Skip to main content

Hafjell World Cup start lists

Start lists

Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Nino Schurter (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
2Julien Absalon (Fra) BMC Mountainbike Racing Team
3Ondrej Cink (Cze) Multivan Merida Biking Team
4José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
5Daniel Mcconnell (Aus) Trek Factory Racing
6Fabian Giger (Swi) Giant Pro XC Team
7Maxime Marotte (Fra) BH - SR Suntour - KMC
8Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing XC
9Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
10Lukas Flückiger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
11Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
12Jan Skarnitzl (Cze) Sram Rubena Trek
13Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
14Florian Vogel (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
15Alexander Gehbauer (Aut) TX Active Bianchi
17Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team
18Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing XC
19Stéphane Tempier (Fra) BH - SR Suntour - KMC
21Emil Lindgren (Swe) Giant Pro XC Team
22Martin Loo (Est) Merida Italia Team
23Gerhard Kerschbaumer* (Ita) TX Active Bianchi
24Philip Buys (RSA)
25Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wild Wolf Trek Pro Racing
26Karl Markt (Aut) Ötztal Scott Racing Team
27Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
28Mathias Flückiger (Swi) Stöckli Pro Team
30Marek Konwa (Pol) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
31Miguel Martinez (Fra)
32Uwe Hochenwarter (Aut) Focus XC Team
33Martin Fanger (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
34Michal Lami (Svk)
35Nicola Rohrbach (Swi) Goldwurst-Power / Stöckli
36Martin Gujan (Swi) TX Active Bianchi
37Andrea Tiberi (Ita) Controltech Nevi
38Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team
39Ralph Naef (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
40Matthias Wengelin (Swe)
41Catriel Andres Soto (Arg) Wild Wolf Trek Pro Racing
42Shlomi Haimy (Isr) Focus XC Team
43Jiri Novak (Cze) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
44Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta-Corratec
45Sebastien Carabin (Bel) Team Merida Wallonie MTB
46Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team
47Hans Becking (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
48Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team
49Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls
50Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
51Andy Eyring (Ger)
52Kornel Osicki (Pol)
53Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team
54David Fletcher (GBr) Orange Monkey Pro Team
55Jonas De Backer (Bel)
56Timofei Ivanov (Rus) Forward - Udmurtia
57Sebastian Batchelor (GBr)
58Klaus Nielsen (Den)
59Benjamin Wittrup Justesen (Den)
60Robby De Bock (Bel) Feenstra Felt Powered By Kenda
61Hamish Batchelor (GBr)
62Frank Beemer (Ned) MPL Specialized MTB Team
63Pavel Priadein (Rus)
64Daniel Eymann (Swi)
65Patrik Gallati (Swi) Focus XC Team
66Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
67Pascal Meyer (Swi) JB Felt Team
68Michael Broderick (USA)
69Markus Bauer (Ger)
70Calle Friberg (Swe)
71Fabian Rabensteiner (Ita) Focus XC Italy Team
72Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wild Wolf Trek Pro Racing
73Gareth Montgomerie (GBr)
74Erik Groen (Ned) Feenstra Felt Powered By Kenda
75Ervins Smolins (Lat)
76Giancarlo Sax (Swi)
77Gerrit Rosenkranz (Ger)
78Umberto Corti (Ita) Controltech Nevi
79Zdenek Vobecky (Cze)
80Henrik Kippernes (Nor)
81Casper Saltoft (Den)
82Tomasz Drozdz (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
83Marco Schätzing (Ger)
84Brice Scholtes (Bel) Team Merida Wallonie MTB
85Johan J. Stroemberg (Nor)
86George-Vlad Sabau (Rom)
87Fredrik Ericsson (Swe)
88Simon Qvortrup (Den)
89Fredrik Edin (Swe)

Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Tanja Zakelj (Slo) Unior Tools Team
2Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol
3Maja Wloszczowska (Pol) Giant Pro XC Team
4Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team
5Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team
6Jolanda Neff* (Swi) Giant Pro XC Team
7Esther Süss (Swi) Wheeler - Ixs Team
8Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
9Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team
10Adelheid Morath (Ger) Sabine Spitz Haibike Pro Team
11Blaza Klemencic (Slo) Calcit Bike Team
13Julie Bresset (Fra) BH - SR Suntour - KMC
14Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team
15Lea Davison (USA) Specialized Racing XC
16Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
17Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team
21Nathalie Schneitter (Swi) Team Colnago Sudtirol
22Corina Gantenbein (Swi) Fischer-BMC
23Mary Mcconneloug (USA)
24Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
25Sabrina Enaux (Fra)
26Tereza Hurikova (Cze) Specialized Racing XC
27Githa Michiels (Bel) Toka Print MTB Team
28Hanna Klein (Ger)
29Katarzyna Solus-Miskowicz (Pol)
30Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
31Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing
32Vera Andreeva (Rus) Team Protek
33Lene Byberg (Nor)
34Barbara Benko (Hun) Focus XC Team
35Elisabeth Sveum (Nor)
36Nadine Rieder (Ger) Topeak Ergon Racing Team
37Lee Craigie (GBr)
38Jitka Skarnitzlova (Cze)
39Heidi Rosasen Sandsto (Nor) Team Giant/United Bakeries
40Erin Huck (USA)
41Paula Gorycka (Pol) 4F Racing Team
42Nina Wrobel (Ger)
43Elisabeth Brandau (Ger)
44Lucie Vesela (Cze)
45Anja Gradl (Ger) Team Bulls
46Kate Fluker (NZl)
47Kajsa Snihs (Swe)
48Jane Nussli (GBr) Fischer-BMC
49Ruth Owen-Evans (GBr)
50Angelica Edvardsson (Swe)
51Oksana Rybakova (Rus)

U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Michiel Van Der Heijden (Ned) Giant Pro XC Team
2Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus XC Team
3Anton Cooper (NZl) Cannondale Factory Racing
4Hugo Drechou (Fra) Calvisson VTT
5Reto Indergand (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
6Jens Schuermans (Bel) Versluys Team
7Julian Schelb (Ger)
8Jordan Sarrou (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr
9Grant Ferguson (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
10Nicholas Pettina (Ita)
11Jeff Luyten (Bel) Versluys Team
12Julien Trarieux (Fra)
13Daniele Braidot (Ita)
14Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
15Pablo Rodriguez Guede (Spa) BH - SR Suntour - KMC
16Gregor Raggl (Aut) Ötztal Scott Racing Team
17Andrey Fonseca (CRc) Bi&Esse Carrera
18Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Adrisport
19James Reid (RSA)
20Martin Gluth (Ger)
21Luca Braidot (Ita)
22Edvard Vea Iversen (Nor)
23Fabrice Mels (Bel) Salcano Alanya
24Frantisek Lami (Svk)
25Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team
26Kenta Gallagher (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
27Bart De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw
28Axel Lindh (Swe)
29Sondre Kristiansen (Nor) Merida NTG
30Matis Preimanis (Lat)
31Ruben Scheire (Bel) Feenstra Felt Powered By Kenda
32Jan Nesvadba (Cze)
33Emilien Barben (Swi)
34Peteris Janevics (Lat)
35Keegan Swenson (USA) Cannondale Factory Racing
36Didier Bats (Bel) Toka Print MTB Team
37Ole Hem (Nor) Team Giant/United Bakeries
38Marc Stutzmann (Swi)
39Titouan Perrin Ganier (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr
40Piotr Kurczab (Pol) Sante-Bsa Tour
41Jozef Bebcak (Svk)
42Jeroen Van Eck (Ned) MPL Specialized MTB Team
43Erik Karlsson (Swe)
44Lorenzo Samparisi (Ita) Merida Italia Team
45Andrea Righettini (Ita) Focus XC Italy Team
46Andri Frischknecht (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
47Ruslan Boredskiy (Rus)
48Fredrik Haraldseth (Nor)
49Nicolo Ferrazzo (Ita)
50Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Felt Powered By Kenda
51Ricardo Paulo Reis Marinheiro (Por)
52Markus Preiss (Aut)
53David Simon (Ger)
54Christopher Platt (Ger)
55Alexander Laugesen (Den)
56Isak Jonsson (Swe)
57Stefan Peter (Swi) Strübi MTB Kader
58Martin Frey (Ger)
59Ben Zwiehoff (Ger)
60Enea Vetsch (Swi) Bsk Graf-Rollmat-Koba MTB Team
61Dennis Wahlqvist (Swe)
62Patrick Lüthi (Swi)
63Krystof Bogar (Cze)
64Kevin Panhuyzen (Bel) Trek-KMC Trade Team
65Ben Comfort (Aus)
66Ulisse Fieschi (Swi) JB Felt Team
67Niklas Petersen (Den)
68Luis Camacho (CRc) Bi&Esse Carrera
69Louis Wolf (Ger)
70Fabian Costa (Aut)
71Philipp Hediger (Swi) Fischer-BMC
72Romain Bannwart (Swi)

U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Yana Belomoyna (Ukr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
2Rebecca Henderson (Aus) Trek Factory Racing
3Jenny Rissveds (Swe)
4Andrea Waldis (Swi) Team Colnago Sudtirol
5Linda Indergand (Swi) Strübi MTB Kader
6Jovana Crnogorac (Srb) Orange Monkey Pro Team
7Helen Grobert (Ger) Focus XC Team
8Mariske Strauss (RSA) Orange Monkey Pro Team
9Anne Terpstra (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
10Lena Putz (Ger) Muskelkater Genesis Team
11Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Adrisport
12Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)
13Ekateryna Anoshina (Rus) Team Protek
14Perrine Clauzel (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr
15Candice Neethling (RSA)
16Karla Stepanova (Cze)
17Frederique Trudel (Can)
18Bethany Crumpton (GBr)
19Michelle Hediger (Swi) Fischer-BMC
20Vendula Kuntova (Cze)
21Monika Zur (Pol) 4F Racing Team
22Guzel Akhmadullina (Rus)
23Barbora Machulkova (Cze)
24Ramona Forchini (Swi) Strübi MTB Kader
25Jasmin Kansikas (Fin) Medilaser-Specialized MTB-Team
26Aleksandra Podgorska (Pol) Sante-Bsa Tour
27Nadezhda Antonova (Rus)

Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Gioele Bertolini (Ita)
2Jan Vastl (Cze)
3Oleksiy Zavolokin (Ukr)
4Neilo Perrin Ganier (Fra)
5Felix Ritzinger (Aut)
6Louis Bendixen (Den)
7Georg Egger (Ger)
8Hugo Pigeon (Fra)
9Piotr Konwa (Pol)
10Niels Rasmussen (Den)
11Jan Rajchart (Cze)
12Gregor Krajnc (Slo)
13Milan Vader (Ned)
14Michael Thompson (GBr)
15Kjell Van Den Boogert (Ned)
16Ronen Alis (Isr)
17Martins Blums (Lat)
18Max Wiklund-Hellstadius (Swe)
19Hugo Briatta (Fra)
20Mathieu Dehaeze (Bel)
21Sebastian Carstensen Fini (Den)
22Audun Hanssen (Nor)
23Rik Jansen (Ned)
24Jodok Salzmann (Aut)
25Iain Paton (GBr)
26Patryk Adamkiewicz (Pol)
27Luca Schwarzbauer (Ger)
28Anders Bregnhoj (Den)
29Erik Haegstad (Nor)
30Leo L'homme (Swi)
31Filip Kubin (Cze)
32David Horwarth (Ger)
33Daniel Voitl (Ger)
34Liam Earl (USA)
35Morten Qvortrup (Den)
36Magnus Rahbek (Den)
37Alexandr Gubkin (Rus)
38Arsenty Vavilov (Rus)
39Roman Vladykin (Rus)
40Timur Yunusov (Rus)
41Torjus Bern Hansen (Nor)
42Erik Nordsaeter Resell (Nor)
43Billy Harding (GBr)
44Dylan Kerfoot-Robson (GBr)
45Jack Ravenscroft (GBr)
46Robin Thyrstedt (Swe)
47Kim Viklund (Swe)
48Manuel Fasnacht (Swi)
49Robin Gemperle (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
50Alessandro Naspi (Ita) Merida Italia Team
51Eirik B Langerud (Nor) Merida NTG
52Henrik Saeter (Nor) Merida NTG
53Bram Cools (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw
54Jochen De Vocht (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw
55Erno Mc Crae (Bel) Goeman Scott Cycling Team Vzw
56Markus Mowe Marinsen (Nor) Team Niner
57Remy Denervaud (Swi) Team Dom Cycle - Merida
58Bruno Mooiweer (Ned) Mbc Bar End

Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team
101Emilie Collomb (Ita) Bi&Esse Carrera
102Malene Degn (Den) Denmark
103Dina Gordiuk (Ukr) Ukraine
104Sofia Wiedenroth (Ger) Germany
105Rachel Pageau (Can) Canada
106Barbora Prudkova (Cze) Czech Republic
107Kristina Kirillova (Rus) Russian Federation
108Marlo Koevoet (Ned) MPL Specialized MTB Team
109Denisa Bartizalova (Cze) Czech Republic
110Frida Helena Ronning (Nor) Norway
111Caroline Fagerhill (Swe) Sweden
112Isla Short (GBr) Great Britain
113Marit Sveen (Nor) Norway
114Frida Engstrom (Swe) Sweden
115Lucie Urruty (Fra) Bikepark.Ch Adrisport
116Jessica Blomqvist (Swe) Sweden
117Lisanne Bouwmeester (Ned) Mbc Bar End
118Imogen Buick (GBr) Great Britain
119Meda Petrusauskaite (Ltu) Lithuania
120Iwona Kurczab (Pol) Poland
121Henriette Elvrum Handal (Nor) Merida NTG
122Sophie Von Berswordt-Wallrabe (Ned) Giant Dealerteams

Elite men eliminator
#Rider Name (Country) Team
33Philip Buys (RSA)
34Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
35Nicola Rohrbach (Swi) Goldwurst-Power / Stöckli
36Andrea Tiberi (Ita) Controltech Nevi
37Sergji Rysenko (Ukr) Cycling Club Roma MTB Team
38Ralph Naef (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
39Catriel Andres Soto (Arg) Wild Wolf Trek Pro Racing
40Julian Schelb* (Ger)
41Daniel Federspiel (Aut) Ötztal Scott Racing Team
42Julien Trarieux* (Fra)
43Simon Stiebjahn (Ger) Team Bulls
44Andy Eyring (Ger)
45Kornel Osicki (Pol)
46Gregor Raggl* (Aut) Ötztal Scott Racing Team
47Simon Scheiber (Aut) Ötztal Scott Racing Team
48Timofei Ivanov (Rus) Forward - Udmurtia
49Martin Gluth* (Ger)
50David Valero (Spa)
51Fabrice Mels* (Bel) Salcano Alanya
52Simon Gegenheimer (Ger)
53Kenta Gallagher* (GBr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
54Axel Lindh* (Swe)
55Sondre Kristiansen* (Nor) Merida NTG
56Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
57Matis Preimanis* (Lat)
58Jan Nesvadba* (Cze)
59Pascal Meyer (Swi) JB Felt Team
60Peteris Janevics* (Lat)
61Markus Bauer (Ger)
62Urban Ferencak* (Slo) Calcit Bike Team
63Titouan Perrin Ganier* (Fra) Focus/Rotor/Coaching-System.Fr
64Jeroen Van Eck* (Ned) MPL Specialized MTB Team
65Ervins Smolins (Lat)
66Umberto Corti (Ita) Controltech Nevi
67Andri Frischknecht* (Swi) Scott Swisspower MTB Racing Team
68Fredrik Haraldseth* (Nor)
69Nicolo Ferrazzo* (Ita)
70Tomasz Drozdz (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
71Marco Schätzing (Ger)
72Ricardo Paulo Reis Marinheiro* (Por)
73Johan J. Stroemberg (Nor)
74Christopher Platt* (Ger)
75Isak Jonsson* (Swe)
76Stefan Peter* (Swi) Strübi MTB Kader
77Patrick Lüthi* (Swi)
78Krystof Bogar* (Cze)
79Fabian Costa* (Aut)
80Oleksiy Zavolokin° (Ukr) Ukraine
81Louis Bendixen° (Den) Denmark
82Niels Rasmussen° (Den) Denmark
83Sebastian Carstensen Fini° (Den) Denmark
84Martin Setterberg° (Swe) Sweden
85Rik Jansen° (Ned) Netherlands
86Anders Bregnhoj° (Den) Denmark
87Romain Bannwart* (Swi)
88Lubomir Vojta (Cze)
89Fredrik Ericsson (Swe)
90Sebastian Kartfjord (Nor)
91Christoffer Kvist* (Swe)
92Magnus Rahbek° (Den) Denmark
93Arsenty Vavilov° (Rus) Russian Federation
94Torjus Bern Hansen° (Nor) Norway
95Robin Thyrstedt° (Swe) Sweden
96Markus Mowe Marinsen° (Nor) Norway

Elite women eliminator
#Rider Name (Country) Team
33Eva Lechner (Ita) Team Colnago Sudtirol
34Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team
35Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team
36Jolanda Neff* (Swi) Giant Pro XC Team
37Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Pro Team
38Yana Belomoyna* (Ukr) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
39Nathalie Schneitter (Swi) Team Colnago Sudtirol
40Jenny Rissveds* (Swe)
41Andrea Waldis* (Swi) Team Colnago Sudtirol
42Sabrina Enaux (Fra)
43Linda Indergand* (Swi) Strübi MTB Kader
44Jovana Crnogorac* (Srb) Orange Monkey Pro Team
45Mariske Strauss* (RSA) Orange Monkey Pro Team
46Anne Terpstra* (Ned) Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
47Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
48Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing
49Lena Putz* (Ger) Muskelkater Genesis Team
50Vera Andreeva (Rus) Team Protek
51Elisabeth Sveum (Nor)
52Nadine Rieder (Ger) Topeak Ergon Racing Team
53Ingrid Sofie Jacobsen* (Nor)
54Erin Huck (USA)
55Elisabeth Brandau (Ger)
56Ramona Forchini* (Swi) Strübi MTB Kader
57Jasmin Kansikas* (Fin) Medilaser-Specialized MTB-Team
58Angelica Edvardsson (Swe)
59Oksana Rybakova (Rus)
60Dina Gordiuk° (Ukr) Ukraine
61Rachel Pageau° (Can) Canada
62Frida Helena Ronning° (Nor) Norway
63Meda Petrusauskaite° (Ltu) Lithuania

Elite men downhill
#Rider Name (Country) Team
1Gee Atherton (GBr) GT Factory Racing
2Steve Smith (Can) Devinci Global Racing
3Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate
4Michael Hannah (Aus) Hutchinson UR
5Loic Bruni (Fra) Lapierre Gravity Republic
6Samuel Hill (Aus) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
7Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre Gravity Republic
8Marcelo Gutierrez Villegas (Col) Giant Factory Off-Road Team
9Troy Brosnan (Aus) Specialized Racing DH
10Rémi Thirion (Fra) Commencal / Riding Addiction
11Markus Pekoll (Aut) MS Mondraker Team
13Nick Beer (Swi) Devinci Global Racing
14Florent Payet (Fra) Evil CK Racing Evian
15Matthew Simmonds (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
17Lorenzo Suding (Ita) GT / 360 Degrees
18Danny Hart (GBr) Giant Factory Off-Road Team
19Robin Wallner (Swe) Team W-Racing
20Antonio Ferreiro Pajuelo (Spa) Evil Vengeance Tour
21George Brannigan (NZl) Trek World Racing
22Faustin Figaret (Fra) Topcycle By Trek
23Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team
24Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate
25Brendan Fairclough (GBr) Gstaad-Scott
26Neko Mulally (USA) Trek World Racing
27Marc Beaumont (GBr) GT Factory Racing
28Johannes Fischbach (Ger) RRP Ghost
29Isak Leivsson (Nor)
30Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof
32Francisco Pardal (Por) Evil Vengeance Tour
33Greg Williamson (GBr) Trek World Racing
34Sam Dale (GBr) Madison Saracen Downhill Team
36Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team
37Jack Moir (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
38Wyn Masters (NZl) Team Bulls - DH
40Patrick Thome (Fra) Gstaad-Scott
42Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate
43Chris Kovarik (Aus)
44Guillaume Cauvin (Fra) Hutchinson UR
45Connor Fearon (Aus) Kona
46Stefan Garlicki (RSA)
47Bernat Guardia Pascual (Spa)
50Luke Strobel (USA) Evil Vengeance Tour
51Aurélien Giordanengo (Fra) Topcycle By Trek
53Harry Heath (GBr)
54Bernard Kerr (GBr) Pivot Factory Team
55Zakarias Blom Johansen (Nor)
56Matthew Walker (NZl)
57Joe Connell (GBr) Sc Intense
58Kyle Sangers (Can)
64Richard Rude Jr° (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team
66Thibaut Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction
67Marcus Klausmann (Ger) Ghost Factory Racing Team
70Harry Molloy (GBr) Madison Saracen Downhill Team
72Ben Reid (Irl) Dirt Norco Race Team
73David Trummer (Aut) RRP Ghost
78Adam Brayton (GBr)
80Mitch Ropelato (USA) Specialized Racing DH
81Emanuel Pombo (Por)
84Mickael Pascal (Fra) Evil CK Racing Evian
87Damien Spagnolo (Fra) MS Mondraker Team
88Edward Masters (NZl)
89Mitchell Delfs (Aus) Evil Vengeance Tour
92Lars Vatnebryn Sandviken (Nor)
93Benny Strasser (Ger)
94Martin Knapec (Svk)
95Austin Warren (USA) Pivot Factory Team
98Remi Gauvin (Can)
100Kirk Mcdowall (Can)
101Filip Polc (Svk) Evil Vengeance Tour
102Oscar Harnstrom (Swe) GT / 360 Degrees
105Sidney Slotegraaf (Can)
110Jack Reading (GBr)
111David Mcmillan (Aus)
112Mathew Stuttard (GBr)
120Felix Klee (Swi) Gstaad-Scott
129Christian Textor (Ger) Team Bulls - DH
139Terje Nylende (Nor)
145Cyrille Kurtz (Fra) Evil CK Racing Evian
147Melvin Pons (Fra) Us Cagnes VTT
148Ruaridh Cunningham (GBr) Unior Tools Team
151Lars Peyer (Swi) Sc Intense
152Fraser Mcglone (GBr)
153Bryn Dickerson (NZl)
154Niklas Wallner (Swe) Team W-Racing
155Johann Potgieter (RSA) RRP Ghost
156Kristoffer Haugland (Nor)
157Christopher Mcglinchey (Irl)
158Alexander Kangas (Swe)
159Sean Mccarroll (Aus)
160Graeme Pitts (USA)
161Richard Thomas (GBr)
162Tomas Liska (Svk)
163Miran Vauh (Slo) Blackthorn Gt
164Pierre Charles Georges (Fra) Lac Blanc/Scott
165Rob Fraser (Can)
166Alex Bond (GBr)
167Romain Paulhan (Fra)
168Niclas Andersen (Nor)
169Oliwer Kangas (Swe)
170James Swinden (GBr)
171Quentin Chanudet (Fra) Team Sodicycle Project
172Fabien Cousinie (Fra) Hutchinson UR
173Alexis Pujol (Fra)
174Snorre Setrom Taftö (Nor)
175Scott Mears (GBr)
176Benjamin Verrier (Fra)
177Arthur Parret (Fra)
178Benjamin Staehle (Fra)
179Charly Di Pasquale (Fra)
180Matthew Beer (Can)
181Sjur Faerden (Nor)
182Florian Arthus (Fra)
183Gaetan Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction
184Dan Sheridan (Irl)
185Michael Vickers (GBr)
186Knut Jorgen Lokas (Nor)
187Carlo Caire (Ita)
188Peter Williams (GBr)
189Basil Weber (Swi)
190Anders Guttormson Skarstein (Nor)
191Josh Lowe (GBr)
192Tor-Eirik Nystad (Nor)
193Alexander Esbjornsson (Swe)
194Jack Geoghegan (GBr) Madison Saracen Downhill Team
195Reon Boe (NZl)
196Lucas Frigout (Fra) Team Sodicycle Project
197Daniel Godard (USA)
198Hakon Fossum Maehle (Nor)
199Robert Venables (Can)
200Jon Lindgren (Swe)
201Lukas Ucen (Svk)
202Vid Kovac (Slo)
203Mads Weidemann (Den)
204Raivis Jansons (Lat)
205Jay Williamson (GBr)
206Leif Lorenzen (USA)
207Kristian Jakobsson (Swe)
208Krisjanis Lejnieks (Lat)
209George Belk (GBr)
210Michael Daniels (USA)
211Tim Hedman (Swe)
212Josh Lewis (GBr)
213Sebastiaan Van Steenbergen (USA)
214Hampus Jonsson (Swe)
215Ray Syron (USA)

Elite women downhill
#Rider Name (Country) Team
1Rachel Atherton (GBr) GT Factory Racing
2Emmeline Ragot (Fra) Lapierre Gravity Republic
3Manon Carpenter (GBr) Madison Saracen Downhill Team
4Floriane Pugin (Fra) Gstaad-Scott
5Morgane Charre (Fra) MS Mondraker Team
6Myriam Nicole (Fra) Commencal / Riding Addiction
7Emilie Siegenthaler (Swi) Gstaad-Scott
8Tahnee Seagrave° (GBr) Fmd Racing / Intense Cycles
9Zarja Cernilogar (Slo) Blackthorn Gt
10Jill Kintner (USA) Team Norco International
11Tracey Hannah (Aus) Hutchinson UR
12Micayla Gatto (Can)
14Casey Brown (Can) Dirt Norco Race Team
15Anita Ager-Wick (Nor)
16Fionn Griffiths (GBr)
18Miriam Ruchti (Swi) Sc Intense
21Jessica Stone (GBr) Unior Tools Team
22Martina Bruehlmann (Swi)
23Alanna Columb (NZl)
24Vaea Verbeeck (Can)
25Fiona Ourdouillie° (Fra) Us Cagnes VTT
26Alexandra Zhirnova (Rus)
27Marianne Ruud° (Nor)
28Miranda Miller (Can)
29Guro Stjernvang (Nor)
30Gabriela Williams (Cze) Cg Racing Brigade
31Veronique Sandler (NZl)
32Claire Buchar (Can)
33Sophie Tyas (NZl)
34Elisabeth Engstrom (Swe)
35Lina Skoglund (Swe)
36Josefine Björkman (Swe)

Junior men downhill
#Rider Name (Country) Team
231Noel Niederberger (Swi) Gstaad-Scott
232Loris Vergier (Fra) Lapierre Gravity Republic
233Michael Jones (GBr) Fmd Racing / Intense Cycles
234Dean Lucas (Aus)
235Gianluca Vernassa (Ita) Devinci Global Racing
236Phil Atwill (GBr) Madison Saracen Downhill Team
237Luke Ellison (Aus)
238Mark Wallace (Can) Devinci Global Racing
239Jure Zabjek (Slo) Unior Tools Team
240Luca Shaw (USA) Specialized Racing DH
241Francesco Colombo (Ita) Team Airoh Axo Santacruz
242Gregoire Pazdziorko (Bel)
243Innes Graham (GBr) MS Mondraker Team
244Simone Medici (Ita)
245Mckay Vezina (Can)
246Rastislav Baranek (Svk)
247Jakob Thunell (Swe)
248Thomas Estaque (Fra)
249Kyle Lockwood (NZl)
250Stephen Mccormack (Irl)
251Morgan Gulland (GBr)
252Jack Iles (Can)
253Raphael Kammlein - Cutler (NZl)
254George Gannicott (GBr) Dirt Norco Race Team
255Sam Herd (GBr)
256Steve Marietta (Fra)
257Kristian Hodne (Nor)
258Joachim Finne Schjott (Nor)
259Amaury Pierron (Fra)
260Hans Petter Gjevik (Nor)
261Benjamin Boutie (Fra)
262Lachlan Blair (GBr)
263Dan Farley (GBr)
264Thomas Owens (GBr)
265William Weston (GBr)
266Lukas Aeschlimann (Swi)
267Myles Weber (Swi)
268Michael Andersson (Swe)
269Carl Blomqvist (Swe)
270Samuel Jakobsson (Swe)
271Anton Karlsson (Swe)
272Mathias Jorgensen (Nor)
273Thomas Klingenberg (Nor)
274Per Henrik Thorp (Nor)
275Joel Andrey (Swi) Sc Intense
276Angel Suarez Alonso (Spa) Evil Vengeance Tour
277Felix Racaud (Fra) Us Cagnes VTT