Skip to main content

Martinez wins from three-man break

Full Results
1Luis Martinez (Uru) Equipo Porongos4:31:30
2Gabriel Richard (Arg) Equipo Porongos
3Emilio Mario Rodriguez (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.
4Jorge Soto (Uru) Equipo Porongos0:00:41
5Gustavo Miño (Par) Seleccion Dto.Central0:00:51
6Emanuel Yanes (Uru) Equipo Porongos0:01:17
7Renato Rohsler (Bra) Club Bike Escola0:01:29
8Rauny L. Silveira (Bra) Club Dataro Ciclismo0:03:42
9Emanuel Juarez (Arg) Start Cicling Team0:03:46
10Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team
11Jorge Guido Bordese (Arg) Univ.Autonoma Asuncion0:03:49
12Gaston Walter Trillini (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:03:54
13Maurizio Frazer (Arg) Start Cicling Team0:03:59
14Cristian E. Da Rosa (Bra) Club Dataro Ciclismo0:06:49
15Carlos Ackermann (Arg) Argentina0:07:11
16Renato A. Dos Santos (Bra) Club Dataro Ciclismo0:07:37
17Federico Moreno (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:07:40
18Murilo Ferraz (Bra) Club Dataro Ciclismo0:09:42
19Karsten Schwab (Bra) Club Bike Escola0:12:30
20Ivo Lucas Siebert (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:12:31
21Fernando Rolon (Par) Paraguay Cycles Club0:12:32
22Cesar Andres Muñoz (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:12:36
23Adam Werderits (Hun) Start Cicling Team0:12:37
24Gustavo Carlson (Par) Paraguay Cycles Club
25Fernando A. Fazzolari (Arg) Univ.Autonoma Asuncion
26Gernan Dario Chiavarini (Arg) Univ.Autonoma Asuncion0:12:42
27Samuel Coronel (Par) Seleccion Dto.Central0:12:45
28Jose Maria Muñoz (Par) Universidad Del Pacifico0:15:55
29Helton D. Costa (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:21:28
30Jose E. Martinez (Uru) Equipo Porongos0:21:29
31Ricardo Morales (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:21:57
32Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central
33Alberto R. Molina (Arg) Argentina0:21:59
34Jose Arroyo (Par) Club Ciclista Durapleg
35Juliano Costa (Bra) Club Bike Escola0:22:04
36Franco Solda (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:22:06
37Aldo Exposito (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.
38Oscar Flores (Par) Paraguay Cycles Club
39Manuel Miranda (Chi) Start Cicling Team
40German Moreira (Uru) Equipo Porongos
41Luis Meauro (Par) Univ.Autonoma Asuncion
42Cleyton Vandr Dos Santos (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:22:10
43Raul Fernandez (Par) Paraguay Cycles Club0:22:14
44Alejandro I. Buzzi (Arg) Argentina
45Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo0:22:42
46Kashi Garrido (Par) Seleccion Dto.Central0:22:45
47Reginaldo Rodrigues (Bra) Club Bike Escola0:22:54
DNFRuben Dario Armoa (Par) Paraguay Cycles Club
DNFJorge Alexandre (Par) Paraguay Cycles Club
DNFGabriel Bordon (Par) Universidad Del Pacifico
DNFRobert Janzen (Par) Universidad Del Pacifico
DNFJorge Amarilla (Par) Club Ciclista Durapleg
DNFLuis Estigarribia (Par) Club Ciclista Durapleg
DNFJuan Pablo Villamayor (Par) C.C. San Lorenzo
DNFMiguel Garcia (Par) C.C. San Lorenzo
DNFDiego Ledesma (Par) C.C. San Lorenzo
DNFPedro Coronel (Par) C.C. San Lorenzo
DNFHugo Ayala (Par) Seleccion Dto.Central
DNFDaizon Jose Mendes (Bra) Club Dataro Ciclismo
DNFMaximiano O. Perez (Arg) Argentina
DNFCarlos Trespach (Bra) Club Bike Escola
DNFDaniel Carrizo (Chi) Start Cicling Team

Mountain 1 - Ciudad De Altos (Cat. 4) 4.6km
1Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team3pts
2Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo2
3Renato A. Dos Santos (Bra) Club Dataro Ciclismo1

Sprint 1 - Arroyos y Esteros, 72.6km
1Cristian E. Da Rosa (Bra) Club Dataro Ciclismo3pts
2Gabriel Richard (Arg) Equipo Porongos2
3Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo1

Teams
1Equipo Porongos13:35:11
2Start Cicling Team0:10:50
3Araujo Comp.Bragado C.C.0:10:53
4Club Dataro Ciclismo0:17:27
5Univ.Autonoma Asuncion0:28:27
6Seleccion Dto.Central0:34:52
7Club Bike Escola0:35:22
8Paraguay Cycles Club0:46:34
9Argentina0:50:43
10G.F.Ciclismo-Unilance0:55:15

General classification after stage 2
1Luis Martinez (Uru) Equipo Porongos4:40:35
2Gabriel Richard (Arg) Equipo Porongos0:00:02
3Jorge Soto (Uru) Equipo Porongos0:00:38
4Emilio Mario Rodriguez (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:00:57
5Gustavo Miño (Par) Seleccion Dto.Central0:01:16
6Renato Rohsler (Bra) Club Bike Escola0:01:50
7Emanuel Yanes (Uru) Equipo Porongos0:02:00
8Rauny L. Silveira (Bra) Club Dataro Ciclismo0:03:59
9Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team0:04:02
10Gaston Walter Trillini (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:04:03
11Maurizio Frazer (Arg) Start Cicling Team0:04:27
12Jorge Guido Bordese (Arg) Univ.Autonoma Asuncion0:04:33
13Emanuel Juarez (Arg) Start Cicling Team0:04:46
14Cristian E. Da Rosa (Bra) Club Dataro Ciclismo0:06:49
15Carlos Ackermann (Arg) Argentina0:07:42
16Renato A. Dos Santos (Bra) Club Dataro Ciclismo0:07:59
17Federico Moreno (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:08:37
18Murilo Ferraz (Bra) Club Dataro Ciclismo0:10:00
19Cesar Andres Muñoz (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:12:48
20Fernando A. Fazzolari (Arg) Univ.Autonoma Asuncion0:12:58
21Fernando Rolon (Par) Paraguay Cycles Club0:13:01
22Karsten Schwab (Bra) Club Bike Escola0:13:08
23Gernan Dario Chiavarini (Arg) Univ.Autonoma Asuncion0:13:19
24Ivo Lucas Siebert (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:13:20
25Gustavo Carlson (Par) Paraguay Cycles Club0:13:22
26Adam Werderits (Hun) Start Cicling Team0:13:26
27Samuel Coronel (Par) Seleccion Dto.Central0:14:23
28Jose Maria Muñoz (Par) Universidad Del Pacifico0:18:19
29Jose E. Martinez (Uru) Equipo Porongos0:22:04
30Helton D. Costa (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:22:22
31Luis Meauro (Par) Univ.Autonoma Asuncion0:22:39
32Alberto R. Molina (Arg) Argentina0:22:45
33Ricardo Morales (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:22:46
34Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central0:22:51
35Franco Solda (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.0:22:52
36Juliano Costa (Bra) Club Bike Escola0:22:53
37Aldo Exposito (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.
38Raul Fernandez (Par) Paraguay Cycles Club0:22:56
39Manuel Miranda (Chi) Start Cicling Team0:23:02
40German Moreira (Uru) Equipo Porongos0:23:06
41Cleyton Vandr Dos Santos (Bra) G.F.Ciclismo-Unilance0:23:11
42Jose Arroyo (Par) Club Ciclista Durapleg0:23:12
43Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo
44Reginaldo Rodrigues (Bra) Club Bike Escola0:23:26
45Oscar Flores (Par) Paraguay Cycles Club0:23:43
46Alejandro I. Buzzi (Arg) Argentina0:23:44
47Kashi Garrido (Par) Seleccion Dto.Central0:23:58

Mountains classification
1Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team3pts
2Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo2
3Renato A. Dos Santos (Bra) Club Dataro Ciclismo1

Sprint classification
1Cristian E. Da Rosa (Bra) Club Dataro Ciclismo3pts
2Gabriel Richard (Arg) Equipo Porongos2
3Felipe Delai (Bra) Club Dataro Ciclismo1

U23 rider classification
1Gaston Walter Trillini (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.
2Cristian Brizuela (Arg) Start Cicling Team
3Emilio Mario Rodriguez (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.
4Carlos Ackermann (Arg) Argentina
5Emanuel Juarez (Arg) Start Cicling Team
6Rauny L. Silveira (Bra) Club Dataro Ciclismo
7Federico Moreno (Arg) Araujo Comp.Bragado C.C.
8Murilo Ferraz (Bra) Club Dataro Ciclismo
9Samuel Coronel (Par) Seleccion Dto.Central
10Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central
11German Moreira (Uru) Equipo Porongos

Regional rider classification
1Gustavo Miño (Par) Seleccion Dto.Central
2Fernando Rolon (Par) Paraguay Cycles Club
3Samuel Coronel (Par) Seleccion Dto.Central
4Jose Arroyo (Par) Club Ciclista Durapleg
5Oscar Matiauda (Par) Seleccion Dto.Central
6Raul Fernandez (Par) Paraguay Cycles Club
7Oscar Flores (Par) Paraguay Cycles Club

Teams classification
1Equipo Porongos14:02:43
2Araujo Comp.Bragado C.C.0:11:43
3Start Cicling Team0:12:06
4Club Dataro Ciclismo0:17:48
5Univ.Autonoma Asuncion0:29:41
6Club Bike Escola0:36:36
7Seleccion Dto.Central0:37:07
8Paraguay Cycles Club0:48:13

Latest on Cyclingnews