Skip to main content

Petrov leads breakaway to stage 2 win

Full results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Georgi Petrov Georgiev (Bul)4:58:26
2Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author
3Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:08
4Daniel Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:00:20
5Zolt Der (Srb) Serbia
6Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
7Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author
8Evgeny Reshetko (Rus) Russian Federation
9Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro-Murica
10Francisco Mancebo Perez (Spa) Heraklion Kastro-Murica
11Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team
12Heinrich Berger (Ger)
13Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha
14Damyan Filipov (Bul)
15Roman Kolstov (Rus) Russian Federation
16Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author
17Andrès Miguel Diaz Corrales (Col)
18Robert Bengsch (Ger) Germany
19Miras Bederbekov (Kaz)
20Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
21Petr Ignatenko (Rus) Itera-Katusha
22Ruslan Abdulmanov (Kaz)
23Niv Libner (Isr)
24Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg
25Plamen Dimov (Bul)
26Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro-Murica
27Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort - Tavira
28Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira
29Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira
30Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira
31Esad Hasanovic (Srb) Serbia
32Krasimir Vasilev (Bul)
33Yevgeniy Pelyaikin (Kaz)
34Stefan Histrov (Bul)
35Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
36Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
37Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha
38Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha
39Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author
40Borislav Ivanov (Bul)0:07:15
41Matthias Wiele (Ger) Germany
42Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team
43Stanislav Zaraliev (Bul)
44Eugeny Bakhin (Rus) Russian Federation
45Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine
46Mykhaylo Radionov (Ukr) Ukraine
47Mutlu Mert (Tur)
48Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine
49Ivan Stevic (Srb) Serbia
50Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
51Marko Stankovic (Srb) Serbia0:19:47
52Erik Mohs (Ger) Germany0:20:49
53Stefan Gaebel (Ger) Germany
54Evgeny Perminov (Rus) Russian Federation
55Yordan Drumev (Bul)
56Roman Maikin (Rus) Itera-Katusha
57Svetoslav Nedev (Bul)
58Roman Kononenko (Ukr) Ukraine
59Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
60Dragan Spasic (Srb) Serbia
61Chrisopher Hong (USA)
62Radostin Yordanov (Bul)
63Jovan Zekavica (Srb) Serbia
64Lyubomyr Polatayko (Ukr) Ukraine
65Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author
66Maksym Polischuk (Ukr) Ukraine
67Marcel Kalz (Ger) Germany
68René Heinze (Ger) Germany
69Tomás Gil (Arg)
70Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
71Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team
72Valentin Stoenchev (Bul)
73Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
74Spas Gyurov (Bul)
75Tomas Swift Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira
76Martin Grashev (Bul)
77Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg
78Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team
79Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team
80Dor Dviri (Isr)
81Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
82Kai Applequst (USA)
DNFKemal Kucukbay (Tur)
DNFÁdám Werderits (Hun)
DNFKonstantinos Efstathiou (Gre) Heraklion Kastro-Murica
DNFNicolae Tintea (Rom)
DNFAlexandru Niculae Ciocan (Rom)
DNFNicolae Juganaru Razvan (Rom)
DNFMihail Rusu (Rom)
DNFMihai Varabiev (Rom)
DNFEyal Rahat (Isr)
DNFOri Spektor (Isr)
DNFGil Kibatz (Isr)
DNFKiril Kereziev (Bul)
DNFPavel Ptashkin (Rus) Itera-Katusha
DNFHristomir Angelov (Bul)
DNFRadoslav Valentinov Konstantinov (Bul)
DNFGregory De Mulder (Bel)
DNFAli Riza Tanriverdi (Tur)
DNFIsmail Aksoy (Tur)
DNFKevin Rowe (USA)
DNFChristopher Stuart (USA)
DNFRemi Mcmanus (USA)
DNFMauricio Frazer (Arg)
DNFManuel Miranda (Chi)
DNFDemis Aleman (Arg)
DNFVojtech Dlouhy (Cze) PSK Whirlpool - Author
DNFStavros Papadimitrakis (Gre) Heraklion Kastro-Murica
DNFAlexandros Papaderos (Gre) Heraklion Kastro-Murica
DNFGeorge Wolters (Rom)
DNFBogdan Coman (Rom)

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sergey Rudaskov (Rus) Itera-Katusha10:04:29
2Evgeni Gerganov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo0:00:11
3Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author0:00:13
4Evgeny Reshetko (Rus) Russian Federation0:00:17
5Francisco Mancebo Perez (Spa) Heraklion Kastro-Murica
6Andrès Miguel Diaz Corrales (Col)
7Mathias Belka (Ger) LKT Team Brandenburg
8Petr Ignatenko (Rus) Itera-Katusha
9Henrique Casimiro (Por) Palmeiras Resort - Tavira
10Esad Hasanovic (Srb) Serbia
11Dmitry Kosyakov (Rus) Itera-Katusha
12Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:00:26
13Roman Kolstov (Rus) Russian Federation0:01:21
14Miras Bederbekov (Kaz)
15Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira
16Oscar Garcia-Casarrubios Pintor (Spa) Heraklion Kastro-Murica
17Plamen Dimov (Bul)
18Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira
19Krasimir Vasilev (Bul)
20Daniel Petrov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
21Stefan Histrov (Bul)
22Yevgeniy Pelyaikin (Kaz)
23Vladimir Koev (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
24Sergiy Lagkuti (Ukr) Ukraine0:07:12
25Johannes Heider (Ger) LKT Team Brandenburg0:17:41
26Lucas Schädlich (Ger) Thüringer Energie Team0:17:57
27Niv Libner (Isr)
28Georgi Petrov Georgiev (Bul)0:37:08
29Leopold Konig (Cze) PSK Whirlpool - Author0:37:12
30Jaume Rovira Pous (Spa) Heraklion Kastro-Murica0:37:38
31Ruslan Abdulmanov (Kaz)
32Zolt Der (Srb) Serbia
33Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
34Daniel Mestre (Por) Palmeiras Resort - Tavira
35Andrey Solomennikov (Rus) Itera-Katusha
36Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author
37Heinrich Berger (Ger)
38Robert Bengsch (Ger) Germany
39Damyan Filipov (Bul)
40Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author
41Stanislav Zaraliev (Bul)0:44:33
42Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine
43Matthias Wiele (Ger) Germany
44Mutlu Mert (Tur)
45Borislav Ivanov (Bul)
46Mykhaylo Radionov (Ukr) Ukraine
47Eugeny Bakhin (Rus) Russian Federation
48Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
49Ivan Stevic (Srb) Serbia
50Simon Nuber (Ger) Thüringer Energie Team0:45:13
51Maksym Polischuk (Ukr) Ukraine0:53:14
52Marko Stankovic (Srb) Serbia0:57:05
53Roman Maikin (Rus) Itera-Katusha0:58:07
54Evgeny Perminov (Rus) Russian Federation
55Jovan Zekavica (Srb) Serbia
56Svetoslav Nedev (Bul)
57Lyubomyr Polatayko (Ukr) Ukraine
58Yordan Drumev (Bul)
59Pavel Chumanov (Bul) Hemus 1896 - Vivelo
60Radostin Yordanov (Bul)
61Spas Gyurov (Bul)
62Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
63Roman Kononenko (Ukr) Ukraine
64René Heinze (Ger) Germany
65Martin Grashev (Bul)
66Erik Mohs (Ger) Germany
67Marcel Barth (Ger) Thüringer Energie Team
68Chrisopher Hong (USA)
69Stefan Gaebel (Ger) Germany
70Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
71Marcel Kalz (Ger) Germany
72Marc Reyness (Spa) PSK Whirlpool - Author
73Tomás Gil (Arg)
74Dragan Spasic (Srb) Serbia
75Tomas Swift Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira
76Mike Willam (Ger) Thüringer Energie Team
77Kai Applequst (USA)
78Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg
79Valentin Stoenchev (Bul)
80Rino Zampilli (Ita) Hemus 1896 - Vivelo
81Dor Dviri (Isr)
82Bastian Bürgel (Ger) Thüringer Energie Team0:58:47

Latest on Cyclingnews