Skip to main content

Tour d'Azerbaïdjan start list

 

RusVelo
#Rider Name (Country) Team
1Artur Ershov (Rus)
2Amexander Evtushenko (Rus)
3Sergey Firsanov (Rus)
4Petr Ignatenko (Rus)
5Artem Ovechkin (Rus)
6Alexander Serov (Rus)

Drapac Professional Cycling
#Rider Name (Country) Team
11Brenton Jones (Aus)
12Peter Koning (Ned)
13Malcom Rudolph (Aus)
14Samuel Spokes (Aus)
15Bernard Sulzberger (Aus)

Androni Giocattoli - Sidermec
#Rider Name (Country) Team
21Marco Benfatto (Ita)
22Francesco Chicchi (Ita)
23John Kronborg Ebsen (Den)
24Alberto Nardin (Ita)
25Frantisek Padour (Cze)
26Fabio Taborre (Ita)

Team Novo Nordisk
#Rider Name (Country) Team
31Stephen Clancy (Irl)
32Gérd De Keijzer (Ned)
33James Glasspool (Aus)
34Nicolas Lefrancois (Fra)
35Simon Strobel (Ger)
36Christopher Williams (Aus)

Synergy Baku Cycling Project
#Rider Name (Country) Team
41Elchin Asadov (Aze)
42Maksym Averin (Ukr)
43Samir Jabrayilov (Aze)
44Matej Mugerli (Slo)
45Oleksandr Surutkovic (Ukr)
46Ioannis Tamouridis (Gre)

Airgas-Safeway Cycling Team
#Rider Name (Country) Team
51Christopher Horner (USA)
52Alexandre Darville (USA)
53Griffin Easter (USA)
54Kévin Gottlieb (USA)
55Luis Lemus (Mex)
56Connor McCutheon (USA)

Adria Mobil
#Rider Name (Country) Team
61Kristjan Fajt (Slo)
62Marko Kump (Slo)
63Radoslav Rogina (Cro)
64Primož Roglic (Slo)
65Josip Rumac (Cro)
66Klemen Stimulak (Slo)

An Post - ChainReaction
#Rider Name (Country) Team
71Sean Downey (Irl)
72Conor Dunne (Irl)
73Joshua Thomas Edmondson (GBr)
74Aidis Kruopis (Ltu)
75Xandro Meurisse (Bel)
76Ryan Mullen (Irl)

Leopard Development Team
#Rider Name (Country) Team
81Kévin Feiereisen (Lux)
82Kristian Haugaard Jensen (Den)
83Brent Luyckx (Bel)
84Patrick Olesen (Den)
85Pit Schlechter (Lux)

Giant-Champion System Pro Cycling
#Rider Name (Country) Team
91Li Jun Bai (Chn)
92Ying Chuan Gu (Chn)
93Chen Lu Qin (Chn)
94Ping An Shen (Chn)
95Xin Wang (Chn)
96Wenlong Zhang (Chn)

Tusnad Cycling Team
#Rider Name (Country) Team
101Abel David Kenyeres (Hun)
102Andréi Nechita (Rou)
103Carol Eduard Novak (Rou)
104Zsolt Sarany (Rou)
105Szabolcs Sebestyen (Rou)
106Artem Topchanyuk (Ukr)

MLP Team Bergstrasse
#Rider Name (Country) Team
111Kasper Asgreen (Den)
112Jonas Barnick (Ger)
113Mike Egger (Ger)
114Moritz Fussnegger (Ger)
115John Mandrysch (Ger)
116Eric Süssemilch (Ger)

Torku Sekerspor
#Rider Name (Country) Team
121Bekir Baki Akirsan (Tur)
122Ismail Aksoy (Tur)
123Muhammet Atalay (Tur)
124Fatih Keles (Tur)
125Rasim Reis (Tur)
126Feritcan Samli (Tur)

Team Dukla Praha
#Rider Name (Country) Team
151Martin Blaha (Cze)
152Vojtech Hacecky (Cze)
153Jiri Hochmann (Cze)
154Jan Kraus (Cze)
155Ondrej Rybin (Cze)
156Frantisek Sisr (Cze)

Parkhotel Valkenburg CT
#Rider Name (Country) Team
161James Judd (NZl)
162Jaap Kooijman (Ned)
163Jasper Ockeloen (Ned)
164Peter Schulting (Ned)
165Jurgen Van Diemen (Ned)
166Marco Zanotti (Ita)

Cycling Academy Team
#Rider Name (Country) Team
171Yoav Bear (Isr)
172Guy Gabay (Isr)
173Lubos Malovec (Svk)
174Emanuel Piaskowy (Pol)
175Daniel Turek (Cze)
176Ido Zilberstein (Isr)

CCN Cycling Team
#Rider Name (Country) Team
181Daniel Abraham Gebru (Ned)
182Harischandra Fitrianto (Ina)
183Lex Nederlof (Ned)
184Ariya Phounsavath (Lao)
185Roman Van Uden (NZl)

Team Tavira
#Rider Name (Country) Team
191Manuel Antonio Leal Cardoso (Por)
192Daniel Mestre (Por)
193Ricardo Mestre (Por)
194Joao Pereira (Por)
195Valter Pereira (Por)
196Rafael Reis (Por)

Minsk Cycling Club
#Rider Name (Country) Team
201Uladzimir Harakhavik (Blr)
202Kanstantin Klimiankou (Blr)
203Andréi Krasilnikau (Blr)
204Pavel Padaliak (Blr)
205Aliaksei Piashkun (Blr)
206Andrei Piashkun (Blr)

National Team Hungary
#Rider Name (Country) Team
211Zsolt Der (Hun)
212Botond Hollo (Hun)
213Krisztian Lovassy (Hun)
214Istvan Molnar (Hun)
215Zoltan Sipos (Hun)
216Marton Solymosi (Hun)

National Team Estonia
#Rider Name (Country) Team
221Joonas Jõgi (Est)
222Martin Laas (Est)
223Peeter Pung (Est)
224Mihkel Raim (Est)
225Norman Vahtra (Est)
226Josten Vaidem (Est)

National Team Kazakhstan
#Rider Name (Country) Team
231Zhandos Bizhigitov (Kaz)
232Pavel Gatskiy (Kaz)
233Nurbolat Kulimbetov (Kaz)
234Matvey Nikitin (Kaz)
235Alexandr Shushemoin (Kaz)
236Oleg Zemlyakov (Kaz)

National Team Greece
#Rider Name (Country) Team
241Nikoloas Ionnidis (Gre)
242Charalampos Kastrantas (Gre)
243Michail Kortsidakis (Gre)
244Neofytos Sakellaridis Mangouras (Gre)
245Loannis Spanopoulos (Gre)
246Polychronis Tzortzakis (Gre)