De Brabantse Pijl - La Fleche Brabanconne 2018 start list

Provisional list as of April 10, 2018

De Brabantse Pijl - La Fleche Brabanconne - Start List

Bahrain-Merida
#Rider Name (Country) Team 
1Sonny Colbrelli (Ita)  
2Yukiya Arashiro (Jpn)  
3Grega Bole (Slo)  
4Borut Bozic (Slo)  
5Enrico Gasparotto (Ita)  
6Ramunas Navardauskas (Ltu)  
7Hermann Pernsteiner (Aut)  
BMC Racing Team
#Rider Name (Country) Team 
11Dylan Teuns (Bel)  
12Patrick Bevin (NZl)  
13Tom Bohli (Swi)  
14Brent Bookwalter (USA)  
15Kilian Frankiny (Swi)  
16Joey Rosskopf (USA)  
17Nathan Van Hooydonck (Bel)  
Lotto Soudal
#Rider Name (Country) Team 
21Tiesj Benoot (Bel)  
22Tomasz Marczynski (Pol)  
23Rémy Mertz (Bel)  
24Maxime Monfort (Bel)  
25Tosh Van Der Sande (Bel)  
26Jelle Vanendert (Bel)  
27Tim Wellens (Bel)  
Mitchelton-Scott
#Rider Name (Country) Team 
31Carlos Verona (Spa)  
32Jack Haig (Aus)  
33Michael Hepburn (Aus)  
34Daryl Impey (RSA)  
35Christopher Juul Jensen (Den)  
36Rob Power (Aus)  
37Svein Tuft (Can)  
Quick-Step Floors
#Rider Name (Country) Team 
41Bob Jungels (Lux)  
42Kasper Asgreen (Den)  
43Rémi Cavagna (Fra)  
44Davide Martinelli (Ita)  
45Jhonatan Narvaez (Ecu)  
46Fabio Jakobsen (Ned)  
47Pieter Serry (Bel)  
Dimension Data
#Rider Name (Country) Team 
51Edvald Boasson Hagen (Nor)  
52Scott Davies (GBr)  
53Amanuel Gebreigzabhier (Eri)  
54Ryan Gibbons (RSA)  
55Serge Pauwels (Bel)  
56Johann Van Zyl (RSA)  
57Julien Vermote (Bel)  
Team LottoNl-Jumbo
#Rider Name (Country) Team 
61Enrico Battaglin (Ita)  
62Floris De Tier (Bel)  
63Pascal Eenkhoorn (Ned)  
64Bert-Jan Lindeman (Ned)  
65Paul Martens (Ger)  
66Daan Olivier (Ned)  
67Robert Wagner (Ger)  
Aqua Blue Sport
#Rider Name (Country) Team 
71Mark Christian (GBr)  
72Eddie Dunbar (Irl)  
73Aaron Gate (NZl)  
74Lasse Norman Hansen (Den)  
75Casper Pedersen (Den)  
76Lawrence Warbasse (USA)  
77Calvin Watson (Aus)  
CCC Sprandi Polkowice
#Rider Name (Country) TeamResult
81Jan Tratnik (Slo)  
82Pawel Bernas (Pol)  
83Kamil Gradek (Pol)  
84Jonas Koch (Ger)  
85Lukasz Owsian (Pol)  
86Michal Paluta (Pol)  
87Frantisek Sisr (Cze)  
Cofidis, Solutions Credits
#Rider Name (Country) Team 
91Jesús Herrada Lopez (Spa)  
92Dorian Godon (Fra)  
93José Herrada Lopez (Spa)  
94Luis Angel Mate Mardones (Spa)  
95Anthony Perez (Fra)  
96Stéphane Rossetto (Fra)  
97Michaël Van Staeyen (Bel)  
Direct Energie
#Rider Name (Country) Team 
101Rein Taaramäe (Est)  
102Thomas Boudat (Fra)  
103Jerome Cousin (Fra)  
104Fabien Grellier (Fra)  
105Jonathan Hivert (Fra)  
106Romain Sicard (Fra)  
107Angelo Tulik (Fra)  
Israel-Cycling Academy
#Rider Name (Country) Team 
111Kristian Sbaragli (Ita)  
112Guillaume Boivin (Can)  
113Roy Goldstein (Isr)  
114August Jensen (Nor)  
115Krists Neilands (Lat)  
116Dennis van Winden (Ned)  
117Tyler Williams (USA)  
Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
#Rider Name (Country) Team 
121Marco Canola (Ita)  
122Imerio Cima (Ita)  
123Eduard Michael Grosu (Rom)  
124Marino Kobayashi (Jpn)  
125Juan Jose Lobato Del Valle (Spa)  
126Simone Ponzi (Ita)  
127Marco Tizza (Ita)  
Roompot-Nederlandse Loterij
#Rider Name (Country) Team 
131Pieter Weening (Ned)  
132Robbert de Greef (Ned)  
133Floris Gerts (Ned)  
134Pim Ligthart (Ned)  
135Jeroen Meijers (Ned)  
136Elmar Reinders (Ned)  
137Oscar Riesebeek (Ned)  
Sport Vlaanderen-Baloise
#Rider Name (Country) Team 
141Preben Van Hecke (Bel)  
142Aime De Gendt (Bel)  
143Benjamin Declercq (Bel)  
144Kevin Deltombe (Bel)  
145Edward Planckaert (Bel)  
146Thomas Sprengers (Bel)  
147Dries Van Gestel (Bel)  
Fortuneo-Samsic
#Rider Name (Country) Team 
151Warren Barguil (Fra)  
152Franck Bonnamour (Fra)  
153Brice Feillu (Fra)  
154Elie Gesbert (Fra)  
155Kevin Ledanois (Fra)  
156Amael Moinard (Fra)  
157Florian Vachon (Fra)  
Team Novo Nordisk
#Rider Name (Country) Team 
161Andrea Peron (Ita)  
162Joonas Henttala (Fin)  
163Brian Kamstra (Ned)  
164David Lozano (Spa)  
165Reid McClure (Can)  
166Charles Planet (Fra)  
167Rik Van Ijzendoorn (Ned)  
Veranda's Willems Crelan
#Rider Name (Country) Team 
171Sean De Bie (Bel)  
172Dries De Bondt (Bel)  
173Mathias De Witte (Bel)  
174Huub Duijn (Ned)  
175Arjen Livyns (Bel)  
176Elias Van Breussegem (Bel)  
177Zico Waeytens (Bel)  
Vital Concept
#Rider Name (Country) Team 
181Bryan Coquard (Fra)  
182Yohan Bagot (Fra)  
183Justin Mottier (Fra)  
184Patrick Müller (Swi)  
185Quentin Pacher (Fra)  
186Kévin Reza (Fra)  
187Tanguy Turgis (Fra)  
Wanty-Groupe Gobert
#Rider Name (Country) Team 
191Jérôme Baugnies (Bel)  
192Tom Devriendt (Bel)  
193Frederik Backaert (Bel)  
194Odd Christian Eiking (Nor)  
195Xandro Meurisse (Bel)  
196Andrea Pasqualon (Ita)  
197Dion Smith (NZl)  
WB Aqua Protect Veranclassic
#Rider Name (Country) Team 
201Maxime Vantomme (Bel)  
202Thomas Deruette (Bel)  
203Justin Jules (Fra)  
204Julien Mortier (Bel)  
205Dimitri Peyskens (Bel)  
206Ludovic Robeet (Bel)  
207Antoine Warnier (Bel)  

Related Articles

Back to top