TechPowered By

More tech

Vuelta Ciclista al Uruguay 2012

Date range:
March 30 - April 8, 2012

April 06, Stage 8: Montevideo - El pinar (ITT) 36km

Nazaret takes double victory with time trial

By:
Cycling News
Published:
April 06, 2012, 22:16 BST,
Updated:
April 06, 2012, 23:17 BST

Brazilian in lead as Medici, Zirbel come close

Full results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Magno Nazaret (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:37:11  
2 Matias Medici (Arg) Porongos 0:00:12  
3 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:18  
4 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:32  
5 Edwin Sanchez (Col) U.S.C. Goyave 0:00:41  
6 Ivan Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 0:00:46  
7 Luis Amorim (Bra) Real Cyclist Team 0:00:52  
8 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Colombia 0:00:53  
9 Nestor Pias (Uru) Amanecer 0:00:59  
10 Edgardo Simon (Arg) Real Cyclist Team 0:01:10  
11 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Colombia 0:01:13  
12 Johan Galviz (Ven) Movistar Colombia 0:01:14  
13 Mariano De Dino (Uru) Villa Teresa 0:01:35  
14 Flavio Cardoso (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:01:37  
15 Soto Jorge (Uru) Porongos 0:01:40  
16 Roman Mastrangelo (Arg) C.C. Fenix 0:01:41  
17 Adam Josee Pierzca (Pol) U.S.C. Goyave 0:01:56  
18 Ludovic Turpin (Fra) U.S.C. Goyave 0:01:58  
19 Cristian Clavero (Arg) Avai De Florianopolis 0:02:03  
20 Jose Rodrigues (Bra) Real Cyclist Team 0:02:08  
21 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:02:19  
22 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:02:32  
23 Gregolry Panizo (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:02:34  
24 Rafael Ferrero (Uru) Amanecer 0:02:37  
25 Alex Diniz (Bra) Real Cyclist Team 0:02:48  
26 Luis Martinez (Uru) Porongos    
27 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:03:00  
28 Alan Presa (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:03:06  
29 Dario Diaz (Arg) Villa Teresa 0:03:07  
30 Luis Macias (Mex) Movistar Colombia 0:03:11  
31 Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador 0:03:19  
32 Tomas Margalet (Uru) Amanecer 0:03:29  
33 Renato Seabra (Bra) Data Ro 0:03:32  
34 Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa 0:03:37  
35 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos 0:03:38  
36 Cleberson Weber (Bra) Data Ro 0:03:44  
37 Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador 0:03:45  
38 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai De Florianopolis 0:03:46  
39 Alvaro Tardaguilla (Uru) Amanecer 0:03:52  
40 Marvin Angarita (Col) Movistar Colombia 0:03:53  
41 Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo 0:03:59  
42 Jose Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:04:00  
43 Kenneth Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:04:05  
44 Claudio Granizal (Uru) C. C. Maroñas 0:04:12  
45 Mario Alvarez (Uru) C.C. Fenix 0:04:14  
46 Roberto Silva (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:04:19  
47 Mateo Sasso (Uru) Villa Teresa    
48 Gabriel Richard (Arg) Porongos 0:04:23  
49 Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix 0:04:29  
50 Renato Santos (Bra) Data Ro 0:04:38  
51 Antonio Nascimento (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:04:43  
52 Jonathan Mumford (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:04:45  
53 Camilo Pimentel (Uru) C.C. Cerro Largo 0:04:50  
54 Boris Carene (Fra) U.S.C. Goyave    
55 Pablo Pintos (Uru) C.C. Cerro Largo 0:04:56  
56 Juan Manuel Sanchez (Uru) Club Atletico Progreso 0:04:57  
57 Marcelo Craces (Uru) Federación Trinitaria 0:04:58  
58 Ivan Malpica (Col) Boyaca Orgullo De America    
59 Emannuel Yanes (Uru) Federación Trinitaria 0:05:03  
60 Guilherme Hadlich (Bra) Avai De Florianopolis 0:05:39  
61 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 0:05:42  
62 Javier Moreira (Uru) Cruz Del Sur 0:05:43  
63 Jonathan Paredes (Col) Boyaca Orgullo De America 0:05:51  
64 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:05:59  
65 Edgar Fonseca (Col) Boyaca Orgullo De America 0:06:00  
66 Gustavo Zorzo (Bra) Avai De Florianopolis    
67 Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix 0:06:15  
68 Eduardo Pereira (Bra) Data Ro 0:06:16  
69 Christian Larrama (Uru) Estudiantes La Colla 0:06:19  
70 Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo 0:06:22  
71 Francisco Chamorro (Arg) Real Cyclist Team 0:06:27  
72 Alcides Vieira (Bra) Data Ro 0:06:29  
73 Marcos Caches (Uru) Artigas De San Ramón 0:06:35  
74 Murillo Ferraz (Bra) Data Ro 0:06:36  
75 Joan De Souza (Uru) Amanecer 0:06:40  
76 Alvaro Suarez (Uru) Club Atletico Progreso 0:06:44  
77 Hector Aguilar (Uru) Funvic Pindamonhangaba 0:06:45  
78 Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador 0:06:54  
79 Juan Jose Branco (Uru) Club Atletico Progreso 0:07:04  
80 Yeferson Jargas (Col) Boyaca Orgullo De America 0:07:06  
81 Juan A. Ramirez (Uru) Federación Trinitaria 0:07:17  
82 Tom Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:07:27  
83 Camilo Moyano (Col) Boyaca Orgullo De America 0:07:30  
84 Jeremias Rodriguez (Arg) Cruz Del Sur 0:07:35  
85 Federico Castex (Uru) Cruz Del Sur 0:07:37  
86 Diego Bentancourt (Uru) C. C. Maroñas 0:07:40  
87 Ignacio Maldonado (Uru) Porongos 0:07:49  
88 Matias Perez (Uru) C. C. Maroñas 0:07:59  
89 Wilder Miravalles (Uru) Villa Teresa 0:08:06  
90 Edgard Palma (Uru) Amanecer 0:08:23  
91 Jose Zabala (Arg) Vinos Fraternal de San Juan 0:08:43  
92 Federico Diaz (Uru) San Antonio De Florida 0:09:09  
93 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes La Colla 0:09:13  
94 Leonardo Barrera (Uru) Estacion De Minas 0:09:22  
95 Marcelo Fariña (Uru) Estacion De Minas 0:09:33  
96 Heber Gonzalez (Uru) Estacion De Minas 0:10:42  
97 Gaston Rovere (Uru) Artigas De San Ramón 0:10:47  
98 Emanuel Buffa (Uru) San Antonio De Florida 0:11:39  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Magno Nazaret (Bra) Funvic Pindamonhangaba 15  pts
2 Matias Medici (Arg) Porongos 12  
3 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 10  
4 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 8  
5 Edwin Sanchez (Col) U.S.C. Goyave 7  
6 Ivan Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 6  
7 Luis Amorim (Bra) Real Cyclist Team 5  
8 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Colombia 4  
9 Nestor Pias (Uru) Amanecer 3  
10 Edgardo Simon (Arg) Real Cyclist Team 2  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Movistar Colombia 1:54:53  
2 Real Cyclist Team 0:00:50  
3 Funvic-Pindamonhangaba 0:00:51  
4 Usc Goyave 0:01:15  
5 Porongos 0:01:20  
6 Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:35  
7 Amanecer 0:03:45  
8 Alas Rojas Sta.Lucia 0:04:31  
9 Villa Teresa 0:04:59  
10 C.C. Fenix 0:07:04  
11 Avai-Fme Florianopolis 0:08:08  
12 Boyaca Orgullo America 0:08:15  
13 Dataro 0:08:34  
14 C.C.Cerro Largo 0:10:25  
15 Ecuador 0:10:38  
16 Federacion Trinitaria 0:13:58  
17 Club Atletico Progreso 0:15:25  
18 Maroñas 0:16:31  
19 Cruz Del Sur 0:17:35  
20 Estacion De Minas 0:26:17  
General classification after stage 8
# Rider Name (Country) Team Result
1 Magno Nazaret (Bra) Funvic Pindamonhangaba 26:09:50  
2 Thomas Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:18  
3 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:00:32  
4 Edgardo Simon (Arg) Real Cyclist Team 0:00:38  
5 Ivan Casas (Col) Boyaca Orgullo De America 0:00:43  
6 Luis Amorim (Bra) Real Cyclist Team 0:00:52  
7 Nestor Pias (Uru) Amanecer 0:00:59  
8 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Colombia 0:01:09  
9 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Colombia 0:01:13  
10 Johan Galviz (Ven) Movistar Colombia 0:01:14  
11 Mariano De Dino (Uru) Villa Teresa 0:01:35  
12 Soto Jorge (Uru) Porongos 0:01:40  
13 Cristian Clavero (Arg) Avai De Florianopolis 0:01:42  
14 Ludovic Turpin (Fra) U.S.C. Goyave 0:01:58  
15 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:02:19  
16 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:02:31  
17 Gregolry Panizo (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:02:34  
18 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:02:58  
19 Alan Presa (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:03:06  
20 Luis Macias (Mex) Movistar Colombia 0:03:09  
21 Segundo Navarrete (Ecu) Ecuador 0:03:19  
22 Kenneth Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:03:28  
23 Tomas Margalet (Uru) Amanecer 0:03:29  
24 Renato Seabra (Bra) Data Ro 0:03:32  
25 Gonzalo Tagliabue (Uru) Villa Teresa 0:03:37  
26 Marvin Angarita (Col) Movistar Colombia 0:03:43  
27 Cleberson Weber (Bra) Data Ro 0:03:44  
28 Alvaro Tardaguilla (Uru) Amanecer 0:03:48  
29 Jose Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:04:00  
30 Matias Medici (Arg) Porongos 0:04:08  
31 Roberto Silva (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:04:14  
32 Fernando Mendez (Uru) C.C. Fenix 0:04:26  
33 Luis Martinez (Uru) Porongos 0:04:35  
34 Emannuel Yanes (Uru) Federación Trinitaria 0:05:07  
35 Ivan Malpica (Col) Boyaca Orgullo De America 0:05:13  
36 Adam Josee Pierzca (Pol) U.S.C. Goyave 0:05:52  
37 Alcides Vieira (Bra) Data Ro 0:06:29  
38 Jonathan Mumford (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:06:42  
39 Edgard Palma (Uru) Amanecer 0:08:23  
40 Antonio Nascimento (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:08:48  
41 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos 0:09:02  
42 Gabriel Richard (Arg) Porongos 0:10:11  
43 Yeferson Jargas (Col) Boyaca Orgullo De America 0:11:01  
44 Dario Diaz (Arg) Villa Teresa 0:11:58  
45 Mateo Sasso (Uru) Villa Teresa 0:13:41  
46 Javier Moreira (Uru) Cruz Del Sur 0:17:34  
47 Edwin Sanchez (Col) U.S.C. Goyave 0:19:01  
48 Roman Mastrangelo (Arg) C.C. Fenix 0:19:39  
49 Alex Diniz (Bra) Real Cyclist Team 0:21:39  
50 Mario Alvarez (Uru) C.C. Fenix 0:22:14  
51 Jose Ragonessi (Ecu) Ecuador 0:22:21  
52 Pablo Pintos (Uru) C.C. Cerro Largo 0:22:55  
53 Boris Carene (Fra) U.S.C. Goyave 0:23:41  
54 Jonathan Paredes (Col) Boyaca Orgullo De America 0:23:48  
55 Jose Rodrigues (Bra) Real Cyclist Team 0:24:04  
56 Hector Aguilar (Uru) Funvic Pindamonhangaba 0:24:24  
57 Chad Haga (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:24:41  
58 Rafael Ferrero (Uru) Amanecer 0:25:11  
59 Camilo Moyano (Col) Boyaca Orgullo De America 0:25:30  
60 Ignacio Maldonado (Uru) Porongos 0:25:46  
61 Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo 0:25:55  
62 Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo 0:27:41  
63 Flavio Cardoso (Bra) Funvic Pindamonhangaba 0:27:49  
64 Juan Manuel Sanchez (Uru) Club Atletico Progreso 0:28:01  
65 Claudio Granizal (Uru) C. C. Maroñas 0:31:25  
66 Camilo Pimentel (Uru) C.C. Cerro Largo 0:32:03  
67 Eduardo Pereira (Bra) Data Ro 0:32:17  
68 Edgar Fonseca (Col) Boyaca Orgullo De America 0:32:51  
69 Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix 0:34:00  
70 Juan A. Ramirez (Uru) Federación Trinitaria 0:34:30  
71 Wilder Miravalles (Uru) Villa Teresa 0:35:18  
72 Joan De Souza (Uru) Amanecer 0:36:22  
73 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai De Florianopolis 0:37:57  
74 Alvaro Suarez (Uru) Club Atletico Progreso 0:39:20  
75 Jeremias Rodriguez (Arg) Cruz Del Sur 0:41:39  
76 Murillo Ferraz (Bra) Data Ro 0:46:07  
77 Marcelo Craces (Uru) Federación Trinitaria 0:46:18  
78 Gregory Duarte (Uru) Villa Teresa 0:46:50  
79 Diego Bentancourt (Uru) C. C. Maroñas 0:47:51  
80 Tom Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:49:33  
81 Matias Perez (Uru) C. C. Maroñas 0:50:16  
82 Renato Santos (Bra) Data Ro 0:50:29  
83 Jose Zabala (Arg) Vinos Fraternal de San Juan 0:50:59  
84 Federico Castex (Uru) Cruz Del Sur 0:51:57  
85 Marcos Caches (Uru) Artigas De San Ramón 0:52:23  
86 Francisco Chamorro (Arg) Real Cyclist Team 0:56:19  
87 Christian Larrama (Uru) Estudiantes La Colla 0:57:14  
88 Leonardo Barrera (Uru) Estacion De Minas 0:57:43  
89 Federico Diaz (Uru) San Antonio De Florida 0:58:51  
90 Gustavo Zorzo (Bra) Avai De Florianopolis 1:01:31  
91 Guilherme Hadlich (Bra) Avai De Florianopolis 1:02:34  
92 Emanuel Buffa (Uru) San Antonio De Florida 1:03:02  
93 Alexis Mengen (Uru) Estudiantes La Colla 1:04:24  
94 Marcelo Fariña (Uru) Estacion De Minas 1:07:47  
95 Jorge Gallegos (Ecu) Ecuador 1:08:50  
96 Juan Jose Branco (Uru) Club Atletico Progreso 1:09:49  
97 Gaston Rovere (Uru) Artigas De San Ramón 1:49:19  
98 Heber Gonzalez (Uru) Estacion De Minas 1:51:45  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Kenneth Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 69  pts
2 Edgardo Simon (Arg) Real Cyclist Team 69  
3 Hector Aguilar (Uru) Funvic Pindamonhangaba 58  
4 Dario Diaz (Arg) Villa Teresa 53  
5 Marvin Angarita (Col) Movistar Colombia 50  
6 Cristian Clavero (Arg) Avai De Florianopolis 37  
7 Luis Pasamontes (Spa) Movistar Colombia 34  
8 Roberto Silva (Bra) Funvic Pindamonhangaba 28  
9 Alcides Vieira (Bra) Data Ro 17  
10 Magno Nazaret (Bra) Funvic Pindamonhangaba 15  
11 Luis Macias (Mex) Movistar Colombia 15  
12 Soto Jorge (Uru) Porongos 13  
13 Jose Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 13  
14 Matias Medici (Arg) Porongos 12  
15 Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo 11  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nemesio Garcia (Uru) C.C. Cerro Largo 20  pts
2 Cristian Clavero (Arg) Avai De Florianopolis 13  
3 Matias Perez (Uru) C. C. Maroñas 10  
4 Roman Mastrangelo (Arg) C.C. Fenix 8  
5 Dario Diaz (Arg) Villa Teresa 8  
6 Luis Macias (Mex) Movistar Colombia 8  
7 Roberto Silva (Bra) Funvic Pindamonhangaba 7  
8 Kenneth Hanson (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 7  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dario Diaz (Arg) Villa Teresa 13  pts
2 Christian Larrama (Uru) Estudiantes La Colla 10  
3 Cristian Clavero (Arg) Avai De Florianopolis 8  
4 Edwin Sanchez (Col) U.S.C. Goyave 6  
5 Luis Macias (Mex) Movistar Colombia 5  
6 Matias Perez (Uru) C. C. Maroñas 5  
7 Soto Jorge (Uru) Porongos 3  
8 Jonathan Paredes (Col) Boyaca Orgullo De America 3  
U23 classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Alan Presa (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 26:12:56  
2 Roderyck Asconeguy (Uru) Porongos 0:05:56  
3 Rafael Ferrero (Uru) Amanecer 0:22:05  
4 Ignacio Maldonado (Uru) Porongos 0:22:40  
5 Bilker Castro (Uru) C.C. Cerro Largo 0:22:49  
6 Juan Manuel Sanchez (Uru) Club Atletico Progreso 0:24:55  
7 Camilo Pimentel (Uru) C.C. Cerro Largo 0:28:57  
8 Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix 0:30:54  
Young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Carlos Cabrera (Uru) C.C. Fenix 26:43:50  
2 Guilherme Hadlich (Bra) Avai De Florianopolis 0:28:34  
3 Emanuel Buffa (Uru) San Antonio De Florida 0:29:02  
Regional rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nestor Pias (Uru) Amanecer 26:10:49  
2 Ramiro Cabrera (Uru) Movistar Colombia 0:00:14  
3 Mariano De Dino (Uru) Villa Teresa 0:00:36  
4 Soto Jorge (Uru) Porongos 0:00:41  
5 Jorge Bravo (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:01:20  
6 Hernan Cline (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:01:32  
7 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:01:59  
8 Alan Presa (Uru) Alas Rojas Santa Lucia 0:02:07  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Movistar Colombia 78:32:50  
2 Funvic-Pindamonhangaba 0:00:51  
3 Porongos 0:01:20  
4 Optum Pro Cycling p/b Kelly Benefit Strategies 0:01:35  
5 Amanecer 0:03:45  
6 Alas Rojas Sta.Lucia 0:04:31  
7 Boyaca Orgullo America 0:08:30  
8 Dataro 0:08:34  
9 Villa Teresa 0:14:21  
10 Real Cyclist Team 0:18:50  
11 Usc Goyave 0:19:15  
12 C.C. Fenix 0:43:04  
13 Ecuador 1:03:33  
14 C.C.Cerro Largo 1:08:21  
15 Avai-Fme Florianopolis 1:11:11  
16 Cruz Del Sur 1:14:44  
17 Federacion Trinitaria 1:22:31  
18 Maroñas 1:56:18  
19 Club Atletico Progreso 2:05:07  
20 Estacion De Minas 3:53:55