TechPowered By

More tech

Tour de San Luis start list

By:
Cycling News
Published:
January 20, 2013, 23:00 GMT,
Updated:
January 26, 2013, 15:38 GMT
Race:
Tour de San Luis

Official starters as of January 20, 2013

Omega Pharma-Quick Step
1 Mark Cavendish (GBr)    
2 Sylvain Chavanel (Fra)    
3 Michal Kwiatkowski (Pol)    
4 Pieter Serry (Bel)    
5 Metteo Trentin (Ita)    
6 Martin Velits (Svk)    
San Luis Somos Todos
11 Daniel Diaz (Arg)    
12 Jorge Giacinti (Arg)    
13 Leandro Messineo (Arg)    
14 Andrey Sartasov (Chi)    
15 Sergio Godoy (Arg)    
16 Emmanuel Guevara (Arg)    
17 Juan A. Lucero (Arg)    
18 Cristian Martinez (Arg)    
Team Saxo-Tinkoff
21 Alberto Contador (Spa)    
22 Benjamin Noval (Spa)    
23 Bruno Pires (Por)    
24 Jesus Hernandez (Spa)    
25 Nicki Sorensen (Den)    
26 Sergio Paulinho (Por)    
Astana Pro Team
31 Vincenzo Nibali (Ita)    
32 Fabio Aru (Ita)    
33 Alessandro Vanotti (Spa)    
34 Egor Silin (Rus)    
35 Paolo Tiralongo (Ita)    
36 Andrey Zeits (Kaz)    
Cannondale
41 Peter Sagan (Svk)    
42 Lucas Sebastian Haedo (Arg)    
43 Mauro Da Dalto (Ita)    
44 Edward King (USA)    
45 Michel Koch (Ger)    
46 Nariyuki Masuda (Jpn)    
47 Jose Cayetano Sarmiento (Col)    
Argentina
51 Leandro Atencio (Arg)    
52 Juan I. Curuchet (Arg)    
53 Facundo Lezica (Arg)    
54 Alejandro Sivori (Arg)    
55 Leonel Sarrachine (Arg)    
56 Alfredo Gutierrez (Arg)    
57 Fernando Barroso (Arg)    
58 Gabriel N. Juarez (Arg)    
Movistar Team
61 Jonathan Castroviejo (Spa)    
62 Juan Jose Cobo (Spa)    
63 Jesus Herrada (Spa)    
64 Vladimir Karpets (Rus)    
65 Eloy Teruel (Spa)    
66 Francisco Jose Ventoso (Spa)    
Lotto Belisol
71 Bart De Clercq (Bel)    
72 Jens Debusschere (Bel)    
73 Kenny De Haes (Bel)    
74 Jurgen Van Den Broeck (Bel)    
75 Joost Van Leijen (Ned)    
76 Frederik Willems (Bel)    
BMC Racing Team
81 Mathias Frank (Swi)    
82 Thor Hushovd (Nor)    
83 Dominik Nerz (Ger)    
84 Daniel Oss (Ita)    
85 Manuel Quinziato (Ita)    
86 Tejay van Garderen (USA)    
Lampre Merida
91 Filippo Pozzato (Ita)    
92 Maximiliano Richeze (Arg)    
93 Adriano Malori (Ita)    
94 Kristijan Durasek (Cro)    
95 Diego Ulissi (Ita)    
96 Davide Vigano (Ita)    
97 Alessandro Petacchi (Ita)    
AG2R La Mondiale
101 Carlos Betancur (Col)    
102 Manuel Belletti (Ita)    
103 Matteo Montaguti (Ita)    
104 Ben Gastauer (Lux)    
105 Rinaldo Nocentini (Ita)    
106 Jean Cristophe Peraud (Fra)    
Orica Greenedge
111 Michael Albasini (Swi)    
112 Mitch Docker (Aus)    
113 Leigh Howard (Aus)    
114 Christian Meier (Can)    
115 Svein Tuft (Can)    
116 Pieter Weening (Ned)    
Androni Giocattoli
121 Mattia Gavazzi (Ita)    
122 Giairo Ermeti (Ita)    
123 Diego Rosa (Ita)    
124 Caros Ochoa (Ven)    
125 Jackson Rodriguez (Ven)    
126 Miguel Angel Rubiano (Col)    
Vini Fantini
131 Francesco Chicchi (Ita)    
132 Oscar Gatto (Ita)    
133 Mauro Santambrogio (Ita)    
134 Mauro Finetto (Ita)    
135 Leonardo Giordani (Ita)    
136 Rafael Andriato (Bra)    
UnitedHealthcare
141 Jake Keough (USA)    
142 Robert Forster (Ger)    
143 John Murphy (USA)    
144 Alessandro Bazzana (Ita)    
145 Philip Deignan (Irl)    
146 Lucas Euser (USA)    
147 Marc De Maar (AHo)    
148 Jeff Louder (USA)    
Team NetApp-Endura
151 Scott Thwaites (GBr)    
152 Ralf Matzka (Ger)    
153 Jonathan McEvoy (GBr)    
154 Michael Schwarzmann (Ger)    
155 Alexander Wetterhall (Swe)    
156 Joao Mendes (Por)    
CCC Polsat Polkowice
161 Marek Rutkiewicz (Pol)    
162 Jacek Morajko (Pol)    
163 Adrian Kurek (Pol)    
164 Bartiomiej Matysiak (Pol)    
165 Grzegorz Stepniak (Pol)    
166 Jaroslaw Marycz (Pol)    
Buenos Aires Provincia
171 Sebastian Tolosa (Arg)    
172 Claudio M. Arone (Arg)    
173 Santiago A. Espindola (Arg)    
174 Julian P. Gaday (Arg)    
175 Walter F. Perez (Arg)    
176 Lucas M. Gaday (Arg)    
177 Juan Ferrari (Arg)    
178 Andres I. Pereyra (Arg)    
Bardiani CSF Inox
181 Sacha Modolo (Ita)    
182 Marco Canola (Ita)    
183 Sonny Colbrelli (Ita)    
184 Marco Coledan (Ita)    
185 Nicola Boem (Ita)    
186 Filippo Fortin (Ita)    
Caja Rural
191 Enzo Josue Moyano (Arg)    
192 Andre Cardoso (Por)    
193 Francesco Lasca (Ita)    
194 David Arroyo (Spa)    
195 Fabricio Ferrari (Uru)    
196 Yelko Gomez (Pan)    
Funvic Brasilinvest
201 Magno Nazaret (Bra)    
202 Gregolry Panizo (Bra)    
203 Pedro Nicacio (Bra)    
204 Ramiro Cabrera (Bra)    
205 Carlos Manarelli (Bra)    
206 Alex Diniz (Bra)    
207 Breno Sidoti (Bra)    
208 Francisco Chamorro (Bra)    
Clos de Pirque-Trek
211 Patricio Almonacid (Chi)    
212 Antonio Cabrera (Chi)    
213 Gonzalo Garrido (Chi)    
214 Luis Sepulveda (Chi)    
215 Jose Luis Rivera (Arg)    
216 Gustavo Hernandez (Arg)    
Mexico
221 Daniel Badilla (Mex)    
222 Flavio De Luna (Mex)    
223 Ivan Carvajal (Mex)    
224 Sergio Escutia (Mex)    
225 Ignacio Prado (Mex)    
226 Leonardo Juarez (Mex)    
227 Hector Rangel (Mex)    
228 Carlos J. Valera (Mex)    
Jamis-Hagens Berman
231 Juan Jose Haedo (Arg)    
232 Ben Jacques-Maynes (USA)    
233 Guido Palma (Arg)    
234 Tyler Wren (USA)    
235 Javier Acevedo (Col)    
236 Damis Aleman (Arg)    
ASC Dukla Praha
241 Martin Blaha (Cze)    
242 Martin Hacecky (Cze)    
243 Vojitech Hacecky (Cze)    
244 Juiri Hochmann (Cze)    
245 Milan Kadlek (Cze)    
246 Alois Kankovsky (Cze)    
Cuba
251 Arnold Alcolea (Cub)    
252 Yasmani Martinez (Cub)    
253 Yennier Lopez (Cub)    
254 Pedro Portuondo (Cub)    
255 Agustin Diaz (Cub)    
256 Lisnandy Alonso (Cub)    
Katusha Team
261 Joaquim Rodriguez (Spa)    
262 Alberto Losada (Spa)    
263 Daniel Moreno (Spa)    
264 Luca Paolini (Ita)    
265 Angel Vicioso (Spa)    
266 Xavier Florencio (Spa)    

Back to top