Skip to main content

Yovchev takes stage in Targu Mures

Full Results
1Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Friuli2:42:28
2Artur Tsvietkov (Ukr) Athlet
3Fabio Masotti (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:06
4Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team
5Walter Fernando Pedraza Morales (Col) SP Tablewere
6Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
7Lucian Voinea (Rom) Romania U23 National Team
8Mattia Bernardi (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
9Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team
10Gianpaolo Biolo (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
11Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team0:01:02
12Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tablewere
13Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli
14Alex Buttazzoni (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
15Christoph Springer (Ger) SP Tablewere
16Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet
17Krasimir Vasilev (Bul) SK Dobrich 1905
18Viacheslav Zabava (Ukr) Athlet
19Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team
20Christoph Taeubel (Aut) Profiline
21M. Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor
22Zoltan Sipos (Rom) Romania U23 National Team
23Razvan Juganaru (Rom) CS Dinamo Scorseze
24Oleksii Shepilov (Ukr) Athlet
25Hristomir Angelov (Bul) SK Dobrich 1905
26Berger Henrich (Ger) CS Mazicon
27Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli
28Guler Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
29Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli
30Kal Mirac (Tur) Konya Ekerspor
31Georgios Karatzios (Gre) SP Tablewere
32Alexandr Braico (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
33Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
34Marian Frunzeanu (Rom) CS Dinamo Scorseze
35George Daniel Anghelache (Rom) CS Mazicon
36Albert Filon Serban (Rom) Romania U23 National Team
37Angelo Ciccone (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
38Alexandru Ciocan (Rom) CS Dinamo Scorseze
39Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team
40Elchin Asadov (Aze) Athlet
41Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli
42Bogdan Coman (Rom) CS Mazicon
43Marcel Moebus (Ger) Profiline
44Victor Mironov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
45Anastasios Kourmpetis (Gre) SP Tablewere
46Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
47Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet
48Mihail Rusu (Rom) CS Dinamo Scorseze
49Daniel Crista (Rom) Romania U23 National Team
50Stefan Morcov (Rom) CS Mazicon
51Petar Evstatiev (Bul) SK Dobrich 1905
52Bazeliuc Denis (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
53Guillaume Pont (Fra) SP Tablewere
54Mikhaylo Kononeko (Ukr) Kolss Cycling Team
55Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
56Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
57Nicolae Tintea (Rom) Romania U23 National Team
58Mihai Varabiev (Rom) CS Dinamo Scorseze
59Ozdemir Bunyamin (Tur) Konya Ekerspor
60Sergiu Cioban (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
61Ivan Satulov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
62Csicsaky Tamas (Rom) CS Dinamo Scorseze
63Wolters George (Rom) CS Mazicon
64Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
65Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
66Radostin Yordanov (Bul) SK Dobrich 1905
67Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
68Sert Serhat (Tur) Konya Ekerspor
69Sayar Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
70Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team
71Zini Aldo (Ita) Olimpic Team Autoconstruct
72Patrick Wolfrum (Ger) Profiline
73Alexandru Valentin Badoiu (Rom) Romania U23 National Team
74Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Friuli
75Sergii Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team
76Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
77Ferry Brukner (Aut) Profiline
78Christian Miessen (Ger) Profiline
79Stanimir Cholakov (Bul) SK Dobrich 19050:13:55

Teams
1San Marco Concrete8:07:38
2Tusnad Cycling Team0:01:00
3Cycling Team Friuli0:01:40
4Athlet0:01:44
5SP Tablewere0:01:56
6Romania U23 National Team
7Kolss Cycling Team
8Konya Ekerspor0:02:52
9SK Dobrich 1905
10CS Dinamo Scorseze
11CS Mazicon
12Olimpic Team Autoconstruct
13Profiline
14Hemus 1896 - Vivelo

General classification after stage 1
1Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Friuli2:45:49
2Gianpaolo Biolo (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:12
3Artur Tsvietkov (Ukr) Athlet
4Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team0:00:18
5Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team0:00:20
6Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:28
7Fabio Masotti (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
8Mattia Bernardi (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:32
9Lucian Voinea (Rom) Romania U23 National Team0:00:35
10Walter Fernando Pedraza Morales (Col) SP Tablewere0:00:40
11Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tablewere0:01:02
12Angelo Ciccone (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
13Hristomir Angelov (Bul) SK Dobrich 19050:01:03
14Zoltan Sipos (Rom) Romania U23 National Team0:01:05
15Sergiu Cioban (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
16Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:01:06
17George Daniel Anghelache (Rom) CS Mazicon0:01:08
18Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team0:01:09
19Alexandru Ciocan (Rom) CS Dinamo Scorseze
20Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
21Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Friuli
22Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:01:10
23Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:01:11
24Krasimir Vasilev (Bul) SK Dobrich 19050:01:12
25Christoph Springer (Ger) SP Tablewere0:01:13
26Alexandr Braico (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
27Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team
28Victor Mironov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
29Mikhaylo Kononeko (Ukr) Kolss Cycling Team
30Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
31Razvan Juganaru (Rom) CS Dinamo Scorseze0:01:14
32Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
33Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli0:01:15
34Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team
35Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team
36Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli0:01:16
37Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet
38Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli0:01:17
39Elchin Asadov (Aze) Athlet0:01:18
40Marian Frunzeanu (Rom) CS Dinamo Scorseze0:01:19
41Oleksii Shepilov (Ukr) Athlet0:01:20
42Csicsaky Tamas (Rom) CS Dinamo Scorseze
43Sayar Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
44Sergii Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team
45Georgios Karatzios (Gre) SP Tablewere0:01:21
46Alex Buttazzoni (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:01:22
47Daniel Crista (Rom) Romania U23 National Team
48Berger Henrich (Ger) CS Mazicon0:01:24
49Bazeliuc Denis (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
50M. Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor0:01:25
51Albert Filon Serban (Rom) Romania U23 National Team
52Marcel Moebus (Ger) Profiline
53Bogdan Coman (Rom) CS Mazicon0:01:26
54Stefan Morcov (Rom) CS Mazicon
55Viacheslav Zabava (Ukr) Athlet0:01:27
56Christoph Taeubel (Aut) Profiline
57Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
58Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli0:01:28
59Kal Mirac (Tur) Konya Ekerspor
60Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
61Ozdemir Bunyamin (Tur) Konya Ekerspor
62Anastasios Kourmpetis (Gre) SP Tablewere0:01:29
63Guillaume Pont (Fra) SP Tablewere
64Mihail Rusu (Rom) CS Dinamo Scorseze0:01:31
65Sert Serhat (Tur) Konya Ekerspor
66Guler Mustafa (Tur) Konya Ekerspor0:01:32
67Patrick Wolfrum (Ger) Profiline
68Christian Miessen (Ger) Profiline
69Petar Evstatiev (Bul) SK Dobrich 19050:01:33
70Mihai Varabiev (Rom) CS Dinamo Scorseze
71Radostin Yordanov (Bul) SK Dobrich 1905
72Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet0:01:34
73Wolters George (Rom) CS Mazicon
74Zini Aldo (Ita) Olimpic Team Autoconstruct
75Ivan Satulov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:01:37
76Nicolae Tintea (Rom) Romania U23 National Team0:01:38
77Alexandru Valentin Badoiu (Rom) Romania U23 National Team0:01:44
78Ferry Brukner (Aut) Profiline0:01:45
79Stanimir Cholakov (Bul) SK Dobrich 19050:14:23

Teams classification
1San Marco Concrete8:18:07
2Tusnad Cycling Team0:01:04
3Cycling Team Friuli0:01:44
4SP Tablewere0:02:00
5Athlet0:02:06
6Romania U23 National Team0:02:16
7Kolss Cycling Team0:02:21
8Hemus 1896 - Vivelo0:02:45
9Olimpic Team Autoconstruct
10CS Dinamo Scorseze0:03:02
11SK Dobrich 19050:03:05
12CS Mazicon0:03:18
13Konya Ekerspor0:03:33
14Profiline0:03:44

Latest on Cyclingnews