TechPowered By

More tech

Van Summeren and Decker win Duo Normand

By:
Cycling News

FDJ, Vacansoleil-DCM complete podium for TTT

Full Results
1 Thomas Decker (Ned) / Johan Van Summeren (Bel) Team Garmin-Cervelo 1:06:48  
2 Anthony Roux (Fra) / Jérémy Roy (Fra) FDJ 0:01:15  
3 Jens Mouris (Ned) / Martijn Keizer (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:02:06  
4 Laszlo Bodrogi (Fra) / Dimitri Champion (Fra) French National Team 0:02:31  
5 Julien Simon (Fra) / Paul Poux (Fra) Saur - Sojasun 0:03:43  
6 Pavel Polievka (Svk) / Matei Jurco (Svk) Slovakian National Team 0:04:02  
7 Julien Antomarchi (Fra) / Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:08  
8 David Lelay (Fra) / Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:11  
9 Lukasz Bodnar (Pol) / Mateusz Taciak (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:04:18  
10 Nicolas Edet (Fra) Cofidis / Franck Vermeulen (Fra) Véranda Rideau 0:04:31  
11 Thibaut Pinot (Fra) / Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:04:42  
12 Evaldas Siskevicius (Ltu) / Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:50  
13 Jonathan Fumeaux (Swi) / Nicolas Baldo (Fra) Atlas Personal 0:04:54  
14 Benjamin Verraes (Bel) / Jens Vandenbogaerde (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:05:05  
15 Kai Applequist (USA) / Sam Johnson (USA) Team Exergy 0:05:13  
16 Steven De Neef (Bel) / Jeroem Lepla (Bel) Jong Vlaanderen - Bauknecht 0:05:14  
17 Mykhaylo Kononenko (Ukr) / Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team 0:05:25  
18 Lars Andersson (Swe) / Mats Andersson (Swe) Swedish National Team 0:05:44  
19 Ionnis Tamouridis (Gre) / Vasileos Simantirakis (Gre) SP Tableware 0:05:47  
20 Matthew Cooke (USA) / Quinn Keogh (USA) Team Exergy 0:05:55  
21 Nicolas Hutchings (GBr) / Chris McNamara (GBr) CS Grupetto 0:07:05  
22 Arne Hassink (Ned) / Jan Oelerich (Ger) TT Raiko Argon 18 0:07:19  
23 Volodymyr Gomeniuk (Ukr) / Oleksandr Grygorenko (Ukr) Kolss Cycling Team 0:07:21  
24 Thomas Koep (Ger) / Jan Deutschmann (Ger) TT Raiko Argon 18 0:07:41  
25 Arnaud Courteille (Fra) / Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 0:07:48  
26 Tom Thill (Lux) / Morten Knudsen (Den) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:07:59  
27 Pawel Charucki (Pol) / Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:08:22  
28 Vytautas Kaupas (Ltu) / Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange - Magic-Sportfood.de 0:08:27  
29 Bartlomiej Matysiak (Pol) / Blazej Janiaczyk (Pol) CCC Polsat Polkowice 0:08:40  
30 Carlos Iscar Martin (Spa) / Jon Garate Badiola (Spa) Bidelan Kirolgi 0:11:02  
31 Jiri Skalicky (Cze) / Adam Simek (Cze) CK Windoor's Pribram 0:11:30  
32 Jan Wolf (Cze) / Marek Zaoral (Cze) CK Windoor's Pribram 0:13:07  
33 Vitalijs Kornilovs (Lat) / Reinis Andrijanovs (Lat) Alpha Baltic - Unitymarathons.com 0:18:11