TechPowered By

More tech

De Negri wins Trofeo Matteotti

By:
Cycling News

Kump and Taborre second and third in Pescara

Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Pier Paolo De Negri (Ita) Farnese Vini – Selle Italia 4:42:00  
2 Marko Kump (Slo) Adria Mobil    
3 Fabio Taborre (Ita) Acqua & Sapone    
4 Andrea Pasqualon (Ita) Colnago – Csf Inox    
5 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named    
6 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Androni Giocattoli Venezuela    
7 Jonathan Monsalve (Col) Androni Giocattoli Venezuela    
8 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Acqua & Sapone    
9 Alexander Zdanov (Rus) Team Nippo    
10 Fortunato Baliani (Ita) Team Nippo    
11 Jeffry Johan Romero Corredor (Col) Colombia-Coldeportes    
12 Marco Frapporti (Ita) Team Idea – Conad    
13 Alexey Lutsenko (Kaz) Continental Team Astana    
14 Alessandro Bisolti (Ita) Team Idea – Conad    
15 Arnoud Van Groen (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’S    
16 Arman Kamyshev (Kaz) Continental Team Astana    
17 Luca Dodi (Ita) Team Idea – Conad    
18 Daniil Fominykh (Kaz) Continental Team Astana    
19 Riccardo Chiarini (Ita) Androni Giocattoli Venezuela    
20 Angelo Pagani (Ita) Colnago – Csf Inox    
21 Junya Sano (Jpn) Team Nippo    
22 Emanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli Venezuela    
23 Danilo Di Luca (Ita) Acqua & Sapone    
24 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago – Csf Inox    
25 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone    
26 Franco Pellizzotti (Ita) Androni Giocattoli Venezuela 0:01:47  
27 Hans Jorg Leopold (Aut) Wsa – Viperbike    
28 Javier Gonzales Barrera (Col) Colombia-Coldeportes    
29 Luca Mazzanti (Ita) Farnese Vini – Selle Italia    
30 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named    
31 Aristide Ratti (Ita) Team Idea – Conad    
32 Stefan Van Dijk (Ned) Accent Jobs – Willems Veranda’S 0:05:28  
33 Nikodemus Holler (Ger) Team Specialized Conc.Store    
34 Sergei Pomoshnikov (Rus) Team Itera- Katusha    
35 James Vanlandschoot (Bel) Accent Jobs – Willems Veranda’S    
36 Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone    
37 Juan Pablo Suarez Suarez (Col) Colombia-Coldeportes    
38 Wilson A. Marentes Torres (Col) Colombia-Coldeportes    
39 Alexander Mironov (Rus) Rusvelo    
40 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named    
41 Kanstantsin Klimiankou (Blr) Continental Team Astana    
42 Tomohiro Hayakawa (Jpn) Team Nippo    
43 Roman Semyonov (Kaz) Continental Team Astana    
44 Ilya Davidenok (Kaz) Continental Team Astana    
45 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Continental Team Astana    
46 Paul Lang (Aut) Wsa – Viperbike    
47 Ryohel Komori (Jpn) Team Nippo    
48 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone    
49 Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Continental Team Astana    
50 Henry Frusto (Ita) Team Nippo    
51 Andrea Di Corrado (Ita) Colnago – Csf Inox