Bennati wins GP Industria & Commercio di Prato

Marcato and Rebellin round out podium

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Daniele Bennati (Ita) Italy4:28:25 
2Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
3Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice  
4Luca Wackermann (Ita) Southeast  
5Vincenzo Nibali (Ita) Italy0:00:02 
6Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF0:00:28 
7Marko Kump (Slo) Adria Mobil  
8Manuel Belletti (Ita) Southeast  
9Roman Maikin (Rus) RusVelo  
10Simone Ponzi (Ita) Southeast  
11Kristian Sbaragli (Ita) MTN - Qhubeka  
12Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli  
13Rafael Andriato (Bra) Southeast  
14Igor Boev (Rus) RusVelo  
15Grega Bole (Slo) CCC Sprandi Polkowice  
16Antonio Parrinello (Ita) d'Amico Bottecchia  
17Eduard Prades Reverte (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
18Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Colombia  
19Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
20Marco Tizza (Ita) Team Idea 2010 ASD  
21Mauro Finetto (Ita) Southeast  
22José Joao Pimenta Costa Mendes (Por) Bora-Argon 18  
23Gian Marco Di Francesco (Ita) Mg.Kvis-Vega  
24Paolo Lunardon (Ita) Amore & VItaly - Selle SMP  
25Stefan Schumacher (Ger) CCC Sprandi Polkowice  
26Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18  
27Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
28Marco Canola (Ita) Italy  
29Matthias Krizek (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
30Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18  
31Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli  
32Ivan Balykin (Rus) RusVelo  
33Valerio Agnoli (Ita) Italy  
34Francesco Gavazzi (Ita) Southeast  
35Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil  
36Antonio Santoro (Ita) Mg.Kvis-Vega  
37Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF  
38Daniel Teklehaimanot (Eri) MTN - Qhubeka  
39Silvio Giorni (Ita) d'Amico Bottecchia  
40Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
41Daniel Martínez (Col) Colombia  
42Lorenzo Rota (Ita) Unieuro Wilier  
43Matteo Spreafico (Ita) Team Idea 2010 ASD  
44Carlos Mario Ramirez Botero (Col) Colombia  
45Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
46Iltjan Nika (Alb) d'Amico Bottecchia  
47Serghei Tvetcov (Rom) Androni Giocattoli  
48David Per (Slo) Adria Mobil  
49Redi Halilaj (Alb) Amore & VItaly - Selle SMP  
50Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA  
51Matej Marin (Slo) Team Felbermayr Simplon Wels  
52Andrea Fedi (Ita) Southeast  
53Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
54Alessio Taliani (Ita) Androni Giocattoli  
55Heiner Rodrigo Parra Bustamente (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
56Jaco Venter (RSA) MTN - Qhubeka  
57Michele Gazzarra (Ita) Mg.Kvis-Vega  
58Ramirez Chacon Brayan Stiven (Col) Colombia  
59Stephan Rabitsch (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
60Diego Ulissi (Ita) Italy  
61Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini  
62Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
63Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18  
64Giovanni Visconti (Ita) Italy  
65Eugenio Bani (Ita) Amore & VItaly - Selle SMP  
66Simone Stortoni (Ita) Androni Giocattoli  
67Luca Capelli (Ita) Team Idea 2010 ASD  
68Stefano Nardelli (Ita) Unieuro Wilier  
69Rodolfo Andres Torres Agudelo (Col) Colombia  
70Adrian Honkisz (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
71Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Colombia  
72Adriano Brogi (Ita) d'Amico Bottecchia  
73Kiryll Pozdnyakov (Rus) RusVelo  
74Serge Pauwels (Bel) MTN - Qhubeka  
75Sergey Firsanov (Rus) RusVelo  
76Simone Antonini (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
77Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Nippo - Vini Fantini  
78Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice  
79Matteo Busato (Ita) Southeast  
80Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli  
81Nick Dougall (RSA) MTN - Qhubeka  
82Andrei Solomennikov (Rus) RusVelo  
83Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF  
84Michele Scartezzini (Ita) Mg.Kvis-Vega  
85Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF  
86Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice  
DNFSimone Sterbini (Ita) Bardiani CSF  
DNFStefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF  
DNFEdoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF  
DNFAlessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF  
DNFIvan Santaromita (Ita) Italy  
DNFAlberto Bettiol (Ita) Italy  
DNFEmanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli  
DNFAndrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli  
DNFFabio Andres Duarte Arevalo (Col) Colombia  
DNFCayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Colombia  
DNFNatnael Berhane (Eri) MTN - Qhubeka  
DNFAdrien Niyonshuti (Rwa) MTN - Qhubeka  
DNFJohann Van Zyl (RSA) MTN - Qhubeka  
DNFAntonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFEmanuele Onesti (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFPier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini  
DNFEduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini  
DNFIvan Savitskiy (Rus) RusVelo  
DNFSergey Nikolaev (Rus) RusVelo  
DNFLeszek Plucinski (Pol) CCC Sprandi Polkowice  
DNFBartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18  
DNFCristiano Salerno (Ita) Bora-Argon 18  
DNFRalf Matzka (Ger) Bora-Argon 18  
DNFFrancis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
DNFYannick Eijssen (Bel) Wanty - Groupe Gobert  
DNFEnrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert  
DNFCarlos Jimenez Lozano (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFJaime Roson Garcia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFFernando Grijalba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
DNFFrancesco Baldi (Ita) d'Amico Bottecchia  
DNFGiorgio Bocchiola (Ita) d'Amico Bottecchia  
DNFPaolo Ciavatta (Ita) d'Amico Bottecchia  
DNFThomas Capocchi (Ita) d'Amico Bottecchia  
DNFAndrea Cacciotti (Ita) GM Cycling Team  
DNFMarco D'urbano (Ita) GM Cycling Team  
DNFFilippo Fortin (Ita) GM Cycling Team  
DNFMatteo Rotondi (Ita) GM Cycling Team  
DNFAndrea Ruscetta (Ita) GM Cycling Team  
DNFSebastian Stamegna (Ita) GM Cycling Team  
DNFEmiliano Faieta (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFMoreno Giampaolo (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFLuca Muffolini (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFAlessio Lanzano (Ita) Mg.Kvis-Vega  
DNFYukinori Hishinuma (Jpn) Amore & VItaly - Selle SMP  
DNFUri Martins (Mex) Amore & VItaly - Selle SMP  
DNFRino Zampilli (Ita) Amore & VItaly - Selle SMP  
DNFRostyslav Zhukovskyi (Ukr) Amore & VItaly - Selle SMP  
DNFVasily Neustroev (Rus) Lokosphinx  
DNFAleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx  
DNFEvgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx  
DNFSergey Shilov (Rus) Lokosphinx  
DNFDmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx  
DNFKirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx  
DNFAlexander Vdovin (Rus) Lokosphinx  
DNFSergey Vdovin (Rus) Lokosphinx  
DNFJon Bozic (Slo) Adria Mobil  
DNFDomen Novak (Slo) Adria Mobil  
DNFRadoslav Rogina (Cro) Adria Mobil  
DNFPrimož Roglic (Slo) Adria Mobil  
DNFJosip Rumac (Cro) Adria Mobil  
DNFDaniel Biedermann (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFLukas Grünwalder (Aut) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFJohannes Schinnagel (Ger) Team Felbermayr Simplon Wels  
DNFGiovanni Carboni (Ita) Unieuro Wilier  
DNFSimone Petilli (Ita) Unieuro Wilier  
DNFMarco Tecchio (Ita) Unieuro Wilier  
DNFMaurizio Damiano (Ita) Team Idea 2010 ASD  
DNFMatteo Malucelli (Ita) Team Idea 2010 ASD  
DNFAlessandro Mariani (Ita) Team Idea 2010 ASD  
DNFAlessandro Pettiti (Ita) Team Idea 2010 ASD  

Related Articles

Back to top