Skip to main content

Sprint heats decided ahead of finals

Image 1 of 17

Tara Whitten (Canada National Team) was second in the women's team pursuit.

Tara Whitten (Canada National Team) was second in the women's team pursuit.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 2 of 17

Michaël D'almeida (France National Team) during sprint qualifying.

Michaël D'almeida (France National Team) during sprint qualifying.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 3 of 17

Maximilian Levy (Germany National Team) won his 1/8th final sprint.

Maximilian Levy (Germany National Team) won his 1/8th final sprint.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 4 of 17

Teun Mulder (Cofidis) qualified down the order.

Teun Mulder (Cofidis) qualified down the order.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 5 of 17

Yvonne Hijgenaar and Willy Kanis lead during the women's team sprint qualifying.

Yvonne Hijgenaar and Willy Kanis lead during the women's team sprint qualifying.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 6 of 17

Russia's riders roll away in the team sprint.

Russia's riders roll away in the team sprint.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 7 of 17

Travis Smith (Canada National Team) qualified fourth in the men's sprint.

Travis Smith (Canada National Team) qualified fourth in the men's sprint.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 8 of 17

Teun Mulder (Cofidis) goes head-to-head in a sprint heat.

Teun Mulder (Cofidis) goes head-to-head in a sprint heat.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 9 of 17

Christian Leandro Tamayo Saavedra (Colombia National Team) was second in the Men's sprint 5th-8th final.

Christian Leandro Tamayo Saavedra (Colombia National Team) was second in the Men's sprint 5th-8th final.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 10 of 17

Maria Luisa Calle Williams (Colombia National Team) qualified third.

Maria Luisa Calle Williams (Colombia National Team) qualified third.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 11 of 17

Tess Downing (Australia National Team) could only manage 10th in the individual pursuit qualifying.

Tess Downing (Australia National Team) could only manage 10th in the individual pursuit qualifying.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 12 of 17

Tess Downing (Australia National Team) could only manage 10th in the individual pursuit qualifying.

Tess Downing (Australia National Team) could only manage 10th in the individual pursuit qualifying.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 13 of 17

Sarah Hammer (United States Of America National Team) was too strong in the Women's individual pursuit qualifying.

Sarah Hammer (United States Of America National Team) was too strong in the Women's individual pursuit qualifying.
(Image credit: Luis Enrique Barbosa)
Image 14 of 17

The sun throws shadows in Cali, Colombia

The sun throws shadows in Cali, Colombia
(Image credit: Diego Sinisterra)
Image 15 of 17

A heat for the women's points race.

A heat for the women's points race.
(Image credit: Diego Sinisterra)
Image 16 of 17

Gintare Gaivenyte (Lithuania) during her qualification lap in the women's sprint

Gintare Gaivenyte (Lithuania) during her qualification lap in the women's sprint
(Image credit: Diego Sinisterra)
Image 17 of 17

Olga Streltsova (Russia) sets off in the afternoon sun.

Olga Streltsova (Russia) sets off in the afternoon sun.
(Image credit: Diego Sinisterra)

Results

Men's madison - Qualifying 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Russia11pts
Sergey Kolesnikov (Rus)
Alexey Shmidt (Rus)
2Lokomotiv9pts
Artur Ershov
Valery Kaikov
3Colombia6pts
Carlos Ospina Hernandes (Col)
Carlos Uran Arroyave (Col)
4United States5pts
Guy East (USA)
Daniel Holloway (USA)
5Germany5pts
Marcel Barth (Ger)
Erik Mohs (Ger)
6Spain3pts
Pablo Aitor Bernal Rosique SPA
Luis Mas Bonet SPA
7Austria
Andreas Mueller (Aut)
Georg Tazreiter (Aut)
8Czech Republic5pts
Milan Kadlec (Cze)
Tomas Babek (Cze)
DNFMalaysia
Akmal Amrun (Mas)
Muhd Zamani Mustarudin (Mas)

Men's madison - Qualifying 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Chile8pts
Luis Mansilla (Chi)
Luis Fernando Sepulveda (Chi)
2Switzerland8pts
Alexander Aeschbach (Swi)
Franco Marvulli (Swi)
3Belgium7pts
Iljo Keisse (Bel)
Steve Schets (Bel)
4Dominican Republic6pts
Augusto Sanchez Beriguete (Dom)
Rafael German Meran (Dom)
5France6pts
Julien Duval (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
6Argentina5pts
Gerardo Luis Fernandez (Arg)
Walter Fernando Perez (Arg)
7South Africa3pts
Dean Edwards (RSA)
Nolan Hoffman (RSA)
8Hong Kong1
King Lok Cheung (HKg)
Ki Ho Choi (HKg)
9Ukraine
Sergiy Lagkuti (Ukr)
Mykhaylo Radionov (Ukr)
10Mexico
Carlos Hernandez Santana (Mex)
Cesar Vaquera Resendiz (Mex)

Men's sprint qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kévin Sireau (Fra) Cofidis0:00:10.04
2Robert Forstemann (Ger) Germany National Team0:00:10.10
3Maximilian Levy (Ger) Germany National Team0:00:10.26
4Travis Smith (Can) Canada National Team0:00:10.28
5Christian Leandro Tamayo Saavedra (Col) Colombia National Team0:00:10.32
6Junaidi Mohamad Nasir (Mas) Malaysia National Team0:00:10.42
7Michaël D'almeida (Fra) France National Team0:00:10.46
8Yudai Nitta (Jpn) Japan National Team0:00:10.48
9Teun Mulder (Ned) Cofidis0:00:10.48
10Joseph Veloce (Can) Canada National Team0:00:10.51
11Tomas Babek (Cze) Czech Republic National Team0:00:10.55
12David Alonso Castillo (Spa) Spain National Team0:00:10.55
13Leonardo Narvaez Romero (Col) Colombia National Team0:00:10.59
14Zafeirios Volikakis (Gre) Greece National Team0:00:10.60
15Yuta Wakimoto (Jpn) Japan National Team0:00:10.65
16Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine National Team0:00:10.66
17Hodei Mazquiaran Uria (Spa) Spain National Team0:00:10.75
18Yuriy Tsyupyk (Ukr) Ukraine National Team0:00:10.79
19Valentin Savitskiy (Rus) Russian Federation National Team0:00:10.79
20Juan Peralta Gascon (Spa) Calapie-Reyno de Navarra0:00:10.81
21Francesco Ceci (Ita) Italy National Team0:00:10.84
22Roy Van Den Berg (Ned) Netherlands National Team0:00:10.85
23Sergey Litvinenko (Rus) Russian Federation National Team0:00:10.87
24Alejandro Mainat (Cub) Cuba National Team0:00:10.88
25Yorick Bos (Ned) Netherlands National Team0:00:10.89
26Sergio Aliaga Chivite (Spa) Calapie-Reyno de Navarra0:00:10.92
27Michael Thomson (RSA) South Africa National Team0:00:11.12
28Cristopher Mansilla (Chi) Chile National Team0:00:11.25
29Vasileios Reppas (Gre) Greece National Team0:00:11.31
30Carlos Carrasco (Mex) Mexico National Team0:00:11.38
31Miguel Angel Larranaga Aguilar (Mex) Mexico National Team0:00:11.48
DNSItmar Esteban Herraiz (Spa) Catalunya
DNSLuca Ceci (Ita) Italy National Team

1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yudai Nitta (Jpn) Japan National Team0:00:10.76
2Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine National Team

2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yuta Wakimoto (Jpn) Japan National Team0:00:10.84
2Joseph Veloce (Can) Canada National Team

3
#Rider Name (Country) Team
1Junaidi Mohamad Nasir (Mas) Malaysia National Team
DNSZafeirios Volikakis (Gre) Greece National Team

4
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Alonso Castillo (Spa) Spain National Team0:00:10.82
2Leonardo Narvaez Romero (Col) Colombia National Team

1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kévin Sireau (Fra) Cofidis0:00:11.40
2Andrii Vynokurov (Ukr) Ukraine National Team

2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Forstemann (Ger) Germany National Team0:00:11.52
2Yuta Wakimoto (Jpn) Japan National Team

3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximilian Levy (Ger) Germany National Team0:00:10.92
2Zafeirios Volikakis (Gre) Greece National Team

4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Travis Smith (Can) Canada National Team0:00:10.93
2Leonardo Narvaez Romero (Col) Colombia National Team

5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christian Leandro Tamayo Saavedra (Col) Colombia National Team0:00:10.86
2David Alonso Castillo (Spa) Spain National Team

6
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tomas Babek (Cze) Czech Republic National Team0:00:11.00
2Junaidi Mohamad Nasir (Mas) Malaysia National Team

7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michaël D'almeida (Fra) France National Team0:00:10.70
2Joseph Veloce (Can) Canada National Team

8
#Rider Name (Country) TeamResult
1Teun Mulder (Ned) Cofidis0:00:10.75
2Yudai Nitta (Jpn) Japan National Team

2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Yudai Nitta (Jpn) Japan National Team0:00:10.83
2Yuta Wakimoto (Jpn) Japan National Team

1
#Rider Name (Country) TeamResult
1David Alonso Castillo (Spa) Spain National Team0:00:11.48
2Junaidi Mohamad Nasir (Mas) Malaysia National Team

1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kévin Sireau (Fra) Cofidis0:00:11.24
2Teun Mulder (Ned) Cofidis

2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Forstemann (Ger) Germany National Team0:00:10.64
2Michaël D'almeida (Fra) France National Team

3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximilian Levy (Ger) Germany National Team0:00:11.08
2Tomas Babek (Cze) Czech Republic National Team

4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Travis Smith (Can) Canada National Team0:00:10.96
2Christian Leandro Tamayo Saavedra (Col) Colombia National Team

Men's sprint 5th-8th final
#Rider Name (Country) TeamResult
5Tomas Babek (Cze) Czech Republic National Team0:00:11.48
6Christian Leandro Tamayo Saavedra (Col) Colombia National Team
7Teun Mulder (Ned) Cofidis
8Michaël D'almeida (Fra) France National Team

Women's individual pursuit qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Hammer (USA) United States Of America National Team0:03:27.50
2Tara Whitten (Can) Canada National Team0:03:34.50
3Maria Luisa Calle Williams (Col) Colombia National Team0:03:34.60
4Vilija Sereikaite (Ltu) Lithuania National Team0:03:36.00
5Charlotte Becker (Ger) Germany National Team0:03:38.70
6Elissavet Chantzi (Gre) Greece National Team0:03:42.50
7Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus National Team0:03:43.50
8Dalila Rodriguez Hernandez (Cub) Cuba National Team0:03:43.90
9Elizaveta Bochkarova (Ukr) Ukraine National Team0:03:44.80
10Tess Downing (Aus) Australia National Team0:03:46.60
11Sinead Jennings (Irl) Ireland National Team0:03:53.30

Heat one
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tara Whitten (Can) Canada National Team8pts
2Charlotte Becker (Ger) Germany National Team7
3Joanne Kiesanowski (NZl) New Zealand National Team6
4Tatsiana Sharakova (Blr) Belarus National Team5
5Giorgia Bronzini (Ita) Italy National Team5
6Tess Downing (Aus) Australia National Team5
7Cari Higgins (USA) United States Of America National Team3
8Lorena Vargas Villamil (Col) Colombia National Team3
9Dominguez Masague (Cub) Cuba National Team2
10Heather Wilson (Irl) Ireland National Team
11Azucena Sanchez Benito (Spa) Calapie-Reyno de Navarra
12Xiao Juan Diao (HKg) Hong Kong, China National Team
13Jenny Rios (Mex) Mexico National Team
14Consuelo Rodriguez (Chi) Chile National Team

Heat two
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ausrine Trebaite (Ltu) Lithuania National Team25pts
2Tatiana Guderzo (Ita) Italy National Team24
3Elissavet Chantzi (Gre) Greece National Team23
4Elizaveta Bochkarova (Ukr) Ukraine National Team22
5Olaberria Dorronsoro (Spa) Spain National Team8
6Gonzalez Valdivieso (Cub) Cuba National Team6
7Lada Kozlikova (Cze) Czech Republic National Team5
8Elizabeth Agudelo Correa (Col) Colombia National Team5
9Maria Parra Constante (Ecu) Ecuador National Team2
10Paola Munoz (Chi) Chile National Team1
11Katsiaryna Barazna (Blr) Belarus National Team1
12Jessica Fernanda Jurado (Mex) Mexico National Team
13Alzbeta Pavlendova (Svk) Slovakia National Team-18
14Arantxa Garcia Morte (Spa) Catalunya-20
15Heather Boyle (Irl) Ireland National Team-20

Women's team sprint qualifying
#Rider Name (Country) TeamResult
1Netherlands0:00:34.68
Yvonne Hijgenaar (Ned)
Willy Kanis (Ned)
2Lithuania0:00:35.43
Gintare Gaivenyte (Lit)
Simona Krupeckaite (Lit)
3Cuba0:00:35.46
Lisandra Guerra Rodriguez (Cub)
Arianna Herrera (Cub)
4Russia0:00:35.68
Victoria Baranova (Rus)
Olga Streltsova (Rus)
5Colombia0:00:36.10
Diana Maria Garcia Orrego (Col)
Jannie Milena Salcedo Zambrano (Col)
6Greece0:00:36.75
Eleni Klapanara (Gre)
Angeliki Koutsonikoli (Gre)
7Mexico
Nancy Contreras Reyes (Mex)
Jessica Fernanda Jurado (Mex)

Latest on Cyclingnews