Pauwels (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team
12Sven Nys (Bel) Crelan AA Drink Team
13Laurens Sweeck (Bel) Corendon-Kwadro
14Tom Meeusen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
15Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team
16Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb Napoleon Games Cycling Team
17Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
18Tim Merlier (Bel) Vastgoedservice Golden Palace CT
19Diether Sweeck (Bel) Corendon-Kwadro
20Rob Peeters (Bel) Vastgoedservice Golden Palace CT
21Jens Adams (Bel) Vastgoedservice Golden Palace CT
22Vincent Baestaens (Bel) BKCP-Corendon
23Jens Vandekinderen (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
24Jim Aernouts (Bel) Telenet Fidea Cycling Team
25Julien Taramarcaz (Swi) Era Real Estate-Murprotec
26Simon Zahner (Swi)
27Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Odlo MTB Racing Team
28Severin Saegesser (Swi)
29Michael Boros (Cze) Bkcp-Corendon
30Tomas Paprstka (Cze) REMERX-MERIDA TEAM KOLIN
31Radomir Simunek (Cze) Corendon-Kwadro
32Vojtech Nipl (Cze)
33Jakub Skala (Cze) Cez Cyklo Team Tabor
34Matej Lasak (Cze)
35Vladimir Kyzivat (Cze)
36Michal Malik (Cze)
37Jeremy Powers (USA) Aspire Racing
38Stephen Hyde (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld
39Travis Livermon (USA) Mock Orange Bikes Pro CX Team
40Robert Marion (USA) American Classic Pro CX Team
41Michael Van Den Ham (Can) Red Truck -- Garneau p/b Easton
42Jeremy Martin (Can) Louis Garneau
43Mark Mcconnell (Can) Hot Sauce Cycling Club
44Aaron Schooler (Can)
45Marcel Meisen (Ger) Kuota Lotto
46Philipp Walsleben (Ger) Bkcp-Corendon
47Sascha Weber (Ger) CCT p/b Champion System
48Ole Quast (Ger)
49Yannick Mayer (Ger) BIKE AID
50Ulrich Theobald (Ger)
51Nicolas Samparisi (Ita)
52Lorenzo Samparisi (Ita) Merida Italia Team
53Clement Venturini (Fra) Cofidis, Solutions Credits
54Steve Chainel (Fra)
55Christophe Cavazzana (Fra)
57Johann Rigoulay (Fra)
58Mariusz Gil (Pol)
59Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)
60Ismael Esteban Aguando (Spa)
61Josep Betalu (Spa)
62Daniel Ania Gonzalez (Spa)
63Yu Takenouchi (Jpn) Veranclassic-Ekoi
64Garry Millburn (Aus) Trek SRAM Champion System
65Ian Field (GBr)
66James Spragg (GBr) CCT p/b Champion System
67Kenneth Hansen (Den)
68Angus Edmond (NZl)
69Christian Helmig (Lux) Team Differdange - Losch
70Gusty Bausch (Lux)
71Vincent Dias Dos Santos (Lux)
72Martin Eriksson (Swe) Cykloteket Racing Team

Elite Women
#Rider Name (Country) Team
2Caroline Mani (Fra) Raleigh Clement
3Lucie Chainel-Lefevre (Fra)
4Marlene Petit (Fra)
5Maelle Grossetete (Fra)
6Juliette Labous (Fra)
7Laure Bouteloup (Fra)
8Evita Muzic (Fra)
9Audrey Menut (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret
10Sanne Cant (Bel)
11Ellen Van Loy (Bel)
12Jolien Verschueren (Bel)
13Loes Sels (Bel)
14Femke Van Den Driessche (Bel)
15Laura Verdonschot (Bel)
16Joyce Vanderbeken (Bel)
17Karen Verhestraeten (Bel)
18Sophie De Boer (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
19Sanne Van Paassen (Ned) Boels Dolmans Cycling Team
20Sabrina Stultiens (Ned) Team Liv-Plantur
21Maud Kaptheijns (Ned)
22Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team
23Bianca Van Den Hoek (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
24Esmee Oosterman (Ned)
26Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team
27Nikki Harris (GBr)
28Hannah Payton (GBr)
29Amira Mellor (GBr)
30Pavla Havlikova (Cze)
31Martina Mikulaskova (Cze)
32Nikola Noskova (Cze)
33Denisa Lukesova (Cze)
34Denisa Minarikova-Svecova (Cze)
35Katherine Compton (USA) Trek Factory Racing
36Kaitlin Antonneau (USA) Cannondale p/b Cyclocrossworld.com
37Crystal Anthony (USA) Boulder Cycle Sport/Yogaglo
38Amanda Miller (USA) Boulder Cycle Sport/Yogaglo
39Ellen Noble (USA)
40Meredith Miller (USA) Noosa Pro Cyclocross Team
41Emma White (USA) Cyclocrossworld Devo Team
42Courtenay McFadden (USA) American Classic/Zones
43Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol
44Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata
45Chiara Teocchi (Ita) Bianchi I.Idro Drain
46Elena Valentini (Ita) Team Vitalogic Astrokalb Nö Radunion
50Stefanie Paul (Ger)
51Elisabeth Brandau (Ger)
52Lina Rausch (Ger)
53Yvonne Fiedler (Ger)
54Aida Nuno Palacio (Spa) Lointek Team
55Lucia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek Team
56Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek Team
57Irene Trabazo Bragado (Spa)
59Suzie Godart (Lux)
60Edie Antonia Rees (Lux)
61Mical Dyck (Can) Naked Factory Racing
62Anna Schappert (Can)
63Nadja Heigl (Aut)
64Asa Maria Erlandsson (Swe)
65Angelica Edvardsson (Swe)
66Lisa Jacobs (Aus)
67Natalie Redmond (Aus)
68Margriet Helena Kloppenburg (Den)
69Lise-Marie Henzelin (Swi)
70Olivia Hottinger (Swi)
71Fleur Nagengast (Ned)
72Monica Carrascosa (Spa)