Giro Rosa: Wild wins stage 2 in Ovada

Bronzini second, Vos third as Brand moves into the overall lead

Kirsten Wild (Wiggle High5) took stage 2 of the Giro Rosa, winning the sprint in Ovada and beating Giorgia Bronzini (Cylance) and European champion Marianne Vos (WaowDeals). Lucinda Brand (Team Sunweb) picked up bonus seconds at the intermediate sprints during the stage and took the maglia rosa of the race leader off her teammate Ellen van Dijk.

Stage 2 covered 120.4km in two big loops around Ovada, crossing the finish line for the first time after 54km. There were a number of small hills in the first two thirds of the stage, and although there were some attacks, the peloton did not let anyone go for a long time.

Sheyla Gutiérrez (Cylance) went on a solo break after 52 kilometres, and the Spaniard got a gap of up to 2:30 minutes on the peloton very fast. This shrank substantially on the only classified climb of the day, though, and Alice Maria Arzuffi (Bizkaia Durango-Euskadi Murias) made the jump across when Gutiérrez was just 15 seconds ahead.

The two escapees worked together well. The peloton did not seem all that interested in controlling the gap, and the front duo steadily increased their advantage to over three minutes with only 20km to go, putting Arzuffi in the virtual lead.

The sprinters' teams finally took charge in the final 15 kilometres, but Arzuffi and Gutiérrez did not give in easily and were only caught with about 400 metres to go. Alé Cipollini led out their sprinter Marta Bastianelli well, Giorgia Bronzini jumped off Bastianelli's wheel and drew level, but Wild came from even further behind and came through on the last 50 metres to win the stage. With a bike throw, Vos just pipped Bastianelli for third place.

Sunweb teammates Leah Kirchmann and Brand had both picked up three bonus seconds each at the intermediate sprints, and as Brand finished the stage ahead of Kirchmann, she took over the race lead and the pink jersey from Ellen van Dijk.

Due to her stage win, Wild will wear the cyclamen points jersey tomorrow. Gutiérrez was rewarded for her efforts with the green mountain jersey, Juliette Labous (Team Sunweb) now leads the U23 classification, and Elena Cecchini (Canyon-SRAM) is the best Italian.

The Giro Rosa continues on Sunday with stage 3,132 km consisting of eight laps on a circuit in Corbetta.
 

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Wiggle High53:22:00 
2Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling  
3Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
4Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini  
5Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam  
6Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing  
7Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM  
8Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
9Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women  
10Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women  
11Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM  
12Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5  
13Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
14Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women  
15Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women  
16Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini  
17Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana  
18Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
19Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women  
20Tayler Wiles (USA) Trek-Drops  
21Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High5  
22Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team  
23Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing  
24Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
25Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women  
26Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
27Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women  
28Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team  
29Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing  
30Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women  
31Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam  
32Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott Women  
33Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano  
34Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
35Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam  
36Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
37Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
38Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
39Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana  
40Katia Ragusa (Ita) BePink  
41Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops  
42Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team  
43Lilibeth Chacon (Ven) SC Michela Fanini  
44Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini  
45Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
46Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
47Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
48Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
49Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women  
50Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM Racing  
51Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
52Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling  
53Eider Merino (Spa) Movistar Team Women  
54Lucia Gonzalez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
55Yevgeniya Vysotska (Ukr) SC Michela Fanini  
56Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women  
57Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana  
58Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops  
59Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing  
60Asja Paladin (Ita) Valcar PBM  
61Erica Magnaldi (Ita) BePink  
62Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM  
63Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling  
64Anna Potokina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
65Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women  
66Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women  
67Alice Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
68Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling  
69Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling  
70Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana  
71Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling  
72Alice Gasparini (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
73Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
74Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
75Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
76Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
77Jolien D'Hoore (Bel) Mitchelton Scott Women  
78Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
79Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women  
80Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam  
81Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
82Tatiana Guderzo (Ita) BePink  
83Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM  
84Lorena Llamas (Spa) Movistar Team Women  
85Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott Women  
86Anna Christian (GBr) Trek-Drops  
87Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
88Anna Ceoloni (Ita) SC Michela Fanini  
89Julia Soek (Ned) Team Sunweb Women  
90Martina Ritter (Aut) Wiggle High5  
91Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5  
92Doris Schweizer (Swi) Team Virtu Cycling  
93Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano  
94Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:23 
95Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini0:00:25 
96Marion Bessone (Fra) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:00:29 
97Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High50:00:30 
98Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing0:00:32 
99Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam  
100Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling0:00:34 
101Gloria Rodriguez (Spa) Movistar Team Women0:00:58 
102Michela Balducci (Ita) Aromitalia Vaiano0:11:43 
103Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
104Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
105Chiara Perini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
106Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
107Hannah Payton (GBr) Trek-Drops  
108Eva Buurman (Ned) Trek-Drops  
109Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women  
110Suzanne Verhoeven (Bel) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
111Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana  
112Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team  
113Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano  
114Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing  
115Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
116Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM  
117Emma Norsgaard (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
118Elena Franchi (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
119Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
120Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
121Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
122Silvia Persico (Ita) Valcar PBM  
123Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling  
124Silvia Valsecchi (Ita) BePink  
125Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling  
126Ana Maria Covrig (Rom) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
127Olga Shekel (Ukr) SC Michela Fanini0:14:55 
128Elizabeth Holden (GBr) Trek-Drops  
129Nicole d'Agostin (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:15:00 
130Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano  
131Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano  
132Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini  
133Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team0:15:29 
134Enara Lopez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
135Clemilda Fernandes Silva (Bra) Conceria Zabri-Fanini  
136Liliana Moreno (Col) Astana Women's Team  
137Mónika Király (Hun) SC Michela Fanini  
138Greta Marturano (Ita) SC Michela Fanini  
139Jessica Marcela Parra (Col) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
140Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling  
141Ana Cristina Sanabria (Col) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
142Sara Casasola (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
143Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling  
144Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
145Sandra Alonso (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
146Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink  
147Arianna Fidanza (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
148Debora Silvestri (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
149Martina Fidanza (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
150Anisha Vekemans (Bel) Ale Cipollini  
151Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano0:18:24 
152Martina Alzini (Ita) Astana Women's Team0:26:24 
153Marzia Salton Basei (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
154Nicole Steigenga (Ned) BePink  
155Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
156Amy Cure (Aus) Wiggle High5  
157Francesca Balducci (Ita) SC Michela Fanini  
158Daniela Magnetto Allietta (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
159Sara Pillon (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
160Sofia Cilenti (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
161Manuela de Juliis (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
162Francesca Pattaro (Ita) BePink  
DNFCaro Rodríguez (Mex) Astana Women's Team  
DNFAnastasiia Iakovenko (Rus) BTC City Ljubljana  
DNFMaaike Boogaard (Ned) BTC City Ljubljana  
Finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Wiggle High515 pts
2Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling12 
3Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team10 
4Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini8 
5Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam6 
6Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing5 
7Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM4 
8Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope3 
9Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women2 
10Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women1 
Mountain
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling5 pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High54 
3Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women3 
4Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team2 
5Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM1 
Young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo3:22:00 
2Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team  
3Katia Ragusa (Ita) BePink  
4Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops  
5Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
6Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
7Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM  
8Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women  
9Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women  
10Alice Gasparini (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
11Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
12Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
13Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:00:23 
14Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:11:43 
15Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
16Chiara Perini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
17Suzanne Verhoeven (Bel) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
18Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana  
19Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team  
20Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano  
21Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM  
22Emma Norsgaard (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
23Elena Franchi (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
24Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
25Silvia Persico (Ita) Valcar PBM  
26Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling  
27Elizabeth Holden (GBr) Trek-Drops0:14:55 
28Nicole d'Agostin (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:15:00 
29Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano  
30Enara Lopez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:15:29 
31Greta Marturano (Ita) SC Michela Fanini  
32Sara Casasola (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
33Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
34Sandra Alonso (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
35Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink  
36Debora Silvestri (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
37Martina Fidanza (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
38Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano0:18:24 
39Martina Alzini (Ita) Astana Women's Team0:26:24 
40Marzia Salton Basei (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
41Nicole Steigenga (Ned) BePink  
42Francesca Balducci (Ita) SC Michela Fanini  
43Daniela Magnetto Allietta (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
44Sara Pillon (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women3:40:22 
2Leah Kirchmann (Can) Team Sunweb Women  
3Ellen van Dijk (Ned) Team Sunweb Women0:00:03 
4Ruth Winder (USA) Team Sunweb Women  
5Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women  
6Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women  
7Julia Soek (Ned) Team Sunweb Women  
8Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women0:00:04 
9Gracie Elvin (Aus) Mitchelton Scott Women  
10Annemiek van Vleuten (Ned) Mitchelton Scott Women  
11Sarah Roy (Aus) Mitchelton Scott Women  
12Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam0:00:15 
13Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam  
14Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam  
15Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam  
16Lotta Pauliina Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling Team0:00:25 
17Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
18Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
19Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
20Ann-Sophie Duyck (Bel) Cervelo Bigla Pro Cycling Team  
21Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM Racing0:00:29 
22Katarzyna Niewiadoma (Pol) Canyon-SRAM Racing  
23Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM Racing  
24Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM Racing  
25Kirsten Wild (Ned) Wiggle High50:00:32 
26Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing0:00:33 
27Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team0:00:34 
28Sabrina Stultiens (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team0:00:38 
29Danielle Rowe (GBr) Waowdeals Pro Cycling Team  
30Riejanne Markus (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
31Anouska Koster (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
32Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High50:00:42 
33Martina Ritter (Aut) Wiggle High5  
34Eri Yonamine (Jpn) Wiggle High5  
35Hannah Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing0:01:01 
36Audrey Cordon Ragot (Fra) Wiggle High50:01:12 
37Malgorzata Jasinska (Pol) Movistar Team Women0:01:13 
38Margarita Victoria Garcia (Spa) Movistar Team Women0:01:14 
39Aude Biannic (Fra) Movistar Team Women  
40Eider Merino (Spa) Movistar Team Women  
41Rachel Neylan (Aus) Movistar Team Women  
42Lorena Llamas (Spa) Movistar Team Women  
43Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope0:01:16 
44Eugénie Duval (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
45Shara Gillow (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
46Rozanne Slik (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
47Tayler Wiles (USA) Trek-Drops0:01:21 
48Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops  
49Kathrin Hammes (Ger) Trek-Drops  
50Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM0:01:22 
51Maria Giulia Confalonieri (Ita) Valcar PBM  
52Katia Ragusa (Ita) BePink  
53Asja Paladin (Ita) Valcar PBM  
54Erica Magnaldi (Ita) BePink  
55Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM  
56Tatiana Guderzo (Ita) BePink  
57Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM  
58Chloe Hosking (Aus) Ale Cipollini0:01:30 
59Ane Santesteban (Spa) Ale Cipollini  
60Sara Penton (Swe) Team Virtu Cycling0:01:35 
61Katrine Aalerud (Nor) Team Virtu Cycling  
62Claudia Koster (Ned) Team Virtu Cycling  
63Doris Schweizer (Swi) Team Virtu Cycling  
64Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling0:01:36 
65Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team0:01:41 
66Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling0:01:42 
67Alice Gasparini (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:01:45 
68Soraya Paladin (Ita) Ale Cipollini0:01:55 
69Charlotte Bravard (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope0:01:57 
70Lara Vieceli (Ita) Astana Women's Team0:02:01 
71Anna Potokina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:02:03 
72Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team  
73Kseniia Dobrynina (Rus) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
74Barbara Guarischi (Ita) Team Virtu Cycling0:02:09 
75Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam0:02:10 
76Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana  
77Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
78Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana  
79Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana  
80Anna Christian (GBr) Trek-Drops0:02:12 
81Jolien D'Hoore (Bel) Mitchelton Scott Women0:02:14 
82Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:02:15 
83Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
84Lilibeth Chacon (Ven) SC Michela Fanini0:02:16 
85Yevgeniya Vysotska (Ukr) SC Michela Fanini  
86Anna Ceoloni (Ita) SC Michela Fanini  
87Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton Scott Women0:02:17 
88Alice Arzuffi (Ita) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:02:24 
89Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano0:02:25 
90Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano  
91Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:02:26 
92Danielle Christmas (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
93Lucia Gonzalez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias  
94Marion Bessone (Fra) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:02:32 
95Emilia Fahlin (Swe) Wiggle High50:02:39 
96Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana0:02:50 
97Gloria Rodriguez (Spa) Movistar Team Women0:03:08 
98Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling0:03:11 
99Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini0:03:18 
100Anna Plichta (Pol) Boels Dolmans Cyclingteam0:03:46 
101Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:03:49 
102Alice Barnes (GBr) Canyon-SRAM Racing0:12:12 
103Moniek Tenniglo (Ned) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope0:12:59 
104Lauren Kitchen (Aus) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope  
105Hannah Payton (GBr) Trek-Drops0:13:04 
106Eva Buurman (Ned) Trek-Drops  
107Silvia Persico (Ita) Valcar PBM0:13:05 
108Silvia Valsecchi (Ita) BePink0:13:20 
109Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM0:13:22 
110Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team0:13:24 
111Marta Tagliaferro (Ita) Cylance Pro Cycling0:13:25 
112Paulien Rooijakkers (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team0:13:28 
113Ana Maria Covrig (Rom) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
114Suzanne Verhoeven (Bel) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:13:46 
115Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana0:13:53 
116Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:13:58 
117Chiara Perini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
118Jessica Allen (Aus) Mitchelton Scott Women0:14:00 
119Michela Balducci (Ita) Aromitalia Vaiano0:14:08 
120Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano  
121Elena Franchi (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:14:13 
122Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:14:16 
123Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:14:39 
124Nicole Hanselmann (Swi) Cervelo Bigla Pro Cycling Team0:14:55 
125Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling0:14:57 
126Emma Norsgaard (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team0:15:42 
127Elizabeth Holden (GBr) Trek-Drops0:16:16 
128Roxane Knetemann (Ned) Ale Cipollini0:16:30 
129Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink0:16:51 
130Louise Norman Hansen (Den) Team Virtu Cycling0:17:04 
131Liliana Moreno (Col) Astana Women's Team0:17:10 
132Olga Shekel (Ukr) SC Michela Fanini0:17:11 
133Lauren Stephens (USA) Cylance Pro Cycling  
134Arianna Fidanza (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:17:14 
135Debora Silvestri (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica  
136Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano0:17:25 
137Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano  
138Jessica Marcela Parra (Col) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:17:32 
139Ana Cristina Sanabria (Col) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
140Sara Casasola (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling  
141Clemilda Fernandes Silva (Bra) Conceria Zabri-Fanini0:17:39 
142Mónika Király (Hun) SC Michela Fanini0:17:45 
143Greta Marturano (Ita) SC Michela Fanini  
144Martina Fidanza (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:18:19 
145Enara Lopez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:18:25 
146Nicole d'Agostin (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:18:39 
147Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:18:53 
148Anisha Vekemans (Bel) Ale Cipollini0:18:57 
149Sandra Alonso (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:19:03 
150Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano0:20:49 
151Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team0:22:25 
152Nicole Steigenga (Ned) BePink0:27:46 
153Francesca Pattaro (Ita) BePink  
154Martina Alzini (Ita) Astana Women's Team0:28:05 
155Sara Pillon (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:28:27 
156Marzia Salton Basei (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:28:34 
157Manuela de Juliis (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
158Daniela Magnetto Allietta (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:28:37 
159Sofia Cilenti (Ita) Conceria Zabri-Fanini  
160Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:28:39 
161Amy Cure (Aus) Wiggle High50:30:10 
162Francesca Balducci (Ita) SC Michela Fanini0:33:15 
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirsten Wild (Ned) Wiggle High515 pts
2Giorgia Bronzini (Ita) Cylance Pro Cycling12 
3Marianne Vos (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team10 
4Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini8 
5Amy Pieters (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam6 
6Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM Racing5 
7Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar PBM4 
8Roxane Fournier (Fra) FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope3 
9Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women2 
10Lucinda Brand (Ned) Team Sunweb Women1 
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sheyla Gutierrez (Spa) Cylance Pro Cycling5 pts
2Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High54 
3Amanda Spratt (Aus) Mitchelton Scott Women3 
4Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team2 
5Dalia Muccioli (Ita) Valcar PBM1 
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juliette Labous (Fra) Team Sunweb Women3:40:25 
2Liane Lippert (Ger) Team Sunweb Women  
3Abby-Mae Parkinson (GBr) Trek-Drops0:01:18 
4Katia Ragusa (Ita) BePink0:01:19 
5Chiara Consonni (Ita) Valcar PBM  
6Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team0:01:38 
7Alice Gasparini (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:01:42 
8Jeanne Korevaar (Ned) Waowdeals Pro Cycling Team0:02:00 
9Carmela Cipriani (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:02:07 
10Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:02:12 
11Beatrice Rossato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
12Cristina Martinez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:02:23 
13Laura Tomasi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:03:46 
14Silvia Persico (Ita) Valcar PBM0:13:02 
15Silvia Pollicini (Ita) Valcar PBM0:13:19 
16Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team0:13:21 
17Suzanne Verhoeven (Bel) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:13:43 
18Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana0:13:50 
19Francesca Pisciali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:13:55 
20Chiara Perini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo  
21Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano0:14:05 
22Elena Franchi (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:14:10 
23Skylar Schneider (USA) Boels Dolmans Cyclingteam0:14:13 
24Henrietta Colborne (GBr) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:14:36 
25Jelena Eric (Srb) Cylance Pro Cycling0:14:54 
26Emma Norsgaard (Den) Cervelo Bigla Pro Cycling Team0:15:39 
27Elizabeth Holden (GBr) Trek-Drops0:16:13 
28Maria Vittoria Sperotto (Ita) BePink0:16:48 
29Debora Silvestri (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:17:11 
30Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano0:17:22 
31Sara Casasola (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:17:29 
32Greta Marturano (Ita) SC Michela Fanini0:17:42 
33Martina Fidanza (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:18:16 
34Enara Lopez (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:18:22 
35Nicole d'Agostin (Ita) Still Bike Team A.S.Dilettantistica0:18:36 
36Vania Canvelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo0:18:50 
37Sandra Alonso (Spa) Bizkaia Durango-Euskadi Murias0:19:00 
38Giulia Marchesini (Ita) Aromitalia Vaiano0:20:46 
39Nicole Steigenga (Ned) BePink0:27:43 
40Martina Alzini (Ita) Astana Women's Team0:28:02 
41Sara Pillon (Ita) Servetto-Stradalli Cycle-Alurecycling0:28:24 
42Marzia Salton Basei (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:28:31 
43Daniela Magnetto Allietta (Ita) Conceria Zabri-Fanini0:28:34 
44Francesca Balducci (Ita) SC Michela Fanini0:33:12 

 

Related Articles

Back to top