Capellan caps it off with final Chiapas stage

No kid gloves as Niño wins overall

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Deivys Capellan (Dom) Dominican Republic National Team2:25:55 
2Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team  
3Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora  
4Julio Herrera (Ven) Acme Sportif  
5Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team  
6Daniel Juarez (Arg) Coach  
7Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo  
8Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek  
9Rafael Escarcega (Mex) Orven  
10Miguel Angel Perez (Gua) Cafe Quetzal  
11Jesus Patalagoytia (Arg) Acme Sportif  
12Miguel Niño (Col) Ebsa Colombia  
13Luis Pulido (Mex) Empacadora  
14Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team  
15Doniseti Vazquez (Mex) Orven  
16Roger Ballinas (Mex) Chiapas Team  
17Josep Betalu (Spa) Spanish National Team  
18Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team  
19Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team  
20Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado  
21Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek  
22Librado Niño (Col) Ebsa Colombia  
23Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado  
24Ignacio Perez (Arg) Coach  
25Jose De Jesus Gonzalez (Mex) Orven  
26Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos  
27Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team  
28Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek  
29Juan Ramon Juarez (Mex) Arenas Afamado  
30Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek  
31Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek  
32Flober Peña (Col) Ebsa Colombia  
33Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team  
34Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado  
35Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo  
36Mynor Lopez (Gua) Cafe Quetzal  
37Jose Edmundo Robledo (Mex) Empacadora  
38Francisco Isaac Santoyo (Mex) Empacadora  
39Jose Migdael Zecena (Gua) Cafe Quetzal  
40Julio alberto Perez (Mex) Empacadora  
41Pedro Palma (Chi) Acme Sportif  
42Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team  
43Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team  
44Luis Hernandez (Mex) Coach  
45Uriel Cuitlahuac Chavez (Mex) Empacadora  
46Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek  
47Victor Niño (Col) Ebsa Colombia  
48Juan Carlos Hernandez (Mex) Arenas Afamado  
49Jose Antonio Ochoa (Mex) Arenas Afamado  
50Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo0:00:10 
51Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team  
52Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team  
53Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team  
54Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo  
55Jhon Fredy Parra (Col) Ebsa Colombia  
56Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo  
57Manuel Hernandez (Mex) Orven  
58Benigno De La Cruz (Dom) Dominican Republic National Team0:00:18 
59Hipolito Roman Martinez (Mex) Chiapas Team0:13:03 
60Jesus Justino Hernandez (Mex) Chiapas Team  
61Samuel Diaz (Mex) Chiapas Team0:16:56 
62Carlos Fernando Guzman (Mex) Chiapas Team0:20:18 
63Alejandro Romero (Mex) Tlaxcala Team  
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Librado Niño (Col) Ebsa Colombia21:08:06 
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek0:00:23 
3Victor Niño (Col) Ebsa Colombia0:00:34 
4Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado0:01:36 
5Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek0:02:41 
6Florencio Ramos (Mex) Tecos Trek0:03:01 
7Flober Peña (Col) Ebsa Colombia0:04:51 
8Alfredo Gabino (Mex) Canel's Turbo0:06:36 
9Julio alberto Perez (Mex) Empacadora0:07:02 
10Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo  
11Jose Migdael Zecena (Gua) Cafe Quetzal0:10:28 
12Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:13:23 
13Juan Cotumba (Bol) Tecos Trek0:16:28 
14Jhon Fredy Parra (Col) Ebsa Colombia0:17:04 
15Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo0:17:32 
16Mynor Lopez (Gua) Cafe Quetzal0:18:29 
17Rafael Escarcega (Mex) Orven0:19:33 
18Ignacio Perez (Arg) Coach0:20:01 
19Luis Pulido (Mex) Empacadora0:20:45 
20Jesus Patalagoytia (Arg) Acme Sportif0:21:32 
21Jose Edmundo Robledo (Mex) Empacadora0:21:53 
22Juan Carlos Hernandez (Mex) Arenas Afamado0:22:32 
23Julio Herrera (Ven) Acme Sportif0:23:09 
24Pedro Palma (Chi) Acme Sportif0:23:34 
25Miguel Niño (Col) Ebsa Colombia0:25:12 
26Luis Hernandez (Mex) Coach0:25:40 
27Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado0:27:12 
28Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:27:59 
29Abundio Guerrero (Mex) Canel's Turbo0:28:37 
30Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:29:00 
31Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team0:29:24 
32Antonio Aldape (Mex) Tecos Trek0:32:37 
33Uriel Cuitlahuac Chavez (Mex) Empacadora0:33:30 
34Daniel Juarez (Arg) Coach0:34:42 
35Manuel Hernandez (Mex) Orven  
36Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team0:35:20 
37Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek0:35:43 
38Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo0:35:48 
39Jose De Jesus Gonzalez (Mex) Orven0:36:53 
40Juan Ramon Juarez (Mex) Arenas Afamado0:37:59 
41Jose Antonio Ochoa (Mex) Arenas Afamado0:38:56 
42Jorge Navarro (Mex) Empacadora San Marcos0:40:14 
43Antonio Miguel Parra (Spa) Spanish National Team0:45:40 
44Josep Betalu (Spa) Spanish National Team0:46:25 
45Deivys Capellan (Dom) Dominican Republic National Team0:51:59 
46Francisco Isaac Santoyo (Mex) Empacadora0:56:18 
47Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic National Team0:56:50 
48Miguel Angel Perez (Gua) Cafe Quetzal1:01:50 
49Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado1:08:27 
50Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team1:20:07 
51Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team1:22:54 
52Hipolito Roman Martinez (Mex) Chiapas Team1:26:35 
53Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team1:31:43 
54Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team1:35:07 
55Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team1:37:23 
56Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team1:40:58 
57Doniseti Vazquez (Mex) Orven1:53:03 
58Samuel Diaz (Mex) Chiapas Team2:06:17 
59Alejandro Romero (Mex) Tlaxcala Team2:06:57 
60Carlos Fernando Guzman (Mex) Chiapas Team2:10:39 
61Benigno De La Cruz (Dom) Dominican Republic National Team2:15:09 
62Jesus Justino Hernandez (Mex) Chiapas Team2:41:51 
63Roger Ballinas (Mex) Chiapas Team2:53:27 
Best young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo21:15:08 
2Marc Vilanova (Spa) Spanish National Team0:06:21 
3Rafael Escarcega (Mex) Orven0:12:31 
4Ignacio Perez (Arg) Coach0:12:59 
5Pedro Palma (Chi) Acme Sportif0:16:32 
6Luis Hernandez (Mex) Coach0:18:38 
7Abraham Martinez (Mex) Arenas Afamado0:20:10 
8Simon Ortega (Mex) Tlaxcala Team0:20:57 
9Ivan De Jesus Carbajal (Mex) Empacadora0:21:58 
10Daniel Juarez (Arg) Coach0:27:40 
11Luis Alberto Hitsil (Mex) Tlaxcala Team0:28:18 
12Jorge Alberto Rodriguez (Mex) Arenas Afamado1:01:25 
13Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team1:13:05 
14Hugo Federico Gabriel (Mex) Chiapas Team1:15:52 
15Norlandys Taveras (Dom) Dominican Republic National Team1:24:41 
16Airan Fernandez (Spa) Spanish National Team1:28:05 
17Rafael German Meran (Dom) Dominican Republic National Team1:30:21 
18Sergi Carrere (Spa) Spanish National Team1:33:56 
19Doniseti Vazquez (Mex) Orven1:46:01 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Flober Peña (Col) Ebsa Colombia14 pts
2Gregorio Ladino (Col) Tecos Trek14 
3Victor Manuel Garcia (Spa) Arenas Afamado12 
4Bernardo Colex (Mex) Tecos Trek9 
5Sergi Oscar Escobar (Spa) Spanish National Team8 
6Librado Niño (Col) Ebsa Colombia8 
7Victor Niño (Col) Ebsa Colombia5 
8Luis Pulido (Mex) Empacadora4 
9Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo2 
10Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek1 
Metas volantes classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Pulido (Mex) Empacadora4 pts
2Juan Manuel Sandoval (Mex) Canel's Turbo4 
3Eurys Vidal (Dom) Dominican Republic National Team3 
4Juan Pablo Magallanes (Mex) Tecos Trek1 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tecos Trek63:25:06 
2Ebsa Colombia0:04:17 
3Canel's Turbo0:20:49 
4Arenas Afamado0:40:21 
5Empacadora San Marcos0:47:00 
6Acme Sportif1:02:45 
7Cafe Quetzal1:11:16 
8Orven1:17:55 
9Catalana Team1:18:56 
10Coach1:19:35 
11Dominican Republic National Team2:25:04 
12Tlaxcala Team2:47:32 
Back to top