UCI Track World Cup Day 3: Wild secures gold medal in women's Omnium

Glaetzer wins men's Sprint, Denmark wins men's Madison, Van Riessen tops women's Keirin

Full Results

Men's Sprint - Qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Harrie Lavreysen (Ned) Netherlands  
2Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
3Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands  
4Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
5Sebastien Vigier (Fra) France  
6Gregory Bauge (Fra) France  
7Jacob Schmid (Aus) Australia  
8Ethan Mitchell (NZl) New Zealand  
9Maximilian Levy (Ger) Germany  
10Jack Carlin (GBr) Great Britain  
11Sam Webster (NZl) New Zealand  
12Joseph Truman (GBr) Great Britain  
13Matthijs Buchli (Ned) Beat Cycling Club  
14Vasilijus Lendel (Ltu) Lithuania  
15Denis Dmitriev (Rus) Russian Federation  
16Pavel Yakushevskiy (Rus) Russian Federation  
17Pavel Kelemen (Cze) Czech Republic  
18Tomohiro Fukaya (Jpn) Japan  
19Sandor Szalontay (Hun) Hungary  
20Tomoyuki Kawabata (Jpn) Japan  
21Kevin Quintero Chavarro (Col) Colombia  
22Mohd Azizulhasni Awang (Mas) Malaysia  
23Rafal Sarnecki (Pol) Poland  
24Yuta Wakimoto (Jpn) Japan Professional Cycling Association  
25Eric Engler (Ger) Germany  
26Martin Cechman (Cze) Czech Republic  
27Juan Peralta Gascon (Spa) Spain  
28Jair Tjon En Fa (Sur) Suriname  
29Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine  
30Svajunas Jonauskas (Ltu) Lithuania  
31Jose Moreno Sanchez (Spa) Spain  
32Muhammad Shah Firdaus Sahrom (Mas) Malaysia  
33Pavel Vorzhev (Kaz) Kazakhstan  
34Santiago Ramirez Morales (Col) Colombia  
35Luca Ceci (Ita) T-Red Factory Racing Team  
36Hersony Canelon (Ven) Venezuela  
37Jean Spies (RSA) South Africa  
38Sergey Ponomaryov (Kaz) Kazakhstan  
39Kacio Freitas (Bra) Brazil  
40Tsz Chun Law (HKg) Hong Kong, China  
41Davide Ceci (Ita) Cycling Team Friulli  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jair Tjon En Fa (Sur) Suriname  
RELSebastien Vigier (Fra) France  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gregory Bauge (Fra) France  
2Juan Peralta Gascon (Spa) Spain  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jacob Schmid (Aus) Australia  
2Martin Cechman (Cze) Czech Republic  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Eric Engler (Ger) Germany  
RELEthan Mitchell (NZl) New Zealand  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximilian Levy (Ger) Germany  
2Yuta Wakimoto (Jpn) Japan Professional Cycling Association  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jack Carlin (GBr) Great Britain  
2Rafal Sarnecki (Pol) Poland  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Webster (NZl) New Zealand  
2Mohd Azizulhasni Awang (Mas) Malaysia  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joseph Truman (GBr) Great Britain  
2Kevin Quintero Chavarro (Col) Colombia  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 9
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthijs Buchli (Ned) Beat Cycling Club  
2Tomoyuki Kawabata (Jpn) Japan  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 10
#Rider Name (Country) TeamResult
1Vasilijus Lendel (Ltu) Lithuania  
2Sandor Szalontay (Hun) Hungary  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 11
#Rider Name (Country) TeamResult
1Denis Dmitriev (Rus) Russian Federation  
2Tomohiro Fukaya (Jpn) Japan  
Men's Sprint 1/16 Final - Heat 12
#Rider Name (Country) TeamResult
1Pavel Yakushevskiy (Rus) Russian Federation  
2Pavel Kelemen (Cze) Czech Republic  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Harrie Lavreysen (Ned) Netherlands  
2Pavel Yakushevskiy (Rus) Russian Federation  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
2Denis Dmitriev (Rus) Russian Federation  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands  
2Vasilijus Lendel (Ltu) Lithuania  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
2Matthijs Buchli (Ned) Beat Cycling Club  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joseph Truman (GBr) Great Britain  
2Jair Tjon En Fa (Sur) Suriname  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sam Webster (NZl) New Zealand  
2Gregory Bauge (Fra) France  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jack Carlin (GBr) Great Britain  
2Jacob Schmid (Aus) Australia  
Men's Sprint 1/8 Final - Heat 8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximilian Levy (Ger) Germany  
2Eric Engler (Ger) Germany  
Men's Sprint Quarterfinal - Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Harrie Lavreysen (Ned) Netherlands  
2Maximilian Levy (Ger) Germany  
Men's Sprint Quarterfinal - Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
2Jack Carlin (GBr) Great Britain  
Men's Sprint Quarterfinal - Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands  
2Sam Webster (NZl) New Zealand  
Men's Sprint Quarterfinal - Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
2Joseph Truman (GBr) Great Britain  
Men's Sprint Semifinal - Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Harrie Lavreysen (Ned) Netherlands  
2Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
Men's Sprint Semifinal - Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
2Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands  
Men's Sprint - Final for gold
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthew Glaetzer (Aus) Australia  
2Harrie Lavreysen (Ned) Netherlands  
Men's Sprint - Final for bronze
#Rider Name (Country) TeamResult
3Jeffrey Hoogland (Ned) Netherlands  
4Mateusz Rudyk (Pol) Poland  
Men's Madison
#Rider Name (Country) TeamResult
1Denmark39 pts
 Lasse Norman Hansen  
 Michael Morkov  
2Poland19 pts
 Wojciech Pszczolarski  
 Daniel Staniszewski  
3Australia17 pts
 Kelland O'Brien  
 Leigh Howard  
4Great Britain16 pts
 Oliver Wood  
 Mark Stewart  
5Spain14 pts
 Albert Torres  
 Sebastian Mora Vedri  
6Germany8 pts
 Moritz Malcharek  
 Theo Reinhardt  
7Austria5 pts
 Andreas Graf  
 Andreas Muller  
8Portugal5 pts
 Joao Matias  
 Ivo Oliveira  
9Italy4 pts
 Simone Consonni  
 Francesco Lamon  
10Netherlands4 pts
 Jan Willem van Schip  
 Wim Stroetinga  
11France3 pts
 Benjamin Thomas  
 Florian Maitre  
12Hong Kong, China3 pts
 Chun Wing Leung  
 King Lok Cheung  
13Switzerland2 pts
 Lukas Ruegg  
 Nico Selenati  
14Belgium  
 Bryan Boussaer  
 Jules Hesters  
15Belarus  
 Raman Tsishkou  
 Yauheni Karaliok  
16Ukraine  
 Vitaliy Hryniv  
 Vladyslav Shcherban  
17New Zealand  
 Campbell Stewart  
 Harry Waine  
18Ireland  
 Marc Potts  
 Felix English  
Women's Keirin First Round - Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurine Van Riessen (Ned) Netherlands  
2Daria Shmeleva (Rus) Gazprom-Rusvelo  
3Riyu Ohta (Jpn) Japan  
4Fatehah Mustapa (Mas) Malaysia  
5Sara Kankovska (Cze) Czech Republic  
6Lea Sophie Friedrich (Ger) Germany  
7Charlene Du Preez (RSA) South Africa  
Women's Keirin First Round - Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephanie Morton (Aus) Australia  
2Yuka Kobayashi (Jpn) Dream Seeker  
3Katy Marchant (GBr) Great Britain  
4Ekaterina Gnidenko (Rus) Russian Federation  
5Maila Andreotti (Ita) Cycling Team Friulli  
6Mengqi Tang (Chn) People's Republic of China  
Women's Keirin First Round - Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong, China  
2Natasha Hansen (NZl) New Zealand  
3Martha Bayona Pineda (Col) Colombia  
4Helena Casas Roige (Spa) Spain  
5Robyn Stewart (Irl) Ireland  
6Gloria Manzoni (Ita) Italy  
Women's Keirin First Round - Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicky Degrendele (Bel) Belgium  
2Mathilde Gros (Fra) France  
3Hoi Yan Jessica Lee (HKg) Giant-Max Success Sports  
4Liubov Basova (Ukr) Ukraine  
5Urszula Los (Pol) Poland  
6Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania  
Women's Keirin First Round Repechage - Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Riyu Ohta (Jpn) Japan  
2Mengqi Tang (Chn) People's Republic of China  
3Robyn Stewart (Irl) Ireland  
4Liubov Basova (Ukr) Ukraine  
5Charlene Du Preez (RSA) South Africa  
Women's Keirin First Round Repechage - Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lea Sophie Friedrich (Ger) Germany  
2Katy Marchant (GBr) Great Britain  
3Helena Casas Roige (Spa) Spain  
4Maila Andreotti (Ita) Cycling Team Friulli  
Women's Keirin First Round Repechage - Heat 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania  
2Ekaterina Gnidenko (Rus) Russian Federation  
3Martha Bayona Pineda (Col) Colombia  
4Sara Kankovska (Cze) Czech Republic  
Women's Keirin First Round Repechage - Heat 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Urszula Los (Pol) Poland  
2Fatehah Mustapa (Mas) Malaysia  
3Hoi Yan Jessica Lee (HKg) Giant-Max Success Sports  
4Gloria Manzoni (Ita) Italy  
Women's Keirin Second Round -Heat 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nicky Degrendele (Bel) Belgium  
2Natasha Hansen (NZl) New Zealand  
3Laurine Van Riessen (Ned) Netherlands  
4Urszula Los (Pol) Poland  
5Riyu Ohta (Jpn) Japan  
6Yuka Kobayashi (Jpn) Dream Seeker  
Women's Keirin Second Round -Heat 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong, China  
2Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania  
3Daria Shmeleva (Rus) Gazprom-Rusvelo  
4Stephanie Morton (Aus) Australia  
5Mathilde Gros (Fra) France  
6Lea Sophie Friedrich (Ger) Germany  
Women's Keirin Final 1-6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurine Van Riessen (Ned) Netherlands  
2Daria Shmeleva (Rus) Gazprom-Rusvelo  
3Wai Sze Lee (HKg) Hong Kong, China  
4Simona Krupeckaite (Ltu) Lithuania  
5Natasha Hansen (NZl) New Zealand  
6Nicky Degrendele (Bel) Belgium  
Women's Keirin Final 7-12
#Rider Name (Country) TeamResult
7Yuka Kobayashi (Jpn) Dream Seeker  
8Mathilde Gros (Fra) France  
9Stephanie Morton (Aus) Australia  
10Urszula Los (Pol) Poland  
11Lea Sophie Friedrich (Ger) Germany  
12Riyu Ohta (Jpn) Japan  
Women's Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ashlee Ankudinoff (Aus) Australia  
2Megan Barker (GBr) Great Britain  
3Daria Pikulik (Pol) Poland  
4Rachele Barbieri (Ita) Italy  
5Lisa Kullmer (Ger) Germany  
6Lydia Gurley (Irl) Ireland  
7Julie Leth (Den) Denmark  
8Holly Edmondston (NZl) New Zealand  
9Mylene De Zoete (Ned) Netherlands  
10Alexandra Goncharova (Rus) Russian Federation  
11Olivija Baleisyte (Ltu) Lithuania  
12Irene Usabiaga Balerdi (Spa) Eustrak-Euskadi  
13Amber Joseph (Bar) Barbados  
14Hanna Tserakh (Blr) Belarus  
15Viktoriya Bondar (Ukr) Ukraine  
16Gilke Croket (Bel) Belgium  
17Katerina Kohoutkova (Cze) Czech Republic  
18Xiaofei Wang (Chn) People's Republic of China  
19Valentine Fortin (Fra) France  
DNFVerena Eberhardt (Aut) Austria  
DNFAlzbeta Bacikova (Svk) Slovakia  
Women's Omnium - Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ina Savenka (Blr) Belarus  
2Kirsten Wild (Ned) Netherlands  
3Evgenia Augustinas (Rus) Russian Federation  
4Letizia Paternoster (Ita) Italy  
5Amalie Dideriksen (Den) Denmark  
6Olivija Baleisyte (Ltu) Lithuania  
7Neah Evans (GBr) Great Britain  
8Racquel Sheath (NZl) New Zealand  
9Kristina Clonan (Aus) Australia  
10Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway  
11Shannon Mccurley (Irl) Ireland  
12Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain  
13Pascale Jeuland (Fra) France  
14Alzbeta Bacikova (Svk) Slovakia  
15Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
16Anna Nahirna (Ukr) Ukraine  
17Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic  
18Jiali Liu (Chn) People's Republic of China  
19Verena Eberhardt (Aut) Austria  
20Annelies Dom (Bel) Belgium  
21Yiwei Luo (Sin) Singapore  
22Qianyu Yang (HKg) Hong Kong, China  
Women's Omnium - Tempo
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anna Nahirna (Ukr) Ukraine6 pts
2Neah Evans (GBr) Great Britain4 
3Letizia Paternoster (Ita) Italy4 
4Kirsten Wild (Ned) Netherlands3 
5Olivija Baleisyte (Ltu) Lithuania2 
6Amalie Dideriksen (Den) Denmark1 
7Verena Eberhardt (Aut) Austria1 
8Kristina Clonan (Aus) Australia1 
9Ina Savenka (Blr) Belarus1 
10Shannon Mccurley (Irl) Ireland1 
11Andrea Waldis (Swi) Switzerland1 
12Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic1 
13Racquel Sheath (NZl) New Zealand  
14Pascale Jeuland (Fra) France  
15Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain  
16Evgenia Augustinas (Rus) Russian Federation  
17Jiali Liu (Chn) People's Republic of China  
18Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway  
19Qianyu Yang (HKg) Hong Kong, China  
20Yiwei Luo (Sin) Singapore  
21Alzbeta Bacikova (Svk) Slovakia  
22Annelies Dom (Bel) Belgium-20 
Women's Omnium - Elimination Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Netherlands  
2Letizia Paternoster (Ita) Italy  
3Evgenia Augustinas (Rus) Russian Federation  
4Kristina Clonan (Aus) Australia  
5Neah Evans (GBr) Great Britain  
6Racquel Sheath (NZl) New Zealand  
7Andrea Waldis (Swi) Switzerland  
8Olivija Baleisyte (Ltu) Lithuania  
9Amalie Dideriksen (Den) Denmark  
10Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain  
11Shannon Mccurley (Irl) Ireland  
12Jiali Liu (Chn) People's Republic of China  
13Pascale Jeuland (Fra) France  
14Verena Eberhardt (Aut) Austria  
15Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway  
16Alzbeta Bacikova (Svk) Slovakia  
17Ina Savenka (Blr) Belarus  
18Annelies Dom (Bel) Belgium  
19Anna Nahirna (Ukr) Ukraine  
20Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic  
21Yiwei Luo (Sin) Singapore  
22Qianyu Yang (HKg) Hong Kong, China  
Women's Omnium Final standings after Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Netherlands125 pts
2Letizia Paternoster (Ita) Italy116 
3Neah Evans (GBr) Great Britain109 
4Olivija Baleisyte (Ltu) Lithuania98 
5Evgenia Augustinas (Rus) Russian Federation92 
6Amalie Dideriksen (Den) Denmark91 
7Kristina Clonan (Aus) Australia84 
8Anna Nahirna (Ukr) Ukraine75 
9Ina Savenka (Blr) Belarus73 
10Racquel Sheath (NZl) New Zealand72 
11Shannon Mccurley (Irl) Ireland62 
12Andrea Waldis (Swi) Switzerland61 
13Pascale Jeuland (Fra) France57 
14Verena Eberhardt (Aut) Austria53 
15Ana Usabiaga Balerdi (Spa) Spain52 
16Jiali Liu (Chn) People's Republic of China44 
17Anita Yvonne Stenberg (Nor) Norway44 
18Jarmila Machacova (Cze) Czech Republic28 
19Alzbeta Bacikova (Svk) Slovakia25 
20Qianyu Yang (HKg) Hong Kong, China11 
21Annelies Dom (Bel) Belgium9 
22Yiwei Luo (Sin) Singapore4 
Back to top