Skip to main content

UCI Cyclo-cross World Cup-Hoogerheide start list

Elite men
1Niels Albert (Bel) BKCP - Powerplus
2Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games
3Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games
4Sven Nys (Bel) Crelan-Euphony
5Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea
6Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cyclocross Team
7Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea
8Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept
9Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games
10XDieter Vanthourenhout (Bel) BKCP - Powerplus
11XSven Vanthourenhout (Bel) Crelan-Euphony
12Francis Mourey (Fra) FDJ
13Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Métropole
14Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea
15Guillaume Perrot (Fra)
16Romain Lejeune (Fra)
17Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah
18Martin Bina (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor
19Lubomir Petrus (Cze) BKCP - Powerplus
20Ondrej Bambula (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor
21Martin Zlamalik (Cze) Crelan-KDL
22Petr Dlask (Cze) Madeta - Fitness / Specialized
23Vladimír Kyzivát (Cze) Johnson Controls TJ Auto Škoda
24David Kášek (Cze) CEZ Cyklo Team Tábor
25Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
26Simon Zahner (Swi) EKZ Racing Team
27Marcel Wildhaber (Swi) Scott-Swisspower MTB Racing Team
28Lukas Flückiger (Swi) BMC
29Andreas Moser (Swi) Zaunteam Mitteland / VC Bützberg
30Philipp Walsleben (Ger) BKCP - Powerplus
31Marcel Meisen (Ger) BKCP - Powerplus
32Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks
33Ole Quast (Ger)
34Johannes Sickmueller (Ger)
35Lars van der Haar (Ned) Giant Off-Road Team
36Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cyclocross Team
37Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team
38Niels Wubben (Ned) Giant Off-Road Team
39Gerben de Knegt (Ned) Orange Babies Cycling Team
40Thijs Al (Ned) Telenet - Fidea
41Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team
42Micky van Empel (Ned) Crelan-KDL
43XMitchell Huenders (Ned)
44XEddy van IJzendoorn (Ned) 36Cycling
45Egoitz Murgoitio Rekalde (Spa) Grupo Hiremet Taldea
46Javier Ruiz De Larrinaga Ibanez (Spa)
47Jaime Juncal (Spa)
48Alberto Candelas Caballero (Spa)
49Mauro Gonzalez Fontan (Spa)
50Miguel Groossens Rojas (Spa)
51Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Team
52Enrico Franzoi (Ita) Selle Italia-Guerciotti-Elite
53Martin Haring (Svk) CK Banská Bystrica
54Milan Barenyi (Svk)
55Robert Glajza (Svk)
56Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah
57Ian Field (GBr) Hargroves Cycles-Specialized
58Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet
59Lewis Rattray (Aus)
60David Quist (Nor)
61Alexander Revell (NZl) Revolution Bicycles

Elite women
1Marianne Vos (Ned) Rabobank Liv/Giant
2Sanne van Paassen (Ned) Rabobank Liv/Giant
3Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Liv/Giant
4Arenda Grimberg (Ned) WV Het Stadion
5Reza Hormes-Ravenstijn (Ned) Orange Babies Cycling Team
6Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams
7Evy Kuijpers (Ned)
8Lotte Eikelenboom (Ned)
9Esmee Oosterman (Ned)
10XLana Verberne (Ned) Orange Babies Cycling Team
11XBianca Van Den Hoek (Ned)
12Pavla Havlikova (Cze) Young Telenet-Fidea Cycling Team
13Martina Mikulaskova (Cze)
14Elena Vanickova (Cze)
15Amy Dombroski (USA) Young Telenet-Fidea Cycling Team
16Christine Vardaros (USA) Baboco
17Arley Kemmerer (USA) C3-Athletes Serving Athletes
18Jasmin Achermann (Swi) Rapha-Focus
19Nikki Harris (GBr) Young Telenet-Fidea Cycling Team
20Helen Wyman (GBr) Kona Factory Team
21Gabriella Day (GBr) Rapha-Focus
22Annie Last (GBr)
23Sanne Cant (Bel) Veldritacademie Enertherm - BKCP
24Ellen Van Loy (Bel) Melbotech Prorace CT
25Joyce Vanderbeken (Bel) Wielerteam Decock Sportivo Moorsele
26Nancy Bober (Bel) Style & Concept
27Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team
28Hilde Quintens (Bel) Melbotech Prorace CT
29Katrien Thijs (Bel) K. Edegem Bicycle Club
30Karen Verhestraeten (Bel) Sengers Ladies Cycling Team
31XKim Van de Steene (Bel) Kon. VC T Meetjesland-Knesselare
32XKristien Nelen (Bel) Houffalize Granville Team
33Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - SR Suntour - Peisey Vallandry
34Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Faren - Let's Go Finland Team
35Julie Krasniak (Fra) Rapha-Focus
36Caroline Mani (Fra) Raleigh-Clement
37Asa Maria Erlandsson (Swe)
38Ayako Toyooka
39Suzie Godart (Lux) Team Pratomagno Women
40Sabrina Schweizer (Ger) Rapha-Focus
41Jessica Lambracht (Ger)
42Margriet Kloppenburg (Den) BMC Concept Store
43Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol
44Alice Arzuffi (Ita) Faren - Let's Go Finland Team
45Vania Rossi (Ita)
46Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo - Servetto

U23 men
2David van der Poel (Ned) Netherlands
3Corne Van Kessel (Ned) Netherlands
4Mike Teunissen (Ned) Netherlands
5Michiel van der Heijden (Ned) Netherlands
6Emiel Dolfsma (Ned) Netherlands
7Tijmen Eising (Ned) Netherlands
8XStan Godrie (Ned) Netherlands
9XGert-Jan Bosman (Ned) Netherlands
10Wietse Bosmans (Bel) Belgium
11Laurens Sweeck (Bel) Belgium
12Wout Van Aert (Bel) Belgium
13Gianni Vermeersch (Bel) Belgium
14Michael Vanthourenhout (Bel) Belgium
15Jens Adams (Bel) Belgium
16Toon Aerts (Bel) Belgium
17XDiether Sweeck (Bel) Belgium
18XDaan Soete (Bel) Belgium
19Julian Alaphilippe (Fra) France
20Clément Venturini (Fra) France
21David Menut (Fra) France
22Quentin Jauregui (Fra) France
23Irwin Gras (Fra) France
24Michael Boros (Cze) Czech Republic
25Tomas Paprstka (Cze) Czech Republic
26Vojtech Nipl (Cze) Czech Republic
27Jan Nesvadba (Cze) Czech Republic
28Jakub Skala (Cze) Czech Republic
29Matej Lasak (Cze) Czech Republic
30XRadek Polnicky (Cze) Czech Republic
31Lars Forster (Swi) Switzerland
32Lukas Müller (Swi) Switzerland
33Fabian Lienhard (Swi) Switzerland
34Severin Sagesser (Swi) Switzerland
35Bryan Falaschi (Ita) Italy
36Daniele Braidot (Ita) Italy
37Nicolas Samparisi (Ita) Italy
38Michael Schweizer Jr. (Ger) Germany
39Yannick Mayer (Ger) Germany
40Toni Bretschneider (Ger) Germany
41Johannes Siemermann (Ger) Germany
42Yannick Gruner (Ger) Germany
43Felix Drumm (Ger) Germany
44XJannick Geisler (Ger) Germany
45XMax Lindenau (Ger) Germany
46Jonathan Lastra Martinez (Spa) Spain
47Ismael Felix Barba Frutos (Spa) Spain
48Paulo Gonzalez Fontan (Spa) Spain
49Zach McDonald (USA) United States of America
50Kenneth Hansen (Den) Denmark
51Jonas Pedersen (Den) Denmark
52Nikolaj Ruud Ostergaard (Den) Denmark
53Steven James (GBr) Great Britain
54Adam Martin (GBr) Great Britain
55Hugo Robinson (GBr) Great Britain
56Ludwig Söderquist (Swe) Sweden
57Martin Eriksson (Swe) Sweden
58Ondrej Glajza (Svk) Slovakia
59Stan Godrie (Ned) Netherlands-B
60Gert-Jan Bosman (Ned) Netherlands-B
61Tim Ariesen (Ned) Netherlands-B
62Koen Weijers (Ned) Netherlands-B
63Jaap De Man (Ned) Netherlands-B
64Pjotr Van Beek (Ned) Netherlands-B
65XJeroen Meijers (Ned) Netherlands-B
66XRobbie Van Bakel (Ned) Netherlands-B

Junior men
1Mathieu van der Poel (Ned) Netherlands
2Martijn Budding (Ned) Netherlands
3Richard Jansen (Ned) Netherlands
4Joris Nieuwenhuis (Ned) Netherlands
5Sieben Wouters (Ned) Netherlands
6Stan Wijkel (Ned) Netherlands
7Bjorn van der Heijden (Ned) Netherlands
8XMats Lammertink (Ned) Netherlands
9XLehvi Braam (Ned) Netherlands
10Yannick Peeters (Bel) Belgium
11Quinten Hermans (Bel) Belgium
12Nicolas Cleppe (Bel) Belgium
13Kobe Goossens (Bel) Belgium
14Ben Boets (Bel) Belgium
15Thijs Aerts (Bel) Belgium
16XJonas Degroote (Bel) Belgium
17XAlexander Ameel (Bel) Belgium
18Clement Russo (Fra) France
19Leo Vincent (Fra) France
20Yan Gras (Fra) France
21Elie Gesbert (Fra) France
22Marco König (Ger) Germany
23Manuel Müller (Ger) Germany
24Lukas Meiler (Ger) Germany
25Paul Lindenau (Ger) Germany
26Lucas Wollenhaupt (Ger) Germany
27Dominic Grab (Swi) Switzerland
28Timon Ruegg (Swi) Switzerland
29Adam Toupalik (Cze) Czech Republic
30Karel Pokorny (Cze) Czech Republic
31Jan Vastl (Cze) Czech Republic
32Martin Dejmek (Cze) Czech Republic
33Karel Svrcina (Cze) Czech Republic
34Jakub Honzik (Cze) Czech Republic
35Gioele Bertolini (Ita) Italy
36Nadir Colledani (Ita) Italy
37Manuel Todaro (Ita) Italy
38David Eriksson (Swe) Sweden
39Simon Vozar (Svk) Slovakia
40Billy Harding (GBr) Great Britain
41Jack Ravenscroft (GBr) Great Britain
42Jake Womersley (GBr) Great Britain
43Adam King (GBr) Great Britain
44Magnus Skjoth (Den) Denmark
45Mats Lammertink (Ned) Netherlands-B
46Koen Van Dijke (Ned) Netherlands-B
47Lehvi Braam (Ned) Netherlands-B
48Fabio Jakobsen (Ned) Netherlands-B
49Tim Janssen (Ned) Netherlands-B
50Pim Van Den Klundert (Ned) Netherlands-B
51XOlaf Remmerswaal (Ned) Netherlands-B
52XSjoerd van der Stelt (Ned) Netherlands-B

X = Reserve rider