Skip to main content

Machado takes sprint victory

Image 1 of 6

A classic motorcycle leads the way during the start of the stage 4 in El Canton.

A classic motorcycle leads the way during the start of the stage 4 in El Canton.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 2 of 6

The escapees of the day, were caught in the final metres.

The escapees of the day, were caught in the final metres.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 3 of 6

Honorio Machado (Gob Tachira), left, powers to the stage win.

Honorio Machado (Gob Tachira), left, powers to the stage win.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 4 of 6

Honorio Machado (Gob Tachira), left, sprints to victory on stage 4.

Honorio Machado (Gob Tachira), left, sprints to victory on stage 4.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 5 of 6

Stage 4 winner Honorio Machado (Gob Tachira)

Stage 4 winner Honorio Machado (Gob Tachira)
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)
Image 6 of 6

The stage 4 podium finishers.

The stage 4 podium finishers.
(Image credit: José Orlando Cañas Torres)

Full Results
1Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica3:10:38
2Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
3Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo
4Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade
5Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic
6David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
7Yosvani Caceres (Cub) Cuba
8Vicente Sanabria (Cub) Cuba
9Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
10Jose Mujica (Cub) Cuba
11David Soto (Ven) Club El Diamante Gob De Apure
12Angel Rivas (Ven) Gob Apure Valeven
13Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure
14Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo
15Salvador Moreno (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
16Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade
17Jhonathan Salinas (Ven) Kino Tachira Sporade
18Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
19Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven
20Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia
21Rolando Trujillo (Col) Mineralex Colombia
22Aldo Valero (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
23Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven
24Freddy Vargas (Ven) Kino Tachira Sporade
25Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia
26Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Sporade
27Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia
28Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
29Alvaro Torres (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
30Yosvangs Rojas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
31Cesar Salazar (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
32Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia
33Ruben Flores (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
34Eduin Becerra (Ven) Alcaldia De Maracaibo
35Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
36Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
37Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia
38Noel Vasquez (Ven) Gobierno Del Zulia
39Jose Pinero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
40Julio Herrera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
41Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
42Manuel Briceno (Ven) Selección Regional De Carabo
43Richard Ochoa (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
44Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia
45Yoandri Freine (Cub) Cuba
46Yoel Solensal (Cub) Cuba
47Heberth Rivas (Ven) Alcaldia De Maracaibo
48Luis Martinez (Col) Mineralex Colombia
49Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
50Xavier Quevedo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
51Darwin Urrea (Ven) Gob Apure Valeven
52Luis Pena (Col) Mineralex Colombia
53German Leon (Col) Mineralex Colombia
54Jaime Chaparro (Col) Mineralex Colombia
55Giannini Anaya (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
56Edgar Ortega (Ven) Gob Apure Valeven
57Jose Sarmiento (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
58Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
59Jose Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
60Luis Silva (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
61Adelso Valero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
62Yovani Parro (Col) Mineralex Colombia
63Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
64John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
65Nelson Sanchez (Dom) Dominican Republic
66Winston Camargo (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
67Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
68Daniel Medina (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
69Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo
70Darwin Araujo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
71Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
72Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven
73Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo
74Manuel Guevara (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
75Ismael Collado (Dom) Dominican Republic0:00:34
76Nestor Molina (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:00:43
77Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:02:36
78Jeike Manzano (Ven) Selección Regional De Carabo0:05:05
79Adderly Cruz (Dom) Dominican Republic0:09:22
80Braulio Garcia (Dom) Dominican Republic0:09:49
81Luis Diaz (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:10:02
82Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic0:10:20
83Lizardo Benitez (Cub) Cuba0:10:02
84Miguel Oviedo (Ven) Selección Regional De Carabo0:15:46

Sprint 1
1Xavier Quevedo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo3pts
2Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo2
3Yosvani Caceres (Cub) Cuba1

Sprint 2
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade3pts
2Lizardo Benitez (Cub) Cuba2
3Yosvani Caceres (Cub) Cuba1

Sprint 3
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade3pts
2Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo2
3Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure1

Sprint 4
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade3pts
2Yosvani Caceres (Cub) Cuba2
3Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven1

Teams
1Cuba9:31:54
2Kino Tachira Sporade
3Alcaldia De Libertad Capacho
4Gob Apure Valeven
5Boyaca Orgullo De America Colombia
6Loteria Del Tachira Sporade
7Alcaldia De Maracaibo
8Gobierno Del Zulia
9Cauchos Guayana Gob Carabobo
10Gob Democratico Tachira Drodinica
11Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
12Mineralex Colombia
13Selección Regional De Carabo
14Dominican Republic0:00:34

General classification after stage 4
1Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo9:34:41
2Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo0:00:07
3Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:00:16
4Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven0:00:19
5Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo0:00:20
6Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven
7Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure0:00:22
8Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade0:00:23
9Xavier Quevedo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
10Vicente Sanabria (Cub) Cuba
11John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
12Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo0:00:24
13Yosvani Caceres (Cub) Cuba0:00:25
14Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
15Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:00:26
16Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven
17Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo
18Jhonathan Salinas (Ven) Kino Tachira Sporade
19Freddy Vargas (Ven) Kino Tachira Sporade
20Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic
21Manuel Medina (Ven) Gobierno Del Zulia
22David Soto (Ven) Club El Diamante Gob De Apure
23Ronald Gonzalez (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
24Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia
25David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
26Aldo Valero (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
27Jose Alarcon (Ven) Gobierno Del Zulia
28Yosvangs Rojas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
29Jose Rujano (Ven) Gobierno Del Zulia
30Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
31Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
32Manuel Guevara (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
33Juan Ruiz (Ven) Kino Tachira Sporade
34Richard Ochoa (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
35Luis Martinez (Col) Mineralex Colombia
36Jose Mujica (Cub) Cuba
37Eduin Becerra (Ven) Alcaldia De Maracaibo
38Darwin Araujo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
39Jonathan Camargo (Ven) Gobierno Del Zulia
40Yoel Solensal (Cub) Cuba
41Alvaro Torres (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
42Juan Murillo (Ven) Gobierno Del Zulia
43Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
44Jose Pinero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
45Yeison Delgado (Ven) Kino Tachira Sporade
46German Leon (Col) Mineralex Colombia
47Manuel Briceno (Ven) Selección Regional De Carabo
48Rolando Trujillo (Col) Mineralex Colombia
49Darwin Urrea (Ven) Gob Apure Valeven
50Julio Herrera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
51Noel Vasquez (Ven) Gobierno Del Zulia
52Giannini Anaya (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
53Ruben Flores (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho
54Carlos Galvis (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
55Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica
56Salvador Moreno (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
57Cesar Salazar (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
58Edgar Ortega (Ven) Gob Apure Valeven
59Heberth Rivas (Ven) Alcaldia De Maracaibo
60Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
61Angel Rivas (Ven) Gob Apure Valeven
62Luis Silva (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
63Nelson Sanchez (Dom) Dominican Republic
64Luis Pena (Col) Mineralex Colombia
65Vicente Sanabria (Cub) Cuba
66Carlos Becerra (Ven) Loteria Del Tachira Sporade
67Adelso Valero (Ven) Alcaldia De Maracaibo
68Yoandri Freine (Cub) Cuba
69Jose Rincon (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
70Jose Sarmiento (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia
71Jaime Chaparro (Col) Mineralex Colombia
72Daniel Medina (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo
73Yovani Parro (Col) Mineralex Colombia
74Ismael Collado (Dom) Dominican Republic0:01:00
75Nestor Molina (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:01:09
76Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo0:03:02
77Tomas Gil (Ven) Loteria Del Tachira Sporade0:09:47
78Braulio Garcia (Dom) Dominican Republic0:10:15
79Nelson Camargo (Ven) Selección Regional De Carabo0:10:46
80Lizardo Benitez (Cub) Cuba0:10:50
81Luis Diaz (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica0:15:24
82Miguel Oviedo (Ven) Selección Regional De Carabo0:16:12
83Adderly Cruz (Dom) Dominican Republic0:18:38

Points classification
1Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo69pts
2Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo58
3Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica46
4Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade44
5Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven33
6Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo26
7Yosvani Caceres (Cub) Cuba16
8Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure15
9Xavier Quevedo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo15
10Lizardo Benitez (Cub) Cuba15
11Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic14
12Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo13
13Vicente Sanabria (Cub) Cuba11
14Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven11
15David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho10
16Manuel Guevara (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho10
17Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo9
18Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia9
19Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven8
20Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica8
21Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo8
22Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade7
23John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo6
24Jose Mujica (Cub) Cuba6
25David Soto (Ven) Club El Diamante Gob De Apure5
26Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo4
27Alvaro Torres (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho4
28Angel Rivas (Ven) Gob Apure Valeven4
29Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho3
30Freddy Vargas (Ven) Kino Tachira Sporade2
31Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo2
32Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo2
33Jeike Manzano (Ven) Selección Regional De Carabo2
34Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica1
35Salvador Moreno (Col) Boyaca Orgullo De America Colombia1

Combination classification
1Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo39pts
2Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo35
3Honorio Machado (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica25
4Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade19
5Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven18
6Carlos Linares (Ven) Selección Regional De Carabo13
7Augusto Sanchez (Dom) Dominican Republic7
8Xavier Quevedo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo7
9David Libre (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho5
10Lizardo Benitez (Cub) Cuba5
11Manuel Guevara (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho5
12Yosvani Caceres (Cub) Cuba4
13Juan Rojas (CRc) Boyaca Orgullo De America Colombia4
14Vicente Sanabria (Cub) Cuba3
15Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure3
16Jose Garcia (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo3
17Jose Contreras (Ven) Loteria Del Tachira Sporade2
18Fernando Briceno (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo2
19Jose Mujica (Cub) Cuba1
20Paul Torres (Ven) Gob Apure Valeven1

Sprint classification
1Arthur Garcia (Ven) Kino Tachira Sporade9pts
2Franklin Chacon (Ven) Gob Apure Valeven8
3Yosvani Caceres (Cub) Cuba7
4John Navas (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo6
5Lizardo Benitez (Cub) Cuba5
6Liselfi Montoya (Ven) Club El Diamante Gob De Apure4
7Maximo Rojas (Ven) Selección Regional De Carabo4
8Miguel Ubeto (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo4
9Xavier Quevedo (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo3
10Pedro Gutierrez (Ven) Alcaldia De Maracaibo3
11Wilmer Bravo (Ven) Gob Apure Valeven3
12Vicente Sanabria (Cub) Cuba3
13Elio Beltran (Ven) Alcaldia De Libertad Capacho3
14Pedro Sequera (Ven) Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo2
15Jorge Abreu (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica2
16Jeike Manzano (Ven) Selección Regional De Carabo2
17Jose Chacon (Ven) Cauchos Guayana Gob Carabobo2
18Maky Roman (Ven) Gob Democratico Tachira Drodinica1
19Miguel Chacon (Ven) Alcaldia De Maracaibo1

Teams classification
1Kino Tachira Sporade28:45:21
2Gob Apure Valeven
3Alcaldia De Libertad Capacho
4Cuba
5Fund Nelson Cabrera Gob Soc Trujillo
6Boyaca Orgullo De America Colombia
7Cauchos Guayana Gob Carabobo
8Gob Democratico Tachira Drodinica
9Gobierno Del Zulia
10Alcaldia De Maracaibo
11Loteria Del Tachira Sporade
12Selección Regional De Carabo
13Mineralex Colombia
14Dominican Republic0:00:34

Latest on Cyclingnews