2018 4 Jours de Dunkerque start list

Official starters as of May 7, 2018

AG2R La Mondiale
1Samuel Dumoulin (Fra)  
2Gediminas Bagdonas (Ltu)  
3Rudy Barbier (Fra)  
5Julien Duval (Fra)  
6Alexis Gougeard (Fra)  
7Nans Peters (Fra)  
Groupama-FDJ
11Marc Sarreau (Fra)  
12Bruno Armirail (Fra)  
13Mickael Delage (Fra)  
14Daniel Hoelgaard (Nor)  
15Olivier Le Gac (Fra)  
16Valentin Madouas (Fra)  
17Benoit Vaugrenard (Fra)  
Lotto Soudal
21André Greipel (Ger)  
22Jasper De Buyst (Bel)  
23Remy Mertz (Bel)  
24Moreno Hofland (Ned)  
25Enzo Wouters (Bel)  
26Lawrence Naesen (Bel)  
27Marcel Sieberg (Ger)  
Aqua Blue Sport
31Matthew Brammeier (Irl)  
32Conor Dunne (Irl)  
33Andrew Fenn (GBr)  
34Aaron Gate (NZl)  
35Lasse Norman Hansen (Den)  
36Peter Koning (Ned)  
37Casper Pedersen (Den)  
Cofidis, Solutions Credits
41Nacer Bouhanni (Fra)  
42Dimitri Claeys (Bel)  
43Julien Simon (Fra)  
44Geoffrey Soupe (Fra)  
45Anthony Turgis (Fra)  
46Jimmy Turgis (Fra)  
47Kenneth Vanbilsen (Bel)  
Delko Marseille Provence KTM
51Romain Combaud (Fra)  
52Iuri Filosi (Ita)  
53Mauro Finetto (Ita)  
54Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol)  
55Jérémy Leveau (Fra)  
56Evaldas Siskevicius (Ltu)  
57Julien Trarieux (Fra)  
Direct Energie
61Adrien Petit (Fra)  
62Romain Cardis (Fra)  
63Damien Gaudin (Fra)  
64Yohann Gene (Fra)  
65Paul Ourselin (Fra)  
66Alexandre Pichot (Fra)  
67Simon Sellier (Fra)  
Euskadi Basque Country
71Mikel Aristi Gardoki (Spa)  
72Hector Saez Benito (Spa)  
73Aitor Gonzalez Prieto (Spa)  
74Julen Irizar Laskurain (Spa)  
75Mikel Iturria Segurola (Spa)  
76Gotzon Udondo Santamaria (Spa)  
77Enrique Sanz Unzue (Spa)  
Gazprom–Rusvelo
81Igor Boev (Rus)  
82Dmitriy Kozontchuk (Rus)  
83Roman Maikin (Rus)  
84Alexander Porsev (Rus)  
85Evgeny Shalunov (Rus)  
86Sergei Shilov (Rus)  
87Nikolay Trusov (Rus)  
Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
91Damiano Cima (Ita)  
92Eduard Michael Grosu (Rom)  
93Sho Hatsuyama (Jpn)  
94Juan Jose Lobato (Spa)  
95Alan Marangoni (Ita)  
96Hayato Yoshida (Jpn)  
97Filippo Zaccanti (Ita)  
Roompot-Nederlandse Loterij
101Elmar Reinders (Ned)  
102Oscar Riesebeek (Ned)  
103Sjoerd van Ginneken (Ned)  
104Brian van Goethem (Ned)  
105Jan Willem van Schip (Ned)  
106Coen Vermeltfoort (Ned)  
107Wouter Wippert (Ned)  
Sport Vlaanderen-Baloise
111Piet Allegaert (Bel)  
112Amaury Capiot (Bel)  
113Aime De Gendt (Bel)  
114Moreno De Pauw (Bel)  
115Lindsay De Vylder (Bel)  
116Edward Planckaert (Bel)  
117Jonas Rickaert (Bel)  
Fortuneo-Samsic
121Brice Feillu (Fra)  
122Franck Bonnamour (Fra)  
123Maxime Bouet (Fra)  
124Michael Carbel (Den)  
125Florian Vachon (Fra)  
126Bram Welten (Ned)  
127Benoit Jarrier (Fra)  
Veranda's Willems Crelan
131Huub Duijn (Ned)  
132Aidis Kruopis (Ltu)  
133Senne Leysen (Bel)  
134Arjen Livyns (Bel)  
135Mathias De Witte (Bel)  
136David Tanner (Aus)  
137Stijn Devolder (Bel)  
Vital Concept Cycling Club
141Kris Boeckmans (Bel)  
142Bert De Backer (Bel)  
143Corentin Ermenault (Fra)  
144Jérémy Lecroq (Fra)  
145Lorrenzo Manzin (Fra)  
146Julien Morice (Fra)  
147Bryan Coquard (Fra)  
Wanty-Groupe Gobert
151Simon Antonini (Ita)  
152Frederik Backaert (Bel)  
153Tom Devriendt (Bel)  
154Timothy Dupont (Bel)  
155Wesley Kreder (Ned)  
156Xandro Meurisse (Bel)  
157Guillaume Van Keirsbulck (Bel)  
WB Aqua Protect Veranclassic
161Kenny Dehaes (Bel)  
162Maxime Vantomme (Bel)  
163Ludwig De Winter (Bel)  
164Jimmy Duquennoy (Bel)  
165Christophe Masson (Fra)  
166Ludovic Robeet (Bel)  
167Julien Stassen (Bel)  
Roubaix Lille Metropole
171Steven Tronet (Fra)  
172Julien Antomarchi (Fra)  
173Pierre Barbier (Fra)  
174Tom Dernies (Bel)  
175Pierre Idjouadiene (Fra)  
176Samuel Leroux (Fra)  
177Emiel Vermeulen (Bel)  
St Michel - Auber 93
181Romain Feillu (Fra)  
182Alo Jakin (Est)  
183Kevin Le Cunff (Fra)  
184Guillaume Levarlet (Fra)  
185Flavien Maurelet (Fra)  
186Yoann Paillot (Fra)  
187Damien Touze (Fra)  

Related Articles

Back to top