Skip to main content

Harrison wins Galena Grinder cross country event

Full Results

Elite / Cat. 1 Men
#Rider Name (Country) Team
1David Harrison (Wild Rockies Racing Team)
2Brian Rees
3Darren Lightfield (Wild Rockies Racing Team)

Men open
#Rider Name (Country) Team
1Donald Shepler
2Hans Ibold
3RoSingle Speed McAllister

Cat. 1 Women 18 & under
#Rider Name (Country) Team
1Maranda Stopol (Mud Honey Cycling)

Cat. 1 Women 19-29
#Rider Name (Country) Team
1Simone Kastner (Mud Honey)
2Sierra van der Meer

Cat. 1 Women 30-39
#Rider Name (Country) Team
1Mary Brown (Lost River Cycling Club)
2Peggy Boggs

Cat. 1 Women 40-49
#Rider Name (Country) Team
1Karoline Droege (Mud Honey Cycling)

Cat. 1 Men 19-19
#Rider Name (Country) Team
DNSMatthew Hansen

Cat. 1 Men 30-39
#Rider Name (Country) Team
1Armando Mireles (Team Ascent Idaho)
2Christian Litzsinger (Lost River Cycling Club)
3Andrew Shaber (Broken Spoke Cycling)

Cat. 1 Men 40-49
#Rider Name (Country) Team
1Andy Luhn

Cat. 1 Men 50+
#Rider Name (Country) Team
1Matt Morell
2Adam Winstral (St. Lukes Sports Medicine/Intermountain)
3Mike Kennedy (St. Lukes Sports Medicine/Intermountain)

Cat. 2 Women 13-14
#Rider Name (Country) Team
1Cheyanne Stopol

Cat. 2 Women 19-29
#Rider Name (Country) Team
1Ashley McQueen (Mud Honey Cycling)
2Abbie Harris
3Nicole Campbell

Cat. 2 Women 30-39
#Rider Name (Country) Team
1Krista Andersen

Cat. 2 Women 40-49
#Rider Name (Country) Team
1Kisa Francis
2Wendy Rector (Mud Honey Cycling)
3Renee Shelton
4Tory Canfield (Mud Honey)
5Kris Josey
DNFLaura Furtado

Cat. 2 Men 17-18
#Rider Name (Country) Team
1Erich Kolan
2Brandon Wade
3Cole Morgan
4Jack Steele
5Torin Tucker
6Andrew Pfeiffer

Cat. 2 Men 19-29
#Rider Name (Country) Team
1Austin Bourret (Sun Valley Road and Dirt Camps. L.L.C.)
2Benjamin Anderson
3Jimmy Hague
4Sam Elmes
5andrew wood
DNFDaniel Sundali

Cat. 2 Men 30-39
#Rider Name (Country) Team
1Carter Ramsay
2Trey Knox
3Troy Clark
4Trevor Wood
5Nick Maynard
6Stuart Hoag
7Bryan McNamara
8Eric Bultez

Cat. 2 Men 40-49
#Rider Name (Country) Team
1Brian Price (Look! Save a Life)
2Lance Levy
3Hal Miller (Broken Spoke Cycling)
4Justin McGee
5Will King
6Herberth Corrales (Sun Summit Cycling Club)
7Abel Valenova
8Peter Wier
9Robert Phelps
10Eric Lebsack
DNFDavid Froshiesar

Cat. 2 Men 50+
#Rider Name (Country) Team
1Dan Daigh
2Bryan Newberry
3Michael Olenick
4Dennis Botkin (Sun Summit Cycling Club)
5daniel Nicholas
6Del Pletcher
7douglas huntley
8Craig Phelan
9Rob Nichols
10Gerald Ricksecker

Cat. 2 Men unspecified
#Rider Name (Country) Team
1Luke Pletcher

Cat. 3 Women 19-29
#Rider Name (Country) Team
1Lexie Praggastis
2JeSingle Speedie McDonald

Cat. 3 Women 30-39
#Rider Name (Country) Team
1Vicky Henry

Cat. 3 Women 40-49
#Rider Name (Country) Team
1Gabrielle Rafford
2Heather Price (Look! Save a Life)
3trini pullen

Cat. 3 Women 50+
#Rider Name (Country) Team
1Victoria Wiseman (Mud Honey Cycling)

Cat. 3 Men 19-29
#Rider Name (Country) Team
1Joseph Stevenson
1Joseph Stevenson
2Clinton Strate

Cat. 3 Men 30-39
#Rider Name (Country) Team
1Derek Vallejos

Cat. 3 Men 40-49
#Rider Name (Country) Team
1Rick Gillespie

Junior women 13-14
#Rider Name (Country) Team
1Kelsey Urban

Junior women 11-12
#Rider Name (Country) Team
1Marley King

Junior men 13-14
#Rider Name (Country) Team
1Justin Clark
2Alec Miller (BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad))
3Jaydon Phelps

Junior men 10 & under
#Rider Name (Country) Team
1Dylan Fluckiger
DNSJames Elliott

Junior men 11-12
#Rider Name (Country) Team
1Cole Urban
2John Elliott
3Trevor Winstral

Latest on Cyclingnews