Skip to main content

Ciccone captures prologue

Full Results
1Angelo Ciccone (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:03:21
2Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tablewere
3Hristomir Angelov (Bul) SK Dobrich 19050:00:01
4Sergiu Cioban (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:00:03
5Zoltan Sipos (Rom) Romania U23 National Team
6Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:04
7Gianpaolo Biolo (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:06
8George Daniel Anghelache (Rom) CS Mazicon
9Alexandru Ciocan (Rom) CS Dinamo Scorseze0:00:07
10Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team
11Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
12Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Friuli
13Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:08
14Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:09
15Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Friuli0:00:10
16Krasimir Vasilev (Bul) SK Dobrich 1905
17Victor Mironov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:00:11
18Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
19Christoph Springer (Ger) SP Tablewere
20Alexandr Braico (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
21Mikhaylo Kononeko (Ukr) Kolss Cycling Team
22Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team
23Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team0:00:12
24Razvan Juganaru (Rom) CS Dinamo Scorseze
25Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
26Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli0:00:13
27Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team
28Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team
29Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli0:00:14
30Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet
31Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
32Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli0:00:15
33Elchin Asadov (Aze) Athlet0:00:16
34Marian Frunzeanu (Rom) CS Dinamo Scorseze0:00:17
35Csicsaky Tamas (Rom) CS Dinamo Scorseze0:00:18
36Artur Tsvietkov (Ukr) Athlet
37Oleksii Shepilov (Ukr) Athlet
38Sergii Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team
39Sayar Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
40Georgios Karatzios (Gre) SP Tablewere0:00:19
41Alex Buttazzoni (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:20
42Daniel Crista (Rom) Romania U23 National Team
43Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:22
44Berger Henrich (Ger) CS Mazicon
45Bazeliuc Denis (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
46Marcel Moebus (Ger) Profiline0:00:23
47Albert Filon Serban (Rom) Romania U23 National Team
48M. Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor
49Stefan Morcov (Rom) CS Mazicon0:00:24
50Bogdan Coman (Rom) CS Mazicon
51Christoph Taeubel (Aut) Profiline0:00:25
52Viacheslav Zabava (Ukr) Athlet
53Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
54Fabio Masotti (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:26
55Ozdemir Bunyamin (Tur) Konya Ekerspor
56Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli
57Mattia Bernardi (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
58Kal Mirac (Tur) Konya Ekerspor
59Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
60Guillaume Pont (Fra) SP Tablewere0:00:27
61Anastasios Kourmpetis (Gre) SP Tablewere
62Stanimir Cholakov (Bul) SK Dobrich 19050:00:28
63Lucian Voinea (Rom) Romania U23 National Team0:00:29
64Sert Serhat (Tur) Konya Ekerspor
65Mihail Rusu (Rom) CS Dinamo Scorseze
66Christian Miessen (Ger) Profiline0:00:30
67Guler Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
68Patrick Wolfrum (Ger) Profiline
69Radostin Yordanov (Bul) SK Dobrich 19050:00:31
70Mihai Varabiev (Rom) CS Dinamo Scorseze
71Petar Evstatiev (Bul) SK Dobrich 1905
72Zini Aldo (Ita) Olimpic Team Autoconstruct0:00:32
73Wolters George (Rom) CS Mazicon
74Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet
75Walter Fernando Pedraza Morales (Col) SP Tablewere0:00:34
76Ivan Satulov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:00:35
77Nicolae Tintea (Rom) Romania U23 National Team0:00:36
78Alexandru Valentin Badoiu (Rom) Romania U23 National Team0:00:42
79Ferry Brukner (Aut) Profiline0:00:43

General classification after prologue
1Angelo Ciccone (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:03:21
2Ioannis Tamouridis (Gre) SP Tablewere
3Hristomir Angelov (Bul) SK Dobrich 19050:00:01
4Sergiu Cioban (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:00:03
5Zoltan Sipos (Rom) Romania U23 National Team
6Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:04
7Gianpaolo Biolo (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:06
8George Daniel Anghelache (Rom) CS Mazicon
9Alexandru Ciocan (Rom) CS Dinamo Scorseze0:00:07
10Serghei Tvetcov (Mda) Tusnad Cycling Team
11Svetoslav Chanliev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
12Alessandro De Marchi (Ita) Cycling Team Friuli
13Pavel Shumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:08
14Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:09
15Yovcho Yovchev (Bul) Cycling Team Friuli0:00:10
16Krasimir Vasilev (Bul) SK Dobrich 1905
17Victor Mironov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:00:11
18Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
19Christoph Springer (Ger) SP Tablewere
20Alexandr Braico (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
21Mikhaylo Kononeko (Ukr) Kolss Cycling Team
22Eduard Novak (Rom) Tusnad Cycling Team
23Bruno Rizzi (Ita) Tusnad Cycling Team0:00:12
24Razvan Juganaru (Rom) CS Dinamo Scorseze
25Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
26Piergiacomo Marcolina (Ita) Cycling Team Friuli0:00:13
27Jiri Jezek (Cze) Tusnad Cycling Team
28Andrea Pinos (Ita) Tusnad Cycling Team
29Alessandro Calderan (Ita) Cycling Team Friuli0:00:14
30Oleksandr Surutkovych (Aze) Athlet
31Balint Szeghalmi (Hun) Tusnad Cycling Team
32Andrea Magrin (Ita) Cycling Team Friuli0:00:15
33Elchin Asadov (Aze) Athlet0:00:16
34Marian Frunzeanu (Rom) CS Dinamo Scorseze0:00:17
35Csicsaky Tamas (Rom) CS Dinamo Scorseze0:00:18
36Artur Tsvietkov (Ukr) Athlet
37Oleksii Shepilov (Ukr) Athlet
38Sergii Umnov (Ukr) Kolss Cycling Team
39Sayar Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
40Georgios Karatzios (Gre) SP Tablewere0:00:19
41Alex Buttazzoni (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:20
42Daniel Crista (Rom) Romania U23 National Team
43Anatoliy Sosnitskyy (Ukr) Kolss Cycling Team0:00:22
44Berger Henrich (Ger) CS Mazicon
45Bazeliuc Denis (Mda) Olimpic Team Autoconstruct
46Marcel Moebus (Ger) Profiline0:00:23
47Albert Filon Serban (Rom) Romania U23 National Team
48M. Eyup Karagobek (Tur) Konya Ekerspor
49Stefan Morcov (Rom) CS Mazicon0:00:24
50Bogdan Coman (Rom) CS Mazicon
51Christoph Taeubel (Aut) Profiline0:00:25
52Viacheslav Zabava (Ukr) Athlet
53Oleksandr Prevar (Ukr) Kolss Cycling Team
54Fabio Masotti (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva0:00:26
55Ozdemir Bunyamin (Tur) Konya Ekerspor
56Marco Fusaz (Ita) Cycling Team Friuli
57Mattia Bernardi (Ita) GS San Marco - Concrete Imet Caneva
58Kal Mirac (Tur) Konya Ekerspor
59Andriy Vasylyuk (Ukr) Kolss Cycling Team
60Guillaume Pont (Fra) SP Tablewere0:00:27
61Anastasios Kourmpetis (Gre) SP Tablewere
62Stanimir Cholakov (Bul) SK Dobrich 19050:00:28
63Lucian Voinea (Rom) Romania U23 National Team0:00:29
64Sert Serhat (Tur) Konya Ekerspor
65Mihail Rusu (Rom) CS Dinamo Scorseze
66Christian Miessen (Ger) Profiline0:00:30
67Guler Mustafa (Tur) Konya Ekerspor
68Patrick Wolfrum (Ger) Profiline
69Radostin Yordanov (Bul) SK Dobrich 19050:00:31
70Mihai Varabiev (Rom) CS Dinamo Scorseze
71Petar Evstatiev (Bul) SK Dobrich 1905
72Zini Aldo (Ita) Olimpic Team Autoconstruct0:00:32
73Wolters George (Rom) CS Mazicon
74Dmytro Zaiets (Ukr) Athlet
75Walter Fernando Pedraza Morales (Col) SP Tablewere0:00:34
76Ivan Satulov (Mda) Olimpic Team Autoconstruct0:00:35
77Nicolae Tintea (Rom) Romania U23 National Team0:00:36
78Alexandru Valentin Badoiu (Rom) Romania U23 National Team0:00:42
79Ferry Brukner (Aut) Profiline0:00:43

Latest on Cyclingnews