Veelers rescues Skil-Shimano's Chinese Tour

Mizurov delivers Tabriz overall victory on second attempt

Skil-Shimano came to the Tour of Qinghai Lake with high hopes. With two riders capable of riding well in the mountains - terrain that Qinghai has in abundance - it seemed totally feasible that they could finish in the top five riders on the general classification. However some things are just not meant to be. Sickness and unfortunate circumstances lead to three of their riders, two of whom were their designated classification riders – Theo Eltink and Steve Houanard – ending their race early.

Today Tom Veelers turned the Dutch squad's luck around, and it was just in time too. For the second time in as many years the young Dutch sprinter was the victor in Xining. Last year it was in an uphill sprint after stage six. This year he took his victory on the final stage's street circuit which, like the Tour de France's final stage on the Champs Elysées, is a tradition for this great bike race, just eight years young.

"Today was the perfect sprint," Veelers said of the effort that delivered him his victory of the 2009 season ahead of Jure Kocjan (Slovenia) and Danilo Hondo (PSK-Whirlpool).

"Last year I also won here in Xining, it was the sixth stage and now it was the last. I would have liked to win a stage earlier, but with a second and a 5th I just didn't have enough. Now it all came together and I crossed the line as the winner.

"We had a lot of bad luck with our classification riders. We lost Steve Houanard already in the third stage, then Theo Eltink through sickness and then we lost Yukihiro Doi thanks to a faulty start ramp in the prologue where he bruised his ribs. After falling on his ribs again, it was all over. It was a real shame."

With so much bad luck in the past ten days, the team can finally celebrate as winners in China.

"This makes it all better. If you win a stage then it is always a success."

For today's runner up, Jure Kocjan (Slovenia), today's stage was bitter-sweet. The time bonus he netted by placing second was enough to move him up the overall classification to fifth overall – the only rider in the top ten to move – but a mistake by the judges, which saw them ring the bell for the first intermediate sprint two laps early cost him the overall win in the race for the green jersey.

"Today I was fighting for the green jersey, but the commissaire made a mistake ringing the bell two laps before the actual sprint.

"I sprinted for the intermediate sprint, but then they said that the sprint was in two laps. I lost the green jersey because of the commissaire," Kocjan explained.

An appeal to the judges' decision by Kocjan was rejected, and the green jersey awarded to Radoslav Rogina (Loborika), who has worn the jersey since stage three.

"I appealed the decisions, but all they said was that they made a mistake, but that is sport. Now I don't have a green jersey, not because I wasn't good enough, but because of their mistake," a disappointed Kocjan said at the award ceremony following the stage.

Mizurov anonymous as he crosses the line, but head and shoulders above the rest overall

For overall winner, Andrey Mizurov (Tabriz-Petrochemicals) today's stage was a mere formality, a stage for the sprinters. The Kazakh finished the stage mid-pack, surrounded by teammates eager to congratulate him on his dominate victory in the ten day event.

For 100 kilometres or so Mizurov could be seen chatting to fellow members of he peloton, who were obviously keen to show their appreciation of his imposing overall win. As the stage formalities wound up, the smile of victory was hard to wipe from his face, as he happily signed autographs for an enthusiastic mob of Chinese fans.

"Yesterday the race finished. Today I only had to sit in the group, as the stage was made for the sprinters," Mizurov explained.

When asked if he would celebrate the win tonight with his Tabriz-Petrochemicals team, which also took out the overall win in the mountains classification with Ghadar Mizbani Iranagh - who also took second overall – and the Asian rider classification with Mizurov along with the overall teams prize, Mizurov said with a wry grin: "I don't know, I don't know we will look at the situation."

Whatever they may conclude, it is a situation is worth celebrating.

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano1:59:40 
2Jure Kocjan (Slo) Slovenia  
3Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author  
4Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine  
5Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec  
6Radoslav Rogina (Cro) Loborika  
7Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano  
8Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan  
9Morten Hoberg (Den) Team Capinordic  
10Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
11Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic  
12Wong Kan Po (HKg) Hong Kong  
13Mitja Mahoric (Slo) Slovenia  
14Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
15Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan  
16Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team  
17Liu Bo (Chn) China  
18Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team  
19Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
20Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong  
21Mateusz Mroz (Pol) Poland  
22Pawel Cieslik (Pol) Poland  
23Darko Blazevic (Cro) Loborika  
24Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports  
25Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
26Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under  
27Wojciech Dybel (Pol) Poland  
28Vid Ogris (Slo) Loborika  
29Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan  
30Carlo Corra (Ita) Team Corratec  
31Matej Stare (Slo) Slovenia  
32Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong  
33Lukasz Osiecki (Pol) Poland  
34Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author  
35Han Feng (Chn) Skil-Shimano  
36Ben Grenda (Aus) Praties  
37Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team  
38Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under  
39James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel  
40Hui Guo (Chn) Max Success Sports  
41Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
42Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan  
43Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec  
44Lucas Persson (Swe) Team Capinordic  
45Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
46Kristjan Durasek (Cro) Loborika  
47Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
48Andreas Linden (Swe) Team Capinordic  
49Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia  
50Liu Hao (Chn) Max Success Sports  
51Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team  
52Bostjan Rezman (Slo) Slovenia  
53Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor  
54Cheung King Wai (HKg) Hong Kong  
55Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine  
56Andrej Omulec (Slo) Slovenia  
57Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
58Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine  
59Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec  
60Adrian Honkisz (Pol) Poland  
61Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine  
62Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
63Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
64Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic  
65Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
66Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under  
67Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team  
68Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author  
69Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team  
70Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team  
71Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
72Liu Peng (Chn) China  
73Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
74Sun Lei (Chn) Max Success Sports  
75Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano  
76Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author  
77Kristian Sobota (Den) Team Capinordic  
78Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika  
79Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under  
80Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under  
81Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec  
82Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team  
83Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
84Kristian House (GBr) Rapha Condor  
85Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan  
86Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under  
87Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team  
88Song Baoqing (Chn) China  
89Xu Gang (Chn) Max Success Sports0:00:13 
90Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:00:14 
91Nathan Earle (Aus) Praties0:00:16 
92Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan  
93Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic0:00:18 
94Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:20 
95Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine0:00:22 
96Dan Craven (Nam) Rapha Condor  
97Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine0:00:23 
98Tomislav Danculovic (Cro) Loborika0:00:25 
99Zhang Hui (Chn) Max Success Sports0:00:26 
100Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine0:00:57 
101Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan  
DNSPetr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author  
DNSTom Southam (GBr) Rapha Condor  
DNFZhao Yujian (Chn) Max Success Sports  
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristian Sobota (Den) Team Capinordic5 pts
2Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author3 
3Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec1 
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hui Guo (Chn) Max Success Sports5 pts
2Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under3 
3Dan Craven (Nam) Rapha Condor1 
Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tomislav Danculovic (Cro) Loborika5 pts
2Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team3 
3Dan Craven (Nam) Rapha Condor1 
Sprint 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano16 pts
2Jure Kocjan (Slo) Slovenia14 
3Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author13 
4Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine12 
5Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec11 
6Radoslav Rogina (Cro) Loborika10 
7Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano9 
8Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan8 
9Morten Hoberg (Den) Team Capinordic7 
10Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team6 
11Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic5 
12Wong Kan Po (HKg) Hong Kong4 
13Mitja Mahoric (Slo) Slovenia3 
14Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team2 
15Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Skil-Shimano5:59:00 
2Slovenia  
3Kazakhstan  
4Loborika  
5Team Capinordic  
6Hong Kong  
7Poland  
8Jelly Belly  
9Team Utensilnord  
10Qinghai Tyd  
11Psk Whirlpool-Author  
12Max Success Sports  
13Ukraine  
14Cinelli-Down Under  
15Trek-Mp  
16Tabriz Petr.  
17China  
18Rapha-Condor0:00:22 
Asian teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kazakhstan5:59:00 
2Hong Kong  
3Qinghai Tyd  
4Max Success Sports  
5Trek-Mp  
6Tabriz Petr.  
7China  
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team6:02:24 
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:01:36 
3Mitja Mahoric (Slo) Slovenia0:01:40 
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika0:03:31 
5Jure Kocjan (Slo) Slovenia0:04:22 
6Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:04:27 
7Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec0:05:26 
8Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:06:37 
9Lucas Persson (Swe) Team Capinordic0:06:42 
10Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine0:08:56 
11Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author0:09:43 
12Matej Stare (Slo) Slovenia0:09:50 
13Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia0:11:01 
14Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:11:15 
15Andrej Omulec (Slo) Slovenia0:11:34 
16Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine0:12:02 
17Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team0:12:03 
18Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:12:17 
19Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:13:17 
20Pawel Cieslik (Pol) Poland  
21Bostjan Rezman (Slo) Slovenia0:13:25 
22Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine0:20:14 
23Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:20:26 
24James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel0:21:03 
25Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:22:27 
26Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:27:04 
27Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author0:27:24 
28Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:28:13 
29Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:31:55 
30Mateusz Mroz (Pol) Poland0:32:32 
31Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:33:59 
32Adrian Honkisz (Pol) Poland0:37:09 
33Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika0:39:12 
34Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:42:26 
35Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:44:46 
36Wong Kan Po (HKg) Hong Kong0:45:03 
37Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:45:37 
38Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:45:41 
39Han Feng (Chn) Skil-Shimano0:46:21 
40Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine0:51:52 
41Carlo Corra (Ita) Team Corratec0:52:38 
42Kristjan Durasek (Cro) Loborika0:54:53 
43Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:56:03 
44Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano1:00:22 
45Nick Reistad (USA) Jelly Belly Cycling Team1:00:42 
46Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic1:00:49 
47Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:01:37 
48Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor1:02:34 
49Sven De Weerdt (Bel) Cinelli - Down Under1:03:27 
50Sun Lei (Chn) Max Success Sports1:05:12 
51Vid Ogris (Slo) Loborika1:05:24 
52Tomislav Danculovic (Cro) Loborika1:05:52 
53Song Baoqing (Chn) China1:06:55 
54Hui Guo (Chn) Max Success Sports1:07:02 
55Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:07:27 
56Dan Craven (Nam) Rapha Condor1:09:13 
57Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec1:09:23 
58Kristian Sobota (Den) Team Capinordic1:09:34 
59Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:09:35 
60Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong1:10:14 
61Ben Grenda (Aus) Praties  
62Liu Peng (Chn) China1:12:24 
63Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine1:13:26 
64Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec1:13:59 
65Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:14:24 
66Nathan Earle (Aus) Praties1:16:28 
67Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec1:17:03 
68Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano1:21:17 
69Jakub Danacik (Cze) PSK Whirlpool - Author1:21:20 
70Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine1:21:28 
71Jacobus Venter (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team1:21:56 
72Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports1:23:31 
73Bert Roesems (Bel) Cinelli - Down Under1:24:29 
74Wojciech Dybel (Pol) Poland1:26:06 
75Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano1:27:48 
76Zhang Hui (Chn) Max Success Sports1:29:03 
77Kristian House (GBr) Rapha Condor1:31:39 
78Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic1:33:22 
79Peter Ronsse (Bel) Cinelli - Down Under1:34:01 
80Matthew Rice (Aus) Jelly Belly Cycling Team1:35:43 
81Xu Gang (Chn) Max Success Sports1:37:20 
82Jeremy Powers (USA) Jelly Belly Cycling Team1:37:31 
83Liu Bo (Chn) China1:37:49 
84Darko Blazevic (Cro) Loborika1:39:35 
85Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:39:47 
86Andreas Linden (Swe) Team Capinordic1:44:29 
87Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under1:44:31 
88Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong1:45:12 
89Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli - Down Under1:45:53 
90Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:46:34 
91Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine1:47:49 
92Lukasz Osiecki (Pol) Poland1:49:55 
93Christopher Stevenson (Swe) Team Capinordic1:50:18 
94Cheung King Wai (HKg) Hong Kong1:55:09 
95Christopher D'Amelio (Aus) Cinelli - Down Under1:58:09 
96Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:59:58 
97Morten Hoberg (Den) Team Capinordic2:18:47 
98Vojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author2:25:19 
99Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team2:25:54 
100Liu Hao (Chn) Max Success Sports2:26:15 
101Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team2:51:13 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Radoslav Rogina (Cro) Loborika105 pts
2Jure Kocjan (Slo) Slovenia102 
3Danilo Hondo (Ger) PSK Whirlpool - Author91 
4Mitja Mahoric (Slo) Slovenia86 
5Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan69 
6Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team68 
7Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan58 
8Matej Stare (Slo) Slovenia57 
9Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team51 
10Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team48 
11Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano41 
12Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine36 
13Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec36 
14Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan32 
15Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team30 
16Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine26 
17Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic25 
18Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team21 
19Lucas Persson (Swe) Team Capinordic21 
20Emiliano Donadello (Ita) Team Corratec20 
21Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine19 
22Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine19 
23Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano19 
24James Perry (RSA) Team Stegcomputer - Neotel17 
25Wong Kan Po (HKg) Hong Kong14 
26Hui Guo (Chn) Max Success Sports10 
27Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia9 
28Pawel Cieslik (Pol) Poland9 
29Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan7 
30Andrej Omulec (Slo) Slovenia7 
31Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author7 
32Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author7 
33Darren Lapthorne (Aus) Rapha Condor7 
34Morten Hoberg (Den) Team Capinordic7 
35Bruno Rizzi (Ita) Team Corratec6 
36Tomislav Danculovic (Cro) Loborika5 
37Kristian Sobota (Den) Team Capinordic5 
38Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Trek - Marco Polo Cycling Team5 
39Bostjan Rezman (Slo) Slovenia4 
40Vid Ogris (Slo) Loborika4 
41Liu Bo (Chn) China4 
42Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team3 
43Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine3 
44Song Baoqing (Chn) China3 
45Logan Dennis Hutchings (NZl) Cinelli - Down Under3 
46Dan Craven (Nam) Rapha Condor2 
47Serhiy Honchar (Ukr) Team Corratec2 
48Kristian House (GBr) Rapha Condor2 
49Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1 
50Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1 
51Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine1 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team37 pts
2Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team36 
3Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team21 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan13 
5Bostjan Rezman (Slo) Slovenia12 
6Lucas Persson (Swe) Team Capinordic7 
7Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine7 
8Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team6 
9Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
10Song Baoqing (Chn) China5 
11Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team5 
12Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan5 
13Hui Guo (Chn) Max Success Sports5 
14Mitja Mahoric (Slo) Slovenia4 
15Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan3 
16Niklas Axelsson (Swe) Team Corratec3 
17Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine3 
18Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan2 
19Radoslav Rogina (Cro) Loborika1 
20Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan1 
Asian riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andrey Mizurov (Kaz) Petrochemical Tabriz Cycling Team6:02:00 
2Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:02:00 
3Dmitriy Fofonov (Kaz) Kazakhstan0:04:00 
4Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan0:07:00 
5Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan0:11:00 
6Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan0:12:00 
7Hossein Askari (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:13:00 
8Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan0:20:00 
9Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team0:27:00 
10Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan0:28:00 
11Li Fuyu (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team0:32:00 
12Jiao Pengda (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:34:00 
13Liu Biao (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:42:00 
14Dong Xiaoyong (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:45:00 
15Wong Kan Po (HKg) Hong Kong  
16Dmitriy Gruzdev (Kaz) Kazakhstan0:46:00 
17Wu Shengjun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team0:56:00 
18Ma Haijun (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:02:00 
19Sun Lei (Chn) Max Success Sports1:05:36 
20Song Baoqing (Chn) China1:07:19 
21Hui Guo (Chn) Max Success Sports1:07:26 
22Hossein Jahabanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:07:51 
23Wei Kui (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team1:09:59 
24Tang Wang Yip (HKg) Hong Kong1:10:38 
25Liu Peng (Chn) China1:12:48 
26Wang Meiyin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:14:48 
27Zhang Ruisong (Chn) Max Success Sports1:23:55 
28Zhang Hui (Chn) Max Success Sports1:29:27 
29Xu Gang (Chn) Max Success Sports1:37:44 
30Liu Bo (Chn) China1:38:13 
31Medhi Fahridi Kovij (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team1:40:11 
32Kwok Ho Ting (HKg) Hong Kong1:45:36 
33Liu Yilin (Chn) Trek - Marco Polo Cycling Team1:46:58 
34Cheung King Wai (HKg) Hong Kong1:55:33 
35Tu Yue (Chn) Qinghai Tianyoude Cycling Team2:00:22 
36Peng Kuei Hsiang (Tpe) Giant Asia Racing Team2:26:18 
37Liu Hao (Chn) Max Success Sports2:26:39 
38Lai Kuan Hua (Tpe) Giant Asia Racing Team2:51:37 
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petr.18:14:00 
2Slovenia0:05:00 
3Kazakhstan0:15:07 
4Ukraine0:33:55 
5Psk Whirlpool-Author0:34:36 
6???/Poland0:50:39 
7Team Utensilnord0:53:32 
8Loborika0:54:57 
9Qinghai Tyd1:20:57 
10Skil-Shimano1:42:41 
11Trek-Mp1:51:14 
12Team Capinordic1:53:32 
13Rapha-Condor2:36:24 
14Jelly Belly2:50:57 
15Hong Kong2:58:40 
16Max Success Sports3:04:58 
17China3:26:54 
18Cinelli-Down Under3:36:24 
Asian team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tabriz Petr.18:14:32 
2Kazakhstan0:14:35 
3Qinghai Tyd1:20:25 
4Hong Kong2:58:08 
5Max Success Sports3:04:26 
6Trek-Mp3:25:38 
7China3:26:22 
Back to top